نحوه نصب داکت اسپلیت

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه نصب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت شاید به اندازه اسپلیت‌های بدون داکت (یا همان کولرگازی‌های دوتکه) رایج نباشد، اما اینطور که به نظر می‌رسد، اوضاع به زودی تغییر می‌کند. نصب اسپیلت توکار که همین حالا هم در ساختمان‌های وسیع رایج است، در ساختمان‌های مسکونی هم رو به افزایش است.

محل نصب داکت اسپلیت شما و کاربری آن هرچه که باشد، این آموزش تمام اطلاعاتی که به آن نیاز خواهید داشت را در بر دارد. ابتدا بهترین محل برای نصب داکت‌ها را بررسی می‌کنیم و پس از توضیح نحوه نصب داکت اسپلیت و نکات طلایی آن، روش راه‌اندازی آن را نیز به شما آموزش می‌دهیم.

 

محل نصب داکت اسپلیت کجاست؟

داکت اسپلیت‌‌ با اسپلیت کولر گازی تفاوت خاصی ندارد؛ حتی سیکل سرمایشی آنها نیز شبیه به هم است. اما در فصول سرد، سیستم‌های مرکزی توکار می‌توانند هوای گرم را هم تولید کنند. ظرفیت سرمایشی و گرمایشی داکت اسپلیت‌ها هم (در هرچهار مدل اینورتر یا دور متغیر، معمولی، تک‌فاز و سه‌فاز) بیشتر است.

اما اینجا مهمترین وجه تمایزشان این است که یونیت داخلی کولرگازی به صورت روکار روی دیوار یا سقف اجرا می‌شود، اما نحوه نصب داکت اسپلیت در سقف کاذب یا راهرو‌ به صورت توکار است. این داکت‌ها توسط کانال‌کشی به بخش‌های مختلف ساختمان متصل شده و هوا را به درون آن هدایت می‌کنند.

اولین مرحله‌ی آموزش نصب داکت اسپلیت نیز انتخاب بهینه‌ترین محل برای نصب آن است. برای انتخاب چنین نقطه‌ای از ابتدا باید کانال کولر را با توجه به سقف کاذب طراحی کرد. اما چرا انتخاب صحیح محل نصب داکت اسپلیت مهم است؟ چون این موضوع مستقیما روی راندمان سیستم تاثیر می‌گذارد. در بخش بعد، ضمن بررسی آموزش نصب داکت اسپلیت، مناسب‌ترین نقطه نصب هریک از بخش‌های آن را توضیح می‌دهیم.

توجه: بعضا نکات انتخاب محل نصب کولر گازی را می‌توان به محل نصب داکت اسپلیت هم تعمیم داد.

 

آموزش نصب داکت اسپلیت

 

نحوه نصب داکت اسپلیت

پیش از نصب اسپیلت توکار، نوع و ظرفیت آن مشخص می‌شود. راهنمایی که در ادامه می‌بینید، با فرض اینکه مواردی از جمله:

 • ظرفیت مناسب
 • محل نصب داکت اسپلیت
 • محل قرارگیری یونیت‌های داخلی و خارجی
 • مقدار و چگونگی لوله‌کشی بین هردو یونیت
 • طراحی کانال‌کشی و انتخاب بهترین نوع کانال برای آن

به صورت تخصصی بررسی و انجام شده‌اند، به رشته تحریر درآمده است. هرچند که نحوه نصب داکت اسپلیت باید به دست یک متخصص انجام شود، اما آشنایی (یا مرور دوباره) مراحل و نکات آن برای نصاب‌ کولرگازی و داکت اسپلیت، مدیر ساختمان‌ها و کارفرماها خالی از لطف نخواهد بود.

 

مرحله اول: نصب یونیت داخلی

در اولین مرحله باید یونیت داخلی دستگاه داکت اسپیلت (هواساز) را در سقف کاذب نصب کرد. محل نصب این یونیت باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد، مثلا این بخش را نباید در اتاق خواب، اتاق نشیمن، حمام یا سرویس بهداشتی نصب کرد؛ دلیل آن هم سروصدای این یونیت است.

در نصب داکت اسپلیت، بهترین محل برای جانمایی هواساز در سقف کاذب ورودی است. البته در همین نقطه هم باید به وجود فضای کافی در اطراف یونیت داخلی (برای تعمیر و سرویس داکت اسپلیت در آینده) و ابعاد دریچه بازدید توجه کرد.

 

مرحله دوم: نصب یونیت خارجی

در ادامه نصب اسپیلت توکار نوبت به جانمایی یونیت خارجی یا کندانسور دستگاه می‌رسد. محل نصب این بخش هم اصول خود را دارد، و باید خارج از محیط واحدها و دور از تابش مستقیم نور آفتاب نصب شود.

در صورت نصب چند کندانسور در کنار یکدیگر هم باید فاصله استاندارد بین آنها رعایت شود، رعایت نکردن این نکته در نحوه نصب داکت اسپلیت می‌تواند باعث کاهش عمر کندانسورها و حتی سوختن آنها شود.

 

مرحله سوم: نصب لوله مسی

اتصال یونیت داخلی و یونیت خارجی و برقراری ارتباط بین آنها با لوله‌های مسی یکی از مهمترین مراحل این دستگاه‌هاست. این لوله‌ها باید از نظر طول و ارتفاع مجاز بوده، و متناسب با نوع دستگاه باشند.

 

مرحله چهارم: کانال‌کشی

نصب و اجرای کانال‌ها طبق نقشه هم از مراحل مهم نصب داکت اسپلیت سامسونگ، گرین، ال جی، ایران رادیاتور یا ... است. اجرای صحیح و درست اصول کانال‌کشی مستقیما عملکرد کلی این سیستم‌های سرمایشی-گرمایشی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از جمله نکات نصب داکت اسپلیت که باید در این مرحله به آنها توجه کرد عبارت‌اند از:

 • بررسی محل قرار گرفتن دریچه مکش و دهش (مناسب‌ترین محل برای قرارگیری دریچه مکش بین 70 تا 100 سانتی‌متر است)
 • محاسبه صحیح ابعاد دریچه
 • تنظیم مسیر کانال‌کشی

 

مرحله آخر: نصب هواساز و کندانسور

پس از اطمینان از درستی اجرای قبل، نصب اسپیلت توکار با نصب کامل هواساز و کندانسور به پایان می‌رسد. حالا تنها باید برق را وصل کنید و از عملکرد صحیح سیستم مطمئن شد. اگر صدای عجیبی نشنیدید تبریک می‌گوییم، دستگاه بدون هیچ مشکلی نصب شده است.

 

نحوه نصب داکت اسپلیت

 

نکات نصب داکت اسپلیت

علاوه بر نکات نصب داکت اسپلیت که در خلال مراحل نصب به آنها اشاره کردیم، این موارد را هم در ذهن داشته باشید:

 • برای اینکه نصب این دستگاه را با موفقیت انجام دهید و در آینده هم از نتیجه راضی باشید، باید بهترین سیستم را انتخاب کنید. سیستمی که انتخاب می‌کنید باید برند معتبری داشته باشد، ظرفیت مناسبی داشته باشد، روش‌های تامین گرمایش آن با کاربری و وضعیت ساختمان متناسب باشد و ...
 • همان‌طور که در نحوه نصب داکت اسپلیت توضیح دادیم، حتما این سیستم را خارج از اتاق‌ها و محل استراحت ساکنان نصب کنید تا صدای دستگاه آن مزاحمتی برای افراد ایجاد نکند.
 • هنگام نصب و راه‌اندازی سیستم (که در ادامه توضیح می‌دهیم) از میزان شارژ گاز دستگاه مطمئن شوید. برای شارژ دستگاه هم تنها از گازی استفاده کنید که با مدل آن همخوانی دارد. (برای دریافت قیمت گاز کولر گازی، کلیک کنید)
 • مطمئن شوید که کانال‌کشی به حرفه‌ای‌ترین و تخصصی‌ترین حالت ممکن انجام می‌شود، تا در آینده با مشکلاتی مانند نشتی آب و نم دادن دیوارها روبه‌رو نشوید.

 

نصب اسپیلت توکار

 

راه‌اندازی پس از نصب اسپیلت توکار

راه‌اندازی این دستگاه، بسته به اینکه قصد دارید از آن در فصل گرم استفاده کنید یا در فصل سرد، متفاوت است:

 

راه‌اندازی داکت اسپلیت در زمستان

برای راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت در فصل سرد مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از طریق دریچه بازدید فیلتر یونیت داخلی را بیرون بیاورید، آن را بشویید و خوب تمیز کنید. سپس شبکه پشت یونیت خارجی را (که شبیه به رادیاتور خودروست) را بدون نفوذ آب و مواد شوینده به موتور آن تمیز کنید.
 2. پس از شست‌وشوی یونیت‌های داخلی و خارجی، اگر دستگاه به کویل آب گرم متصل است و گرمایش با انتقال آب گرم از پکیج یا موتورخانه به داخل کویل آب گرم انجام می‌شود، شیر فلکه‌های ورودی و خروجی آب گرم متصل به کویل آب گرم دستگاه را باز کنید.
 3. با استفاده از کنترل دستگاه حالت آن را به HOT تغییر دهید و دما را تنظیم کنید.

 

راه‌اندازی داکت اسپلیت در تابستان

برای راه اندازی سرمایش داکت اسپلیت در فصل گرم مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مانند حالت قبل، ابتدا باید فیلتر یونیت داخلی و شبکه پشت یونیت خارجی را با آب و مواد شوینده بشویید.
 2. گاز مبرد را بررسی و در صورت لزوم آن را شارژ کنید.
 3. کمپرسور را هم بررسی کنید و از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. (محتوای پیشنهادی: انواع کمپرسور کولر گازی)
 4. حالا همه درها و پنجره‌ها را ببندید، و با کنترل دستگاه را به حالت COOL تغییر دهید.

 

نصب داکت اسپلیت با موفقیت انجام شد؟

امیدواریم این اموزش نصب داکت اسپلیت به شما برای اجرا و راه‌اندازی این سیستم کمک کرده باشد. سرمایش و گرمایش قوی، نگهداری آسان، دوام بالا، امکان استفاده در آب‌وهوای گوناگون و قیمت مناسب از مزایای استفاده از این سیستم‌های تهویه مطبوع است، که برای بهره‌مندی از آنها تنها باید دستگاه را به درستی نصب کنید. 

نحوه نصب داکت اسپلیت در واقع یک کار تخصصی است و بهتر است برای اجرا و حتی راه‌اندازی آنها از متخصص کمک گرفت. یک متخصص ابتدا  از محل بازدید می‌کند و مطمئن می‌شود که دستگاه به درستی انتخاب شده است. سپس نصب اسپیلت توکار را طبق مراحل بالا با رعایت تمام نکات نصب داکت اسپلیت انجام می‌دهد.

برای پیدا کردن برترین متخصصان و همچنین دانستن  هزینه نصب کولر گازی کافییست درخواست‌تان را به رایگان در اپلیکیشن یا وبسایت «خدمت از ما» ثبت کنید. با چندمتخصص ارتباط بگیرید، قیمت خدمات‌شان و امتیازهای آنها را ببینید و یکی را انتخاب کنید.

4.3 امتیاز از 1515 رای


نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین