تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی

ثبت درخواست "تعمیر کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی

 تعمیر پمپ کولر آبی، سوختن و تعویض پمپ آب کولر، از مشکلاتی است که ما را در هوای گرم  تابستان به پشت بام هدایت می‌کند. هنوز هم در بسیاری از مناطق کشور از کولر آبی برای خنک کردن محیط خانه و محل کار استفاده می‌کنند. قاعدتاً ممکن است به تعویض پمپ کولر آبی نیاز شود؛ بنابراین اگر پمپ خراب‌شده است، در صورت امکان باید تعمیر پمپ کولر آبی را انجام دهید، در غیر این صورت تعویض پمپ آب کولر الزامی است؛ لذا بر آن شدیم که در این مقاله نکاتی را پیرامون تعمیر پمپ آب کولر، آموزش تعویض و تعمیر پمپ آب کولر و دلایل خرابی پمپ کولر آبی، از جمله انجام ندادن روغن کاری پمپ آب کولر و ... را خدمتتان بیان نماییم.

فهرست مطالب مقاله "تعمیر و تعویض واتر پمپ کولر آبی": 

 • دلایل خرابی واتر پمپ کولر آبی
 • قسمت‌های متفاوت پمپ کولر آبی
 • تعویض پمپ کولر آبی
 • برای تعویض پمپ کولر، چه باید کرد؟

 

علت نیاز به تعمیر پمپ آب کولر

برای اینکه کولر آبی بتواند حداکثر کارایی خود را ارائه کند، آب باید با قدرت زیاد بر روی پوشال و یا پد کولر پخش‌شده؛ و به‌ صورت یکنواخت آن را خیس نماید. هر چه قدرت سیستم آبرسانی کولر قوی‌تر باشد، راندمان کاری کولر به ازای مصرف مقدار کمی از آب، بیشتر می‌شود.

در این زمان است که نقش پمپ کولر آبی اهمیت خود را نشان خواهد داد. هر چه که کیفیت و ساختار پمپ کولر شما بیشتر باشد، آب به‌صورت یکنواخت‌تر و باقدرت بیشتری در داخل کولر توزیع خواهد شد. لذا زمانی که این قطعه خراب شود، تعمیرپمپ کولر آبی و یا تعویض پمپ آب کولر ضرورت پیدا می‌کند.

 

تعمیر پمپ کولر آبی

 

چه عواملی موجب "تعویض پمپ آب کولر" می‌شود؟

یک پمپ از قسمت‌های متفاوتی تشکیل ‌شده است که خراب شدن هرکدام از آن‌ها، منجر به افت کارایی آن خواهد شد و تعویض پمپ آب کولر و یا تعمیر آن را به دنبال دارد. در ادامه چند مورد از این علت ‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

خرابی پایه پمپ کولر

گاهی اوقات، پایه پمپ کولر آبی که در داخل آب، در کفی کولر آبی قرار می‌گیرد؛ تا بتواند آب را به پوشال‌های کولر آبی در دیواره‌های کولر برساند، خراب می‌شود که در چنین شرایطی نیاز به تعمیر یا تعویض پمپ آب کولر است.

 

نفوذ آب به داخل واتر پمپ

در صورت نفوذ آب به داخل واتر پمپ، پمپ کولر خراب می‌شود و تعویض یا تعمیر پمپ کولر آبی را به دنبال دارد، برای جلوگیری از نفوذ آب درون پمپ، یک کلاهک برای آن تعبیه‌شده است. در زمان سرویس کولر آبی، حتماً به این قسمت توجه نموده و این کلاهک را چک کنید.

درصورتی‌که کفی پمپ خراب‌شده باشد هم، منجر به نفوذ آب به داخل پمپ می‌شود لذا در بررسی پمپ حتماً تمام قسمت‌ها از جمله کف آن را چک کنید. اگر کوچک‌ترین سوراخی در این قسمت ایجاد شده، باید تعویض یا تعمیرپمپ کولر آبی صورت گیرد.

 

خرابی پروانه درون پمپ آب کولر

در داخل هر پمپ کولر آبی، چند پروانه وجود دارد که همانند توربین عمل نموده و به گردش آب کمک می‌کند؛ حتی کمی انحراف و یا ورود اجسام و رسوبات به درون پروانه‌ها، باعث می‌شود که پمپ نتواند عملکرد خوبی را نشان دهد. در چنین مواردی بهتر است اقدام به تعمیر پمپ آب کولر نمایید.

در صورتی که پمپ کولر شما از کار افتاده، پیشنهاد می‌کنیم مقاله "علت کار نکردن پمپ کولر آبی" را مطالعه کنید. 

 

روغن کاری پمپ آب کولر

شما باید تمامی قطعات متحرک کولر آبی را، برای جلوگیری ازاصطحکاک و افزایش عملکرد خوبش، به صورت دوره‌ای روغن کار کنید. نحوه روغن کاری پمپ کولر به صورتی است که باید، تمامی قطعات را باز کنید ومزیت این کار این است که در باز کردن پمپ کولر آبی، می‌توانید رسوبات و کثیفی‌های موجود در پمپ، که باعث خرابی آن می‌شود را هم پاک کنید. عدم روغن کاری واتر پمپ می تواند منجر به سوختگی و تعویض پمپ آب کولر شود.

 

نبودن آب کافی در پمپ آب کولر

یکی دیگر از دلایلی که منجر به تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی می‌شود، نبودن آب کافی و خشکی واتر پمپ است، زمانی که احساس کردید واتر پمپ شما درست کار نمی‌کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که، دریچه کولر را باز کنید و بیبنید که آب به اندازه کافی در کفی کولر باشد، به صورتی که پایه‌های پمپ آب کولر کاملا درون آب باشد. همچنین می‌توانید   را بخوانید تا نظافت دریچه کولر را هم به صورت همزمان انجام داده باشید.

 

مهم‌ترین نکات در تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی

قبل از این‌که کولر خود را در تابستان راه‌اندازی نمایید حتماً باید کولر را سرویس کنید. این کار برای کنترل سلامت تمامی قطعات کولر از جمله پمپ کولر آبی لازم است. اگر پمپ خراب شود، در صورت امکان باید آن را تعمیر نمود ولی غالباً نیاز به تعویض پمپ کولر آبی ضرورت پیدا می‌کند. برای جلوگیری از تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • همواره عدم آبرسانی در داخل کولر به معنی خراب بودن و نیاز به تعویض پمپ کولر آبی نیست؛ بلکه ممکن است قسمت‌های دیگر مشکل پیدا کرده‌ باشند؛ مثل مسدود شدن شلنگ ورود آب به داخل کولر یا دلایل دیگر داشته باشد از جمله، قطع شدن آب و خرابی شناور . لذا در زمان چک کردن و تعمیر پمپ کولر آبی، تمامی اتصالات مرتبط با آن را نیز بررسی نمایید.
 • همان‌گونه که می‌دانید آب در تمامی شهرهای ایران دارای املاح فراوانی است و وارد شدن رسوب املاح به داخل پمپ منجر به کاهش کارایی آن خواهد شد. لذا نیازی نیست که تعویض پمپ آب کولر انجام شود بلکه در صورت امکان، پمپ را تمیز و جرم‌زدایی کنید.
 • اگر شی‌ء خارجی در داخل پمپ کولر آبی گیر کرده باشد و از چرخش پره‌ها جلوگیری کند، مانع از آب‌رسانی خواهد شد. برای این منظورهنگام تعمیر واتر پمپ کولر آبی، انتهای پمپ را باز و این مسئله را بررسی کنید.

 

نکاتی برای نحوه تعویض پمپ کولر آبی

اما ممکن است درهرصورت نیاز به تعویض پمپ کولر آبی باشد. برای این کار حتماً باید مراحل و موارد زیر را با دقت انجام دهید:

 • قبل از شروع به تعویض یا تعمیر پمپ کولر آبی، حتماً از قطع بودن برق مطمئن شوید. ممکن است در حین کار، کودک شما و یا یکی از اعضای خانواده، به‌اشتباه کلید روشن شدن کولر را بزند. لذا توصیه ما بر این است که حتماً برق را قطع کرده و به خاموش بودن کولر اطمینان نکنید.
 • در زمان تعویض پمپ کولر آبی حتماً به محل سیم‌های متصل به پمپ دقت کنید چراکه قرار است این سیم‌ها به پمپ جدید وصل شوند. جای سیم‌ها را به خاطر بسپارید که در نصب مجدد، مشکل پیدا نشود.
 • برای این‌که سلامت و کارایی پمپ حفظ گردد، توصیه می‌شود بعد از تعویض پمپ آب کولر، آن را داخل یک صافی قرار دهید تا املاح و آلودگی‌های موجود در داخل کولر وارد پمپ نشود.
 • قبل از این‌که لوله آب را به پمپ وصل کنید چک کنید که این لوله گرفتگی نداشته باشد و آب‌رسانی بر روی پوشال‌ها یکنواخت باشد.
 • با توجه به مطالبی که بیان کردیم، لازم است در زمان تعویض پمپ آب کولر، از یک پمپ عالی و یا کیفیت استفاده نمایید تا هم کارایی کولر در حد پتانسیل خود ارائه شود و هم این‌که در مدت کوتاهی خراب نشود. متأسفانه امروزه پمپ‌های چینی در بازار زیاد است که در قالب جنس اصلی به مشتریان فروخته می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای این منظور به سراغ نمایندگی‌های معتبر برند کولر خود رفته و پمپ اصلی را خریداری نمایید.
 • با توجه به این‌که کوچک‌ترین خطا در نصب پمپ باعث می‌شود که آب‌رسانی انجام نشود، اکیداً توصیه می‌کنیم که اگر در تعویض پمپ کولر آبی مهارت ندارید این کار را به افراد متخصص سپرده و سرخود اقدام به این کار نکنید. چراکه ممکن است حتی پمپ را خراب کرده و هزینه‌ای که صرف نموده‌اید هدر برود.

تعویض و تعمیر پمپ کولر آبی،‌ کاری کاملاً تخصصی است و در صورت اشتباه علاوه بر خسارت مالی، صدمات جانی را نیز می‌تواند در پی داشته باشد. در این مقاله علت خرابی و نیاز به تعمیر و تعویض پمپ آب کولر و همچنین نحوه تعویض پمپ کولر آبی را بیان کردیم، لذا اگر در این کار تخصص لازم را ندارید می‌توانید از اپلیکیشن خدمات منزل "خدمت از ما" استفاده نمایید و درخواست خود را به رایگان ثبت کنید و با مشاهده سوابق متخصصین، بهترین فرد را انتخاب کنید. 

تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading