بایدها و نبایدهای شستشوی فرش ابریشم

ثبت درخواست " قالیشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بایدها و نبایدهای شستشوی فرش ابریشم

شستشوی فرش ابریشم یکی از نمونه‌های مختلف  فرش شویی بوده که  به دلیل ظرافت و حساسیت بیشتری که نسبت به سایر فرش‌ها دارد، رعایت اصول و توجه خاصی را حین شستشو به خود اختصاص می‌دهد. اگر نحوه شستشوی و فرش ابریشم مصنوعی به صورت اصولی انجام نگیرد؛ براقیت خود را از دست داده، کدر و مات شده و دیگر به زیبایی روز اول دیده نخواهد شد.

در ابتدا پیشنهاد ما به شما نگهداری صحیح از فرش ابریشم برای دوام بالای آن  و جلوگیری از کثیف شدن یا آسیب به آن می‌باشد. اما گاهی با وجود مراقبت بالا ممکن است شما نیاز به شستشوی فرش ابریشم مصنوعی داشته باشید؛ نگران نباشید و با همراهی ما  در مجله اینترنتی "خدمت از ما" از مراحل شستشوی فرش ابریشم، نکات و بایدها و نبایدهای شستشوی فرش ابریشم در منزل به صورت کاملاً تخصصی مطلع شوید. 

همه چیز از انتخاب  بهترین لکه بر فرش تا رعایت پروسه کامل  شستن فرش در خانه باید بر اساس وضعیت لکه‌ها، جنس و نوع فرش در شستشوی انواع فرش ابریشم از اهمیت بالایی برخوردار است. 

 

نکات لازم جهت نحوه شستشوی فرش ابریشم مصنوعی

برق انداختن فرش و شستشوی صحیح آن در منزل وابسته به نوع و جنس فرش از اصول خاصی برخوردار است. بنابراین اگر قصد شستشوی فرش ابریشم را دارید؛ برای حفظ سلامت و زیبایی فرش خود نکات زیر را به عنوان بایدها و نبایدها حین این کار رعایت کنید.

  • در ابتدا سعی کنید که شستن فرش ابریشم خود را به متخصص مجرب آن بسپارید. 
  • اگر قصد  شستشوی فرش ابریشم در منزل دارید؛ مراحل و نحوه شستشو را که در ادامه ذکر می‌کنیم مو به مو اجرا کنید.
  • قبل از شروع عمل شستن، یک دستمال سفید را با آب گرم خیس کنید و آن را به پرزهای فرش بکشید تا از رنگ دادن یا ندادن فرش اطمینان حاصل کنید.
  • در صورتی که فرش رنگ پس داد، از خیساندن فرش برای زمان طولانی خودداری کنید.
  • تا حد امکان از مواد پاک کننده شیمیایی در شستشوی فرش ابریشم مصنوعی استفاده نکنید. شما می‌توانید از صابون‌ها و لکه برهای طبیعی به جای شوینده استفاده کنید.
  • متخصصین با تجربه با تشخیص نوع فرش شما از نظر تکنیک رنگرزی، سال بافت و مکان بافت، پاک کننده مخصوص را برای حفظ سلامت فرش شما استفاده می‌کنند.

 

مراحل شستشوی فرش ابریشم 

می‌توان گفت که شستن این مدل فرش‌ها با فرش معمولی تفاوت زیادی ندارد؛ اما رعایت چند نکته برای حفظ سلامت این مدل فرش‌ها در افزایش عمر و جلوه آن‌ها بسیار موثر است. مراحل گفته شده برای نحوه شستشوی فرش ابریشم مصنوعی را به ترتیب  گفته شده برای شستن اصولی طی کنید.

 

مرحله غبارگیری

 در مرحله اول با استفاده از جاروبرقی به غبارگیری فرش بپردازید. توجه کنید که جهت استفاده از جاروبرقی برای فرش‌های ابریشم به دلیل حساسیتی که دارند، بهتر است نیروی جاروبرقی خود را کاهش دهید تا آسیبی به الیاف‌های آن وارد نشود. اگر جاروبرقی در دسترس ندارید، می توانید به وسیله یک جاروی دستی یا تکاندن فرش به کمک فردی دیگر غبار و آلودگی‌های روی فرش را از بین ببرید.

پس از آن برای اطمینان بیشتر جهت نبود هیچگونه زباله ای درون الیاف آن بهتر است دست خود را در جهت الیاف فرش بر روی آن بکشید و زباله های باقی مانده را به آرامی از میان پرزهای فرش بیرون آورید.

 

مرحله لکه گیری 

استفاده از سودای خالص برای از بین بردن لکه‌های رنگی از سطح فرش در کنار نرساندن هیچ آسیبی به آن بسیار موثر می‌باشد. دقت کنید که به وسیله یک دستمال سفید تمیز سودای باقیمانده را از روی فرش پاک کنید. لازم به ذکر است که در این مرحله از حرارت برای خشک کردن لکه اصلا استفاده نکنید.

 

 مرحله انتخاب شوینده مناسب

نوع لکه‌ها و میزان جذب آن‌ها در استفاده از نمونه‌های مختلف شوینده تاثیر دارد. بعنوان مثال روند پاك كردن لاك از روي فرش ابریشم با دیگر لکه‌ها تفاوت داشته و روش‌های مثل  شستن فرش با وایتکس، در تمیز کردن و شستشوی فرش ابریشم از باید‌ها و نبایدهای خاصی پیروی می‌کند. 

استفاده از شوینده‌های نامناسب و ناسازگار با رنگ و الیاف فرش به او آسیب بسیاری می‌رساند؛ لذا توجه کنید شوینده شما خنثی باشد تا بر روی رنگ فرش تاثیر نامطلوبی نگذارد. برای انتخاب شوینده مناسب می‌توانید با متخصصین قالیشویی در بازارآنلاین "خدمت از ما" مشورت کنید.

 

 مرحله شستشوی فرش

 دقت کنید که فرش‌های ابریشمی و پشمی را برخلاف فرش‌های صنعتی معمولی نباید با آب داغ بشویید و دمای آب باید سرد و ولرم باشد. اگر در تست رنگ متوجه شدید که فرش شما رنگ پس می‌دهد، آن را از قبل خیس نکنید چرا که ممکن است قسمت‌های روشن رنگ قسمت‌های تیره را بگیرند و جلوه فرش از بین برود.

استفاده از  شامپو فرش خانگی یا  تميز كردن فرش با سرکه در مراحل لکه بری و تمیز کردن فرش ابریشم باید برر طبق دستور شستشوی این جنس کف پوش صورت گیرد. در غیر اینصورت ممکن است آسیب با بافت فرش و از بین رفتن رنگ و الیاف آن را به دنبال داشته باشد. 

 

نحوه شستشوی فرش ابریشم مصنوعی

 

 مرحله آبکشی و پارو کشی

این مرحله را می توان جزء مهم‌ترین مراحل شستشوی فرش ابریشم دانست. در این مرحله توجه کنید که مرحله آبکشی و پارو کشی به دقت انجام شود و تا حد امکان آبی داخل فرش باقی نماند. پس از آن به مدت یک ساعت فرش را در همان حالت رها کنید تا آب باقی مانده در آن خارج شود. حرکت ندادن فرش در این مرحله به حفظ رنگ قسمت‌های مختلف فرش کمک بسیاری می‌کند.

یکی از مواردی که در هنگام شستشوی فرش ابریشم بسیار مورد سوال قرار گرفته این است که  چگونه ریشه فرش را سفید کنیم؟ می‌توانید از روش‌های متداول در این زمینه بهره برید اما قبل از هر اقدامی مشورت با افراد مطلع در این زمینه را فراموش نکنید. 

 

 مرحله خشک کردن فرش

 زمانی که مطمئن شدید دیگر هیچ آبی درون فرش باقی نمانده و تمامی آب‌های اضافه خارج شدند، فرش را برای خشک شدن می‌توانید آویزان کنید. به هیچ عنوان فرشی را که هنوز مرطوب است لوله نکنید. پس از خشک شدن توسط برس مخصوص فرش، فرشی را که بر روی زمین پهن شده را در جهت خواب آن برس بکشید؛ تا فرش حالت اولیه خود را به دست آورد.

 

مراحل شستشوی فرش ابریشم

 نگهداری صحیح از فرش ابریشم

 جهت افزایش عمر و زیبای فرش خود، بهتر است این مدل فرش‌ها را به دلیل بافت حساس آن‌ها در مکان‌های پر رفت و آمد و در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید. حد امکان برای جارو کشیدن آن از جاروی دستی استفاده کنید و در صورت استفاده از جاروبرقی، نیروی آن را کم و فرش را بدون برس مکش جارو کنید.

در صورت ریختن مایعات بر روی فرش و ایجاد لکه، بهتر است همان موقع جهت تمیز کردن لکه اقدام کنید. این کار بهتر است توسط یک پارچه تمیز سفید و یک پاک کننده ملایم صورت گیرد .

 بهتر است فرش را حداقل هر سه ماه یکبار سر و ته کنید و از قرار دادن اشیا نمدار و مرطوب بر روی سطح آن به شدت خودداری کنید.

جمع بندی

 رنگ پس دادن در شستشوی فرش ابریشم در منزل می‌تواند مشکل ساز باشد و بهتر است برای حفظ زیبایی فرش  شستشوی آن را به متخصص بسپارید. نکات و نحوه شستشوی فرش ابریشم مصنوعی را به ساده ترین شکل  برایتان شرح دادیم. اگر با این حال، در انجام آن توسط خود در منزل دچار تردید هستید؛ حتماً با متخصصین مجرب بازار آنلاین "خدمت از ما" کمک بخواهید. شما می‌توانید همین حالا بصورت کاملا رایگان قیمت بگیرید. 

 

4.5 امتیاز از 1117 رای


قالیشویی
برای سرویس قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین