روش شستن بالش در انواع مختلف

ثبت درخواست " شستشوی پرده و پتو "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش شستن بالش در انواع مختلف

با توجه به متوسط 7 یا 8 ساعت خواب شبانه روزی، شستن بالش می‌تواند نکته مهمی در بهداشت فردی باشد. تماس دائمی سر و صورت و موها با بالش، باعث می‌شود این رخت خواب دائما در معرض ذرات عرق، پوست مرده و انواع باکتری باشد. از این رو شستن بالش در هر نوعی، اهمیت زیادی دارد. شستن بالش الیافی، پر یا پشم شیشه تفاوتی نمی‌کند؛ به هرحال بالش جز اقلامی است که حتما باید شسته شود.

البته معمولا به صورت نرمال هر فرد برای بالشت خود از یک روکش استفاده می‌کند. خارج کردن و شستشوی این روکش کار ساده‌ای است و خوب است که به طور متوسط، هر دو هفته یک بار انجام شود. این روکش از کثیف شدن بالش و محتوای آن تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. ولی به هرحال به مرور زمان، بدنه اصلی بالش نیز در معرض کثیفی است و به همین علت است که ما به شستن بالش روی می‌آوریم.

شستن بالش به دلیل ساختار خاص آن، کمی دقت نیاز دارد. در این مقاله به بیان نحوه شستن بالش پشم شیشه، شستن بالش الیافی، بالش پر و دیگر انواع بالش می‌پردازیم و تفاوت شستن آن‌ها در ماشین لباسشویی و یا با دست را بیان می‌کنیم. با ما باشید.

نحوه شستن بالش پر

بالش پر، یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین انواع بالش مورد استفاده ما ایرانی‌ها است. این بالش‌ها سنگین و در عین حال نرم و راحت هستند و استفاده از آن‌ها به دلیل خاصیت ارتجاعی پایین، حس مثبتی در افراد ایجاد می‌کند. پیش از شستن بالش پر، با چند ضربه سعی کنید پراکندگی پرهای موجود در بالش را یکنواخت و سطح بالش را صاف کنید.

این کار به گوله نشدن پرها کمک می‌کند و در عین حال باعث می‌شود همه محتویات بالش به اندازه یکسان در معرض شستشو قرار گیرند. بالش پر به راحتی با ماشین لباسشویی قابل شستشو است. سعی کنید بالش را با دور کم در تایم کوتاه و با مواد شوینده ملایم بشویید. به یاد داشته باشید که پر، توان مقاومت در برابر شوینده‌های قوی را ندارد.

سعی کنید از پودر لباسشویی استفاده نکنید و در عوض از مایع شوینده لباس با فرمولاسیون ملایم کمک بگیرید. می‌توانید بالش پر را در تشت آب سرد با ضربات آرام دست نیز بشویید. حتما و حتما بعد از شستشو، بالش را در معرض نور خورشید قرار دید تا کامل خشک شود.

 

شستن بالش الیافی

 

نحوه شستن بالش پشم شیشه

شستشو با ماشین لباسشویی به هیچ وجه روش مناسبی برای شستن بالش پشم شیشه نیست. نحوه شستن بالش پشم شیشه با ماشین لباسشویی، منجر به گوله شدن الیاف داخل آن و بلا استفاده شدن بالش می‌شود. بهترین روش شستن بالش پشم شیشه، شستشوی آن با دست است. در یک تشت آب سرد، مقداری مایع لباسشویی حل کنید و بالش را برای یک ربع در آن محلول قرار دهید.

سپس با فشار ملایم دست، بالش را بشویید و در نهایت مجددا با آب سرد، آن را آبکشی کنید. می‌توانید از خشک کن ماشین لباسشویی برای خشک کردن بالش پشم شیشه استفاده کنید تا بالش به خوبی پف کند و به حالت اولیه بازگردد. اما به هرحال گذاشتن آن در آفتاب را فراموش نکنید. این کار به این منظور انجام می‌شود که از خشک شدن کامل بالش اطمینان حاصل کنید.

اگر رطوبتی هرچند کم، در بافت بالش باقی بماند منجر به ایجاد فضایی مناسب برای رشد میکروب‌ها خواهد شد و همچنین ممکن است بالش بوی نم بگیرد. اگر استنشاق بوی نم را تجربه کرده باشید، می‌دانید بوی بسیار ناخوشایند و آزاردهنده ای است. ضمنا نور خورشید به میکروب‌کشی کمک می‌کند. البته به جز نحوه شستن با دست، سپردن بالش پشم شیشه به خشک شویی و بخار شویی نیز روش مناسبی است.

 

نحوه شستن بالش الیافی

بالش الیافی نوعی بالش است که داخل آن با الیافی از جنس پلی‌استر (نوعی پلاستیک) پر شده است. الیاف پلی‌استر نسبت به پشم شیشه مقاومت بیشتری دارند و در مقابل آب، کمتر حساس هستند. از این رو شستن بالش الیافی با ماشین لباسشویی نیز امکان‌پذیر است. بالش الیافی را با آب 30 درجه و دور کم در ماشین لباسشویی قرار دهید.

برای خشک کردن بالش الیافی نیز مثل بالش پشم شیشه عمل کنید؛ از خشک کن برای پف کردن مجدد آن بهره بگیرید و صد البته قرار دادن در نور آفتاب را فراموش نکنید. اگر نگران بافت بالش الیافی هستید و یا می‌خواهید بالشتتان کمتر در معرض آسیب قرار بگیرد، شستشو با دست نیز روش خوبی است. توجه کنید از مایع شستشوی حاوی نرم کننده استفاده نکنید. نرم کننده به الیاف بالش آسیب می‌زند.

 

نحوه شستن بالش پشم شیشه

 

نحوه شستن بالش فوم

بالش فوم یا مموری فوم، نسل جدیدی از بالش است که با محتوایی ابرمانند پر می‌شود. جنس این فوم‌ها طوری است که با اولین تماس مستقیم آب، به طور کامل نابود و جمع می‌شوند. پس شستن بالش فوم چه با دست و چه با ماشین لباسشویی را فراموش کنید. زیرا بالش را کاملا بدون استفاده خواهد کرد. حتی بخارشویی نیز به این بالش‌ها آسیب می‌رساند و توصیه نمی‌شود.

بالش فوم را با یک دستمال میکروفایبر مرطوب، به خوبی پاک و لکه گیری کنید. دستمال‌های میکروفایبر، در مقایسه با دستمال‌های معمولی خاصیت پاک کنندگی بیشتری دارند و می‌توانند هرچیزی را به خوبی تمیز کنند. می‌توانید برای ضد عفونی شدن بیشتر، به دستمال کمی اتانول اسپری کنید. سپس بالش فوم را برای چند ساعت در معرض نور خورشید قرار دهید تا به طور کامل میکروب کشی شود.

می‌توانید در آخر در حد چند قطره، عصاره اسطوخدوس یا همان گیاه لاوندر را به بالش اسپری کنید تا بالشت بوی خوبی بگیرد. آرامش‌بخشی بوی این گیاه به کرات و در تحقیقات مختلف ثابت شده است. پس به طور کلی برای خواب راحت‌تر می‌توانید هر چند روز یک بار، کمی از اسانس این گیاه را به رخت خواب خود اسپری کنید.

سخن آخر

شستن بالش امر مهمی در رعایت بهداشت فردی است. بالشت به طور مداوم در طی شب با سر و صورت ما در تماس است و انواع باکتری‌ها و پوست‌های مرده را به خود جذب می‌کند. پس نیاز است علاوه بر روبالشی، خود بالش را نیز طبق برنامه منظمی شستشو دهیم. این مطلب به بیان نحوه شستن بالش پشم شیشه، شستن بالش الیافی و دیگر انواع بالش اختصاص یافته است.

4.5 امتیاز از 972 رای


شستشوی پرده و پتو
برای سرویس شستشوی پرده و پتو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین