لوله کشی گاز

اقدامات لازم در صورت مواجهه با نشت گاز

اقدامات لازم در صورت مواجهه با نشت گاز

اقدامات لازم در صورت مواجهه با نشت گاز

لوله کشی گاز ساختمان یکی از مهم ترین بخش های لوله کشی در ساختمان است چرا که در صورت لوله کشی نامناسب و بی دقت، امنیت افراد مستقر در ساختمان به خطر می افتد. به همین علت لوله کشی گاز ساختمان باید کیفیت بالایی داشته باشد و توسط افراد متخصص انجام شود.

در صورتی که در برابر نشت گاز از لوله کشی گاز ساختمان اقدامی صورت نگیرد، میتواند به حادثه منجر شود. در صورت تشخیص نشت گاز در خانه باید سریعاً اقداماتی انجام داد تا از حوادث بعدی جلوگیری شود.

 

 

اولین اقدام بعد از متوجه شدن نشت گاز در لوله کشی گاز ساختمان این است که سریعاً از خانه خارج شوید. سه اقدام را به هیچ وجه نباید انجام دهید:

  • روشن یا خاموش کردن وسیله الکتریکی
  • از برق کشیدن وسیله الکتریکی
  • استفاده از تلفن
  • روشن کردن کبریت و فندک و شمع

در صورتی که متوجه بوی گاز شدید ابتدا، وسایل گازسوز خانه را بررسی نمایید و در صورتی که گاز آن ها بدون شعله ای باز بود، آن را ببندید. معمولاً انجام این کار مشکل را حل میکند. بعد از انجام این کار پنجره ها و درهای ساختمان را باز نمایید و اگر بعد از ده الی پانزده دقیقه هنوز بوی گاز استشمام میکردید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • همه افراد داخل ساختمان را مطلع نمایید
  • اگر شعله ای در شومینه یا گاز یا بخاری روشن است، آن را خاموش نمایید.
  • پنجره ها و درهای ساختمان را باز کنید تا گاز هر چه سریع تر خارج شود.

اگر متوجه بوی شدید گاز در خانه شدید، بعد از انجام اقدامات بالا فیوز برق را قطع کنید و شیر اصلی گاز را ببندید و از خانه خارج شده و شرکت گاز را مطلع نمایید. شرکت گاز بیست و چهار ساعته به اموری که امکان ایجاد حادثه ای دارد رسیدگی میکند. پس از خروج از خانه نیز از ورود افراد غیر متخصص به خانه جلوگیری نمایید.

 

چه کنیم اگر نمیتوانیم متوجه نشت در لوله کشی گاز ساختمان شویم

در صورتی که حس بویایی ما ضعیف باشد یا سرماخورده باشیم ممکن است نتوانیم متوجه نشت در لوله کشی گاز ساختمان شویم. یکی از راه های متوجه شدن نشت در لوله کشی گاز ساختمان نصب کردن سنسورهایی است که به شما نشت را در لوله کشی گاز ساختمان هشدار میدهند. این سنسورها وقتی مقدار گاز موجود در خانه شما به مقدار خطرناکی برسد به شما هشدار میدهند. از جمله نشانه های مسمویت با گاز سرگیجه، خستگی بیش از حد، حالت تهوع، سردرد و تنفس نامنظم است. اگر این نشانه ها را در خودتان یا فرد دیگری دیدید امکان دارد به دلیل مسمومیت گاز باشد.

 

جلوگیری از نشت گاز

 

جهت آمادگی برای  نشت احتمالی در لوله کشی گاز ساختمان، لازم است در خانه به تعداد مناسب کپسول آتش نشانی داشته باشید و همچنین در فصولی که از وسایل گرمایشی استفاده میکنید مراقب شمعک بخاری، شومینه و آبگرمکن خود باشید که اگر خاموش شدند و اشکالی در آنها وجود داشت، گاز نشت نکند. در غیر از فصول سرد سال نیز شیر گاز وسایل گرمایشی خانه را ببندید و از نشت نکردن گاز از شیرها اطمینان حاصل کنید.

اقدامات بالا در صورتی اثربخش خواهند بود که قبل از آن، لوله کشی گاز ساختمان به درستی و توسط متخصصان باتجربه انجام شده باشد.

5.00 امتیاز از 7 رای

لوله کشی گاز

لوله کشی گاز

ثبت رایگان سفارش

مطالب مرتبط با لوله کشی گاز

مطالب مرتبط با تاسیسات

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading