آموزش گرامر زبان انگلیسی

ثبت درخواست " آموزش انگلیسی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش گرامر زبان انگلیسی

گرامر زبان یا دستور زبان انگلیسی (English grammer)، یکی از 4 ارکان اصلی یادگیری زبان است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. به عبارتی یادگیری انگلیسی بدون گرامر زبان انگلیسی، فایده چندانی برای شما به همراه نخواهد داشت. آموزش گرامر انگلیسی، یک هدایت کننده و تسریع کننده در فراگیری دیگر مهارت‌ها از جمله نگارش یا Writing است؛ و مسیر آموزش این مهارت‌ها را برای شما تسهیل می‌کند.

در این مقاله از مجله خدمت از ما، به مواردی از جمله آشنایی اولیه با گرامر انگلیسی، راهنمای گام به گام برای یادگیری آن و ... پرداخته شده است.

 

گرامر زبان

 

آشنایی با گرامر زبان انگلیسی

آموزش گرامر زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته در بیشتر دوره‌های یادگیری زبان انگلیسی ارائه می‌شود. سر فصل مطالعه این دوره‌ها شامل یادگیری انواع فعل‌ها، اسامی، زمان فعل‌ها، قیدها و همین طور صفت‌ها و نحوه درست جای گیری آنها در جملات خبری، مجهول، و عادی می‎باشد.

یادگیری گرامر زبان انگلیسی علاوه بر دقت نیاز به تمرین، تکرار دارد. برای تفهیم بهتر مهارت‌های زبان انگلیسی و یادگیری سریع مکالمه انگلیسی گرامر زبان انگلیسی یک اصل بسیار مهم است. برای آشنایی بیشتر در این قسمت به بخش‌های مهم یادگیری گرامر زبان انگلیسی اشاره مختصری خواهیم داشت.

 

دستور زبان انگلیسی

 

گام‌های یادگیری گرامر زبان انگلیسی

بیشترین سهم یادگیری گرامر زبان انگلیسی را می‌توان به فراگیری زمان‌ها ،اسم‌ها، افعال، ضمایر، قیدها و کاربرد‌ها، حرف‌های تعیین و اضافه و نحوه کاربرد آنها در جمله اختصاص داد. شما به عنوان یک مترجم زبان و یا یک فرد در مسیر یادگیری زبان انگلیسی باید بدانید از چه فعل و اسمی در زمان مناسب و در جمله‌ای صحیح استفاده کنید. برای هر کدام از اهرم‌های اصلی یادگیری گرامر زبان در این قسمت یک نمونه و مثال برای درک بهتر مطلب ارائه می‌کنیم.

مراحل اصلی یادگیری گرامر زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته با بررسی این مراحل در قالب دوره‌های یادگیری زبان و کتب مختلف آموزش گرامر زبان انگلیسی تدریس و تعلیم داده می‌شود. 

 

آموزش گرامر زبان انگلیسی

 

زمان‌ها در گرامر

همانند دستور زبان فارسی در زبان انگلیسی نیز از سه زمان گذشته، حال و آینده برای بیان مطلب و کاربرد افعال استفاده می‌شود. زمان در ساخت انواع جملات خبری و مجهول در گرامر زبان انگلیسی نقش مهمی دارد. شاخه‌های مختلف زمان در گرامر زبان انگلیسی را می‌توان در تقسیم بندی زیر بطور کامل مشاهده نمود:

 

زمان‌ها در گرامر انگلیسی

 

1. زمان گذشته کامل

برای زمانی است که بخواهیم عملی را که قبل از یک عمل دیگر در گذشته اتفاق افتاده است را توضیح دهیم.بیشترین کاربرد قید حالت این زمان After و Before است.

 • شکل ساخت فعل: فاعلی+ had + اسم مفعول (past participle)
 • مثال : I had learned

از دیگر مواردی که می‌توان تکمیل کننده زمان گذشته دانست، حال ساده و گذشته استمراری و بعید است. هر کدام از این زمان‌ها با اضافه کردن حروف اضافه‌ای مثل ing ed به انتهای ریشه فعل شکل می‌گیرند.

 

2. زمان حال کامل

زمان حال کامل نشان دهنده ی کاری است که در یک زمان نا معین(معمولاً گذشته) اتفاق افتاده است ولی اثر و نتیجه اش هنوز تا زمان حال باقی است.

 • شکل ساخت جمله در زمان حال کامل : سوم فعل + have/has + فاعل
 • مثال: I have played.

زمان حال نیز مانند، زمان گذشته از حالت‌های مختلفی مثل حال ساده یا کامل، حال استمراری و ... تشکیل شده است. هر کدام از این حالت‌ها نیز با حروف اضافه‌ای مثل has , have در ابتدای جملات و علامت‌هایی مثل ing و s در انتهای افعال قابل تشخیص هستند.

 

3. زمان آینده کامل یا ساده 

بیانگر عملی در آینده رخ خواهد داد و در یک دوره زمانی مشخص انجام خواهد شد و پایان می یابد.

 • شکل ساخت جمله در زمان آینده کامل: اسم مفعول + will +have + فاعل
 • مثال: They will have played.

زمان آینده ساده یا کامل نیز با استفاده از حرف‌های اضافه مختلف می‌توان حالت‌های گوناگونی به خود بگیرد. استفاده از افعال tobe به همراه عبارت going to یکی از چندین حالت آینده ساده با حروف اضافه مختلف است.

 

افعال در گرامر زبان انگلیسی

بیشتر بار تعیین کننده مفرد یا جمع بودن یک جمله، زمان آن و همین طور معلوم و مجهول بودن جملات در زبان انگلیسی بر دوش افعال است. در این قسمت به بیان اهمیت افعال در آموزش گرامر زبان انگلیسی اشاره خواهیم داشت.

 

افعال در گرامر زبان انگلیسی

 

1. افعال باقاعده و بی­قاعده (Regular and Irregular Verbs)

در زبان انگلیسی افعال به دو نوع باقاعده و بی قاعده تقسیم بندی می‌شوند. افعال باقاعده در دسته افعالی هستند که برای تبدیل آنها به زمان گذشته ed به آخر آنها اضافه می‌شود. اما افعال بی قاعده همانطور که از نامشان پیداست برای قرار گرفتن در زمان گذشته شکلشان تغییر می‌کند.

 

مثالی از تاثیر زمان بر ساختار افعال بی قاعده
معنی افعال گذشته افعال بی قاعده افعال بی قاعده
شروع کردن began begin
شکستن broke break
گرفتن، دستگیر کردن caught catch
آمدن، رسیدن came come
خواب دیدن dreamt dream
نوشیدن drunk drink
پروازکردن flew fly
فراموش کردن forgot forget
فرستادن sent send
نوشتن wrote write

 

2. افعال کمکی

افعال have/has ,was / were, do/dose , و... برای زمان‌های مختلف کاربرد داشته که به آنها کمکی گفته می‌شود. این افعال در جملات برای حال ساده و گذشته کاربرد داشته و حالت منفی آنها نیز با قرار گرفتن not پشت این افعال کمکی شکل می‌گیرد. از جمله افعال معروف کمکی برای آینده می‌توان به will اشاره داشت. حالت منفی فعل کمی will با تغییر ساختار استثنا won’t است.

 

افعال در گرامر زبان

 

معرفی اسامی در گرامر زبان

اسامی در آموزش گرامر زبان انگلیسی از جایگاه ویژه‎ای برخوردارند. با توجه به کاربرد آنها ویژگی‌های خاصی را برای این اجزا از جملات در دستور زبان انگلیسی در نظر گرفته‌اند که در این بخش با آنها آشنا می‎شویم.

 

اسامی در گرامر زبان انگلیسی

 

1. اسامی قابل شمارش

این لغات همانطور که از نامشان پیداست در گرامر زبان انگلیسی برای تعیین یک عدد برای کلمات بعد از خودشان به کار برده می‎شوند.

 • Two book
 • one pencile

 

2. اسامی غیر قابل شمارش

اسامی کاربردی در این حالت با برای بیان اندازه لغاتی کاربرد دارند، که اندازه آنها قابل شمارش نیست. مثل آب و هوا، پول و ... که برای توصیف اندازه هیچ کدام نمیشه از اعداد مشخصی استفاده کرد. در این حالت باید از کلمات واسطه مثل قیدها برای تعیین مقدار آنها استفاده کرد.

 

3. طریقه جمع بستن اسامی

برای جمع بستن اسامی در گرامر زبان انگلیسی از قاعده اضافه کردن حرف s در انتهای کلمات و es در انتهای کلمات مختوم به حروف (z,o,x,ch,sh,s) استفاده می‌شود. این استثناها در حروف مختوم به y هم دیده می‌شود. بعبارتی اگر کلمه قبل از y در لغاتی مثل boy را حروفی مثل (a,e,I,o,u) تشکیل دهد، بنابراین به جای s از ies استفاده می‌شود.

 • Photos
 • Dishes
 • Boys
 • Cities

 

قیدها در گرامر زبان انگلیسی

قید در هر دستور زبانی کلمه ای است که اجزای دیگر جمله مثل فعل ، صفت و یا قید دیگری را توصیف می کند، قید‌ها در گرامر زبان انگلیسی به صورت‌های مختلف و با هدف توصیف حالت افعال و دیگر بخش‌های جمله کاربرد دارند.

 

قیدها در گرامر زبان انگلیسی

 

1. قید حالت (Adverb of manner)

این قید در گرامر زبان نشاندهنده‌ی حالت انجام یک کار در زمان‌های مختلف است. نحوه ساخت این سبک قید و همین طور کاربرد آن در جمله بصورت زیر می‌باشد.

 • نحوه ساختن قید حالت:اگر به انتهای صفت ها ، پسوند ‘ly’ را اضافه کنیم ، قید حالت ساخته می شود.
 • صفت + ly = قید حالت

مثال کاربرد قید حالت در جمله : she ate her lunch quickly

 

2. قید های تفضیلی و عالی

قید حالت در گرامر زبان انگلیسی با استفاده از est,er,most, more, best , beter در انتها و ابتدای قید مطلق قرار می‌گیرد.

 • The teacher spoke more slowly to help us to understand.
 • He played the best of any player

 

ضمایر در گرامر انگلیسی

ضمایر در آموزش گرامر زبان انگلیسی با دو حالت ملکی و مفعولی معرفی شده و هر کدام ساختار مشخصی را دارند.

 

ضمایر در گرامر انگلیسی

 

 • ضمایر مفعولی (Object Pronouns)این ضمایر بعد از افعالی مثل see,help,… و همین طور حروفی مثل whit,to,at… با ساختار ضمیر مفعولی+فعل+ فاعل ایجاد و در جمله استفاده می‌شود.
 • ضمایر ملکی(Possessive Pronouns) با این ضمایر مالکیت اشیا به زبان انگلیسی بیان شده و ساختار آن با کلماتی مثل my , your,.. نشان داده می‌شود.

در این بخش به شرح مختصری از نحوه قرارگیری کلمات و جملات در گرامر زبان انگلیسی پرداختیم، گستردگی و اهمیت نکات موجود در دستور و گرامر زبان به این موارد محدود نشده و در دوره‌های جامع یادگیری زبان انگلیسی با جزییات ارائه می‌شود.

باید‌ها و نباید‌ها در هنگام یادگیری گرامر زبان

گرامر زبان انگلیسی با در نظر گرفتن مفاهیم و نکات دستوری در یادگیری زبان انگلیسی نقش بسزایی دارد. در این قسمت به چند نکته در جهت یادگیری و تفهیم بهتر گرامر زبان اشاره می‌کنیم:

 • با علاقه و دیدی بهتر به سمت یادگیری گرامر زبان انگلیسی بروید.
 • هنگام گوش کردن به تدریس گرامر زبان، جزوه ننویسید.
 • روش‌های یادگیری گرامر انگلیسی(دیداری ،شنیداری، تصویری و حرکتی) خود را بشناسید.
 • تمرین خود را در یادگیری گرامر زبان افزایش دهید.
 • افعال بی‌قاعده را حفظ کنید.
 • از روش‌های کمک‌آموزشی استفاده کنید.
 • کاربرد کلمات مشابه را یاد بگیرید.

 

باید‌ها و نباید‌ها در هنگام یادگیری گرامر زبان

 

آموزش گرامر زبان انگلیسی را جدی بگیرید.

برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی از همان ابتدا هدف خود را بر مبنی یادگیری گرامر زبان انگلیسی در کنار درک مفاهیم قرار دهید. اوصول یادگیری زبان با گرامر تکمیل شده و تکنیک‌های یادگیری و تقویت مهارت‌های زبان با به خاطر سپردن قوانین گرامر زبان انگلیسی ساده‌تر خواهد شد.

4.5 امتیاز از 1290 رای


آموزش انگلیسی
برای سرویس آموزش انگلیسی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین