علت قطع نشدن آب کولر آبی

ثبت درخواست " تعمیر کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت قطع نشدن آب کولر آبی

کولرهای آبی مصرف آب زیادی داشته و همین موضوع باعث می‌شود نسبت به هدر رفت آب حساسیت بیشتری پیدا کنیم. علت قطع نشدن اب کولر ابی هرچه که باشد، باید سریعا منشا آن را پیدا کرده و در کمترین زمان آن را برطرف کرد. معمولا مشکل خاصی وجود نداشته و با یک بررسی جزئی و یا تنظیم شناور کولر، می‌توان علت سرریز شدن آب کولر آبی را پیدا کرد.

اولین اقدام احتیاطی این است که شیر آب ورودی به کولر ابی را بسته و سپس از یک تعمیرکار باتجربه بخواهید در اسرع وقت نگاهی به سیستم خنک کننده شما بیاندازد. بهتر از قبل از شروع فصل گرما این چکاپ را انجام داده تا در صورت وجود هرگونه مشکلی، آن را برطرف کنید.

دلیل قطع نشدن و سرریز شدن آب کولر

بیشتر ساختمان‌های ایران از کولر ابی برای خنک کردن محیط داخلی استفاده می‌کنند. از آنجا که آب لوله‌کشی منبع اصلی برای خنک کردن هوا است و حجم زیادی از آن در روز مصرف می‌شود، وجود هرگونه نشتی می‌تواند هزینه گزافی داشته و از طرفی به خود کولر و یا کف پشت‌بام آسیب برساند. تعمیر کولر آبی کوچک و بزرگ به یک اندازه اهمیت داشته و در ادامه علت قطع نشدن اب کولر ابی را از زوایای مختلفی بررسی کرده‌ایم.

 

نشتی کولر آبی

 

1. خراب بودن شیر یا شلنگ آب ورودی

ممکن است خیس شدن کف پشت‌بام خانه به علت سرریز شدن آب کولر آبی نبوده و آب از جای دیگری نشتی داشته باشد. بهتر است ابتدا شیر و شلنگ آب کولر را چک کنید تا از وصل بودن آن یا عدم وجود نشتی مطمئن شوید. گاهی علت بوی سوختگی کولر آبی به دلیل نرسیدن آب کافی به داخل سیستم است.

 

شلنگ ورودی کولر آبی

 

2. تراز نبودن بدنه کولر ابی

در صورتی که بدنه کولر را به درستی نصب نکرده باشید، شیب‌دار بودن آن علت سرریز شدن آب کولر آبی خواهد بود. بهتر است با کمک ابزار تراز و قرار دادن اجسامی زیر پایه‌های کولر، آن را تراز کنیم. البته دقت داشته باشید که گاهی بدنه کولر برق دارد و باید قبل از هر اقدامی از فازمتر استفاده کرد.

 

3. سوراخ بودن کفی کولر

یکی از بدترین اتفاقات این است که کفی کولر سوراخ شده باشد و این موضوع مهم‌ترین علت قطع نشدن شناور کولر است. در برخی موارد می‌توان با استفاده چسب مخصوص سوراخ را پر کرد اما اگر پوسیدگی شدید باشد، باید کفی کولر را تعویض کرد.

در بررسی این مورد، دقت کنید که ابتدا باید مشخص کنید که چکه کردن از کدام بخش کولر است. گاهی اوقات آبی که زیر کولر میبینید، از کناره‌ها جریان دارد و به دلیل مشکلات دیگری دیده می‌شود؛ در واقع دلیل چکه کردن، سوراخ و پوسیدگی کفی نیست.

 

کفی کولر

 

4. تنظیم نبودن شناور کولر

شناور کولر ابی وظیفه تنظیم آب ورودی را بر عهده دارد. اگر این قطعه را به خوبی تنظیم نکرده باشید، ممکن است آب بیش از اندازه به داخل کولر جریان پیدا کند و همین اتفاق می‌تواند علت سرریز شدن آب کولر آبی باشد. شناورها با چرخاندن یک پیچ کوچک تنظیم شده و می‌توانید سطح آب را با آن مشخص کنید.

 

علت قطع نشدن شناور کولر

 

5. خراب بودن شناور

همان‌طور که در صورت وجود هرگونه مشکل در سیستم شفت باید به فکر تعویض شفت کولر آبی بود، خرابی و یا پوسیدگی شناور نیز راهکار دیگری نداشته و باید آن را تعویض کنید. این قطعه قیمت بالایی نداشته و برای کارکرد صحیح بهتر است هر دو سال یک‌بار آن را عوض کنید.

 

6. نشتی در شیر تخلیه

شیر تخلیه یا سر ریز یک قطعه است که در کفی کولر آبی قرار گرفته و برای زمانی که لازم است آب کولر را تخلیه کنید، باز می‌شود. علت قطع نشدن اب کولر ابی، می‌تواند وجود نشتی از جانب این قطعه بوده و کفی کولر هیچ‌وقت تا درجه‌ای پر نمی‌شود که شناور جریان آن را قطع کند.

شاید هنگام بستن، آن را به خوبی سفت نکرده و یا ممکن است به درستی آب‌بندی نشده باشد. در صورت خراب شدن دنده‌های این قطعه، بهتر است آن را با یک مدل جدیدتر عوض کنید.

 

7. قرارگیری اشتباه درب‌های کناری

اگر هنگام سرویس کولر درب‌های آن را در جای مناسب قرار ندهید، آب ریخته شده روی پوشال‌ها بیرون ریخته و همین اتفاق علت قطع نشدن شناور کولر خواهد بود. کافی است یک‌بار درب‌ها را از جای خود خارج کرده و دوباره امتحان کنید. ممکن است درب‌ها را جابه‌جا گذاشته و یا به درستی جا نرفته باشند. ابتدا قسمت بالایی درب به داخل رفته و سپس سمت پایین آن را جا می‌اندازیم.

 

علت سرریز شدن آب کولر آبی

 

8. تنظیم نبودن آب پخش‌کن‌ها

سیستم داخلی کولر ابی وظیفه مکش آب از کف کولر و پاچش آن روی پوشال‌ها را بر عهده دارد. با خنک نشدن محیط شاید فکر کنید علت نچرخیدن پروانه کولر ابی است، اما ممکن است اشکال از جای دیگری باشد.

اگر آب‌ پخش‌کن‌ها تنظیم نباشند، آب مکش شده به جای پوشال‌ها به سمت بیرون ریخته شده و جدا از خنک نشدن خانه، علت قطع نشدن اب کولر ابی نیز به حساب می‌آید. کافی است درب‌های کولر را باز کرده و قطعات پلاستیکی را در جهت درست تنظیم کنید. در صورتی که این قطعات شکسته و یا آسیب دیده باشند، بهتر است آن‌ها را تعویض کنید.

 

علت قطع نشدن اب کولر ابی

راهکارهایی برای رفع مشکل

نشتی در شیر و شلنگ آب ورودی

تعویض شلنگ و شیر معیوب

تراز نبودن بدنه کولر ابی

تنظیم ارتفاع پایه‌های بدنه

سوراخ بودن و پوسیدگی کفی کولر

پوشاندن سوراخ‌ها با چسب و یا تعویض کفی

تنظیم نبودن شناور

تنظیم ارتفاع آب به کمک پیچ شناور

پوسیدگی و خرابی شناور

تعویض قطعه یا کل شناور

نشتی شیر تخلیه

آب‌بندی ناحیه و یا تعویض قطعه

قرارگیری اشتباه درب‌ها

جاگذاری دوباره و صحیح

تنظیم نبودن آب پخش‌کن‌ها

تغییر زاویه به سمت پوشال‌ها

هر سال با رسیدن تابستان نیاز است که از یک تعمیرکار مجاز برای تعمیر کولر آبی خود کمک بگیریم. برخی کارها، مانند تعویض پوشال کولر، را می‌توانیم خودمان نیز انجام دهیم اما برخی موارد، مانند تعمیر موتور یا حذف خازن کولر آبی، نیاز به تخصص بالایی دارد.

اگر نمی‌دانید علت قطع نشدن اب کولر ابی منزلتان چیست، می‌توانید با کارشناسان ویژه تعمیر کولر آبی خدمت از ما تماس گرفته و نزدیک‌ترین زمان را برای بازدید از دستگاه رزرو کنید.

5.0 امتیاز از 1 رای


تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین