لهجه آمریکایی (American) یا لهجه بریتیش (British)؟

ثبت درخواست " آموزش انگلیسی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
لهجه آمریکایی (American) یا لهجه بریتیش (British)؟

تفاوت لهجه بریتیش و آمریکایی، با بررسی جداگانه ویژگی‌های لهجه بیریتیش و لهجه آمریکایی قابل بررسی است. بیشتر افراد در هنگام یادگیری تلفظ و نحوه‌ی ادای کلمات با این سوال مواجه می‌شوند که لهجه بریتیش بهتره یا امریکن و همین طور تفاوت تفاوت لهجه بریتیش و آمریکایی در چیست؟

در واقع در هنگام بررسی تفاوت بین انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی متوجه خواهیم شد که اصل این تفاوت در نحوه تلفظ و ادای کلمات است. اما تفاوت لهجه برتیش و آمریکایی به این ویژگی محدود نشده و در موارد گسترده تری نیز شاهد تفاوت چشمگیر این دو لهجه زبان انگلیسی هستیم. در این مقاله از مجله خدمت از ما، پس از بررسی تفاوت لهجه بریتیش و آمریکایی به بررسی تاثیر لهجه انگلیسی در آزمون آیتلس پرداخته و قوانین لهجه آمریکایی را با هم مشاهده می‌کنیم.

 

تفاوت لهجه بریتیش و آمریکایی

 

لهجه بیریتیش بهتر است یا لهجه آمریکایی؟

ریشه تفاوت لهجه انگلیسی بریتانیایی و انگلیسی آمریکایی از مناطق زندگی افرادد، تفاوت بومی ادای کلمات و همین طور تاثیر پذیری آنها از لهجه و زبان کشور‌های مجاور است. با علم بر اینکه هیچ لهجه‌ای در زبان انگلیسی بر لهجه دیگر ارجحیت ندارد، به بررسی مهمترین عوامل بوجود آورنده‌ی تفاوت لهجه برتیش و آمریکایی می‌پردازیم.

دو سبک زبانی برتیش و آمریکایی در شش مورد تلفظ کلمات، املاء واژه‌ها، لغات کاربردی، نحوه استفاده از حروف اضافه، اسامی جمع (بیانگر یک گروه هستند) و برخی موارد گرامی با هم تفاوت دارند.

تفاوت‌های اشاره شده در لهجه بریتیش و لهجه آمریکایی تنها به اصل کاربرد کلمات بر می‌گردد. این موارد در نحوه ارتباط زبانی افراد با لهجه بریتیش و آمریکایی مشکلی بوجود نمی‌آورد و آنها می‌توانند بدون دغدغه توضیح دادن بیشتر با هم به صحبت کنند.

 

لهجه بیریتیش بهتر است یا لهجه آمریکایی؟

 

شش تفاوت لهجه بریتیش و آمریکایی کدامند؟

داشتن اطلاعات کافی درباره عوامل ایجاد کننده تفاوت لهجه بریتیش و آمریکایی راه را برای درک بهتر هر دو لهجه در زبان انگلیسی هموار می‌کند. تاثیرگذارترین موارد در ایجاد تفاوت لهجه برتیش و آمریکایی که در قسمت قبلی به آنها اشاره شد، در این قسمت با جزییات بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

تلفظ و نحوه‌ی ادای کلمات

مهمترین و اصلی ترین عامل ایجاد تفاوت بین لهجه انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی نحوه ادای کلمات و به عبارتی ملموس تر تلفظ کلمات است. نحوه بیان برخی از کلمات در این دو سبک زبانی تا حد قابل توجهی با هم تفاوت دارند.

A. بعنوان نمونه به یک مورد تفاوت تلفظ در لهجه بریتیش و آمریکایی تلفظ حرف Tاست. در انگلیسی آمریکایی، زمانی که حرف قبل و بعد از T صدادار هستند، حرف T مایل به حرف D تلفظ می‌شود.اما در لهجه بیریتیش حرف t بطور کامل واضح در کلمات با این ساختار تلفظ می‌شود. مثل:

 • تلفظ آمریکایی کلمه daughter به گونه‌ای است که کاملا حرف t در آن با تلفظ d خوانده می‌شود.
 • اما در تلفظ بریتیش کلمه daughter بطور واضح حرف t ادا می‌شود.

B. از دیگر موارد تفاوت در لهجه برتیش و آمریکایی تفاوت در تلفظ کردن و نکردن حرف r است. در لهجه برتیش در صورتی که حرف r در یک کلمه بعد از حروف صدادار باشد، تلفظ نمی‌شود. این تفاوت را به وضوح می‌توان در ادای کلمه water به لهجه برتیش و لهجه آمریکایی حس کرد.

C. یکی دیگه از تفاوت‌ها مربوط به صدای آ و صدای اَ هستش، اصولا بریتیش‌ها بیشتر علاقه به آ دارند. در لهجه آمریکایی کمتر تلفظ آ به کار برده شده و به احتمال زیاد تلفظ ادا شده آ لهجه برتیش است. تفاوت تلفظ آواها در لهجه برتیش و لهجه آمریکایی به این مورد ختم نشده و بشیار گسترده می‌باشد.

 

لهجه بریتیش یا آمریکن

 

تفاوت املاء کلمات

نحوه نوشتاری و املای کلمات برای دو لهجه‌ی برتیش و لهجه آمریکایی متفاوت است. این امر یکی از شش مورد ایجاد کننده تفاوت لهجه برتیش و آمریکایی می‌باشد. چند مورد از تفاوت نوشتاری لهجه برتیش و آمریکایی بصورت زیر قابل ملاحظه است.

 • کلماتی که در لهجه برتیش به "our" ختم شده، در انگلیسی آمریکایی با "or" خاتمه می‌یابند.

Neighbour - Neighbor

 • کلمات مختوم به "ise" در بریتیش در انگلیسی آمریکایی به "ize" می‌شوند.

Organize – Origanize

 • کلمات منتهی به "re" در لهجه بریتیش، در انگلیسی آمریکایی به حروف "er" ختم می‌شوند.

Theatre – Theater

 • کلمات مختوم به “ence” در لهجه بریتیش، در انگلیسی آمریکایی با حروف “ense” خاتمه می‌یابند.

licence – License

 

لهجه بریتیش و لهجه امریکن در املا کلمات

 

 

در لهجه برتیش و سبک انگلیسی برتانیایی در هنگام اضافه کردن “ing” یا “ed” به یک فعل حتما باید آن لغت با حرف “L” ختم شود. اگر قبل از L یک حرف صدا دار باشد باید قبل از اضافه کرده حروف اضافه بیان شده یک L در ساختار کلمه جای دهیم. این عامل در انگلیسی آمریکایی دیده نمی‌شود.

Travelling – Traveling

 

شکل برخی افعال در زمان حال و گذشته در زبان انگلیسی آمریکایی و بریتیش با هم تفاوت‌هایی دارند. اوصولا افعال در انگلیسی بریتش برای تغییر زمان با حالت مختوم به ed . حرف t نمایش داده می‌شوند. اما در انگلیسی آمریکایی حالت اصلی فعل به همان شکل متنهی به کلمه ed قابل مشاهده است. 

 

تفاوت لغات در لهجه برتیش و آمریکایی

تعدادی لغات در لهجه برتیش و لهجه آمریکایی وجود دارند که اختلاف ساختاری آنها یکی از شش عامل تفاوت لهجه برتیش و آمریکایی شناخته شده است. در این بخش به تعداد مختصری از این لغات برای تفهیم بهتر این بخش از مطلب اشاره خواهیم داشت.

 

معانی بریتانیایی آمریکایی
کیک و شیرینی کوچک biscuit cookies
آپارتمان flat apartment
تریلی یدک‌کش lorry truck
تعطیلات holyday vacation
حیاطِ منزل garden yard
پاییز autumn fall
چراغ قوه torch flashlight
بالابر lift elevator
پست‌چی postman mailman
فیلم film movie
چمدان luggage baggage

 

تفاوت در به کاربردن برخی حروف اضافه

در هنگام شکل گیری یک جمله در زبان انگلیسی نیاز به کاربرد حروف اضافه قبل از اسامی، افعال و ضمایر دیده می‌شود. یکی از تفاوت‌های اساسی لهجه برتیش و آمریکایی در کاربرد نمونه حروف اضافه در جملات مختلف است. نمونه جملات ارائه شده در این قسمت به درستی در تفهیم تفاوت جایگاه حروف اضافه در دو سبک زبان انگلیسی برتیش و آمریکن کمک می‌کنند.

انگلیسی آمریکایی = What are you doing on Christmas?

انگلیسی بریتیش = What are you doing at Christmas?

 

اسامی که بیانگر یک گروه هستند.

برخی اسامی در زبان انگلیسی از گروه مشخصی از افراد صحبت می‌کنند، مثل کلاس، خانواده. تفاوت در نحوه کاربرد دستوری این اسامی را می‌توان از بارزترین عوامل تفاوت لهجه برتیش و آمریکایی برشمرد. نمونه‌ای از مقایسه کاربرد این اسامی در دو لهجه برتیش و لهجه آمریکایی بصورت زیر قابل ملاحظه است.

 

تفاوت‌ها در انگلیسی بریتیش و آمریکایی بر اساس کاربرد اسم جمع

 

1. کاربرد اسامی جمع در انگلیسی آمریکایی

اسامی به صورت مفرد (singular) در نظر گرفته می‌شوند و همه قوانینی که برای اسامی مفرد تنظیم شده در این موارد نیز رعایت می‌شود. بعبارتی نه افعال کمکی و نه ضمایر در هنگام کاربرد این اسامی جمع در زبان انگلیسی آمریکایی جمع بسته نمی‌شوند.

 

2. کاربرد اسامی جمع در انگلیسی بریتیش

اسامی به صورت تفکیک شده مفرد (singular) و جمع (plural) در نظر گرفته می‌شوند، ولی نوع کاربرد آنها متفاوت است. افعال با گرفتن s در پایان آنها جمع بسته شده که نشان دهنده‌ی کاربرد اسم جمع در زبان انگلیسی بریتیش است.

 

تفاوت‌های گرامری 

سبک کاربردی گرامر در هر دو لهجه بریتیش و آمریکایی کاملا مشابه هم است. اما در برخی زمان افعال مثل گذشته ساده و حال کامل بصورت ساختاری با هم تفاوت دارند. بعنوان مثال برای بیان اتفاق رخ داده در گذشته بسیار نزدیک به حال بریتیش‌ها تمایل به استفاده از حال کامل دارند اما آمریکایی‌ها از گذشته ساده استفاده می‌کنند.

 

تفاوت‌های گرامری  در انگلیسی بریتیش و آمریکایی

 

آشنایی با قوانین لهجه آمریکایی

چندین قانون ادای صحیح لهجه آمریکایی در این قسمت برای تفهیم بهتر تفاوت لهجه برتیش و آمریکایی بصورت زیر معرفی می‌شود:

 • سیلاب های استرس دار، را در لهجه آمریکایی با تاکید بیشتری بیان کنید
 • قوانین انگلیسی حرف زدن پیوسته را یاد بگیرید.
 • تلفظ t قرار گرفته بین دو حرف صدادار در انگلیسی آمریکایی حرف dمی باشد.
 • آمریکایی ها بعضی حروف انگلیسی را هنگام مکالمه تلفظ نمی‌کنند.
 • تلفظ R آخر کلمات، بارزترین ویژگی انگلیسی آمریکایی و تفاوت آن با لهجه برتیش است.

کدام لهجه در آزمون آیلتس بهتر است؟ بریتیش یا آمریکن ؟

آزمون آیتلس بصورت بین اللملی طراحی شده و بخش Listening این آزمون ترکیبی از لهجه‌های استرالیایی، کانادایی، نیوزلندی، آمریکایی و بریتانیایی است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت تفاوت لهجه برتیش و آمریکایی در نحوه آزمون آیتلس افراد تاثیر نداشته و با تقویت هر کدام می‌توان در این بخش از آزمون موفق بود.

شما هم می توانید از هر لهجه ای که بیشتر به آن مسلط هستید در آیلتس استفاده کنید. اما یک نکته بسیار مهم در این بخش وجود دارد و آن حفظ ثبات است. نکاتی که در این مطلب ارائه شد، به شما در شناخت لهجه بریتیش و لهجه آمریکایی از روی تفاوت‌های بیان شده کمک می‌کند. 

4.5 امتیاز از 1288 رای


آموزش انگلیسی
برای سرویس آموزش انگلیسی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین