کپک دیوار چیست و چگونه رفع می شود؟

ثبت درخواست "بنایی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کپک دیوار چیست و چگونه رفع می شود؟

کپک دیوار نمونه‌ای از آثار به جای مانده از طوبت نفوذ کرده در دیوار و سقف ساختمان است. از بین بردن کپک دیوار و جلوگیری از کپک زدن دیوار در زمستان از سری اقداماتی است که در مواجهه با این مشکل در ساختمان با استفاده از مواد ضدعفونی خاصی صورت می‌گیرد. 

شاید شما هم با کپک دیوار منزلتان مواجه شده باشید. قارچ و کپک روی دیوار از رطوبت در محیط خانه به وجود می‌آیند. اما بعضی از افراد آن را با کثیفی روی دیوار اشتباه می‌گیرند و اقدام به رفع این مسئله نمی‌کنند. در صورتی که کپک زدایی بسیار مهم است زیرا باعث بیماری تنفسی می‌شوند. پس قبل از بروز اینگونه مشکلات حتما برای رفع آن اقدام کنید.

اگر به دنبال راهکاری برای از بین بردن کپک دیوار و جلوگیری از کپک زدن دیوار در زمستان و ایجاد کپک سیاه روی دیوار هستید ،تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

 

کپک دیوار چیست؟

آثار به جای مانده از رطوبت نفوذ کرده در دیوار و سقف گاهی با رنگ‌های خاص سیاه و سبز تیره در سطح دیوار ساختمان می‌نشیند. بیشترین حجم مواجهه با کپک دیوار در خانه‌های مستقر در محیط گرم و مرطوب است. تشکیل کپک دیوار در سرویس بهداشتی عمدتا با مشکلاتی مثل شیوع قارچ پوستی همراه بوده و باید برای جلوگیری از ایجاد آن راه‌حل هایی را در نظر داشت.

 

کپک دیوار - کپک سیاه روی دیوار

 

بهترین محیط برای رشد کپک دیوار و تکثیر آن مکان‌های مرطوب است. بنابراین برای از بین بردن کپک دیوار و جلوگیری از مواجهه با آن خصوصا در فصول سرد سال می‌توان از مواد رطوبت گیر خانگی استفاده کرد. در این مطلب با معرفی انواع کپک دیوار راهکارهای مقابله با این مشکل را نیز ارائه می‌دهیم. 

 

انواع کپک دیوار و بیماری های آن

کپک روی دیوار با همان شکل و شمایل مورد انتظار از کپک در حالت‌های مختلف بر روی قسمت‌های مختلف ساختمان ایجاد می‌شود. مواد تشکیل دهنده کپک دیوار که ناشی از تجمع ذرات به جای مانده از رطوبت و پوسیدگی دیوار بوده به مرور زمان برای بیماری‌های تنفسی و پوستی را در افراد بوجود می‌آورد. 

 

انواع کپک دیوار

 

بنابراین عدم توجه و جلوگیری از شکل گیری کپک روی دیوار مشکلات زیادی را هم از نظر ظاهر ساختمان و هم بیماری‌های مختلف برای افراد ساکن در محیط به همراه دارد. انواع کپک روی دیوار با اسامی وابسته به ترکیبات تشکیل دهنده آن‌ها و عوارض بوجود آورنده در این بخش معرفی می‌شود. 

  • کپک آلرژیک: این گونه کپک ها خطر کمتری نسبت به مابقی کپک ها دارند. این کپک ها باعث بیماری تنفسی و آسمی می‌شوند و تاثیر بیشتری روی کودکان دارند.
  • کپک پاتوژنیک:این کپک ها نسبت به کپک های آلرژیک خطر بیشتری دارند و باعث عفونت های ریوی می‌شوند. یعنی واکنشی مانند ذات الریه دارند.
  • کپک توکسین:این نوع کپک بسیار خطرناک است و از سه طریق لامسه، چشایی و تنفس می‌تواند وارد بدن شود و باعث سرکوب سیستم ایمنی و حتی موجب سرطان شود.
  • کپک دیوار آلترنازیا:این کپک در دهان، بینی، دستگاه تنفسی نفوذ میکند و باعث بیماری های آلرژیک و آسم می‌شود.
  • کپک آلپرژیلوس: این کپک در هوای گرم و مرطوب و خاک خانه یافت میشود و باعث عفونت های قارچی می‌شود.
  • کپک دیوار کلادوسپریوم:این نوع کپک بر روی منسوجات ، چوب و دیگر مواد مرطوب قابل رشد است و باعث تب یونجه می‌شود.
  • کپک دیوار پنسیلیوم:این نوع کپک که در زیر کاغذ دیواری، روی پارچه کهنه، زیر فرش، عایق بندی و لوله فایبرگلاس و برای آلرژی و آسم و برخی گونه ها میکوتوکسین‌ها تولید می‌کنند، که در آنتی بیوتیک‌ها و پنی سیلین استفاده می‌شود.

 

نمونه‌های معرفی شده از انواع کپک دیوار در دسته مضرترین برای سلامتی قرار دارند. همین امر بر اهمیت رفع سریع و اصولی کپک دیوار و جلوگیری از کپک زدن دیوار در زمستان افزوده است. 

 

نحوه از بین بردن کپک دیوار

برای مقابله با کپک دیوار استفاده از مواد خانگی و صنعتی زیادی پیشنهاد شده است. مهمترین ویژگی مواد مورد نظر برای جلوگیری از رشد کپک دیوار گرفتن رطوبت محیط است. در این بخش با انواع مواد در دسترس برای جلوگیری از کپک زدن دیوار در زمستان و دیگر فصول سال آشنا می‌شویم. 

 

از بین بردن کپک دیوار

 

قبل از رفع مشکل کپک و قارچ روی دیوار سعی در مشکل یابی آن کنید که چرا این کپک ها بر روی دیوار یا سطوح به وجود آمده بعد اقدام به از بین بردن آن کنید. چون اگر مشکلات همچنان وجود داشته باشد دوباره ایجاد مشکل میکنند و برای سلامتی مضر هستند. برای جلوگیری از رشد کپک و قارچ روی دیوار باید به نکات زیر توجه کنید.

  • منزلتان تهویه مناسب داشته باشد. هوای تازه در خانه باید جریان داشته باشد که رطوبت را در خانه به حداقل برساند.
  • قارچ و کپک‌ها را نپوشانید. با پوشاندن لک و سیاهی روی دیوار که بعضا با کثیفی اشتباه گرفته میشود نه تنها کمکی به شما نمی‌شود، بلکه آسیب های جدی به بدن شما می‌رسد. شما تصور میکنید که آنها را پوشانده اید و اصلا دیدی به آن ندارید در صورتی که قارچ بیشتر پیش روی می‌کند. باید آن را برطرف کنید.

 

سرکه سفید و مقابله با کپک دیوار

یکی از مواد طبیعی که برای رفع کپک و قارچ استفاده می‌شوند،مواد طبیعی گزینه مناسبی برای رفع کپک وقارچ هستند و همچنین سازگار با محیط و به راحتی بوی نامطبوعی که قارچ ها و کپک ها از خود ساطع میکنند را خنثی می‌کنند.

 

رفع کپک با سرکه سفید

 

یکی از بهترین ماده ها برای رفع قارچ و کپک از روی دیوار و سطوح سرکه سفید است. سرکه سفید به خاطر خاصیت اسیدیته ای که دارد، آنها را از بین می‌برد.روش استفاده مقداری سرکه را بر روی محل هایی که کپک بر روی آن رشد کرده بریزید و 15 دقیقه صبر کنید و بعد آن را با آب و برس تمیز کنید.

 

جوش شیرین برای رفع کپک دیوار 

این پودر سفید همه کاره در منزل بخاطر داشتن خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری بودن به شما در از بین بردن کپک از روی دیوار و سطوح کمک میکند و بوی بد را سریع رفع می‌کند.روش استفاده مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و بر روی محل قارچ زده بریزید و 20 دقیقه صبر دهید سپس آن را با آب و برس بشویید.

 

رفع کپک دیوار با جوش شیرین

 

از بین بردن کپک دیوار با نمک دریایی

نمک دریایی به خاطر خاصیت بسیار ویژه ای که دارد ، رطوبت را میتواند جذب خود کند و به آسانی از رشد قارچ در سطوح و دیوارها جلوگیری کند.برای جلوگیری از رشد هرگونه قارچ درمنزلتان میتوانید مقداری از نمک را در ظرفی کوچک در اطراف خانه قرار دهید تا رطوبت را جذب کند.

 

رفع کپک دیوار با نمک دریایی

 

روش استفاده: مقداری نمک دریا را بر روی سطح بپاشید و 20 دقیقه صبر کنید بعد با فرچه بشویید. مشاهده می‌کنید که کپک روی دیوار از بین رفته و محل رشد آن‌ها پاکسازی می‌شود. 

 

دانه برنج و رفع کپک روی دیوار

 دانه برنج از قدیم مرسوم بوده و برای رفع بوی بد و جلوگیری از ایجاد کپک درون کمدهای لباس مورد استفاده می‌کردند. دانه های برنج با جذب رطوبت باعث میشوند کپک رشد نکند. و بوی بد کپک را از بین می‌برد.

 

رفع بوی بد کپک با برنج

 

روش استفاده: دانه های برنج را درون کیسه ای پارچه ای قرار دهید و به کمدخود آویزان کنید. یا درون کابینت ها یا کشو لباسی قرار دهید.

 

از بین برد انواع کپک دیوار با دانه قهوه

دانه قهوه برای جذب رطوبت بسیار مناسب است و اگر می‌خواهید کمد لباستان بوی مطبوع داشته باشد و همجنین از رشد کپک جلوگیری کنید از قهوه استفاده کنید.برای اجرای این روش دانه قهوه را درون کیسه بریزید و در کمد لباسی آویزان کنید.

 

رفع بوی بد کپک با دانه قهوه

 

در نهایت رفع کپک دیوار را جدی بگیرید ودنبال راه چاره برای آن باشید، چون آثار بدی روی سلامتی شما دارد. اگر مشکل را پیدا نکردید، از متخصصین بنایی یا نشتیابی کمک بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.

مزایای جلوگیری از کپک زدن دیوار 

از بین بردن کپک دیوار علاوه بر زیبایی محیط بر جلوگیری از بروز بیماری‌های تنفسی و پوستی در افراد تاثیر بسزایی دارد. هر چه بیشتر در جلوگیری از نفوذ رطوبت در ساختمان و ایجاد کپک دیوار تلاش کنید، همان اندازه با ساختمانی مقاوم، زیبا و عاری از هر گونه حساسیت‌های پوستی و تنفسی مواجه هستید. 

خصوصا در قسمت‌های گرم و مروطوب توجه رفع کپک ایجاد شده روی دیواری مساوی با جلوگیری از بروز بیماری‌های مختلف در افراد است. در منازل مسکونی که کودکان و افراد سالمند نگهداری می‌شوند توجه به این قبیل اقدامات در پاکسازی ساختمان در سلامت آن‌ها نقش بسزایی دارد. 
 

بنایی
برای سرویس بنایی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading