بهترین زمان کاشت نهال درخت

ثبت درخواست "پیوند درخت"
بهترین زمان کاشت نهال درخت

انتخاب بهترین زمان کاشت نهال درخت، اولین قدم برای کاشت موفق گیاه مورد نظر است. این کار علاوه‌بر اهمیت برای سلامت و حفظ محیط‌ زیست، کاری بسیار لذت‌بخش است. در نتیجه برای انتخاب بهترین زمان کاشت درخت در شرایط آب و هوایی مختلف بایستی به عوامل مختلفی توجه نمود.

در ادامه می‌توانید بهترین زمان کاشت نهال گیلاس، بهترین زمان کاشت نهال گردو، بهترین زمان کاشت نهال آلبالو، بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر، زمان کاشت درخت خرمالو را بخوانید.

 

بهترین زمان کاشت نهال

 

بهترین زمان کاشت نهال درخت چگونه تعیین می‌شود؟

برای تعیین بهترین زمان کاشت درخت نکات بسیاری وجود دارد که باید به آن توجه کرد. اهمیت این نکات در این است که اگر بهترین زمان کاشت درخت را انتخاب نکنید، ممکن است مانع از رشد مناسب و حتی خشک‌شدن آن شوید. البته بهترین زمان کاشت درخت تنها عامل تاثیرگذار در سلامت و رشد درخت نیست. به طور کل می‌توان سه عامل اصلی رشد درخت در هنگام کاشت آن را در نظر گرفت: 1- نوع درخت، 2- نوع خاک، 3- نوع آب و هوا.

 

بهترین زمان کاشت درخت در مناطق مختلف آب و هوایی

توجه کنید که بهترین زمان کاشت درخت، زمان خواب آن است. در مناطق گرم و معتدل بهترین زمان کاشت را می‌توان فصل پاییز دانست. زیرا در این زمان درخت به تازگی به خواب رفته و همچنین زمستان و پاییز با یکدیگر تفاوت دمایی زیادی ندارند. بنابراین بهتر است برای کاشت درخت در فصل پاییز، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که گیاه قبل از رسیدن سرما و یخبندان با محیط جدید انس پیدا کند.

اما در مناطق سردسیر، بهتر است زمان به خواب رفتن درخت را برای کاشت آن انتخاب نکنید. علت آن این است که در این مناطق، یخبندان و بارش برف به راحتی می‌تواند درخت یا نهال تازه کاشته شده را از بین ببرد. بنابراین بهترین زمان کاشت درخت در این مناطق را می‌توان در اواخر زمستان دانست. با سپری‌شدن سرما و یخبندان پاییز و زمستان، درخت همچنان در خواب زمستانی به سر می‌برد و از یخ زدگی در امان است. بهترین زمان کاشت درخت در این مناطق را می‌توان سه هفته قبل از بیداری ظاهری آن دانست.

بهترین زمان کاشت درخت در شرایط مختلف آب و هوایی

هر چند که ممکن است تصور کنید بهترین زمان کاشت نهال درخت در روزهای آفتابی است تا نور کافی به گیاه برسد، اما جالب است بدانید که بهترین زمان برای کاشت درخت در شرایط ابری و نیمه ابری است. علت آن هم این است که در صورت بارش باران، خاک گیاه مرطوب می‌ماند و برای آن مفید است. در این صورت دیگر نگرانی‌ای از بابت نهال یا درخت نخواهید داشت. البته در روزهای آفتابی نیز می‌توان به کاشت درخت و نهال پرداخت اما باید از آبیاری و مرطوب ماندن خاک محیط اطراف درخت اطمینان پیدا کنید. تنها شرایطی که کاشت درخت در آن توصیه نمی‌شود، روز‌های سرد و یخبندان و روز‌هایی که باد شدید وزش می‌کند، است.

 

بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر

بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر همیشه موردبحث است. در مناطق سردسیر به علت سرمای هوا و یخبندان‌های طولانی پیشنهاد می‌شود که پس از سپری شدن پاییز و زمستان، نهال درخت را بکارید. زیرا درختان در زمستان به خواب زمستانی می‌روند و فرصت رشد نخواهد داشت.

 

بهترین زمان کاشت درخت

 

آیا 15 اسفند (روز درخت‌کاری) بهترین زمان کاشت درخت در ایران است؟

در کشور ما 15 اسفند به نام روز درخت‌کاری نام گذاری شده است. همچنین برنامه‌های مختلفی از سوی ارگان‌ها و نهادهای مختلف در این روز برگزار می‌شود. اما آیا واقعا این روز بهترین زمان کاشت درخت است؟

براساس بررسی‌های انجام شده در فلات مرکزی ایران، ۱۵ اسفند و روزهای قبل و بعد از این روز، مناسب‌ترین و بهترین زمان کاشت درخت در ایران هستند. دلیل آن هم این است که در اغلب مناطق ایران، در این زمان یخبندان‌ها تمام شده اما درختان همچنان در خواب زمستانی به سر می‌برند و پس از مدت کوتاهی بهار می‌رسد و درختان شروع به رشد می‌کنند. اما باید توجه داشت که تنوع آب و هوایی در ایران بالا بوده و نمی‌توان این روز را بهترین روز برای کاشت درخت در همه ی مناطق کشور دانست. به عنوان مثال در کوه‌های زاگرس که هوا سردتر بوده یا مناطق جنوبی خلیج فارس که هوا گرم‌تر است، این زمان متغییر خواهد بود. با توجه به نکات گفته شده می‌توانید بهترین زمان کاشت درخت را در منقطه خود تعیین کنید.

 

بهترین زمان کاشت نهال گیلاس چیست؟

از آن جا که درختانی مانند گیلاس و آلو به بی آبی و خشکی بسیار حساس اند، کاشت آن‌ها در بهار و تابستان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بنابراین فصل پاییز را می‌توان بهترین زمان کاشت نهال گیلاس را دانست.

 

بهترین زمان کاشت نهال گردو چیست؟

درخت گردو، درختی است که در آب و هوای سردسیر رشد می‌کند. ریشه درخت گردو در هوای خنک پاییز و زمستان فرصت خوبی برای رشد و گسترش دارد. بنابراین بهترین زمان کاشت نهال گردو را نیز می‌توان پاییز دانست. در نتیجه درخت گردو در فصل بهار و تابستان نیز می‌تواند انرژی خود را صرف رشد شاخه و برگ خود بکند.

 

فاصله کاشت درخت

 

زمان کاشت درخت خرمالو

به عقیده کارشناسان کشاورزی بهترین زمان کاشت درخت خرمالو 15 اسفند است. اگر زودتر از این زمان، درخت خرمالو را بکارید، احتمال سرمازدگی نهال وجود دارد.

 

بهترین فاصله کاشت درخت

فاصله کاشت درخت برای هر نوع از آن متفاوت است و به نوع ریشه و شاخ و برگ آن مرتبط است. درختانی که معمولا به صورت عمودی رشد می‌کنند، مانند تبریزی و سرو را در فواصل نزدیک به هم می‌توان کاشت. با این کار از همدیگر و دیگر درختان نیز در برابر باد‌های شدید محافظت می‌کنند. در مقابل، درختانی که فرم پهن داشته و شاخ وبرگ زیادی دارند مانند افرا را با فاصله بیشتر از یکدیگر می‌کارند. بدین ترتیب ریشه و شاخه‌ها فضای بیشتری برای رشد دارند.

در نظر داشتن این مورد،  تميز كردن برگ گياهان را برای شما آسان‌تر نیز می‌کند. 

سخن پایانی

گیاه یک موجود زنده است و برای بقا و رشد مناسب آن باید به خوبی از آن مراقبت شود. از جمله این مراقبت‌ها سله شکنی، وجین علف هرز، تعویض گل و کود دادن به موقع است. همچنین قرار دادن نهال در شرایط نامناسب تا زمان کاشت نیز می‌تواند باعث تضعیف و حتی خشک شدن آن شود. بنابراین بهتر است نهال مورد نظر خود را در کمترین زمان به محل کاشت انتقال دهید.

پیوند درخت
برای سرویس پیوند درخت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading