ایزولاسیون چیست و چگونه انجام می شود؟

ثبت درخواست "ایزوگام"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
ایزولاسیون چیست و چگونه انجام می شود؟

منظور از ایزولاسیون، پوشاندن سطح (ديوار، بام، كف و …) توسط یک یا چند لایه از مواد عایق می‌باشد تا از نفوذ آب و رطوبت به درون آن جلوگیری گردد.

بر اساس مواد تشکیل دهنده، انواع مختلفی از عايق‌ها وجود دارند كه مهمترين آنها عبارتند از:

  • قيرگوني
  • عایق رطوبتی پیش ساخته (ايزوگام)
  • عايق‌هاي مايع رنگی پليمری
  • ژئوممبران (Geomembrane) و ژئوتكستايل (Geotextile) و …

از ایزولاسیون معمولاً در عايق‌كاري بامها، كف استخرها، كف سرويس‌هاي بهداشتي، ‌كف آشپزخانه، و كف واحدهاي تجاري كه احتمال آبريزی در داخل آنها زیاد است، عايق‌كاري ديوارهای حايل در زيرزمين‌ها و همچنين تونل‌ها و ديوارهای برشی در صورت لزوم و … استفاده می شود.


 

مراحل انجام ایزولاسیون و انواع آن

برای ساخت بام ابتدا روی سقف بتونی را از هر گونه گچ تمیز کرده و نخست باید محل نصب ناودانها مشخص و پس از نصب نرده و یا دوره چینی با پوکه معدنی که یک نوع خاک سبک وزن است و یا از پوکه صنعتی که از ضایعات کارخانجات است را با مخلوط نمودن ۵ پیمانه پوکه و ۱ پیمانه سیمان معمولی مخلوط با آب، کروم بندیها انجام می پذیرد و چنانچه پوکه در دسترس نبود میتوان از خرده های آجر یا خاک شن دار پر می کنند. مهندس ناظر ساختمان مواظب است مقاومت را با احتساب به وزن مصالحی که برای شیب سازی مصرف می نماید قوی تر بگیرد. پس از اتمام کروم بندی و در نظر گرفتن شیب آبروها وسط کروم ها را از همان پوکه و سیمان پر می نمایند و روی آن را با شمشه و ریسمان مسطح و کنترل می کنند. بعد از آماده شدن پشت بام تا ۴۸ ساعت برای خود گیری سیمان مصرف شده، آب پاشی لازم است. بعد از آماده شدن شیب سازی ایزولاسیون انجام می شود .

 

ایزولاسیون قیری:

بهترین ایزولاسیون برای بام ها در این زمان مخصوصا وضع جوی، ایزولاسیون گونی قیری می باشد . قیر را با حرارت لازم رقیق نموده و روی بام می مالند. سپس گونی های سالم درجه یک را از پائین به بالا چسبانیده می شود. نصب این گونی ها از بالا به طرف ناودانها هدایت می شود. لایه گونی دوم خلاف جهت، یعنی چنانچه لایه زیر طولی چسبانده شده باشد لایه رو عرضی انجام می گیرد و گونی ها مجددا با قیر آغشته می گردند و پس از کنترل کلیه درز ها و بندهای گونی ها در این هنگام آماده آسفالت ریزی یا موزائیک می باشد.


ایزوگام ورقی :

ورق لاستیکی شکل به صورت لوله یا اصطلاحا رول در بازار موجود است. پس از کنترل کلی و ریسمان کشی لوله، ایزولاسیون را از یک سر روی بام می چسبانند. سپس با چراغ حرارت دهنده درزها را با هم جوش می دهند و با خمیر روی بام را لکه گیری نموده تا امکان آزمایش آبگیری بام را میسر سازد.

ایزوگام
برای سرویس ایزوگام از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading