از بین بردن لکه وایتکس روی لباس و پارچه

ثبت درخواست " خشکشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
از بین بردن لکه وایتکس روی لباس و پارچه

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس، تا حدی غیر ممکن به نظر می‌رسد. وایتکس ماده شیمیایی ضدعفونی کننده و معمولا پرکاربرد در منازل است. حتما تا به حال پیش آمده که حین کار با وایتکس، لباسی که به تن دارید آغشته به قطرات آن شود و روی لباس لکه ایجاد کند. این پدیده‌ای آزاردهنده و ناخوشایند است، چرا که روش از بین بردن لکه وایتکس روی لباس معمولا به راحتی امکان‌پذیر نیست.

ایجاد لکه بر اثر وایتکس به این علت است که در اثر تماس آن با پارچه، رنگ الیاف، اکسید و تجزیه می‌شود و از بین میرود. در واقع این لکه، حاصل از نبود رنگ است. پس نمی‌توان انتظار داشت با شیوه های معمول لکه بری لباس، بتوان آن را از بین برد. در این مقاله به روش‌های امکان‌پذیر ترمیم و از بین بردن لکه وایتکس روی لباس اشاره خواهیم کرد.

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس با استفاده از الکل

در این روش از بین بردن لکه وایتکس روی لباس، شما به ایزوپروپیل الکل و مقداری پنبه یا گوش پاک‌کن یا پد آرایشی نیاز دارید. پنبه یا گوش پاک‌کن را به مقداری الکل آغشته کنید. سپس آن را از نواحی بیرونی لکه به سمت داخل لکه بکشید. بعد از آن، اجازه دهید الکل خشک شود. مکانیسم این روش بسیار ساده است.

ایزوپروپیل الکل، حلال رنگ پارچه است، پس وقتی این ماده را به اطراف لکه می‌زنید، رنگ پارچه را تا حدی حل می‌کند و شما می‌توانید آن را به بخش هایی از لباس، که رنگ خود را از دست داده بمالید. به این صورت لکه وایتکس روی لباس شما ترمیم خواهد شد.

این روش برای لکه های کوچک که روی لباس های مشکی و تیره هستند به خوبی جواب می‌دهد. زیرا غلظت رنگ در این جور لباس ها بالاتر است. پس اگر لکه وایتکس روی لباستان بیش از حد بزرگ باشد، احتمالا از این راهکار، نتیجه مطلوب نخواهید گرفت.

 

بهترین روش از بین بردن لکه وایتکس روی لباس

 

روشن کردن رنگ کل لباس به صورت یک‌دست

یک ایده ای که شاید بد نباشد این است که کل لباس را به صورت یک‌دست وایتکسی کنید! برای این کار یک تشت پر از آب فراهم کنید و مقدار قابل توجهی وایتکس درون آن بریزید و حل کنید. لباس را برای چند دقیقه در این محلول قرار دهید. مطمئن شوید که همه قسمت‌های لباس، به قدر کافی و یکسان با محلول در تماس است.

وقتی لباس به رنگ یک‌دست و مطلوبی رسید، آن را از تشت خارج کنید و به خوبی با آب سرد آبکشی کنید. اطمینان حاصل کنید که محلول وایتکس کاملا از روی لباس پاک شده باشند. همین‌طور در نظر داشته باشید که لباس را بیش از حد در وایتکس نگه ندارید. زیرا ممکن است باعث پوسیدگی بافت پارچه و سوراخ شدن آن شود.

 

از بین بردن لکه وایتکس با استفاده از رنگ پارچه

می‌توانید رنگ پارچه نزدیک به رنگ لباس خود را از بازار خریداری کنید. این رنگ‌ها معمولا به صورت پودری موجود هستند. برای اجرای این روش، باید وان را پر از آب داغ کنید. سپس پودر رنگ را در آب بریزید و آن را به خوبی حل کنید. لباس را در وان قرار دهید و سی دقیقه صبر کنید تا لباس رنگ بگیرد.

حالا لباس را خارج کنید و بدون آبکشی اجازه دهید خشک شود تا رنگ فرصت تثبیت داشته باشد. بعد از خشک شدن، آن را با آب سرد و بدون شوینده بشویید. احتمالا خواهید دید که لکه های وایتکس از بین رفته اند.

بعد از رنگ کردن، تا چندین بار هنگام شستن، لباس ممکن است رنگ پس بدهد. پس دقت کنید که آن را در ماشین لباس شویی و یا به هر نحوی همراه با لباس های دیگر نشویید.

 

لکه وایتکس روی لباس

 

نکات پیرامون استفاده از وایتکس

همان‌طور که احتمالا متوجه شدید، انواع روش از بین بردن لکه وایتکس روی لباس، تا حد خوبی می‌توانند کمک کننده باشد ولی هیچ کدام راه حلی جامع و صد‌در‌صدی نیستند. چون در اثر برخورد وایتکس با الیاف پارچه، رنگ آن از بین می‌رود. فلذا بهتر است در هنگام استفاده از وایتکس نکاتی را رعایت نمایید تا از بروز لکه وایتکس روی لباس، پیشگیری کنید. توصیه های زیر در این باره کمک کننده خواهند بود:

  • هنگام کار با وایتکس، لباس های کهنه و قدیمی به تن کنید که در صورت لکه شدن اهمیتی برای شما نداشته باشد. طبعا کار با وایتکس، هنگام پوشیدن لباس مورد علاقه‌تان منطقی نیست.
  • دقت کنید که از محلول حاوی وایتکس به آرامی و با دقت استفاده کنید تا قطرات آن در محیط اطراف (مثلا روی فرش)، پخش نشوند.
  • هرگز وایتکس را مستقیما روی لباس ها نریزید. برای استفاده از وایتکس ابتدا آن را با آب رقیق کنید. تماس مستقیم، می‌تواند به بافت پارچه آسیب برساند و یا حتی آن را سوراخ کند.
  • برای کار با وایتکس، از دستکش پلاستیکی آشپزخانه استفاده کنید.
  • هرگز برای لباس‌های رنگی، از وایتکس استفاده نکنید. کاربرد وایتکس در شستشوی لباس ها، بیشتر برای لباس‌های سفید است. تا اگر احیانا به مرور تیره و کدر شدند، بتوانیم مجددا سفیدی و درخشانی را به آن‌ها برگردانیم.
  • لباس ها را برای طولانی مدت در محلول آب و وایتکس قرار ندهید.
  • در صورت استفاده از وایتکس برا ضدعفونی کردن سطوح، بقیه اعضای خانه را از این قضیه مطلع کنید تا مراقب لباس های خود باشند.

جمع بندی

مشکل لکه وایتکس روی لباس لااقل یک بار برای همه ما و بالاخص خانم‌های خانه پیش آمده است. این اتفاق بسیار آزاردهنده است اگر لباس لکه شده، لباس مورد علاقه شما نیز باشد. اما راهکارهایی برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس وجود دارد که می‌تواند موثر باشد. از این رو دانستن روش پاک کردن لکه وایتکس روی لباس برای مواقع این چنینی مفید است.

 سعی مقاله بر این بود که مخاطب را با راهکارهای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس، آشنا سازد. پاک کردن لکه وایتکس، اگرچه نشدنی به نظر می‌رسد، سه روش موثر برای ترمیم آن ها در این متن ذکر شد. امیدواریم این روش‌ها در صورت بروز مشکل راهگشا باشند. با توجه به این که این ترفندها ممکن است به صورت قطعی کارساز نباشند، بهتر است با رعایت نکاتی که ذکر شد، از ایجاد لکه وایتکس، جلوگیری شود.

4.5 امتیاز از 976 رای


خشکشویی
برای سرویس خشکشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین