جعبه لاینتر چیست؟

ثبت درخواست " آموزش انگلیسی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
جعبه لاینتر چیست؟

جعبه‌ی لایتنر یک جعبه پنج خانه است،که با هدف یادگیری از طریق تکرار برای انتقال مطالب به حافظه‌ی بلندمدت طراحی شده است. استفاده از جعبه لایتنر بر اساس تحقیقات انجام شده در زمینه خلق روش‌های یادگیری بسیار توصیه شده است. در پاسخ سوال جعبه لایتنر چیست بطور قاطعانه می‌توان آن را ابزاری برای بهبود مسیر یادگیری بر پایه تکرار معرفی نمود.

امروزه جعبه‌ی لایتنر در یادگیری‌های دراز مدت مثل مباحث زبان انگلیسی، مطالب مختص انواع کنکورها و آزمون‌های علمی برای ثبات طولانی مدت اطلاعات در ذهن کاربرد دارد. در این مطلب آموزشی از مجله خدمت از ما نحوه شکل گیری ایده ساخت جعبه‌ی لایتنر و طریقه استفاده از جعبه لاینتر را مشاهده می‌کنیم.

نتایج مطلوب استفاده از جعبه لاینتر برای برای یادگیری لغات زبان انگلیسی و فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فرار بر اهمیت یافتن مراکز فروش جعبه لایتنر و یا طریقه ساخت جعبه لاینتر افزوده است. برای یادگیری نحوه ساخت جعبه لاینتر و نحوه استفاده از جعبه لاینتر تا انتهای این مطلب با ماه همراه باشید.

 

جعبه لایتنر

 

جعبه لایتنر چیست؟

جعبه لاینتر یک ابزار ساده با ایده علمی اثبات شده برای بهبود روند یادگیری مطالب دشوار و فرار است. طرح این جعبه متشکل از ۵ بخش با ظرفیت مشخص می‌باشد. خانه اول تنها ظرفیت یک ردیف برگه، خانه دوم ظرفیت دو ردیف، خانه سوم چهار ردیف، خانه چهارم هشت و خانه پنجم شانزده ردیف از این جعبه را به خود اختصاص داده‌اند.

 

جعبه لایتنر چیست

 

هدف چنین طراحی تکرار مدام یک مطلب دشوار و فرار تا زمان ثبات دراز مدت در ذهن است، از این رو بالا رفتن عدد هر خانه برابر با افزایش گنجایش نگهداری کارت یا برگه نکات درسی همراه است. استفاده از روش‌های علمی برای اثبات مزیت کاربرد این طرح در یادگیری افراد، اهمیت ساخت و استفاده از جعبه لاینتر را بیش از گذشته افزایش داده است.

 

طریقه استفاده از جعبه لایتنر

اولین تکنیک پر اهمیت که بر مزیت استفاده از جعبه لاینتر می‌افزاید، کسب اطلاعات کافی از نوع کاربرد این ابزار آموزشی است.در این قسمت پس از آشنایی نسبی با کاربرد جعبه لاینتر نحوه استفاده از این ابزار را با هم می‌شناسیم.

 

روز اول استفاده از جعبه لاینتر

پس از تهیه یا ساخت جعبه لاینتر، برای شروع کار مطلبی که مورد مطالعه را تعیین کنید. بعنوان مثال برای حفظ چندین لغت زبان به تعداد لغات برگه تهیه کنید، روی یک سمت برگه لغت مدنظر و سمت دیگر معنای آن را درج کنید. از رنگ‌های متضاد برای بهتر ماندن مطلب در ذهنتان استفاده کنید.

 

آموزش استفاده از جعبه لایتنر تصویری

 

بقیه‌ی برگه‌ها را به همین ترتیب آماده کنید. یک دور برگه ها را مرور کنید تا لغات در ذهنتان بماند. سپس آنها را در خانه اول قرار دهید. در آخر جعبه را کنار بگذارید.

 

روز دوم استفاده از جعبه لاینتر

مجدد به سراغ جعبه لایتنر رفته و برگه‌ها را از خانه‌ی اول برداشته و یک به یک آنها را بخوانید. اگر معنای لغت نوشته شده بر برگه را بلد بودید، آن را به خانه دوم منتقل کنید. اگر نتوانستید آن را به خاطر بیاورید، برگه را به خانه اول بازگردانید.

 

جعبه لایتنر آنلاین

 

مطابق شیوه روز اول، تعدادی لغت را بر برگه نوشته و جایگزین لغات منتقل شده به خانه دوم در قسمت اول قرار دهید. با این حال شما در ردیف اول جعبه لاینتر مجموعه‌ای از برگه‌هایی که بلد نبودید و برگه‌های جدید که اضافه کردید را خواهید داشت.

توجه داشته باشید: اینکه برگه‌های موارد ذکر شده در خانه اول با هم ادغام شوند مهم نیست، همین طور فراموش نکنید یک برگه رنگی بلندتر از برگه لغت جلوی برگه های خانه دوم قرار دهید.

 

روز سوم استفاده از جعبه لاینتر

به یاد داشته باشید، همیشه از خانه‌ای از جعبه لاینتر که ظرفیتش تکمیل شده برای خواندن شروع کنید. از آنجایی که خانه شماره دوم 2 ظرفیت دارد، و قسمت جدا شده با کاغذ رنگی خالی است، پس باید به سراغ خانه تک ظرفیتی اول برویم. برگه های خانه اول را بردارید و بخوانید. اگر بلد بودید، درون خانه دوم بعد از برگه رنگی بگذارید. اگر بلد نبودید دوباره آنها را به خانه اول بازگردانید.

 

جعبه لایتنر را از کجا بخریم

 

روز چهارم استفاده از جعبه لاینتر

با این روال وارد روز چهارم از یادگیری با جعبه لاینتر می‌شوید، حال خانه دوم نیز با ظرفیت تکمیل شده مقابل شما است. پس کار مرور و یادگیری با خانه دوم شروع کنید. توجه داشته باشید همیشه برای برداشتن برگه از هر خانه تکمیل شده، از برگه‌های جلوی آخرین برگه رنگی شروع کنید. لغت درون برگه را بخوانید. اگر بلد بودید درون خانه سوم قرار دهید. در غیر این صورت آن برگه را به خانه اول برگردانید.

 

قیمت جعبه لایتنر

 

نکته‌ی قابل توجه در این قسمت این است که کاغذ رنگی درون خانه دوم را برداشته و پشت برگه‌هایی که الان پشت کاغذ رنگی بوده، قرار دهید تا برگه های گروه اول برای مطالعه در روز بعدی در اولویت باشند. پس از انجام این مرحله سراغ خانه اول که ظرفیتش تکمیل شده بروید. طبق رول برگه لغت را بخوانید اگر بلد بودید، ببرید درون خانه دوم پشت برگه رنگی قرار دهید. اگر هم بلد نبودید دوباره درون خانه اول برگردانید.

 

روز پنجم استفاده از جعبه لاینتر

طبق مراحل قبلی عمل کرده و کم کم مشاهده می‌کنید که در روز پنجم خانه سوم رو به تکمیل شدن است. در ادامه به همین شکل خانه‌های چهارم و پنجم محل قرار گرفتن لغات مرور شده و یادگرفته شده می‌شوند. بعبارتی اگر بی وقفه مشغول یادگیری مطالب با این تکنیک باشید، سی روز طول خواهد کشید تا هر پنج قسمت جعبه لایتنر تکمیل شود. در آخر برگه‌هایی را که لغت درونش را بلد بودید از جعبه خارج و درون پاکت بگذارید. این لغات را ۱۰۰% بلدید.

 

طریقه ساخت جعبه لاینتر

 

نحوه ساخت جعبه لایتنر

سوالاتی مانند چگونه جعبه لاینتر بسازیم و یا آیا می‌توان جعبه لاینتر را در خانه ساخت همواره در بین افراد علاقمند به استفاده از این شیوه یادگیری مطالب مطرح است.در پاسخ می‌توان گفت بله هرکس با هر امکاناتی می‌تواند در خانه شروع به ساخت جعبه لایتنر کند. در این قسمت روش ساخت جعبه لاینتر را بصورت مختصر شرح می‌دهیم.

 

چگونه جعبه لاینتر بسازیم

 

برای ساخت جعبه لایتنر باید ابعاد جعبه را ۶*۳۰ سانتی متری با ظرفیت 5 خانه در نظر گرفت. اندازه هر خانه باید دو برابر قبلی باشد. به اینصورت که خانه شماره یک جعبه ۱ واحد، خانه شماه دو ۲ واحد ، خانه شماره سه جعبه لایتنر 4 واحد، خانه شماره چهار جعبه لایتنر، ۸ واحد و خانه شماره پنج جعبه لایتنر، 16 واحد باشد.

 

مزایای استفاده از جعبه لایتنر زبان

همانطور که در بخش طریقه‌ی استفاده از جعبه لاینتر اشاره داشتیم، برای یادگیری معنای لغات در زبان، تکنیک‌های گرامری، نکات مهم در درک مطالب زبان انگلیسی می‌توان از روش جعبه لاینتر بهره برد. از آنجایی که زبان انگلیسی از سری مطلب آموزشی فرار به شمار می‌آید و یادگیری آن نیاز به تمرین و تکرار مداوم دارد، از این رو می‌توان از روش جعبه لاینتر بعنوان یک شیوه موثر آموزشی در این زمینه یاد کرد.

 

مزایای استفاده از جعبه لایتنر زبان

 

در واقع استفاده از جعبه لاینتر برای یادگیری زبان انگلیسی بهره مندی از تکنیک Spaced Repetition یا تکرار فاصله دار برای یادگیری بهتر است. این روش که تحت تاثیر پدیده ذهنی Spacing Effect یا “اثر فاصله” در یک دوره زمانی فاصله دار پایه ریزی شده، حافظه را در ثبت هرچه راحت تر اطلاعات توانمند می‌کند.

 

کاربرد جعبه لایتنر کنکور

شیوه ارائه شده در نحوه یادگیری مطالب از طریق جعبه لاینتر به یادگیری دراز مدت و سپردن بهتر مطالب در ذهن برای کنکوری‌ها کمک بارزی می‌کند. این روش برای یادگیری مطالب حفظی، ثبات انواع فرمول‌ها و روش‌های حل مساله و همین طور نکات کنکوری در ذهن افراد نقش پر رنگی دارد.

 

کاربرد جعبه لایتنر کنکور

 

اهمیت استفاده از جعبه لاینتر در چند کلام

استفاده از جعبه لایتنر از متداولترین روش هایی است که در کلاس های تدریس خصوصی آیلتس، تافل و مکالمه و انواع کلاس‌های کنکور برای تقویت ذهن افراد در یادگیری و ثبت مطالب پیشنهاد می‌شود.

ساخت و استفاده از جعبه لاینتر یک روش ساده،کاربردی و قابل دسترس برای همه‌ی افراد در راستای یادگیری و تفهیم بهتر مطالب است. علاوه بر این استفاده از فلش‌کارت‌های حاوی مطالب آموزشی جعبه لاینتر این امکان حمل نکات و مطلب را برای یادگیری بهتر در هر مکان و لحظه‌ای سهولت بخشیده است.

4.5 امتیاز از 1281 رای


آموزش انگلیسی
برای سرویس آموزش انگلیسی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین