شستن فرش با وایتکس

ثبت درخواست "قالیشویی"
شستن فرش با وایتکس

شستن فرش با وایتکس، محدودیت‌های خاص خود را دارد. اول از همه این‌که تنها زمانی از وایتکس استفاده کنید که واقعاً ضروری باشد و آخرین گزینه باقی‌مانده برای شما باشد. بر روی فرش پشمی از وایتکس استفاده نکنید و از آن‌جا که وایتکس، رنگ فرش را روشن‌تر می‌کند، هیچ‌گاه نباید بر روی فرشی که پررنگ است استفاده شود؛ زیرا ممکن است رنگ فرش محو شود و از بین برود. در واقع شستن فرش با وایتکس، فقط برای فرش‌هایی که رنگ سفید یا نزدیک به سفید دارند نتیجه‌بخش است. اگر فکر می‌کنید که وایتکس بهترین محلول برای شستن فرش لکه‌دار شما است، ادامه متن را مطالعه کنید.
توجه داشته باشید پیش از این که این روش را امتحان کنید، ضمانت‌نامه فرش خود را چک کنید. برخی ضمانت‌نامه‌ها استفاده از بعضی محلول‌های شیمیایی را ممنوع می‌کنند. استفاه از محلول‌های ممنوع، ضمانت‌نامه شما را باطل می‌کند. همچنین در این مطلب می‌خوانید: از بین بردن لکه وایتکس روی فرش، لکه گیری موکت و علت زرد شدن فرش بعد از شستن.

 

 

 

مراحل شستن فرش با وایتکس

گام اول - فرش را آماده کنید

بهتر است بدانید که وایتکس، مواد چسبیده به فرش را به آسانی از بین نمی‌برد. اگر فرش شما به این شکل است، ابتدا از ابزاری برای جداکردن مواد چسبیده به پرزهای فرش استفاده کنید. اگر مواد خمیری به فرش چسبیده است، از یک چاقو برای سست‌کردن آن‌ها استفاده کنید تا پس از آن بتوانید آن‌ها را پاک کنید. پیش از ادامه کار و شستن فرش با وایتکس، از جاروبرقی برای مکیدن آشغال‌هایی که همچنان به فرش چسبیده‌اند استفاده کنید.


گام دوم - محلول وایتکس را آماده کنید

پیش از آماده‌کردن محلول وایتکس، دست‌های خود را با دستکش‌های لاستیکی بپوشانید و به منظور محافظت از دستگاه تنفسی خود در برابر بوی قوی ناشی از مواد شیمیایی وایتکس، از ماسک استفاده کنید. یک قطره سفیدکننده روی دست ممکن است باعث ایجاد عوارض نامطلوب شود؛ بنابراین در تمام مراحل شستن فرش با وایتکس، هنگام دست‌زدن به آن بسیار احتیاط کنید. استفاده مستقیم از وایتکس بر روی فرش، قطعاً باعث ایجاد لکه بیش‌تر می‌شود. در عوض، یک محلول وایتکس مرغوب را درون یک ظرف با اضافه‌کردن یک فنجان وایتکس به حدود 4 لیتر آب تهیه کنید و سپس محلول را داخل یک ظرف اسپری بریزید. پیش از استفاده از محلول بر روی فرش، اجازه دهید هوای اتاق، یا محل کار به‌خوبی تهویه شود. اگر ممکن است فرش را به جایی با هوای تازه ببرید.
نکته مهم در مورد شستن فرش با وایتکس: هیچ‌گاه وایتکس را در تماس با دیگر مواد شیمیایی قرار ندهید. به خصوص آمونیاک که آن نیز یک ماده شیمیایی پاک‌کننده است؛ گازی که از ترکیب وایتکس با آمونیاک تولید می‌شود می‌تواند کشنده باشد.


گام سوم - محل مورد نظر را اسپری کنید

اگر فرش کاملاً سفید است، بخشی از آن می‌تواند با محلول اسپری شود، بدون این‌که هیچ سطح غیرهم‌رنگی بر جای بگذارد؛ اگرچه در شستن فرش با وایتکس، اغلب بهتر است که کل سطح فرش با محلول اسپری شود تا یکنواختی ظاهری فرش حفظ شود. از آن‌جا که وایتکس باعث می‌شود رنگ فرش روشن‌تر شود، فرش را به طور یکسان اسپری کنید تا آن‌جا کل محلول تمام شود. اجازه دهید وایتکس به مدت نیم ساعت تا یک ساعت بر روی فرش باقی بماند.


گام چهارم - فرش را بشویید

برای این که بوی وایتکس و هر آلودگی باقی‌مانده دیگر از بین برود، در آخرین مرحله شستن فرش با وایتکس، فرش را به طور کامل با آب پرفشار بشویید و بعد از آن از شامپو فرش استفاده کنید. در صورت نیاز از یک برس برای جداکردن هر نوع آشغال چسبیده به پرزهای فرش استفاده کنید. قبل از این که فرش را خشک کنید، برای شستن شامپو فرش استفاده‌شده، یک بار دیگر فرش را با آب بشویید. برای افزایش سرعت روند کار، از یک وکیوم پاک‌کننده فرش یا وسیله‌ای مشابه برای مکش هرچه بیش‌تر آب استفاده کنید. بعضی فرش‌ها بعد از شستن، الیافشان خشک می‌شود. برای جلوگیری از خشک‌شدن فرش می‌توانید از نرم کننده فرش استفاده کنید.

 

شستن فرش با وایتکس


دست آخر، نمی‌توان گفت که وایتکس بهترین محلول برای شستن فرش محسوب می‌شود؛ اما در مواردی خاص چاره‌ای جز شستن فرش با وایتکس وجود ندارد.


از بین بردن لکه وایتکس روی فرش

اگر به طور تصادفی مقداری وایتکس یا هر نوع پاک‌کننده شیمیایی دیگر بر روی فرش شما ریخته است، این مراحل را برای پاک‌کردن آن لکه طی کنید:
1. دو قاشق غذاخوری سرکه سفید را با چهار فنجان آب گرم ترکیب کنید.
2. محلول را روی لکه فرش بریزید.
3. پنج دقیقه صبر کنید تا محلول مورد نظر به داخل فرش برود؛ سپس با پارچه یا اسفنج روی آن را بمالید. در این مرحله، لکه مورد نظر باید به تدریج از روی فرش محو شود.
4. اگر می‌بینید لکه هنوز پاک نشده است، مرحله قبل را تکرار کنید.
5. آن قسمت را با آب سرد آب‌کشی کنید تا بوی سرکه از بین برود.


علت زرد شدن فرش بعد از شستن

علت زردشدن فرش بعد از شستن و خشک‌کردن آن این است که آلودگی فرش یا مواد شوینده در فرش مانده است و باعث زردی فرش شده است. بنابراین بهتر است با روش صحیح شستن فرش آشنا شوید تا از زردشدن فرش پیشگیری کنید.

 

علت زرد شدن فرش بعد از شستن


•    اطمینان پیدا کنید که فرش شما رنگ نمی‌هد. برای این کار یک پارچه خیس را روی فرش بکشید و ببینید پارچه رنگی می‌شود یا نه؛ اگر رنگی شد، به هیچ عنوان خودتان فرش را نشویید.
•    فرش را روی زمینی بشویید که دارای شیب است و تخلیه آب در آن به‌خوبی انجام می‌شود.
•    فرش را از قبل نخیسانید.
•    از مواد شوینده بازی برای شستن فرش استفاده نکنید. مواد شوینده فرش از لحاظ اسید و بازی بایستی خنثی باشند. مثل پودر دستی، شامپو فرش و صابون.
•    به کمک تی، به‌درستی فرش را آب‌گیری کنید.
•    بعد از آویزان‌کردن فرش برای خشک‌شدن، به هیچ عنوان دوباره روی آن آب نگیرید.
 

3.68 امتیاز از 65 رای

قالیشویی

برای سرویس قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با قالیشویی

مطالب مرتبط با قالیشویی

قالیشویی نیاوران
شستشوی فرش دستباف

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading