بازسازی خانه ویلایی و نکات مهم آن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بازسازی خانه ویلایی و نکات مهم آن

بازسازی خانه ویلایی، به دلیل اینکه هرسه فضای باز، نیمه‌باز و بسته را دارند، کمی با بازسازی خانه‌های معمولی تفاوت دارد. با این وجود، چون این بناها همیشه درحال استفاده نیستند و فضای بازتری هم دارند، دست شما را در بازسازی خانه ویلایی کاملا باز می‌گذارند.

در ادامه ضمن بررسی تفاوت بازسازی منزل ویلایی با مسکونی، انواع، مراحل و گزینه‌های آن را بررسی می‌کنیم. همچنین، مجوزهای لازم برای انجام اینکار و عوامل موثر بر هزینه آن را مرور می‌کنیم.

 

تفاوت بازسازی خانه ویلایی با منازل مسکونی

وقتی می‌گوییم بازسازی خانه ویلایی، منظورمان بازسازی ساختمانی است که از چهارطرف آزاد است، و به طرف بیرون نما دارد.

می‌دانید که منظور از خود بازسازی هم انجام اقدامات فنی برای دوام بخشیدن به سازه‌های فرسوده است. تقویت و تعمیر ساختار بنا، مرمت نما، تعمیرات تاسیساتی، تعمیر دیوارها، کف و ... از جمله کارهایی است که در روند بازسازی انجام می‌شود.

بازسازی خانه ویلایی قدیمی با نوسازی آن تفاوت دارد. نوسازی وقتی اتفاق می‌افتد که ساختار کلی بنا مشکلی ندارد، و تنها مایل‌ایم نمایی جدید به آن بدهیم. نهایتا هردوی این کارها، که مکمل هم هستند، به زیباتر کردن فضا و استفاده بهینه‌تر از آن کمک می‌کنند. در آخر هم تغییر دکوراسیون انجام می‌شود.

حالا تفاوت بازسازی خانه های ویلایی با منازل مسکونی و آپارتمانی چیست؟ در ادامه به برخی تفاوت‌های مهم اشاره کرده‌ایم:

 • برخلاف تصور عمومی، بحث دکور داخلی در بازسازی منزل ویلایی بسیار مهم است. تصور کنید بازسازی را انجام دهید و با یک فضای باز و بی‌روح و خلوت طرف شوید. دکور داخلی خانه‌های ویلایی باید کاربردی هم باشد؛ برخلاف خانه‌های آپارتمانی که حتی ساده‌ترین دیزاین‌ها هم پاسخگوست.
 • به خاطر اینکه بیشتر صاحبان خانه‌های ویلایی همیشه در آن سکونت ندارند و فضا هم بزرگ است، روند بازسازی خانه ویلایی قدیمی بسیار سریع‌تر پیش می‌رود.
 • در بازسازی آپارتمان‌ها فقط با فضای بسته و نهایتا نیمه‌بسته (مثل تراس و بالکن) سروکار داریم. اما در خانه‌های ویلا، فضای باز و بازسازی حیاط خانه ویلایی هم به چک‌لیست کارها اضافه می‌شود.
 • مشخصا به دلیل متراژ بالاتر، هزینه بازسازی خانه ویلایی از هزینه بازسازی واحدهای آپارتمانی بیشتر است. البته در روند بازسازی ویلاها، وجود گزینه‌های بیشتر هم این موضوع را تقویت می‌کند.

 

بازسازی خانه ویلایی قدیمی

 

اهداف و انواع بازسازی خانه های ویلایی

شاید نتیجه یکی باشد، اما هدف بازسازی خانه ی ویلایی می‌تواند موارد گوناگونی را شامل شود. فرسودگی بنا و نیاز به مقاوم‌سازی، تغییر کاربری فضاها یا ایجاد فضاهای جدید، تغییر دکوراسیون داخلی، افزودن امکانات جدید، گسترش زیربنا و طبقات، تعمیرات تاسیساتی، تغییر نما و محوطه‌سازی از جمله این اهداف هستند.

در کنار این موارد، افزایش قیمت بنا (برای فروش یا سرمایه‌گذاری) هم می‌تواند هدف اصلی بازسازی منزل ویلایی باشد.

حالا بسته به هدف، به دو شکل می‌توان بازسازی چنین بناهایی را انجام داد:

 • بازسازی به روش سبکی: در این روش بافت کلی آسیب نمی‌بیند، و تنها بخش‌هایی که به ترمیم و تعمیر اساسی احتیاج دارند بازسازی می‌شوند. بنابراین کل پروژه با حفظ سبک و معماری بنا انجام می‌شود.
 • بازسازی به روش حفاظتی: این روش برای بازسازی خانه ویلایی قدیمی و فرسوده که بازسازی عمیق‌تری می‌طلبند، کاربرد دارد. اینجا به دلیل حساس بودن بنا و احتمال ریزش، بازسازی به صورت حفاظتی و بسیار دقیق پیش می‌رود.

 

بازسازی خانه های ویلایی

 

مراحل بازسازی خانه ویلایی و نکات مهم آن

برای اینکه بتوانید بازسازی خانه ویلایی‌تان را بدون دست‌انداز و طبق برنامه جلو ببرید، باید هرمرحله از کار و مشکلات احتمالی آنها را بشناسید. در ادامه مراحل یک پروژه فرضی را گام به گام مرور می‌کنیم:

 

مشخص کردن هدف بازسازی

قصد شما به کئام‌یک از اهدافی که بالاتر گفتیم، نزدیک‌تر است؟ شما ابتدا باید هدف‌تان را از اینکار مشخص کنید تا به بهترین نتیجه برسید. چون این موضوع روند کلی کار و هزینه بازسازی خانه ویلایی را دیکته می‌کند.

در صورت شفاف بودن هدف، برنامه‌ریزی کارها و شروع و پایان پروژه هم بدون کوچکترین مشکل انجام می‌شوند.

 

اطلاع از قوانین شهرسازی و مجوزها

پیش از شروع کار ابتدا درباره محدودیت‌ها و قوانین شهرداری و مجوزهای لازم پرس‌وجو و مطالعه کنید، تا بعدا به مشکل نخورید. مثلا در برخی از شهرها، اصول شهرسازی به مالکان اجازه نمی‌دهد تا ظاهر بیرونی خانه را تغییر دهند.

در بخش‌های بعدی توضیح داده‌ایم که در چه صورتی باید برای بازسازی خانه های ویلایی مجوز گرفت، و چه مدارکی برای اخذ آنها لازم است.

 

تعیین بودجه بازسازی خانه ویلایی

حالا که می‌دانید دست‌تان برای انجام چه تغییراتی باز است، می‌توانید بودجه‌تان را مشخص کنید. برای تخصی بودجه از تعمیرات و تغییرات ضروری شروع کنید، و کم‌کم سراغ کارهایی بروید که بیشتر جنبه زیباسازی دارند.

اگر برای تخمین قیمت بازسازی خانه ویلایی چالشی دارید (که البته با توجه به عدم اطلاع احتمالی‌تان از هزینه مصالح و کارگر و ... طبیعی است)، می‌توانید درخواست‌تان را رایگان در «خدمت از ما» ثبت کنید و از پیمانکارهای شهرتان حدود هزینه را استعلام کنید.

 

بازسازی خانه ی ویلایی

 

استخدام متخصصان بازسازی

وقتی تکلیف بودجه و کارهایی که مدنظرتان است مشخص شد، می‌توانید برای ارتباط گرفتن با متخصص‌ها و پیمانکاران حرفه‌ای بازسازی اقدام کنید. اینجا هم می‌توانید از «خدمت از ما» کمک بگیرید، و با کمک امتیازها و نظرات همشهری‌هایتان، بهترین تیم‌های بازسازی خانه ویلایی قدیمی را پیدا کنید.

 

برنامه‌ریزی و تخمین زمان پروژه

پس از برگزاری جلسات و به توافق رسیدن با پیمانکار مدنظرتان، زمان شروع و پایان پروژه بازسازی خانه ویلایی، پیمانکار نقشه بازسازی‌شده را به شما تحویل می‌دهد. پس از تایید آن نیز زمان لازم برای انجام هریک از کارها و ... را باید به کمک تقویم مشخص کرد. این تاریخ‌ها و تعیین فازها شامل زمان اضافه‌ای هم می‌شوند که ممکن است پروژه به مشکل بخورد.

مثلا شما می‌خواهید سرامیک دیوارهای سرویس بهداشتی را عوض کنید، اما مشخص می‌شود در آن نقطه نشتی هم وجود دارد.

 

آغاز کار بازسازی منزل ویلایی

فرآیند بازسازی خانه های ویلایی معمولا با تخریب دیوارهای مشکل‌دار و رسیدگی به وضعیت آنها آغاز می‌شود. دیوارهای نم‌گرفته یا فرسوده، آنهایی که باربر نیستند و باید حذف یا جابه‌جا شوند و ... تکلیف‌شان همین ابتدای کار مشخص می‌شود. در آخر دیوارها با متریال مدنظر (که می‌تواند پنل دکوراتیو، انواع تایل، کاغذ دیواری، رنگ و غیره باشد) زیباسازی می‌شوند.

پس از نصب دیوارپوش، اولویت بعدی در بازسازی خانه های ویلایی با سقف است. سقف‌های نمور، کثیف و ترک‌خورده باید ترمیم و رنگ‌آمیزی شوند. البته که اینجا هم می‌توان سراغ گزینه‌های جذاب‌تری مانند نقاشی سقف و یا پوسترهای سه‌بعدی رفت.

در آخر هم به کف بنا رسیدگی می‌شود. کف هایی که زیرسازی مناسبی ندارند باید تعمیر شوند؛ مخصوصا اگر لازم باشد رطوبت سقف در طبقات پایین از بین برود. پس از اینکارها می‌توان کفپوش دلخواه (سرامیک، سنگ، پارکت و ...) را اجرا کرد.

اینها سه مرحله اصلی بازسازی خانه های ویلایی هستند. کارهای دیگری مانند جدا کردن درب و پنجره‌های قدیمی، کابینت‌های فرسوده، نصب توالت فرنگی و ... هم همزمان یا پس از این مراحل انجام می‌شوند.

 

عکس بازسازی خانه ویلایی

 

گزینه‌های بازسازی خانه ویلایی قدیمی

در هر فضای باز، نیمه‌باز و بسته، انواع و اقسام تغییرات و امکانات برای بازسازی خانه های ویلایی پیش روی شماست.

مثلا برای نما می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • نوسازی کامل نما
 • رنگ آمیزی یا اندودکاری نما
 • تخریب نمای و تغییر مصالح آن
 • تعمیر و تعویض قطعات فرسوده و معیوب نما

 

برای فضا باز و بازسازی حیاط خانه ویلایی می‌توانید به گزینه‌های زیر فکر کنید:

 • افزایش مساحت ویلا
 • نصب و اجرای آلاچیق
 • ساخت استخر یا تعمیر آن
 • ایجاد سقف در فضای نیمه‌باز
 • طراحی فضای سبز و تغییر کفپوش محوطه
 • ایجاد بهارخواب یا روف گاردن در پشت بام

 

لیست کارهایی که برای دکور داخلی در بازسازی خانه های ویلایی می‌توان انجام داد هم تمامی ندارد! برخی از این کارها را در ادامه می‌بینید:

 • اجرای نورپردازی مدرن در نشیمن و سایر بخش‌ها
 • ارتقای کفپوش، دیوارپوش و پوشش سقف
 • تعویض کابینت آشپزخانه و نصب جزیره
 • نصب شومینه، پکیج یا گرمایش از کف
 • تعویض درب‌ها و پنجره‌ها
 • تعویض شیرآلات
 • تعویض کلید و پریزها
 • نصب دوربین مداربسته و سیستم‌های هوشمند
 • تعمیرات تاسیساتی شامل لوله‌کشی و سیم‌کشی
 • و ...

 

قیمت بازسازی خانه ویلایی

 

برای بازسازی منزل ویلایی به چه مجوزها (و مدارکی) نیاز داریم؟

بسته به تغییراتی که قصد دارید ایجاد کنید، طبق قوانین بازسازی ساختمان ممکن است به «مجوز تعمیرات از شهرداری» احتیاج داشته باشید. منظورمان چنین اقداماتی است:

 • تخریب دیوارها و تیغه‌های داخلی که باربر هستند و تخریب‌شان پایداری بنا را کاهش می‌دهد
 • جابه‌جایی دیوارهای حیاط و پارکینگ (وقتی باعث از بین رفتن بخشی از فضای پارکینگ شود)
 • ساخت دیوارها جابجایی بخش‌هایی از بنا که طبق ضوابط شهرسازی ممنوع است
 • جابه‌جایی راه‌پله‌ها که به تغییر ساختار بنا احتیاج دارد

حتما پیش از بازسازی خانه ویلایی‌تان به این موارد توجه کنید. چون اگر هریک از این اقدامات بدون مجوز انجام شود، کارشناس شهرداری پس از بازدید مالک را ملزم به پرداخت جریمه می‌کند. گاهی حتی آن بخش‌ها هم تخریب خواهند شد.

برای گرفتن مجوز تعمیرات بازسازی ساختمان از شهرداری برای بازسازی منزل ویلایی به چنین مدارکی احتیاج دارید:

 • فرم مجوز تعمیرات و تشکیل پرونده
 • کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک
 • اصل و کپی سند مالکیت
 • فیش عوارض سالیانه
 • مجوز سازمان میراث فرهنگی (اگر ملک در بافت فرسوده واقع شده باشد)
 • تکمیل فرم مجوز تعمیرات توسط کارشناس و تائید توسط مسئول واحد فنی
 • فرم تعهد کارفرما و گواهی استحکام بنا (اگر بازسازی منزل ویلایی و تعمیرات آن اساسی باشند)

 

بازسازی خانه ویلایی و نکات مهم آن

 

قیمت بازسازی خانه ویلایی به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه بازسازی خانه ویلایی توسط چند فاکتور مهم تعیین می‌شود که عبارت‌اند از:

 • شدت تخریب: تخریب و انتقال نخاله‌ها خود هزینه جداگانه‌ای دارد. هرچقدر تخریب شدیدتر باشد هم هزینه بازسازی خانه ی ویلایی بالاتر خواهد رفت. مخصوصا اگر تخریب از کندن دیوارپوش و کفپوش فراتر رود و به دیوارها و عناصر اصلی برسد.
 • میزان و کیفیت مصالح مصرفی: مشخصا هرچه سراغ مصالح و متریال مرغوب‌تری بروید (از شن و ماسه گرفته تا کفپوش و شیرآلات و کلید و پریز و ...)، و به میزان و تعداد بیشتری از آنها احتیاج داشته باشید، هزینه بازسازی منزل ویلایی افزایش پیدا خواهد کرد.
 • دستمزد استادکارها و کارگران: بسته به اینکه چطور برای پروژه‌تان قرارداد ببندید یا حتی خودتان به عنوان ناظر عمل کنید، نهایتا نرخ خدمات استادکارها و کارگرهای استخدام‌شده نیز روی هزینه موثرند.

قصد بازسازی خانه ویلایی‌تان را دارید؟

اهداف و مراحل بازسازی خانه ویلایی و نکات مهم آن را بررسی کردیم. حالا تنها باید برای برنامه‌ریزی و انجام برنامه‌تان دست به کار شوید. همان‌طور که بالاتر گفتیم، می‌توانید برای دریافت آخرین هزینه‌ها و استخدام بهترین متخصصان، کافیست درخواست خود را رایگان در «خدمت از ما» ثبت کنید.

در کنار استعلام حدود هزینه، می‌توانید سوابق، نمونه کارها، و نظرات مشتریان هریک از آنها را مطالعه کنید. همه‌چیز برای بازسازی منزل ویلایی شما مطابق با بودجه‌ای که دارید آماده است!

4.1 امتیاز از 1068 رای


تعمیر و بازسازی ساختمان
برای سرویس تعمیر و بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین