تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی

ثبت درخواست "تعمیر کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی

 تعمیر پمپ آب کولر، سوختن و تعویض پمپ آب کولر، از مشکلاتی است که ما را در هوای گرم  تابستان به پشت بام هدایت می‌کند. هنوز هم در بسیاری از مناطق کشور از کولر آبی برای خنک کردن محیط خانه و محل کار استفاده می‌کنند. قاعدتاً ممکن است، یکی از مشکلاتی که برای کولر بوجود می‌آید، مربوط به پمپ آن باشد، که یا نیاز به تعمیر می‌باشد و یا نیاز به تعویض پمپ کولر آبی است.

بنابراین اگر پمپ خراب‌شده است، در صورت امکان و با بررسی یک متخصص، ابتدا باید اقدام به تعمیر پمپ کولر آبی کرد، اما اگر میزان مشکل به اندازه‌ای باشد که با تعمیر حل نشود، نیاز به تعویض پمپ آب کولر دارید.

به طور کلی بهتر است که این کار توسط بک تعمیرکار کولر آبی انجام شود، اما اگر شما فردی فنی هستید و تمایل دارید که این کار را خودتان انجام دهید، ما در این مقاله به دلایل خرابی و نیاز به تعمیر پمپ آب کولر و بررسی و آموزش تعمیر پمپ آب کولر و تعویض آن پرداخته ایم. 

 

اهمیت نیاز به تعمیر پمپ آب کولر

برای اینکه کولر آبی بتواند حداکثر کارایی خود را ارائه کند، آب باید با قدرت زیاد بر روی پوشال و یا پد کولر پخش‌شده؛ و به‌ صورت یکنواخت آن را خیس نماید. هر چه قدرت سیستم آبرسانی کولر قوی‌تر باشد، راندمان کاری کولر به ازای مصرف مقدار کمی از آب، بیشتر می‌شود.

در این زمان است که نقش پمپ کولر آبی اهمیت خود را نشان خواهد داد؛ در واقع، علت اصلی خنکی و سرما در کولرهای آبی به دلیل کارکرد درست همین سیستم آبرسانی می‌باشد. هر چه که کیفیت و ساختار پمپ آب کولر شما بیشتر باشد، آب به‌صورت یکنواخت‌تر و باقدرت بیشتری در داخل کولر توزیع خواهد شد. لذا زمانی که این قطعه خراب شود، تعمیرپمپ آب کولر و یا تعویض پمپ آب کولر ضرورت پیدا می‌کند.

 

تعمیر پمپ کولر آبی

 

علت اصلی خرابی پمپ و نیاز به تعمیر پمپ آب کولر

یکی از دلایل اصلی و عمده خرابی پمپ کولر آبی، مربوط به کاهش و افت فشار آب است که باعث افت سیستم آبرسانی و در نهایت کاهش راندمان کولر آبی می‌شود. قطعا برایتان پیش آمده است که کولر را روشن باشد، اما باد خنک نزند، در چنین شرایطی، مشکل از پمپ آب کولر و سیستم آبرسانی است.

 یه طور کلی دو دلیل اصلی برای افت فشار آب و کاهش راندمان کولر وجود دارد:

 • خرابی واتر پمپ: گاهی اوقات شما، دکمه پمپ آب را می‌زنید، اما پروانه کولر شروع به حرکت و آبرسانی به بخش های مختلف کولر نمی‌کند و شاهد کاهش فشار آب هستیم. در چنین مواقعی، یا پمپ آب کولر دچار سوختگی شده است که شما نیاز به تعویض پمپ آب کولر دارید و یا پروانه ها دچار گرفتگی هستند، که اگر به تعمیر پمپ کولر آبی نپردازید، بر اثر سوختگی، باید آن را تعویض کنید.
 • مشکل در ورودی و خروجی آب: گاهی اوقات شما کلید پمپ را می‌زنید و متوجه صدای آن و کار کردن پروانه ها می‌شوید، اما آبرسانی انجام نمی‌شود، در چنین شرایطی دو دلیل اصلی وجود دارد که در ادامه هم به صورت کامل تر به بررسی آنها می‌پردازیم. یکی مربوط به کم بودن آب درون تشتک کولر است و دیگر گرفتگی و یا نشتی لوله کشی آب می‌باشد.

 

تعمیر پمپ آب کولر

 

دلایل خرابی پمپ و آموزش تعمیر پمپ آب کولر

یک پمپ از قسمت‌های متفاوتی تشکیل ‌شده است که خراب شدن هرکدام از آن‌ها، منجر به افت کارایی آن خواهد شد و تعویض پمپ آب کولر و یا تعمیر آن را به دنبال دارد. علاوه بر دو مورد بالا، موارد بیشتری باعث خرابی پمپ و نیاز به تعمیر آن می شود، که در ادامه چند مورد از این علت ‌ها را بررسی می‌کنیم و به آموزش تعمیر پمپ آب کولر می‌پردازیم.

 

خرابی پایه و نیاز به تعمیر پمپ کولر آبی

گاهی اوقات، پایه پمپ کولر آبی که در داخل آب، در کفی کولر آبی قرار می‌گیرد؛ تا بتواند آب را به پوشال‌های کولر آبی در دیواره‌های کولر برساند، خراب می‌شود، که در چنین شرایطی نیاز به تعمیر یا تعویض پمپ آب کولر است.

 

خرابی به دلیل عدم ورود آب به پمپ کولر

وظیفه اصلی پمپ آب کولر، آبرسانی به پوشالها و بخش های مختلف و تولید باد خنک است. حالا اگر آبی وارد نشود که پمپ بتواند آن را به پوشالها انتقال دهد، کولر به درستی کار نمی‌کند. ادامه دار شدن این مشکل، باعث می‌شود که پمپ کولر آبی بسوزد. پس هنگامی که احساس کردید که کولر باد گرم می‌زند، یکی از کارهایی که باید انجام دهید، چک کردن ورودی آب به کولر است.

برای رفع این مشکل و تعمیر پمپ آب کولر، کافی است منبع ورودی آب را بررسی کنید، اگر منبع آب ورودی، قطع باشد، بعد از گذشت مدت زمانی پمپ آب کولر می‌سوزد، پس یاید این مشکل را برطرف کنید.

اما اگر جریان آب وصل است، ولی آب وارد کولر نمی‌شود، احتمالا مشکل از گرفتگی شلنگ می‌باشد، که این گرفتگی می‌تواند به دلیل وجود رسوب در کف کولر و یا رسوبات روی پوشالها باشد. در چنین شرایطی بهترین کار عوض کردن شلنگ می‌باشد.

 

تعمیر واتر پمپ در اثر نفوذ آب به داخل آن

در صورت نفوذ آب به داخل واتر پمپ، پمپ کولر خراب می‌شود و تعویض یا تعمیر پمپ کولر آبی را به دنبال دارد، برای جلوگیری از نفوذ آب درون پمپ، یک کلاهک برای آن تعبیه‌شده است. در زمان سرویس کولر آبی، حتماً به این قسمت توجه نموده و این کلاهک را چک کنید.

درصورتی‌که کفی پمپ خراب‌شده باشد هم، منجر به نفوذ آب به داخل پمپ می‌شود لذا در بررسی پمپ حتماً تمام قسمت‌ها از جمله کف آن را چک کنید. اگر کوچک‌ترین سوراخی در این قسمت ایجاد شده، به دلیل آسیبی که به پمپ وارد می‌شود، شما نیاز به تعویض یا تعمیرپمپ کولر آبی خواهید داشت.

(مطلب پیشنهادی: تعویض کف کولر آبی)

 

خرابی پروانه درون پمپ آب کولر

در دکف هر پمپ کولر آبی، یک پروانه وجود دارد که همانند توربین عمل نموده و به گردش آب در تشتک کولر کمک می‌کند و باعث بالا رفتن آب از شلنگها و انتقال آن به پوشال‌ها می‌شود. حتی کمی انحراف و یا ورود اجسام و رسوبات به درون پروانه‌ها، باعث می‌شود که پمپ نتواند عملکرد خوبی را نشان دهد و اصطلاحا می‌گویند که پروانه ها دچار گرفتگی شده اند. در چنین مواردی بهتر است اقدام به تعمیر پمپ آب کولر نمایید.

برای رفع این مشکل، بهتر است پروانه واتر پمپ و توری زیر آن را بررسی کنید و اگر رسوبات و املاحی دیده می‌شود تمیز کنید. به طور کلی، دلایل گرفتگی پروانه پمپ کولر آبی شامل:

 • رسوب موجود در کفی کولر
 • رسوب در پوشاهلها و کهنگی آنها
 • نبود توری و سبد دور پروانه واتر پمپ

 

نیاز به تعمیر پمپ آب کولر به دلیل استهلاک پره ها

به مرور زمان، پره‌های واتر پمپ دچار خرابی و شکستگی می‌شود و نمی‌تواند به درستی، آب را از کف کولر به پوشال‌ها و بخشهای مختلف برساند. در نتیجه نیاز به درست شدن پره ها می‌باشد. هنگام خرابی پره‌های پروانه، لازم نیست که اقدام به تعویض پمپ آب کولر کنید، زیرا پروانه واتر پمپ به صورت مجزا در بازار موجود می‌باشد.

در صورتی که پمپ کولر شما از کار افتاده، پیشنهاد می‌کنیم مقاله "علت کار نکردن پمپ کولر آبی" را مطالعه کنید. 

 

نبودن آب کافی در پمپ آب کولر

یکی دیگر از دلایلی که منجر به تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی می‌شود، نبودن آب کافی و خشکی واتر پمپ است، زمانی که احساس کردید واتر پمپ شما درست کار نمی‌کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که، دریچه کولر را باز کنید و بیبنید که آب به اندازه کافی در کفی کولر باشد، به صورتی که پایه‌های پمپ آب کولر کاملا درون آب باشد. برای برطرف کردن این مشکل، می‌توانید موارد زیر را بررسی کنید:

 • فشار آب شهری کم است.
 • قطع بودن منبع ورودی آب
 • تنظیم نبودن شناور کولر آبی
 • خراب بودن شلنگ ورودی آب
 • سوراخ بودن کفی کولر

 

آموزش تعمیر پمپ آب کولر

 

نرسیدن برق به پمپ آب

ممکن است، یکی از مشکلات درست کار نکردن کولر، از خود پمپ و کار نکردن آن باشد. وقتی می‌بینید که واتر پمپ کار نمی‌کند، بهترین کار چک کردن برق پمپ است. برای تشخیص این مشکل، می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

پمپ آب کولر را از کولر جدا کرده و به برق وصل کنید، اگر پمپ آب کار کرد، مشکل از نحوه برق رسانی به کولر است و باید آن ایراد را برطرف کنید. اما اگر پمپ را به برق وصل کردید و واتر پمپ شروع به کار نکرد، حالا نیاز به تعمیر و یا تعویض پمپ کولر آبی دارید.

 

تعمیر پمپ کولر آبی، به دلیل عدم روغنکاری

شما باید تمامی قطعات متحرک کولر آبی را، برای جلوگیری ازاصطحکاک و افزایش عملکرد خوب، به صورت دوره‌ای روغن کار کنید. نحوه روغن کاری پمپ کولر به صورتی است که باید، تمامی قطعات را باز کنید و تمامی بخش‌ها را روغن کاری کنید.

مزیت این کار این است که در باز کردن پمپ کولر آبی، می‌توانید رسوبات و کثیفی‌های موجود در پمپ، که باعث خرابی آن می‌شود را هم پاک کنید. عدم روغن کاری واتر پمپ می تواند منجر به سوختگی و تعویض پمپ آب کولر شود.

 

علائم و نشانه‌های نیاز به تعمیر پمپ آب کولر

 • کلید پمپ آب را می‌زنید، اما صدای کار کردن آن نمی‌آید.
 • کولر باد گرم می‌زند.
 • پوشال‌های کولر کاملا خشک هستند.
 • با باز کردن در کولر، شاهد ریختن آب روی پوشال ها نیستید.

 

چه زمانی نیاز به تعویض پمپ آب کولر داریم؟

زمانی که بر اثر هریک از عواملی که بررسی کردیم، واتر پمپ دچار سوختگی شد، شما دیگر نیاز به تعویض پمپ آب کولر دارید، چرا که در چنین شرایطی، هزینه تعمیر سوختگی آن نسبت به تعویض پمپ اصلا مقرون به صرفه نیست.

اگر با دیدن هر کدام از علائم و مشکلات در پمپ کولر، باز هم به بررسی و رسیدگی آن نرسید، قطعا بعد از مدت زمان کوتاهی، دیگر فرصتی برای تعمیر نیست و باید آن را تعویض کنید، پس پیش از بدتر از شدن مشکل از یک متخصص تعمیر کولر آبی کمک بگیرید.

 

مهم‌ترین نکات در تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی

قبل از این‌که کولر خود را در تابستان راه‌اندازی نمایید حتماً باید کولر را سرویس کنید. این کار برای کنترل سلامت تمامی قطعات کولر از جمله پمپ کولر آبی لازم است. اگر پمپ خراب شود، در صورت امکان باید آن را تعمیر نمود ولی غالباً نیاز به تعویض پمپ کولر آبی ضرورت پیدا می‌کند. برای جلوگیری از تعویض و تعمیر پمپ آب کولر، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • همواره عدم آبرسانی در داخل کولر به معنی خراب بودن و نیاز به تعویض پمپ کولر آبی نیست؛ بلکه ممکن است قسمت‌های دیگر مشکل پیدا کرده‌ باشند؛ مثل مسدود شدن شلنگ ورود آب به داخل کولر یا دلایل دیگر داشته باشد از جمله، قطع شدن آب و خرابی شناور . لذا در زمان چک کردن و تعمیر پمپ کولر آبی، تمامی اتصالات مرتبط با آن را نیز بررسی نمایید.
 • همان‌گونه که می‌دانید آب در تمامی شهرهای ایران دارای املاح فراوانی است و وارد شدن رسوب املاح به داخل پمپ منجر به کاهش کارایی آن خواهد شد. لذا نیازی نیست که تعویض پمپ آب کولر انجام شود بلکه در صورت امکان، پمپ را تمیز و جرم‌زدایی کنید.
 • اگر شی‌ء خارجی در داخل پمپ کولر آبی گیر کرده باشد و از چرخش پره‌ها جلوگیری کند، مانع از آب‌رسانی خواهد شد. برای این منظورهنگام تعمیر واتر پمپ کولر آبی، انتهای پمپ را باز و این مسئله را بررسی کنید.

 

نکاتی برای نحوه تعویض پمپ کولر آبی

اما ممکن است درهرصورت نیاز به تعویض پمپ کولر آبی باشد. برای این کار حتماً باید مراحل و موارد زیر را با دقت انجام دهید:

 • قبل از شروع به تعویض یا تعمیر پمپ کولر آبی، حتماً از قطع بودن برق مطمئن شوید. ممکن است در حین کار، کودک شما و یا یکی از اعضای خانواده، به‌اشتباه کلید روشن شدن کولر را بزند. لذا توصیه ما بر این است که حتماً برق را قطع کرده و به خاموش بودن کولر اطمینان نکنید.
 • در زمان تعویض پمپ کولر آبی حتماً به محل سیم‌های متصل به پمپ دقت کنید چراکه قرار است این سیم‌ها به پمپ جدید وصل شوند. جای سیم‌ها را به خاطر بسپارید که در نصب مجدد، مشکل پیدا نشود.
 • برای این‌که سلامت و کارایی پمپ حفظ گردد، توصیه می‌شود بعد از تعویض پمپ آب کولر، آن را داخل یک صافی قرار دهید تا املاح و آلودگی‌های موجود در داخل کولر وارد پمپ نشود.
 • قبل از این‌که لوله آب را به پمپ وصل کنید چک کنید که این لوله گرفتگی نداشته باشد و آب‌رسانی بر روی پوشال‌ها یکنواخت باشد.
 • با توجه به مطالبی که بیان کردیم، لازم است در زمان تعویض پمپ آب کولر، از یک پمپ عالی و یا کیفیت استفاده نمایید تا هم کارایی کولر در حد پتانسیل خود ارائه شود و هم این‌که در مدت کوتاهی خراب نشود. متأسفانه امروزه پمپ‌های چینی در بازار زیاد است که در قالب جنس اصلی به مشتریان فروخته می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای این منظور به سراغ نمایندگی‌های معتبر برند کولر خود رفته و پمپ اصلی را خریداری نمایید.
 • با توجه به این‌که کوچک‌ترین خطا در نصب پمپ باعث می‌شود که آب‌رسانی انجام نشود، اکیداً توصیه می‌کنیم که اگر در تعویض پمپ کولر آبی مهارت ندارید این کار را به افراد متخصص سپرده و سرخود اقدام به این کار نکنید. چراکه ممکن است حتی پمپ را خراب کرده و هزینه‌ای که صرف نموده‌اید هدر برود.

تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی،‌ کاری کاملاً تخصصی است و در صورت اشتباه علاوه بر خسارت مالی، صدمات جانی را نیز می‌تواند در پی داشته باشد. در این مقاله علت خرابی و نیاز به تعویض و تعمیر پمپ آب کولر و همچنین نحوه تعویض پمپ کولر آبی را با هم بررسی کردیم.

امیدواریم اطلاعات و مواردی را که جهت آموزش تعمیر پمپ آب کولر شرح دادیم، به شما کمک کند، اما در نظر داشته باشید که اگر، در این کار تخصص لازم را ندارید، می‌توانید از اپلیکیشن خدمات منزل "خدمت از ما" استفاده نمایید و درخواست خود را به رایگان ثبت کنید و با مشاهده سوابق متخصصین، بهترین فرد را انتخاب کنید. 

تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading