اصول بازسازی نمای بیرونی ساختمان

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
اصول بازسازی نمای بیرونی ساختمان

بازسازی نما امروزه جهت بخشیدن جلوه‌ای تازه و جذاب به انواع ساختمان‌های قدیمی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. به یاد داشته باشید که اولین قسمت هر ساختمان که به چشم بیننده می‌نشیند نمای بیرونی آن خواهد بود. اما ممکن است هر ساختمانی پس از گذرندن دوره‌ای از عمر مفید، خود دچار فرسودگی شود و نیازمند به بازسازی نمای بیرونی ساختمان در آن احساس شود.

با تغییرات آب و هوایی، رطوبت، نور خورشید و باران ممکن است مصالح ساختمان‌های فرسوده دچار ریزش شوند. اگر شما نیز ساکن چنین خانه‌ها و ساختمان‌هایی هستید، بهتر است بدانید که می‌توانید با مصرف هزینه بسیار کمتر از جابجایی به مکانی دیگر، به بازسازی نما ساختمان قدیمی خود بپردازید.

پس اگر قصد بازسازی نمای خانه‌های قدیمی یا تغییر سنگ آن‌ها را دارید؛ ادامه این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" را در جهت آشنایی با جزئیات بازسازی نما با ما همراه باشید.

 

بازسازی و نوسازی نما

اگر به دنبال بازسازی نمای ساختمان خود هستید حتماً با اصطلاح نوسازی نما نیز آشنا شده‌اید. لازم است به شما بگویم که نوسازی نما بازسازی تفاوت دارد؛ از این نظر که در نوسازی نما تنها به قسمت‌هایی که فرسوده شدند و نیاز به تعمیر دارند، اصلاح خواهند شد. اما در بازسازی نما افراد لازم است ابتدا مجوز عملیات را تهیه کنند و سپس با تخریب قسمت‌های فرسوده به بازسازی نمای بیرونی ساختمان بپردازند.

استفاده از بهترین و مدرن‌ترین مصالح در ساخت نمای بیرونی نیز ممکن است با گذشت زمان ساختمان را نیازمند به بازسازی نمای خود کند. چرا که عوامل متعددی از جمله تغییرات آب و هوایی که از مهمترین آنها است، در کنار باران‌های اسیدی در طول دراز مدت باعث کاهش جلوه ساختمان خواهد شد.

 اگر قصد بازسازی و نوسازی را دارید اما نتوانسته‌اید میان آن دو انتخاب کنید؛ به شما توصیه می‌شود که با متخصصان مجرب به این حوزه مشورت کنید تا بعد از کارشناسی ساختمان شما، بهترین تصمیم را جهت بهبود نمای ساختمان خود  اجرا کنید.

 

مراحل بازسازی نمای ساختمان

مراحل بازسازی نمای ساختمان برای سازه‌های مختلف، متفاوت است. بدیهی است که هر سازه در شرایط مختلفی بوده و نحوه بازسازی کردن آن نیز در همین راستا تفاوت دارد؛ اما به صورت کلی، اقدامات مشخصی وجود دارند که برای بازسازی نمای هر ساختمانی باید انجام شوند که عبارتند از:

 

طراحی نما

اولین اقدامی که برای شروع عملیات ترمیم نمای ساختمان باید انجام شود، طراحی نما توسط یک شرکت طراحی و پیمانکاری در این زمینه است. نتیجه کار باید از همان ابتدا واضح و مشخص باشد تا تمام اقدامات آتی، در راستای طرح پیش‌زمینه انجام شده و ادامه پیدا کنند. ویژگی‌ها و مشخصات نمای جدید باید کاملا مشخص شده باشند تا اقدامات لازم برای ساخت آن نیز شروع شود.

 

بازسازی نمای ساختمان

 

انتخاب و خرید مصالح

دومین مرحله‌ای که برای بازسازی نمای خانه انجام شود، انتخاب و خرید مصالح است. بعد از اینکه طراحی نما انجام شد، باید متناسب با آن برای خرید مصالح و متریال موردنیاز اقدام کرد. بدیهی است که انتخاب مصالح، کاملا وابسته به طراحی نما است و باید با توجه به آن خریداری شود. کیفیت مصالح نیز اهمیت بسیار زیادی داشته و می‌تواند تأثیر بالایی بر نتیجه کار بگذارد. پس بهترین راهکار، خرید مصالح باکیفیت است.

 

شروع بازسازی

بعد از پشت سر گذاشتن دو مرحله قبلی، نوبت به اصلی‌ترین و آخرین مرحله، یعنی شروع بازسازی می‌رسد. در این قسمت باید اقدامات ویژه‌ای را انجام دهید. بدیهی است که اقدامات موردنیاز برای بازسازی نمای خانه بسته به قدمت خانه و نیاز آن به بازسازی و مرمت، متفاوت هستند.

هر اندازه ساختمان قدیمی‌تر باشد و به بازسازی کامل‌تری نیاز داشته باشد، باید مجوزهای گوناگونی در این زمینه برای آن دریافت شوند. نمای قدیمی و مصالح مربوط به آن باید از نمای دیوار تخریب شده و نمای با مصالح جدید، جای آن را بگیرند تا جلوه و ظاهر ساختمان دچار تغییر و تحول کلی و اساسی شود.

 

دلایل بازسازی نمای بیرونی ساختمان

بازسازی نمای بیرونی ساختمان یکی از مهم‌ترین مراحل بازسازی نمای ساختمان است که به دلایل مختلفی انجام می‌شود. مهمترین دلایل بازسازی نمای بیرونی ساختمان عبارتند از:

 

 • فرسوده شدن نما: به دلیل اینکه نمای بیرونی ساختمان در معرض شرایط آب و هوایی مانند باد، باران و برف قرار می‌گیرد، خیلی سریع دچار فرسودگی خواهد شد. بازسازی نمای بیرونی ساختمان، می‌تواند قسمت‌های ریخته شده و آسیب دیده را ترمیم کرده و زیبایی نما را افزایش دهد.
 • تخریب نمای بیرونی: یکی دیگر از دلایل بازسازی نمای بیرونی ساختمان، تخریب شدن آن است. در بسیاری از قسمت‌ها ممکن است سنگ‌ها یا آجرنماها شکسته شده باشند که با بازسازی می‌توان ظاهر آن‌ها را ترمیم کرد.
 • افزایش استحکام نما: معمولا در ساختمان‌های قدیمی، از بین رفتن مصالح ساختمانی باعث شل شدن سنگ‌ها یا آجرها می‌شوند؛ همین موضوع می‌تواند استحکام نما را کاهش دهد؛ در این صورت، بازسازی نمای بیرون می‌تواند از بروز خطرات جلوگیری کند.
 • تغییرات ظاهری نما: از دیگر دلایل بازسازی نمای بیرونی ساختمان، تغییرات ظاهری آن است که باعث می‌شود شما بتوانید یک ساختمان زیباتر با ظاهر دلخواه خود داشته باشید. برای مثال می‌توانید نمای آجری را تبدیل به سنگی کرده یا ترکیبی از هردو را استفاده کنید.
 • جلوگیری از پوسیدگی و ترک خوردگی: از دیگر دلایل بازسازی نمای بیرونی ساختمان، حفظ سلامت نما است. با این کار می‌توان از ترک خوردن نما جلوگیری کرده و مانع از پوسیدگی آن شد. به این ترتیب نما دچار ریزش نخواهد شد و خطری عابران را تهدید نمی‌کند.

 

بازسازی نمای بیرونی ساختمان

 

هزینه بازسازی نمای خانه

هزینه بازسازی خانه و ترمیم نمای آن به عوامل مختلف و متعددی بستگی دارد؛ به همین دلیل نمی‌توان یک مبلغ واحد برای آن در نظر گرفت. مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه بازسازی نما عبارتند از:

 

 1. حجم بازسازی: بدیهی است که هر اندازه بازسازی کلی‌تر و عمیق‌تر باشد، هزینه آن نیز متعاقبا بیشتر خواهد شد.
 2. عمر بنا: در زمان تخمین هزینه بازسازی ساختمان باید توجه داشته باشید که بنای موردنظر، فرسوده بوده و یا اینکه صرفا نیاز به نوسازی ظاهری دارد.
 3. طراحی نما: از عوامل دیگری که در هزینه تمام‌شده بازسازی نمای ساختمان مؤثرند، می‌توان به طراحی و نقشه نما اشاره کرد. هر اندازه طراحی در نظر گرفته شده پیچیده‌تر باشد، هزینه بیشتری نیز به دنبال دارد.
 4. تهبه مصالح: همچنین تهیه مصالح نیز در هزینه نهایی تأثیرگذار بوده و می‌تواند باعث ایجاد تغییرات چشمگیر در آن شود.
 5. ابعاد ساختمان: متراژ نمای ساختمان نیز از دیگر عوامل مؤثر در این زمینه است. بدون شک هرچه ساختمان موردنظر، بزرگ‌تر و با تعداد طبقات بیشتری باشد، هزینه بازسازی نمای آن نیز به مراتب بیشتر می‌شود.
 6. نوع نما: نوع نمای موردنظر، میزان سختی کار و همچنین شهر مربوطه نیز از دیگر عواملی هستند که تأثیر زیادی در این زمینه دارند و به هیچ عنوان در زمان تخمین هزینه‌ها، نباید نادیده گرفته شوند.

 

هزینه بازسازی نمای ساختمان

 

بازسازی نمای انواع ساختمان‌ها

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که در بازسازی نمای ساختمان، هیچ‌گونه محدودیتی وجود نداشته و شما می‌توانید آن را برای انواع سازه‌های مختلف به کار ببرید.  با توجه به نوع مصالح بکار رفته در هنگام ساخت نمای ساختمان یا خانه‌های قدیمی، نوع بازسازی آن نیز متفاوت خواهد بود. در ادامه به شرح انواع بازسازی نمای خانه‌های قدیمی و ساختمان‌ها را خواهیم پرداخت.

 

بازسازی نمای سنگی

 انواع نماهای سنگی ساختمان‌ها و خانه‌های قدیمی می‌توانند در اثر باران و باد فرسوده شوند و زیبایی ظاهری خود را از دست بدهند. از این رو تغییر سنگ نمای ساختمان به کاربر کمک می‌کند، تا جلوه‌ای تازه به ساختمان یا خانه خود هدیه دهد.

طراحی حرفه‌ای و استفاده از سنگ‌های مقاوم به شما کمک می‌کند تا از فرسودگی زودهنگام آن‌ها پیشگیری کنید. اما اگر نیازمند به بازسازی نمای سنگی خانه خود هستید، اصلاً نگران نباشید؛ چرا که می‌توانید سنگ‌های تازه و جدید را با پیچ و رولپلاک جایگزین سنگ‌های فرسوده شده کنید.

 

بازسازی نمای آجری

 آجر هم به مانند سنگ دارای عمر مفید محدودیت می‌باشد و پس از آن دچار فرسودگی خواهد شد. از این رو توصیه می‌شود جهت جلوگیری از ریزش آجرهای فرسوده شده سریعاً به بازسازی نمای قدیمی خانه خود بپردازید.

اگر آجرهای استفاده شده در نما دچار فرسودگی‌های شدید نشده باشند تنها به وسیله شست و شوی اصولی نما، می‌توان آن‌ها را مثل روز اول کرد. اما در صورتی که تخریب شدید در آجرها ایجاد شده باشد، لازم است به بازسازی و تغییر نمای ساختمان بپردازید.

 

بازسازی نمای خانه های قدیمی

 

( محتوای پیشنهادی : قبل و بعد بازسازی خانه )

 

 بازسازی نمای کامپوزیتی

از مزایای نماهای کامپوزیتی می‌توان به بازسازی ساده و آسان آن‌ها اشاره کرد. چرا که جهت بازسازی نما لازم است تنها قسمت تخریب شده و آسیب دیده را ترمیم کرد و در نتیجه هزینه بسیار کمتری برای مصرف کننده به دنبال دارد. مقاومت بالا در برابر تغییرات آب و هوایی و نور شدید خورشید، سرعت ترمیم و اجرای بالا، تنوع بالا در طراحی و رنگ، عدم نیاز به زیرسازی‌های پیچیده از دیگر مزایای مهم این مدل نما می‌باشد که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. 

از این رو توصیه می‌شود اگر قصد تغییر نمای ساختمان خود را دارید حتما، استفاده از نماهای کامپوزیتی را در اولویت خود قرار دهید، تا در طول دراز مدت بتوانید از مزایای منحصر به فرد آن استفاده کنید.

 

بازسازی نمای رنگ شده

 لازم به ذکر است که عمر نمای رنگ شده از سایر نماها بسیار کمتر می‌باشد و نیاز به بازسازی نمای ساختمان قدیمی بسیار سریع‌تر احساس خواهد شد. اگر قصد اجرای نمای رنگ شده یا بازسازی آن هستید، به این نکته توجه کنید که رنگ‌های استفاده شده توسط شما ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گذشت زمان تغییر کنند. بنابراین توصیه می‌شود که از رنگ‌های خنثی و روشن تا حد امکان استفاده نکنید. 

 

بازسازی نمای ویلا

امروزه ویلاهای مدرن متنوعی ساخته می‌شوند که اغلب آن‌ها دارای نمای خیره‌کننده‌ای هستند. امکان بازسازی نمای ویلاهای قدیمی نیز وجود دارد؛ به همین دلیل می‌توان با هزینه متعادل و ایجاد تغییر و در نمای ویلاهای قدیمی، از آن‌ها یک ویلای مدرن با نمای امروزی و جدید ساخت. در بازسازی نمای ویلا نیز می‌توان از انواع متریال موجود مانند آجر، سنگ، کامپوزیت و ... استفاده کرد. ترکیب متریال مختلف با یک طراحی جذاب، می‌تواند منجر به ساخت یک ویلای خیره‌کننده شود.

 

نوسازی نمای آپارتمان

ترمیم و نوسازی نما، یکی از بخش‌ها و مراحل بازسازی آپارتمان است. از آنجایی که اکثر آپارتمان‌ها در مرکز شهر هستند و در دود و آلودگی‌های مختلف قرار گرفته‌اند، معمولا نمای بیرونی آن‌ها در مدت‌زمان کوتاهی کثیف شده و دچار فرسودگی می‌شود.

در این حالت می‌توان برای نوسازی نمای آپارتمان اقدام کرد تا جلوه تازه‌ای به ساختمان بخشیده شود. بازسازی نمای آپارتمان به مراتب از بازسازی نمای ویلاها و خانه‌های یک طبقه، سخت‌تر بوده و نیاز به زمان، نیروی کار، مصالح و همچنین هزینه بیشتری دارد.

 

بازسازی نما ساختمان قدیمی

 

ترمیم نمای ساختمان

در صورتی که نمای ساختمان شما قدمت زیادی نداشته اما به دلایل مختلف آسیب دیده و زیبایی گذشته خود را ندارد، می‌توانید برای ترمیم آن اقدام کنید. برای ترمیم نمای ساختمان کافی است که از متریال و مصالح استفاده‌شده در نما، مجددا خریداری کرده و نقاط آسیب‌دیده را به راحتی ترمیم کنید. این کار از بازسازی کامل نمای ساختمان جلوگیری کرده و صرفا با یک ترمیم ساده، زیبایی به نمای ساختمان بازمی‌گردد.

 

تغییر رنگ نمای خانه

اکثر افراد به تنوع علاقه داشته و جواب مثبت به آن می‌دهند. استفاده از رنگ‌های مختلف و متنوع نیز یکی از اقداماتی است که می‌توانید هنگام بازسازی و یا ترمیم نمای ساختمان انجام دهید. تغییر رنگ سنگ‌ها و مصالح استفاده شده در نمای ساختمان و ... باعث می‌شود تا یک تغییر اساسی در نمای ساختمان شما به وجود آید. استفاده از زنگ‌های متنوع که هارمونی جذابی کنار یکدیگر ایجاد می‌کنند، از انتخاب‌های اصولی و به‌جا در این زمینه است که شما می‌توانید داشته باشید.

 

بازسازی نمای خانه های قدیمی

اگر تنها به دلیل قدیمی شدن خانه خود قصد تعویض آن را دارید دست نگه دارید؛ چرا که شما می‌توانید تنها به وسیله بازسازی نمای خانه های قدیمی ظاهری جذاب و زیبا  را برای آن‌ها به وجود آورید و از هزینه بالای خرید خانه‌ای نو بپرهیزید. دقت داشته باشید که در طی فرایند بازسازی نما سایر مصالح مانند پنجره‌ها نیز تعویض گردند و آب بندی آن‌ها به صورت کاملا اصولی انجام گیرد.

 اگر قصد بازسازی نمای ساختمان خود را دارید و نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید، اصلاً نگران نباشید چرا که بازار آنلاین "خدمت از ما" با هدف آسان‌تر کردن دسترسی شما به حرفه‌ای‌ترین متخصصان در زمینه بازسازی نما در حال فعالیت می‌باشد. تنها کافی است درخواست خود را مبنی بر بازسازی خانه ثبت کنید، تا در مدت زمان کوتاهی علاوه بر اطلاع از هزینه تغییر نمای ساختمان با مجرب‌ترین متخصص آن ارتباط برقرار کنید.

4.5 امتیاز از 985 رای


تعمیر و بازسازی ساختمان
برای سرویس تعمیر و بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین