خشکشویی فرش در منزل به چه معناست؟

ثبت درخواست " قالیشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
خشکشویی فرش در منزل به چه معناست؟

تکنیک خشکشویی فرش یکی از روش‌های مناسب و کاربردی برای شستشو و نظافت فرش است. فرش مرتبا پا می‌خورد و به دلیل پایین بودن سطح آن، گرد و غبار مرتبا روی فرش می‌نشیند. شاید به دلیل رنگ خاص فرش منزل خود، متوجه کثیفی آن نشوید؛ ولی فرش را می‌توان یکی از نقاط آلوده خانه به شمار آورد، زیرا بیش از اندازه در معرض میکروب‌ها و کثیفی‌ها است.

این مطلب در مورد خشکشویی فرش در منزل، اطلاعاتی برای شما گردآوری کرده است. در ادامه با ما همراه باشید.

 

چرا خشکشویی فرش؟

فرش را به چند دلیل نمی‌توان مرتبا به روش‌های معمول شستشو داد. شستشوی فرش چه توسط قالیشویی انجام شود و چه به صورت شخصی صورت پذیرد، نمی‌تواند به فواصل کوتاه تکرار شود. زیرا باعث آسیب رساندن به بافت فرش و پوسیدگی آن می‌شود. از طرفی این کار دردسرهای خودش را نیز دارد.

با تمام این وجود، نمی‌توان از خیر نظافت فرش گذشت. تجمع میکروب و آلودگی روی سطح فرش با نکات بهداشتی مربوط به سلامت انسان هم خوانی ندارد. به ویژه اگر کودک نوپایی داشته باشید که مدام با سطح زمین برخورد دارد، تمیز بودن فرش منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد شد.

پس باید به دنبال راهی باشیم که در فواصل شستشوی فرش به روش نرمال، بتوانیم فرش را تمیز کنیم بدون این که به بافت آن آسیب برسانیم. خشک شویی فرش، راه مناسبی است که می‌توانید به این منظور برگزینید. از مزایای این روش این است که می‌توانید بدون جابجا کردن فرش به خشکشویی فرش در منزل بپردازید.

علاوه بر موارد ذکر شده، انواع خاصی از فرش دستباف وجود دارد که به هیچ عنوان نباید آن ‌ها را به روش‌های معمول شست. بافت این فرش‌ها، به دلیل استفاده از نخ و الیاف خاص ممکن است با شستن خراب شوند و یا به اصطلاح رنگ قاطی کنند. این نوع از فرش‌های دستی باید به روش خشکشویی فرش، شستشو داده شوند تا سالم بمانند. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

 

مزایای خشکشویی فرش در منزل

 

روش خشکشویی فرش در منزل

فرایند خشکشویی فرش، به هیچ عنوان پروسه پیچیده و پر دردسری نیست و نیاز به امکانات عجیب و غریبی ندارد. از این رو خشکشویی فرش در منزل نیز به راحتی امکان پذیر است. برای خشکشویی فرش، محلول‌های مخصوصی وجود دارد که باید آن را از بازار تهیه کنید. پیش از استفداده از محصول، باید فرش به خوبی جارو بکشید تا اثرگذاری خشکشویی بیشتر شود.

سپس محلول خشکشویی را روی فرش بپاشید. برای این که محلول به همه جای فرش برسد، آن را با یک برس مناسب در سطح فرش پخش کنید. یک ساعت زمان بدهید تا اثرگذاری مواد روی گرد و غبار و چربی‌های در سطح فرش کامل شود. محلول خشکشویی می‌تواند این آلودگی‌ها را به طور کامل پاک کند.

پس از طی شدن زمان یک ساعته، مجددا باید فرش را با درجه مکش بالا جاروبرقی کنید تا باقی مانده مواد خشکشویی جارو شود. هرچند خشکشویی فرش در منزل کار دشواری نیست ولی باز هم بهتر است توسط متخصصین این حوزه انجام شود.

زیرا آن‌ها بهترین نوع مواد و متناسب با جنس فرش شما را تشخیص و انتخاب خواهند کرد؛ به این ترتیب کمترین آسیب به بافت فرش وارد خواهد شد. همچنین متخصصین این کار، برای جارو کشیدن ابتدایی و انتهایی فرایند شستشو، از دستگاه‌های وکیوم مخصوص استفاده می‌کنند تا باقی مانده مواد خشکشویی را جمع کنند.

 

خشکشویی فرش با دستگاه

البته برای خشکشویی فرش در منزل، دستگاه‌های مخصوصی نیز وجود دارد. این دستگاه‌ها مشابه جاروبرقی هستند و مخازنی دارند که محلول‌های خشکشویی در آن قرار ریخته می‌شود و از طریق این سیستم، بخار شده و به سطح فرش منتقل می‌شوند. از این دستگاه علاوه بر خشک شویی فرش، می‌توان برای خشکشویی مبلمان، تابلو فرش و انواع موکت نیز استفاده کرد.

 

مزایای خشک شویی فرش

همان طور که اشاره شد، خشک شویی فرش در منزل یکی از روش‌های مناسب برای شستشوی سریع و کم آسیب فرش است. مزایای این روش را به صورت فهرست وار در ادامه مشاهده می‌فرمایید:

  • سریع بودن فرایند شستشوی فرش
  • کم دردسر بودن شستشوی فرش و قابلیت انجام در محل
  • بی‌نیاز بودن از تجهیزات خاص
  • بی‌نیاز بودن از آبکشی
  • خشک شدن رطوبت فرش در اسرع وقت
  • مناسب برای شستشوی موضعی قسمتی از فرش و نه همه آن
  • ایده‌آل برای نظافت مکرر مابین شستشوهای معمولی در قالیشویی
  • مناسب برای شستشوی انواعی از فرش‌های دستی که بافتی حساس و رنگ بی‌ثبات دارند.

 

خشکشویی فرش چیست

 

معایب خشکشویی فرش

البته در کنار مزایای ذکر شده، معایبی نیز برای خشکشویی فرش در منزل وجود دارد. برای مثال در صورت استفاده از محلول‌های نامناسب، بافت فرش ممکن است دچار آسیب شود. همچنین باید گفت این روش صرفا برای نظافت آلودگی‌های روزمره به کار می‌رود و بر لکه‌های شدید تاثیر ویژه ای ندارد.

بعضی انواع الیاف نیز مناسب خشکشویی فرش نیست. مثلا در مورد الیاف پشمی که به مقدار زیادی پرز پس می‌دهند بهتر است از خشکشویی فرش استفاده نشود، زیرا میزان پرز دادن آن را بیشتر می‌کند و همچنین گرانول موجود در محلول خشکشویی را در خود نگه می‌دارد و به سختی ممکن است که از آن خارج شوند.

در آخر

خشکشویی فرش یکی از تکنیک‌های شستشوی فرش است که انجام آن به صورت شخصی و یا توسط قالیشویی‌ها امکان پذیر است. به هرحال این فرایند چندان پیچیده نیست به نحوی که خشکشویی فرش در منزل نیز امکان پذیر است. این فرایند می‌تواند با دستگاه‌های مخصوص و یا بدون آن انجام شود.

به هر حال از آن جایی که فرش بر روی سطح زمین قرار می‌گیرد و مدام روی آن رفت و آمد می‌شود، محلی برای تجمع آلودگی‌ها است و باید به طور مرتب نظافت شود. شستشو به روش معمول در دفعات زیاد باعث آسیب به بافت فرش می‌شود. از این رو باید روشی وجود داشته باشد که بتوان فرش را به طور مکرر تمیز کرد و در عین حال از کیفیت بافت آن محافظت نمود.

خشکشویی فرش در منزل بسیار سریع انجام می‌گیرد و می‌تواند چربی‌ها و گرد و غبار موجود در فرش را در خود حل کند. البته این روش برای لکه‌های شدید و کثیفی‌های غیر معمول جوابگو نیست و صرفا برای نظافت روتین فرش کافی خواهد بود. آسان و سریع بودن این روش و همچنین عدم نیاز به آبکشی، خشک شویی فرش را به یک روش کاربردی تبدیل کرده است. برای پیدا کردن بهترین قالیشویی تهران و سایر شهرها روی «خدمت از ما» حساب کنید.

4.5 امتیاز از 1000 رای


قالیشویی
برای سرویس قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین