فنگ شویی آشپزخانه با 7 راه‌کار ساده

ثبت درخواست "دکوراسیون آشپزخانه"
فنگ شویی آشپزخانه با 7 راه‌کار ساده

اگر برای آشنایی با اصول و قوانین فنگ شویی آشپزخانه به اینجا آمده‌اید تا در کنار دکوراسیون زیبای آشپزخانه، آن را سرشار از انرژی مثبت کنید، انتخاب درستی کرده‌اید.

فنگ شویی (feng shui) آشپزخانه از زمانی مطرح شد که چینی‌ها به این نتیجه رسیدند که مکان آماده‌سازی و نگهداری غذا در خانه باید فضایی امن، آرام و لبریز از حس خوب و مثبت باشد. به همین دلیل یک سری قوانین و دستورالعمل برای این مکان در نظر گرفتند که به قوانین فنگ شویی آشپزخانه شناخته می‌شود. اصل اساسی فنگ شویی حکم می‌کند که آشپزخانه قلب یک خانه است.

فنگ شویی آشپزخانه آنچنان پیچیده نیست که از آن سر در نیاورید؛ کافیست با ترفندهای فنگ شویی آشنا باشید. در اینجا قصد نداریم اصول و قوانین را پیچیده و طولانی کنیم بلکه هدف ما این است به سادگی 7 ترفند زیر را برای فنگ شویی آشپزخانه به کار ببرید و خیلی راحت، سرشار از انرژی و سرزندگی در قلب خانه‌تان به آشپزی و یا خوردن غذا بپردازید.

انتخاب رنگ در فنگ شویی آشپزخانه

برای انتخاب رنگ کابینت و تجهیزات یا سرامیک دیوارها متناسب با قوانین فنگ‌شویی رنگ آشپزخانه تنها چند نکته را مدنظر داشته باشید.

 • نارنجی یا قرمز برای تأمین انرژی

رنگ نارنجی و قرمز اغلب با شادی و جشن همراه است. اما مقدار زیاد آن‌ها باعث تحریک پرخوری می‌شوند. پس توصیه می‌کنیم از رنگ‌های تحریک کننده در حد یک حوله یا گلدان استفاده کنید.

 

فنگ شویی محیط آشپزخانه با ترکیب رنگ نارنجی

 

 • آبی برای خوشآمدگویی

از آنجا که رنگ آبی در طبیعت کمیاب است، سرکوب کننده‌ی اشتهاست. با این وجود، اگر زیاد از رنگ آبی استفاده کنید، جذابیت غذایی را کاهش می دهد. بهتر است برای تعادل انرژی رنگ آبی را با کمی نارنجی همراه کنید.

 

تأثیر رنگ آبی در آشپزخانه

 

 • رنگ مشکی را با رنگ‌های طبیعی جایگزین کنید

معمولاً در فنگ شویی آشپزخانه از رنگ سیاه پرهیز می‌شود زیرا فضا را دلگیر و کوچک می‌کند. با این حال، در برخی آشپزخانه‌های مدرن از رنگ‌های سفید و سیاه استفاده می‌شود. می‌توان برای کاهش تضاد با اصول فنگ شویی از کمی رنگ قرمز استفاده کرد.

 

انتخاب رنگ در فنگ شویی آشپزخانه

 

 • رنگ زرد و طلایی نشانه‌ی خوشبختی و امنیت

استفاده از رنگ‌های طلایی و زرد در فنگ‌شویی آشپزخانه، در کنار امنیت، ایمنی و خوشبختی، حس آرامش را در شما بوجود می‌آورد.

 

رنگ مناسب کابینت در فنگ شویی آشپزخانه

 

بنابراین در زمان تنظیم رنگ اجزا آشپزخانه، به رنگ‌های دلخواه خودتان توجه کنید و ضمن ایجاد تطابق با عناصر فنگ شویی آشپزخانه، همیشه راحتی و آرامش خودتان را دنبال کنید.

 

اصل فنگ شویی نور و روشنایی برای آشپزخانه

اولین جای خانه که صبح خود را با آماده کردن و میل کردن صبحانه در آن آغاز می‌کنید، آشپزخانه است. چه خوب که این فضا در آغاز روز شاد و پرنور باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید مستقیماً بر بدن ما تأثیر می‌گذارد. در واقع تولید سروتونین و ملاتونین تحریک شده و خلق و خو بهبود می‌یابد.

اگر آشپزخانه‌تان از نور طبیعی فراوان بهره‌مند است از آن لذت ببرید. اما اگر این گونه نیست برای رعایت فنگ شویی آشپزخانه حتما از نورپردازی استفاده کنید.

 

فنگ شویی آشپزخانه با نورپردازی

 

آینه در فنگ‌شویی آشپزخانه

اگر فضای آشپزخانه این امکان را می‌دهد، بالای اجاق گاز یا سینک ظرفشویی آینه نصب کنید. آینه با بازتاب نور و انرژی می‌تواند به شما در ایجاد نور کافی نیز کمک کند. علاوه بر این هنگام کار به دید شما وسعت می‌بخشد.

 

بازتاب انرژی در فنگ شویی آشپزخانه با آینه

 

اهمیت اجاق گاز و آتش در فنگ شویی آشپزخانه

اجاق گاز قلب آشپزخانه شما و نماد ثروت است. بنابراین

 • اطمینان حاصل کنید که تمام شعله‌های آن به درستی کار می‌کند.
 • همیشه آن را تمیز کنید. تمیز نگه داشتن آن نشانه‌ی افتخار شما به داشتن ثروت است.
 • به یاد داشته باشید عدم استفاده از اجاق گاز به معنای این است که ثروت شما فزاینده نیست، بنابراین موجب سکون و بی رونقی می‌شود.

 

اجاق گاز نماد ثروت در آشپزخانه

 

تمیزی اصل بسیار مهم فنگ شویی در آشپزخانه

یک قانون اساسی در فنگ شویی پاکیزگی است. در فنگ شویی آشپزخانه، این فراتر از حالت عادی پاک کردن میزها و شستن ظرف‌هاست.

نظافت و پاکیزگی در فنگ شویی برای آشپزخانه عبارتست از:

 • مرتب کردن داخل کمدها و کشوها
 • از دسترس خارج کردن محتویات غیرضروری آن‌ها
 • نظافت دیوارها و کف
 • اجتناب از کاربرد شوینده‌های شیمیایی

 

اصل مهم فنگ شویی پاکیزگی آشپزخانه

 

تعمیر لوازم خراب و حذف ظروف شکسته

شاید بدیهی بنظر برسد، اما باید تأکید کنیم که آشپزخانه‌ای دلپذیر است که عملکرد خوبی داشته باشد. بنابراین همه‌ی وسایل و دستگاه‌ها طوری نگه‌داری کنید که هر لحظه آماده‌ی استفاده باشند.

برای فنگ شویی آشپزخانه، علاوه بر تعمیر وسایل خراب، ظروف شکسته و لب پریده را که مانع گسترش انرژی مثبت در آشپزخانه می‌شوند، حتماً دور بریزید.

 

تعمیر وسایل آشپزخانه

 

نقش هنر در فنگ شویی آشپزخانه

از هر نوع هنری که مورد علاقه‎‌ی شماست در آشپزخانه‌تان استفاده کنید. به آشپزخانه رنگ و لعابی دهید که بازتاب شخص شما باشد. با این کار شوق حضور خود در آشپزخانه و کار در آن را بیشتر می‌کنید.

نکات پایانی در فنگ شویی آشپزخانه

در این قسمت به چند نکته درباره‌ی پیاده‌سازی فنگ شویی در آشپزخانه اشاره می‌کنیم. برخی از این‌ها به زمان طراحی دکوراسیون آشپزخانه یا حتی قبل از آن یعنی زمان نقشه‌کشی ساختمان مربوط می‌شود.

 • محل قرارگیری آشپزخانه در ساختمان نباید روبروی درب ورودی، کنار یا زیر سرویس بهداشتی، مرکز خانه و یا روبروی اتاق خواب‌ها باشد.
 • هنگام طراحی آشپزخانه فنگ شویی، از چیدمان گرد خودداری کنید. بهترین شکل چیدمان برای آشپزخانه مستطیل است.
 • اطمینان حاصل کنید که در مرحله‌ی نقشه‌کشی تأسیسات، آتش و آب (اجاق گاز و سینک ظرفشویی) مقابل هم نیستند.
 • اگر محل لباسشویی شما در کنار یا داخل آشپزخانه است، لباس‌های کثیف را در کنار لباسشویی جمع نکنید.
 • فضای آشپزخانه، غذاخوری و اتاق نشیمن باید در یک سطح باشند.
 • از پنج عنصر مهم در فنگ‌شویی یعنی آب، آتش، زمین، فلز و چوب، چهار عنصر اول در همه‌ی آشپزخانه‌ها پیدا می‌شود. بهتر است بین این 5 عنصر تعادل ایجاد کنید. به راحتی می‌توانید با گذاشتن یک تخته آشپزی چوبی یا استفاده از گل و گیاهان زیبا عنصر پنجم را به آشپزخانه‌تان بیافزاید.

 

امیدواریم که از نکات و ترفندهای فنگ شویی آشپزخانه در طراحی قلب خانه بهره ببرید و از حس سبکی و آرامش همراه با شادی و انرژی مثبت حین پخت و پز و کار در آشپزخانه لذت ببرید. اگر برای نظافت آشپزخانه، تعمیر لوازم و تجهیزات آشپزخانه یا طراحی کابینت آشپزخانه مطابق اصول فنگ شویی به متخصص باتجربه نیاز دارید، در بازار آنلاین "خدمت از ما" درخواست خود را ثبت کرده و به رایگان استعلام قیمت کنید.

دکوراسیون آشپزخانه
برای سرویس دکوراسیون آشپزخانه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading