نشتی گاز و چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم

ثبت درخواست "لوله کشی گاز"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نشتی گاز و چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم

نشتی گاز و چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم

یکی خطرناک ترین اتفاقاتی که احتمال وقوع آن در هر خانه‌ای وجود داشته، نشتی گاز تحت تاثیر ایراد در لوله کشی گاز است. به همین دلیل چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم، یافتن نشتی گاز با دستگاه تست نشتی گاز، رفع نشتی لوله گاز، تست نشتی گاز بخاری، روش تشخیص نشت گاز و ... از کارهای ضروری مخصوصا در فصل سرما می‌باشد.

حال شاید پیش خود بگویید که چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم و چگونه متوجه نشت گاز شویم و لوله‌های گازی بپردازیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل آگاه شوید که نشتی گاز را چطور رفع کنیم؟

نشتی گاز عامل مرگ خاموش

طبق آماری که در کشور در هر سال اعلام می‌گردد، تعداد افراد زیادی در کشور ما در فصل زمستان جان خود را در اثر نشتی گاز و ایرادات پیش آمده در اتصالات لوله‌ گاز از دست می‌دهند. که عمدتا در خواب این اتفاق رخ می‌دهد. گاز آرام آرام در فضا پخش می‌شود بدون این که فرد در زمان خواب متوجه آن شود. البته مسلما در زمانی بیداری اگر بوی گازش را حس کردید باید سریعا به دنبال رفع نشتی لوله گاز باشید.

اما اگر شما در خانه حضور نداشتید و در لحظه ورود متوجه پیچیدن بوی گاز در خانه شدید، به محض ورود و زدن کلید برق، جرقه‌ای زده و تمام خانه به آتش کشیده می‌شود. در این حادثه خطرات جانی را نیز نباید فراموش کرد.توصیه می‌شود که برای راه اندازی سیستم‌های گرمایشی اگر دانشی ندارید به هیچ عنوان دست به کار نشوید و حتما با یک سرویسکار هماهنگ کنید.

 

با بالا بردن سطح آگاهیتان از حوادث نشتی گاز جلوگیری کنید

با توجه به آنچه گفته شد، لازم است همه ما در مورد نشتی گاز اطلاعات به دست آوریم و بدانیم چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم تا از حوادثی که می‌تواند در آینده رخ بدهد، جلوگیری کنیم. خوشبختانه در سال‌های اخیر با کمک روش‌های تبلیغاتی، برنامه‌های تلویزیونی و ... سطح آگاهی مردم بیشتر شده و اکنون آمار حوادث ناشی از نشتی گاز کاهش پیدا کرده است اما با توجه به این که لازم است مردم با راهکارهای مقابله با نشتی گاز آشنایی بیشتری داشته باشند، این مقاله با همین هدف نگارش می‌شود.

 

دلایل نشتی گاز چیست؟

در ابتدا لازم است بدانیم که نشتی لوله گاز چرا و چگونه رخ می‌دهد تا بتوان مانع از این رخداد شد. به طور کلی عوامل زیر می‌تواند منجر به نشت کردن گاز شده و در صورتی که رفع نشود، خطرساز می‌شود:

 

 • ساییدگی لوله

یکی از دلایلی که نباید لوله‌های گاز را از زیر دیوارها رد نمود همین است که با کوچکترین نشتی گاز بتوان مشکل را متوجه شد و نسبت به رفع آن اقدام نمود. لوله‌های گاز به هر حال دارای پیچ و خم‌هایی هستند که به مرور زمان و در اثر عبور گاز از داخل آن‌ها، ساییده می‌شوند. این ساییدگی کم کم به لایه خارجی لوله رسیده و می‌تواند با ایجاد یک منفذی که حتی با چشم دیده نمی‌شود، منجر به نشتی گاز شود.

 

 • عایق کاری نامناسب

به هر حال برای این که در تمامی ساختمان، گازکشی انجام شود باید لوله‌ها به هم وصل شوند. اتصال لوله‌های گاز باید به صورت دقیق و با عایق کاری استاندارد انجام شود. متاسفانه برخی از افراد دقت کافی را در این زمینه نداشته و در نتیجه ممکن است عایق کاری به خوبی انجام نشود. اگر چه در چند ماه اول مشکل ساز نشده ولی به مرور زمان که مواد عایق بندی تحلیل برود، نشتی گاز رخ می‌دهد. به همین دلیل است که شما باید لوله کشی گاز را به افراد متخصص بسپارید.

 

 • وارد شدن ضربه به لوله‌های گاز

در صورتی که در زمان اسباب کشی، تمیز کردن ساختمان، جابجا کردن وسایل و ... آسیبی به لوله‌های گاز وارد شود، ممکن است که در همان لحظه چیزی مشخص نبوده و حتی محل آسیب، فرو رفته نشود اما این احتمال وجود دارد که منجر به یک منفذ در لوله شده و نشتی گاز را به دنبال داشته باشد.

 

 • جنس نامناسب لوله‌ها

همان گونه که گفته شد، خوردگی و ساییدگی لوله‌ها یکی از عواملی است که منجر به نشتی گاز می‌شود. حال اگر لوله‌های انتخابی از جنس خوب نباشند، زودتر خورده شده و احتمال وقوع نشتی لوله گاز بیشتر می‌شود.


 

یافتن نشتی لوله گاز

با توجه به این که انتشار حتی مقدار کمی از گاز در فضا می‌تواند خطرات جانی را به دنبال داشته باشد لذا به محض این که بوی گاز به مشام شما رسید، باید سریعا نسبت به یافتن چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم اقدام کنید. برای این منظور به روش‌های زیر عمل کنید:

 

 • استفاده از کف صابون

در صورتی که در محل بستن بخاری، نزدیک لوله‌ها، محل بستن روشنایی و ... بوی گاز را حس می‌کنید، کمی کف صابون را آماده کرده و بر روی محل‌های مشکوک قرار دهید. در صورتی که حباب تشکیل شد، به معنی نشتی گاز است. البته در بازار هم مایع نشت یاب وجود دارد که می‌توانید برای این منظور از آن استفاده کنید. یک راه به شدت خطرناکی که برخی از افراد به کار می‌برند، استفاده از کبریت است. آیا می‌دانید که شعله آتش بر روی کمترین نشتی لوله گاز می‌تواند کل ساختمان را منفجر کرده و منجر به مرگ همه شود؟

 

نشت یابی گاز با ریکا چگونه نشتی گاز را پیدا کنیم؟

 

 • استفاده از نشت یاب الکترونیکی

شما می‌توانید به کمک نشت یاب الکترونیکی از نشتی گاز مطمئن شوید. از این دستگاه در ساختمان‌های بزرگ که تعداد انشعابات لوله‌ها زیاد است، بیشتر استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که بعد از اتمام کار، حتما باطری را خارج نمایید تا هم به دستگاه آسیب وارد نشده و هم طول عمر باطری کم نشود.

 

 • کنترل مسیرهای گاز

توصیه می‌شود که هر چند ماه یکبار، خطوط لوله گاز را به دقت بررسی کرده و کنترل نمایید که نشتی گاز رخ ندهد. این کار برای پیشگیری از عوارض پیش بینی نشده بسیار اهمیت دارد.


 

نشتی گاز را چطور رفع کنیم؟

 • در اولین قدم ابتدا فلکه اصلی ورود گاز در ساختمان را ببندید.
 • در صورتی که نشتی لوله گاز ناشی از ساییدگی لوله‌ها باشد حتما نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.
 • تمام محل‌ها اتصال لوله‌های گاز را مجددا عایق بندی کنید تا مطمئن شوید این مشکل مجددا رخ نمی‌دهد.
 • سپس درب‌ها و پنجره‌ها را باز گذاشته و با یک حوله خیس، جریان هوا را به سمت خروجی‌ها هدایت کنید تا گاز از خانه بیرون برود.
 • اگر نشتی گاز در محل اتصال شیر گاز، بخاری و ... به لوله گاز است که باید این اتصالات را باز کرده و دوباره دقیق تر انجام دهید
لوله کشی گاز
برای سرویس لوله کشی گاز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading