نکات مهم و اصول چیدمان آشپزخانه

ثبت درخواست " دکوراسیون آشپزخانه "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نکات مهم و اصول چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه از منظر معماری و طراحی داخلی نیازمند رعایت نکاتی کلیدی و مهم است. منظور از معماری درست، صرفا شکل و شمایل ظاهری مطلوب نیست. صد البته که دکوراسیون و طراحی نیز باید زیبا باشد اما معماری به همین نقطه محدود نمی‌شود. یک معماری خوب، باید در همه حالات، انسان و شرایط زندگی انسانی را در نظر بگیرد و متناسب با آن طراحی کند. پس چیدمان اصولی برای آشپزخانه بسیار مهم است.

 در این مقاله با هم خواهیم دید اصول چیدمان آشپزخانه به چه صورت است و برای این که یک فضای مطلوب به عنوان آشپزخانه طراحی کنیم، باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم. همچنین چندین نمونه از چیدمان آشپزخانه را به صورت تصویری بررسی خواهیم کرد. با ما در ادامه همراه باشید.

طراحی معمارانه ارگونومیک و چیدمان آشپزخانه به صورت اصولی

در این بخش به چند مورد مهم در خصوص چیدمان وسایل آشپزخانه اشاره می‌کنیم که رعایت آن‌ها مهم و ضروری است. این اصول به جهت افزایش راحتی افراد در هنگام حضور و کار در آشپزخانه و همچنین تامین ایمنی، طراحی شده اند. 

 

در نظر گرفتن مثلث طلایی یا مثلث کار در آشپزخانه

مثلث کار یا مثلث طلایی آشپزخانه، مشخص می‌کند که محل قرارگیری سینک ظرفشویی، یخچال و اجاق گاز، باید تشکیل یک مثلث بدهند، مثلثی که ترجیحه هیچ دو گوشه ای از آن در یک ضلع از آشپزخانه قرار نگیرند. این اصل، راحتی کار شما را در آشپزخانه تضمین می‌کند. زیرا سینک و یخچال و اجاق گاز، معمولا در فرایند آشپزی به طور منظم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر آن، فاصله داشتن یخچال از سینک و اجاق، امنیت بیشتری ایجاد می‌کند. اگر ست میز غذاخوری کوچک در آشپزخانه قرار می‌دهید، بهتر است در مسیر این مثلث نباشد؛ زیرا رفت و آمد بین این سه المان را با اخلال مواجه می‌کند. در کل بهتر است برای چیدمان آشپزخانه میز غذا خوری را مستقیما در خود آشپزخانه قرار ندهید.

 

مثلث کار در چیدمان آشپزخانه

 

قرار نگرفتن اجاق گاز جلوی پنجره

پیش از جانمایی اجاق گاز در آشپزخانه، از طراح کابینت ساز خود بخواهید که محل قرارگیری اجاق گاز را به هیچ عنوان جلوی پنجره آشپزخانه تنظیم نکند. طبعا ممکن است بخواهید در زمان‌های به خصوصی، پنجره آشپزخانه را باز کنید. حال اگر گاز روبروی پنجره روشن باشد، ممکن است با حرکت باد، پرده آتش بگیرد و یا درحالی که شیر گاز باز است، شعله آن خاموش شود.

هر دوی حالت‌های ذکر شده، خطر آفرین است و می‌تواند به طور جدی مشکل ساز شود. ضمنا اگر شیشه پنجره مرغوب نباشد، در مواجه با حرارت دائمی شعله اجاق گاز، به طور مکرر ترک برمی‌دارد. اگر به هر دلیلی جای اجاق گاز از پیش تعیین شده و در مقابل پنجره است، برای پنجره پرده نصب نکنید و یا از نیم‌پرده‌هایی که هم بالا و هم پایین با چوب پرده محکم می‌شوند استفاده کنید.

 

چند نکته مهم در این باره

  • دقیقا در نقطه پشت شیر ظرف شویی، کلید و پریز تعبیه نکنید.
  • ارتفاع کابینت‌های پایینی باید ارگونومیک و در حدود 80 سانتی‌متر باشند.
  • برای کابینت‌های پایینی باید از کف، فاصله‌ای حدود 5 تا 10 سانتی‌متر وجود داشته باشد تا پاهای افراد در اثر برخورد با آن، آسیب نبیند.
  • حتما برای تهویه مناسب، در آشپزخانه هود تعبیه کنید.
  • آشپزخانه جایی است که مرتب نیاز به نظافت دارد، سعی کنید بیش از حد لزوم وسیله در آن نچینید تا فرایند تمیزکاری را با مشقت بیشتری همراه نکنید.

 

اصول چیدمان آشپزخانه

 

طراحی داخلی مناسب در چیدمان آشپزخانه

تا به اینجا اصول چیدمان آشپزخانه برای کاربری بهتر و راحت‌تر آن را بیان کردیم. در ادامه به مسائلی می‌پردازیم که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانید از لحاظ ظاهری آشپزخانه ای زیباتر داشته باشید.

 

توجه به متریال کابینت

بسته به سلیقه و علاقه شما، متریال کابینت می‌تواند متفاوت باشد. کابینت‌های چوبی کلاسیک، mdf با روکش‌های براق، mdf با روکش‌های طرح چوب، mdf با روکش‌های مات که امروزه خیلی مد شده‌اند، mdf با ترکیبی از روکش‌های طرح چوب و روکش‌های مات و همچنین کابینت‌های فلزی از انواع این متریال حساب می‌آیند. نمونه‌های کابینت در چیدمان آشپزخانه را در ادامه خواهیم دید.

 

کابینت در چیدمان آشپزخانه

 

طراحی داخلی آشپزخانه

 

چیدمان اصولی آشپزخانه

 

طراحی داخلی و چیدمان آشپزخانه

 

توجه به فرش و پرده در چیدمان آشپزخانه

یکی از اصول چیدمان آشپزخانه، انتخاب درست پرده و فرش است. این چند نکته را در نظر بگیرید:

  • پرده و فرش آشپزخانه، به طور مکرر نیاز به شستشو پیدا می‌کند. متریالی تهیه کنید که شستشوی راحتی داشته باشد. فرش‌های سبک و پرده‌های نخی، انتخاب مناسبی هستند.
  • رنگ فرش و پرده را ترجیحا از یک تناژ انتخاب کنید، این کار به محیط نظم بصری می‌دهد.
  • در انتخاب فرش و پرده به سبک چیدمان آشپزخانه خود توجه کنید. مثلا فرش‌های تک رنگ مدرن برای فضاهای مینیمال و یا فرش‌های به سبک گلیم و جاجیم، مناسب طراحی‌های سنتی هستند.

 

فرش و پرده در چیدمان آشپزخانه

 

توجه به رنگ وسایل برقی

سعی کنید ست لوازم برقی خود را در یک رنگ تهیه کنید. این که وسایل برقی مثل یخچال و ماشین ظرف‌شویی و ... را سفید، سیلور یا مشکی انتخاب می‌کنید و یا سراغ برند‌هایی مثل اسمگ می‌روید که لوازم برقی رنگی تولید می‌کند، بستگی به سلیقه خودتان دارد؛ ولی بهتر است همه را از یک رنگ تهیه کنید تا در فضا شلختگی ایجاد نشود.

 

انتخاب چراغ و لوستر

از تاثیر چراغ و لوستر مناسب در چیدمان آشپزخانه غافل نشوید. یک لوستر مناسب که با فضای شما هارمونی داشته باشد، جلوه بسیار زیبایی به آشپزخانه شما می‌بخشد. لوستر‌های مدرن برای طراحی‌های به سبک اسکاندیناوی یا مینیمال بسیار مناسب‌اند. لوستر‌های کلاسیک نیز با طرح‌های متفاوت می‌تواند مناسب طراحی‌های کلاسیک‌تر مثل بوهمین باشد.

اگر از بخش اپن آشپزخانه به عنوان میز صبحانه استفاده می‌کنید، نصب چراغ‌های مخصوص بالای میز می‌تواند چیدمان آشپزخانه شما را بسیار شیک و فکر شده نشان دهد. نصب لوستر آشپزخانه شاید از موارد ضروری اصول چیدمان آشپزخانه نباشد ولی به شدت در منظر محیط تاثیرگذار خواهد بود.

 

لوستر و چراغ در چیدمان آشپزخانه

 

تعبیه شلف و قفسه

اگر فضای کافی داشته باشید و طراحی آشپزخانه به سبکی باشد که بتوانید در آن قفسه تعبیه کنید، می‌توانید با این کار فضای آشپزخانه را دلفریب‌تر کنید. در این قفسه‌ها می‌توان گلدان‌های کوچک، شمع‌های تزیینی و یا ظروف دکوری قرار داد و چیدمان آشپزخانه را از بی روحی خارج کرد. البته باید همت لازم برای تمیز کردن و نظافت این قفسه‌ها را نیز داشته باشید!

 

قفسه و شلف آشپزخانه

سخن آخر

در این مقاله پیرامون چیدمان آشپزخانه، نکاتی را بیان کردیم که شاید پیش از این، کمتر به آن فکر کرده باشید. اصول چیدمان آشپزخانه از منظر معماری و طراحی انسانی را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین نکاتی برای داشتن چیدمان آشپزخانه زیباتر و جذاب‌تر بیان کردیم و چند نمونه را به صورت تصویری بررسی نمودیم. باشد که موارد ذکر شده، مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

4.5 امتیاز از 939 رای


دکوراسیون آشپزخانه
برای سرویس دکوراسیون آشپزخانه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین