تلفظ انگلیسی (english pronounciation)

ثبت درخواست " آموزش انگلیسی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تلفظ انگلیسی (english pronounciation)

تلفظ انگلیسی (english pronounciation) یکی از سیستم‌های اصلی یادگیری زبان انگلیسی است. علاوه بر آن، آگاهی از تلفظ انگلیسی در اعتماد به نفس زبان‌آموزان نیز نقش بسیار مهمی دارد. درست است که تلفظ انگلیسی در بیشتر موارد از قانون خاصی پیروی نمی‌کند (برای مثال حرف C در تلفظ انگلیسی به فارسی چندین صدا دارد)، اما با این وجود، راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانیم مهارت خود را در تلفظ به انگلیسی افزایش دهیم. اگر شما نیز به دنبال روش‌هایی برای یادگیری و تقویت تلفظ انگلیسی هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

اگر در یک کشور انگلیسی‌زبان زندگی نمی‌کنید، صدای تلفظ کلمات انگلیسی را کمتر می‌شنوید، و تمرین برای تلفظ به انگلیسی کمی دشوار خواهد بود. اما نگران یاد گرفتن تلفظ به انگلیسی نباشید، روش‌های زیر نیز می‌توانند تا حد بسیار مطلوبی برای یادگیری تلفظ انگلیسی به فارسی به شما کمک کند.

1. شناخت علائم فونتیک به جای نوشتن تلفظ کلمات انگلیسی به فارسی

شناخت علائم فونتیک مهمترین مرحله آموزش تلفظ زبان انگلیسی است که در بیشتر مواقع آن‌طور که باید به آن توجه نمی‌شود. هرچند تلفظ به انگلیسی کاملا حفظی بوده، و قانون صددرصدی برای آن وجود ندارد (که بگوییم تلفظ حروف انگلیسی صدای مشخصی دارد)، اما شناخت علائم فونتیک می‌تواند در تشخیص صدای تلفظ کلمات انگلیسی به شما کمک بزرگی کند. این جداول را با یک جستجوی ساده می‌توانید پیدا کنید.

این علائم که تلفظ به انگلیسی کلمات را نشان می‌دهند، در دیکشنری‌ها نیز موجود هستند و مانند راهنمای تلفظ انگلیسی عمل می‌کنند. با یادگیری این جدول دیگر نیازی به نوشتن تلفظ کلمات انگلیسی به فارسی نیز نخواهید داشت.

 

تلفظ انگلیسی

 

2. تمرین دادن دهان برای تلفظ انگلیسی

تولید صدای تلفظ کلمات انگلیسی مشخصا یک قابلیت فیزیکیست. برای تلفظ انگلیسی کلمات به‌گونه‌ای صحیح، شما باید عضلات دهان، لب‌ها و زبان‌تان را تمرین دهید تا بتوانید صدا‌های جدید را تولید کنید و به تلفظ حروف انگلیسی مسلط شوید. شما می‌توانید هر روز را به صدایی خاص در تلفظ حروف انگلیسی اختصاص دهید. جلوی آینه بایستید، و صدای موردنظر را تکرار کنید. در ادامه، تلفظ به انگلیسی را در کلمات و جملات مختلف تمرین کنید.

 

3. تمرکز روی صداهای جدید در تلفظ به انگلیسی

چیزی که آموزش تلفظ زبان انگلیسی و تلفظ انگلیسی به فارسی را چالش‌برانگیز می‌کند، وجود صداهاییست که در زبان فارسی وجود ندارند. از آنجا که زبان انگلیسی نسبت به زبان فارسی صداهای بیشتری دارد، اهمیت یادگیری و تمرین تلفظ انگلیسی کلمات چندبرابر می‌شود. برای مثال، تلفظ به انگلیسی /th/ دو روش دارد که هیچ‌کدام در فارسی وجود ندارند. نکته مهم این است که پیش از ادای صدای تلفظ کلمات انگلیسی بتوانید آنها را در کلمات تشخیص دهید.

 

4. توجه به حرکت دهان برای تلفظ انگلیسی به فارسی

برای تلفظ انگلیسی کلمات و تولید صداهای جدید، باید به حرکت و جاگیری زبان و دهان توجه کنید. تلفظ به انگلیسی /th/ را در کلمه Three درنظر بگیرید. برای تلفظ به انگلیسی آن باید نوک زبان را بین دندان‌های جلو قرار دهید (به‌گونه‌ای که نوک زبان از میان دندان‌ها بگذرد) و سپس بدمید. این کار را روبری آینه تمرین، و هنگام تلفظ به انگلیسی به حرکت دهان‌تان توجه کنید. شما همچنین می‌توانید هنگام صحبت از دهان‌تان فیلم بگیرید، و آن را بررسی کنید.

 

تلفظ به انگلیسی

 

5. انتخاب تلفظ کلمات انگلیسی با لهجه امریکایی یا بریتانیایی

انتخاب لهجه را نیز می‌توان یکی از مراحل آموزش تلفظ زبان انگلیسی و تلفظ انگلیسی به فارسی دانست. البته تلفظ کلمات انگلیسی با لهجه امریکایی یا بریتانیایی تنها گزینه‌های موجود در تلفظ حروف انگلیسی نیستند. استرالیا، کانادا، نیوزیلند و... نیز کم‌وبیش روش خود را برای تلفظ انگلیسی کلمات دارند؛ اما از آنجا که لهجه‌های آمریکایی و بریتانیایی محبوب‌تر هستند، صدای تلفظ کلمات انگلیسی در اپلیکیشن‌ها، وبسایت‌ها و... معمولا با این دو لهجه تهیه می‌شود.

اما تلفظ کلمات انگلیسی با لهجه امریکایی یا بریتانیایی چه تفاوتی دارد؟ به عنوان مثال در تلفظ حروف انگلیسی، بریتانیایی‌ها صدای /t/ را به صورت واضح تلفظ می‌کنند؛ اما آمریکایی‌ها آن را بیشتر مانند /د/ (American T) تلفظ می‌کنند. همچنین، بریتانیایی‌ها معمولا صدای /r/ بعد از یک واج صدادار را تلفظ نکرده؛ و در عوض واج صدادار را کشیده‌تر تلفظ می‌کنند. اما آمریکایی‌ها همان صدای /r/ را تلفظ می‌کنند.

 

6. توجه به Stress و Intonation در صدای تلفظ کلمات انگلیسی

شدت یا استرس (Stress) آهنگ و زمان‌بندی کلام را در کلمات و جملات انگلیسی مشخص کرده، و در صدای تلفظ کلمات انگلیسی بسیار اهمیت دارد. در کلمات چند سیلابی، شدت روی یک بخش از کلمه است؛ و آن بخش در تلفظ به انگلیسی محکم‌تر و کشیده‌تر ادا می‌شود. استرس آنقدر در صدای تلفظ کلمات انگلیسی اهمیت دارد که می‌تواند حتی معنی کلمات و عبارات را تغییر دهد.

لحن و آهنگ یا همان Intonation نیز به‌عنوان راهنمای تلفظ انگلیسی می‌تواند به شما در تلفظ انگلیسی به فارسی کمک کند. این مفهوم به شما کمک می‌کند تا جملات خبری، سوالی، امری و... را به‌گونه‌ای بی‌نقص تلفظ کنید.

 

تلفظ انگلیسی به فارسی

 

7. خواندن با صدای بلند برای تقویت تلفظ انگلیسی

هنگامی که از روی یک متن می‌خوانید، سرعت یکنواختی دارید. اگر در حین خواندن به مشکلی مانند کلمه‌ای سخت یا جمله‌ای طولانی برخورد کنید، سرعت یکنواخت‌تان مختل خواهد شد. هنگام روخوانی با صدای بلند، به خوبی می‌توانید متوجه این تغییر سرعت شوید. این کار در تلفظ انگلیسی به فارسی هم به شما کمک می‌کند که با سرعتی مشخص و قابل‌فهم صحبت کنید، و هم مکث‌ها و استرس‌های کلمات را به درستی تلفظ کنید.

با این وجود، سعی نکنید برای تقویت تلفظ انگلیسی کلمات سریع بخوانید (یا صحبت کنید). بیش از حد سریع خواندن یا حرف زدن باعت می‌شوند تا اشتباهات شما در تلفظ انگلیسی به فارسی تشدید شود. سرعت متعادل به شما کمک می‌کند تا بتوانید روی تلفظ صحیح انگلیسی کلمات تمرکز کنید.

 

8. گوش دادن برای شناخت تلفظ انگلیسی کلمات

گوش دادن به پادکست یا موسیقی یک راه بسیار عالی به منظور آشنایی با صدای تلفظ کلمات انگلیسی است. گوش دادن به انواع فایل‌ها صوتی به شما کمک می‌کند تا انگلیسی واقعی را در مکالمات روزمره بشنوید و یاد بگیرید. ترانه‌های مختلف نیز به شما در یادگیری stress و intonation کمک می‌کند و تلفظ انگلیسی به فارسی شما را بهبود می‌بخشد.

البته دیکشنری‌های مختلف روی موبایل نیز صدای تلفظ انگلیسی به فارسی و تلفظ آنلاین کلمات انگلیسی را فراهم کرده، و مانند یک برنامه تلفظ انگلیسی برای آموزش تلفظ زبان انگلیسی عمل می‌کنند.

4.5 امتیاز از 1279 رای


آموزش انگلیسی
برای سرویس آموزش انگلیسی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین