کپک دیوار چیست و چگونه رفع می شود؟

ثبت درخواست "بنایی "
کپک دیوار چیست و چگونه رفع می شود؟

شاید شما هم با کپک دیوار منزلتان مواجه شده باشید. قارچ و کپک روی دیوار از رطوبت در محیط خانه به وجود می‌آیند. اما بعضی از افراد آن را با کثیفی روی دیوار اشتباه می‌گیرند و اقدام به رفع این مسئله نمی‌کنند. در صورتی که کپک زدایی بسیار مهم است زیرا باعث بیماری تنفسی می‌شوند. پس قبل از بروز اینگونه مشکلات حتما برای رفع آن اقدام کنید. ما در این متن سعی داریم روش های رفع کپک و قارچ روی دیوار را توضیح دهیم.

 

انواع کپک دیوار و بیماری های آن

 

انواع کپک دیوار

 

کپک آلرژیک: 

این گونه کپک ها خطر کمتری نسبت به مابقی کپک ها دارند. این کپک ها باعث بیماری تنفسی و آسمی می‌شوند و تاثیر بیشتری روی کودکان دارند.

کپک پاتوژنیک:

این کپک ها نسبت به کپک های آلرژیک خطر بیشتری دارند و باعث عفونت های ریوی می‌شوند. یعنی واکنشی مانند ذات الریه دارند.

 

کپک توکسین:

این نوع کپک بسیار خطرناک است و از سه طریق لامسه، چشایی و تنفس می‌تواند وارد بدن شود و باعث سرکوب سیستم ایمنی و حتی موجب سرطان شود.

 

کپک دیوار که برای سلامتی ضرر دارند:

 

کپک دیوار مضر

 

آلترنازیا:

این کپک در دهان، بینی، دستگاه تنفسی نفوذ میکند و باعث بیماری های آلرژیک و آسم می‌شود.

 

آلپرژیلوس: 

این کپک در هوای گرم و مرطوب و خاک خانه یافت میشود و باعث عفونت های قارچی می‌شود.

 

کلادوسپریوم:

این نوع کپک بر روی منسوجات ، چوب و دیگر مواد مرطوب قابل رشد است و باعث تب یونجه می‌شود.

 

پنسیلیوم:

این نوع کپک که در زیر کاغذ دیواری، روی پارچه کهنه، زیر فرش، عایق بندی و لوله فایبرگلاس و برای آلرژی و آسم و برخی گونه ها میکوتوکسین‌ها تولید می‌کنند، که در آنتی بیوتیک‌ها و پنی سیلین استفاده می‌شود.

 

نکاتی در مورد از بین بردن کپک و قارچ دیوار 

 

از بین بردن کپک دیوار

 

قبل از رفع مشکل کپک و قارچ روی دیوار سعی در مشکل یابی آن کنید که چرا این کپک ها بر روی دیوار یا سطوح به وجود آمده بعد اقدام به از بین بردن آن کنید. چون اگر مشکلات همچنان وجود داشته باشد دوباره ایجاد مشکل میکنند و برای سلامتی مضر هستند. برای جلوگیری از رشد کپک و قارچ روی دیوار باید به نکات زیر توجه کنید.

  • منزلتان تهویه مناسب داشته باشد. هوای تازه در خانه باید جریان داشته باشد که رطوبت را در خانه به حداقل برساند.
  • قارچ و کپک‌ها را نپوشانید. با پوشاندن لک و سیاهی روی دیوار که بعضا با کثیفی اشتباه گرفته میشود نه تنها کمکی به شما نمی‌شود، بلکه آسیب های جدی به بدن شما می‌رسد. شما تصور میکنید که آنها را پوشانده اید و اصلا دیدی به آن ندارید در صورتی که قارچ بیشتر پیش روی می‌کند. باید آن را برطرف کنید.

 

مواد طبیعی که برای رفع کپک و قارچ استفاده می‌شوند

مواد طبیعی گزینه مناسبی برای رفع کپک وقارچ هستند و همچنین سازگار با محیط و به راحتی بوی نامطبوعی که قارچ ها و کپک ها از خود ساطع میکنند را خنثی می‌کنند.

 

سرکه سفید

 

رفع کپک با سرکه سفید

 

یکی از بهترین ماده ها برای رفع قارچ و کپک از روی دیوار و سطوح سرکه سفید است. سرکه سفید به خاطر خاصیت اسیدیته ای که دارد، آنها را از بین می‌برد.

روش استفاده: مقداری سرکه را بر روی محل هایی که کپک بر روی آن رشد کرده بریزید و 15 دقیقه صبر کنید و بعد آن را با آب و برس تمیز کنید.

 

جوش شیرین

 

رفع کپک دیوار با جوش شیرین

 

این پودر سفید همه کاره در منزل بخاطر داشتن خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری بودن به شما در از بین بردن کپک از روی دیوار و سطوح کمک میکند و بوی بد را سریع رفع می‌کند.

روش استفاده: مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و بر روی محل قارچ زده بریزید و 20 دقیقه صبر دهید سپس آن را با آب و برس بشویید.

 

نمک دریایی

 

رفع کپک دیوار با نمک دریایی

 

نمک دریایی به خاطر خاصیت بسیار ویژه ای که دارد ، رطوبت را میتواند جذب خود کند و به آسانی از رشد قارچ در سطوح و دیوارها جلوگیری کند.

روش استفاده: مقداری نمک دریا را بر روی سطح بپاشید و 20 دقیقه صبر کنید بعد با فرچه بشویید. 

برای جلوگیری از رشد هرگونه قارچ درمنزلتان میتوانید مقداری از نمک را در ظرفی کوچک در اطراف خانه قرار دهید تا رطوبت را جذب کند.

 

دانه برنج

 

رفع بوی بد کپک با برنج

 

 دانه برنج از قدیم مرسوم بوده و برای رفع بوی بد و جلوگیری از ایجاد کپک درون کمدهای لباس مورد استفاده می‌کردند. دانه های برنج با جذب رطوبت باعث میشوند کپک رشد نکند. و بوی بد کپک را از بین می‌برد.

روش استفاده: دانه های برنج را درون کیسه ای پارچه ای قرار دهید و به کمدخود آویزان کنید. یا درون کابینت ها یا کشو لباسی قرار دهید.

 

دانه قهوه:

 

رفع بوی بد کپک با دانه قهوه

 

دانه قهوه برای جذب رطوبت بسیار مناسب است و اگر می‌خواهید کمد لباستان بوی مطبوع داشته باشد و همجنین از رشد کپک جلوگیری کنید از قهوه استفاده کنید. 
روش استفاده: دانه قهوه را درون کیسه بریزید و در کمد لباسی آویزان کنید.

 

کلام آخر:

رفع کپک دیوار را جدی بگیرید ودنبال راه چاره برای آن باشید، چون آثار بدی روی سلامتی شما دارد. اگر مشکل را پیدا نکردید، از متخصصین بنایی یا نشتیابی کمک بخواهید تا شما را راهنمایی کنند.
 

به این مطلب امتیاز دهید

3.71 امتیاز از 90 رای

بنایی

برای سرویس بنایی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با بنایی

مطالب مرتبط با ساختمانی

شیشه بری ونک
انواع درب‌های ساختمانی
سنگ آنتیک

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading