رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی

ثبت درخواست " دکوراسیون اتاق خواب "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی

انتخاب اصولی و درست رنگ اتاق کودک، هم از نظر روانشناسی و هم از نظر طراحی و دکوراسیون، از اهمیت زیادی برخوردار است. تعیین و انتخاب رنگ اتاق کودک دختر و پسر با فاکتورهای مختلفی همراه بوده که هر کدام از اهمیت بالایی برخوردار است. هماهنگی با محیط تا سن و جنسیت کودک از مهمترین نکات مورد توجه در این زمینه است.

دغدغه انتخاب رنگ اتاق کودک برای برخی به دلیل فضای اشتراکی اتاق کودک پسر و دختر یا عدم اطلاع کافی در خصوص تاثیر رنگ‌ دیوار اتاق بر روان و روحیات کودکان منجر شد تا ما در این محتوا از مجله "خدمت از ما" به بررسی رنگ آمیزی اتاق کودک و انتخاب آن از نظر روانشناسی بپردازیم.

 

اهمیت انتخاب اصولی رنگ اتاق کودک چیست؟

از آنجایی که رنگ اتاق خواب و همچنین وسایل موجود در آن بر روی عواطف و احساسات، میزان تمرکز کودکان، کنترل هیجانات و انرژی کودکان تاثیر بسیار زیادی دارد، پس انتخاب اصولی رنگ اتاق کودک و توجه به روحیات فرزندتان از اهمیت زیادی برخوردار است.

 انتخاب رنگ‌های گرم و سرد به یک اندازه از نظر روانشناسی در دکوراسیون اتاق کودک تاثیر دارند. رنگ‌های گرم تحریک کننده ذهن که باعث افزایش انرژی بدن شده به نسبت مناسبی باید برای گروه‌های سنی مختلف در رنگ آمیزی اتاق کودک استفاده شود.

 

رنگ اتاق کودک

 

عواملی مانند سن، جنسیت و نوع کاربری اتاق در انتخاب رنگ اتاق کودک تاثیرات بسیاری دارد. اما در کنار این موارد علم روانشناسی بر رفتار هیجانی کودکان خصوصا در سنین کمتر برای انتخاب رنگ اتاق خواب نیز تاکید دارد.

کاربرد رنگ‌های سرد در کنار رنگ های گرم گزینه مناسبی برای رنگ اتاق کودک است. این انتخاب در کنار هیجان به پاشده از رنگ‌های گرم در محیط اتاق خواب کودک آرامش نسبی درخور این فضا را ایجاد می‌کند. به همین دلیل ما در ادامه به بررسی انواع رنگهای گرم و رنگ های سرد از نظر روانشناسی برای اتاق کودکان می‌پردازیم و مناسب ترین رنگ اتاق کودک پسر و دختر را بررسی می کنیم.

 

رنگ اتاق کودک پسر

 

تاثیر رنگ های گرم در اتاق کودکان

به طور کلی رنگ ها در دو دسته و طیف رنگی گرم و سرد قرار میگیرند، رنگ های گرم شامل رنگ زرد، قرمز، صورتی، نارنجی، زرد و... هستند. رنگ های گرم علاوه بر اینکه حس شادی و سر زندگی را در افراد بوجود می‌آورند، بعث افزایش هیجانات هم می‌شوند؛ به همین دلیل لازم است که در انتخاب آنها و میزان استفاده از این نوع رنگ ها در اتاق کودکان آگاهانه رفتار کنید.

به طور مثال اگر شما کودکی دارید که بسیار پر انرژی است و هیجان زیادی دارد، بهتر است از کمتر از رنگ های گرم برای اتاق کودک استفاده کنید تا بتوانید میزان انرژی و خشم و عصیانیت کودکتان را کنترل کنید. در ادامه به بررسی بهترین شیوه استفاده از انواع رنگ های گرم می‌پردازیم. 

 

رنگ اتاق کودک مشترک دختر و پسر

 

انتخاب صورتی برای رنگ اتاق کودک

صورتی رنگی است که ماهیتی دخترانه دارد و این امر تصادفی نیست. آرامش منتقل شده از رنگ صورتی با احساسات لطیف و کودکانه دختربچه‌ها تلفیق شده و نتیجه‌ای مناسب را برای رنگ اتاق کودک به همراه دارد.

اما استفاده بیش از حد از این رنگ، آشفتگی ذهنی را به همراه داشته و بهتر است تلفیقی از رنگ‌های نزدیک و ضد با آن برای دکوراسیون اتاق کودک استفاده شود. 

 

رنگ آمیزی اتاق کودک

 

به طور مثال بهتر است تمام دیوارها را صورتی نکنید و فقط یکی از دیوارها و بعضی از وسایل صورتی باشد و برای مابقی دیوارها از رنگ های خنثی مثل خاکستری استفاده کنید.

 

رنگ اتاق کودک دختر

 

رنگ اتاق کودک به رنگ نارنجی

یکی از پرطرفدارترین رنگ های گرم، رنگ نارنجی است که بسیار حرارت و هیجان زیادی دارد و به دلیل روشن بودن و انرژی بخشی، بیشتر مواقع برای رنگ اتاق کودک پیشنهاد می‌شود. اما بهتر است که از آن را بطور کامل برای اتاق استفاده نکنید و از ترکیب نارنجی ملایم با رنگ های خنثی برای رنگ اتاق کودک استفاده کنید.

اگر به تقویت حافظه کودکان خود اهمیت می‌دهید، انتخاب رنگ نارنحی برای اتاق کودک گزینه بسیار مناسبی است. در تصویر زیر، نمونه ای از رنگ نارنجی در اتاق کودکان را مشاهده می کنید.

 

رنگ اتاق خواب کودک نارنجی

 

رنگ قرمز برای رنگ اتاق کودک

رنگ قرمز به دلیل شادی و هیجان خاصی که به بیننده منتقل می‌کند در وهله اول شاید رنگ مناسبی برای اتاق کودک به شمار آید؛ اما خوب است بدانید که استفاده زیاد از این رنگ در محیط یاعث ایجاد عصبانیت و خشک در کودکان می‌شود؛ به همین دلیل لازم است تنها درصد کمی از این رنگ را برای رنگ اتاق کودک استفاده کنید و حتما رنگ های سرد و خنثی در کنار رنگ قرمز را فراموش نکنید. 

استفاده از رنگ های سرد و خنثی، به کنترل رنگ قرمز در محیط کمک بسیار زیادی می کند.

 

رنگ اتاق کودک دختر

 

استفاده ار رنگ زرد برای رنگ آمیزی اتاق کودک

زرد هم مانند سایر رنگ‌های قبلی که توضیح دادیم، باعث ایجاد نشاط و هیجان می‌شود به همین دلیل استفاده از آن برای اتاق کودک پیشنهاد می‌شود؛ اما تاکید می‌شود که به میزان استفاده از آن و شدت رنگ توجه زیادی شود. از جمله رنگ هایی که با خاکستری به شدت هماهنگ می‌شود و فضایی جذاب را بوجود می‌آورد رنگ زرد یا لیمویی می‌باشد.

 

رنگ کردن اتاق کودک

 

بهتر است در محیط اتاق از دو طیف رنگ زرد پررنک برای افزایش تمرکز و از تناژهای کم رنگ آن مثل رنگ لیمویی برای تقویت حافظه استفاده شود.

 

رنگ آمیزی اتاق کودک پسرانه

 

استفاده از رنگ های سرد برای اتاق کودک

یکی دیگر از دسته رنگ ها، مربوط به طیف رنگ های سرد می‌باشد. این نوع رنگ ها باعث ایجاد احساس آرامش در ذهن و کاهش ضربان قلب و اضطراب می‌شود. استفاده از این رنگ ها، می‌توانید فضایی آرام برای خواب کودکان ایجاد کند؛ اما باید در نظر بگیرید که  استفاده زیاد از این رنگ ها در محیط و یا اتاق کودکان، می تواند باعث بی حالی و غمگینی آنها شود.

به همین دلیل تاکید می‌شود که رنگ های سرد را در کنار رنگ های گرم برای رنگ آمیزی اتاق کودک استفاده کنید. در زیر به برخی از بهترین رنگ های سرد برای رنگ آمیزی اتاق کودک می‌پردازیم.

 

رنگ اتاق کودک

 

رنگ اتاق کودک به رنگ یاسی

یاسی یا رنگ بنفش یاسمنی از طیف رنگ بنفش بوده که به دلیل نزدیکی به رنگ صورتی ملایم برای دکوراسیون اتاق کودک یک ایده مناسب است. استفاده از این رنگ آرامبخش در کنار رنگ شاد کننده زرد و یا رنگ پرطرفدار صورتی، برای اتاق خواب کودک توصیه می‌شود. رنگ بنفش روشن یا همان رنگ یاسی، خلاقیت را در کودکان افزایش می‌دهد.

اگر تمایل دارید که از رنگ لوکس بنفش پررنگ برای رنگ اتاق کودک خود استفاده کنید، باید به میزان و شدت استفاده از آن در محیط توجه کنید، زیرا حضور زیاد این رنگ در محیط، باعث از بین رفتن آرامش در کودک شما می‌شود.

(بیشتر بخوانید: نقاشی با شابلون)

 

رنگ اتاق کودک یاسی

 

رنگ آبی برای اتاق کودک

رنگ آبی را برخلاف رنگ هیجان انگیز و شوربخش رنگ قرمز می‌توان یک عنصر کامل از آرامش معرفی کرد. کاهش فشار خون، کاهش استرس و اضطراب منتقل شده از این رنگ در روان کودکان پیش فعال تاثیر مثبت داشته و حداقل خوابی آرام را برای آن‌ها رقم می‌زند.

بهتر است از این رنگ در کنار رنگ های خنثی کمتر استفاده شود، زیرا می‌تواند باعث شود که خستگی و بی حالی به کودکان منتقل شود. ترکیب رنگ آبی با رنگ های گرم و استفاده از رنگ‌های گرم با شدت کم و ملایم مثل زرد و نارنجی، در کنار رنگ آبی برای جلوگیری از سکون بیش از حد یا غم انگیز شدن فضای اتاق کودک پیشنهاد می‌شود.

 

رنگ آمیزی اتاق کودک دختر

 

رنگ اتاق کودک به رنگ خاکستری

رنگ خاکستری روشن در کنار رنگ‌هایی مثل یاسی، قرمز، زرد به عنوان رنگ اتاق خواب کودک پسر، کاربرد زیادی دارد. سکون رنگ خاکستری به کاهش هیجان و تحریک ذهن ایجاد شده از رنگ‌های نامبرده در کودک کمک کرده و فضای مناسب را برای خواب و آرامش ایجاد می‌کند. از مزایای رنگ خاکستری، خنثی بودن و هماهنگ شدن آن با هر نوع رنگی می‌باشد.

 

رنگ اتاق خواب کودک

 

سورمه ای مناسب برای رنگ اتاق خواب کودک 

سورمه‌ای با طیف رنگ آبی، سفید، زرد و نارنجی انتخاب خاص و مناسب برای رنگ آمیزی اتاق کودک می‌باشد. اگر به دنبال ایجاد یک فضای آرام کننده برای کودک خود هستید با ترکیب رنگ سورمه‌ای و رنگ‌های گرم نامبرده استفاده کنید.

ترکیب رنگ سورمه ای با رنگ سفید برای رنگ اتاق کودک پسر و یا ترکیب آن با رنگ صورتی ملایم برای رنگ اتاق کودک دختر، فضایی فوق العاده شیک و لوکس را بوجود می‌آورد.

 

رنگ اتاق کودک

 

انتخاب سبز برای رنگ اتاق کودک

رنگ سبز به دلیل تداعی کننده طبیعت با اثری آرام بخش در بدن همراه است. استفاده از رنگ سبز در اتاق خواب کودک باعث افزایش تمرکز و توانایی خواندن در کودکان می‌شود. به همین دلیل گفته می‌شود که رنگ سبز یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای فضاهایی است که از آن‌ها به عنوان محیط یادگیری و مطالعه استفاده می‌شود. علاوه بر آن این رنگ بسیار آرامش بخش است به همین دلیل از آن در محیط بیمارستان استفاده می‌شود.

استفاده از سبز برای رنگ اتاق کودک را به والدینی که کودکانشان دارای اضطراب و نگرانی هستند پیشنهاد می کنیم.

 

رنگ اتاق خواب کودک

 

رنگ قهوه ای برای اتاق کودک

یکی دیگر از پیشنهاد هایی که می‌تواند فضایی متفاوت و منحصر به فرد را برای اتاق کودک بوجود بیاورد استفاده از رنگ قهوه ای می‌باشد، این رنگ با رنگ های ریادی ترکیب جذاب و متفاوتی را بوجود می آورد؛ فقط دقت کنید که لازم است از رنگ های گرم و روشن به طور همزمان در کنار رنگ فهوه ای جهت رنگ آمیزی اتاق کودک استفاده شود. 

ترکیب رنگ قهوه ای با رنگ زرد و سورمه ای یکی از پیشنهادهای خوب برای رنگ اتاق کوک پسر است.

 

بهترین رنگ اتاق خواب کودک پسرانه

 

مناسب ترین رنگ اتاق کودک دختر

جنسیت از مهمترین عوامل انتخاب رنگ اتاق خواب کودک است. انتخاب رنگ‌های درخور فضای بازی، رفتاری و روحی کودک در رشد صحیح و تحریک به اندازه ذهن کودک و هیجانات درونی آن تاثیر بسزایی دارد. بنابراین برای اتاق خواب کودک دختر خود باید به دنبال یک رنگ شاد و آرام بخش باشید.

رنگ‌های صورتی، قرمز، بنفش و سرخابی در ردیف اولین انتخاب‌ها برای رنگ آمیزی اتاق کودک دختر وجود داشته که هر کدام باید متناسب با فضای اتاق، نوع دکوراسیون و همین طور رفتار کودک با شدت مناسب انتخاب و استفاده شود.

 

رنگ دیوار اتاق کودک

 

بهترین رنگ اتاق خواب کودک پسر

رنگ‌های آبی، سفید، طوسی و گاها طیف رنگی از سورمه‌ای بیشترین انتخاب را برای رنگ اتاق کودک پسر را به همراه دارد. فراموش نکنید کودکان از همان ابتدای تولد قدرت درک رنگ‌ها به تفکیک جنسیتی ندارند و باید به نسبت روحیه آن‌ها از رنگ‌های شاد و کودکانه در فضای اتاق خواب استفاده شود.

در حالت کلی توجه به این مطلب که کودکان به اندازه کافی نیاز به شادی و تسلط بر هیجان درونی دارند، بهترین و مناسب ترین رنگ را برای دکوراسیون اتاق خواب آن‌ها انتخاب کنید.

 

اتاق کودک پسر

 

رنگ اتاق کودک مشترک دختر و پسر

برخی مواقع فضای محدود ساختمان تفکیک اتاق خواب کودک دختر و پسر امکان پذیر نمی‌کند. در این مواقع بیشتر والدین با دست کشیدن از رنگ آمیزی خاص فضای اتاق را برای کودکان خود فراهم می‌کنند. اما این چاره کار نیست.

امروزه ایده‌های بسیار مناسبی در طراحی و دکوراسیون اتاق خواب اشتراکی دختر و پسر ارائه شده است. بارزترین آن‌ها تلفیق رنگ‌های مناسب دختر و پسر برای اتاق خواب و همین طور حریم بخشی اتاق با کاربرد رنگ‌های جداکننده دختر و پسر در محیط است.

 

رنگ اتاق کودک مشترک دختر و پسر

 

از آنجایی که رنگ آمیزی اتاق کودک در روحیه و رفتار آن تاثیر بسزایی داشته، پس حتی اگر مجبور به استفاده از یک اتاق به صورت اشتراکی برای دختر و پسر خود هستید، حتما برای هر کدام فضایی مخصوص را در نظر بگیرید و حتما در انتخاب آن نهایت دقت را به کار ببرید. در زیر ترکیب یک رنگ خنثی برای دیوار اتاق و هماهنگی آن با دورنگ پسرانه و دخترانه را می بینید.

 

دکوراسیون اتاق خواب دختر و پسر

در این محتوا به بررسی بهترین و متاسب ترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی پرداختیم و دو دسته رنگ سرد و گرم را با هم مقایسه کردیم، امید است که خواندن این محتوا به شما در اتاخاب رنگ اتاق کودک پسر و دختر کمک کرده باشد. اگر برای رنگ آمیزی دیوار اتاق کودکتان به دنبال یک نقاش هستید، می‌توانید از متخصصین " نقاشی ساختمان "خدمت از ما" کمک بگیرید.

 

4.5 امتیاز از 1035 رای


دکوراسیون اتاق خواب
برای سرویس دکوراسیون اتاق خواب از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین