نکات طلایی برای شستشوی پتو

ثبت درخواست " شستشوی پرده و پتو "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نکات طلایی برای شستشوی پتو

نکات طلایی که قبل از شستن پتو باید بدانید

شستشوی پتو در خانه به ظاهر کار مشکلی می آید و شاید تصور کنید از پس شستشوی پتو در خانه بر نیایید و آن را به خشکشویی بسپارید. اینکه پتو را به خشکشویی بسپارید بسیار راحت تر است. اما در صورتی که قصد دارید شستشوی پتو را در خانه انجام دهید بد نیست چند نکته را در این مورد بدانید.

در هنگام شستشوی پتو به چه مواردی باید دقت شوی؟

در این قسمت به برخی از مواردی که در هنگام شستشوی پتو باید در نظر گرفته شود اشاره کرده ایم.

 • برچسب شستشوی پتو را چک کنید

دانستن علائم شستشو به شما کمک می‌کند بهتر نسبت به شستشوی پتو تصمیم بگیرید. این برچسب‌ها مشخص می‌کنند نسبت به شستشوی پتوی باید چطور اقدام کنید، آیا لازم است آن را با دست بشویید یا باید حتما شستشوی پتو را به خشکشویی بسپارید. بنابراین لازم است به این نکته توجه بیشتری داشته باشید.

 

 • وزن پتو و شرایط لباسشویی را در نظر بگیرید

شاید اولین مساله‌ای که هنگام شستشوی پتو در خانه باید به آن توجه داشته باشید وزن پتو است. گاهی شستشوی پتوی دونفره که پتویی سنگین است و با خیس شدن حتی سنگین‌تر می‌شود در یک لباسشویی معمولی ممکن نیست. باید بدانید لباسشویی شما تا چند کیلوگرم وزن را هنگام شستشو تحمل می‌کند. این نکته حتما در دفترچه راهنمای آن ذکر شده است.

اگرچه شاید ندانید پتو هنگام خیس شدن چند کیلوگرم سنگین‌تر می‌شود اما لازم است بدانید حداقل وزنی که ممکن است یک پتوی خیس به خود بگیرد ۶ کیلوگرم است بنابراین لباسشویی شما باید حداقل تا ۶ کیلوگرم وزن را تحمل کند. علاوه بر این‌ها باید در نظر بگیرید هر چه فضای لباسشویی برای شستن یک پتوی بزرگ یا حتی شستن پرده های توری و ساده، کوچک باشد آن‌ها را نه تنها خوب تمیز نمی‌کند بلکه ممکن است موجب چروک شدنشان نیز بشود.

 

برای از بین بردن پرز پتو چه باید کرد راه های از بین بردن پرز پتو از بین بردن پرز پتو مسافرتی کرک پتو شستن پتو با پا

 

مراحل شستشوی پتو

اگر مطمئن شدید که پتوی شما قابل شستشو در خانه است و لباسشویی شما نیز قادر به شستشوی آن است، شستشوی پتو را بر اساس این مراحل طی کنید:

 1. پتو را در فضای باز تکان دهید

بدون شک پتو نیز همانند هر وسیله دیگری در خانه ممکن است گرد و غبار بگیرد. بنابراین لازم است که پیش از شستشوی پتو، گرد و غبار آن را بتکانید. این کار را حتما در فضای باز انجام دهید تا دچار حساسیت نشوید. اگر اولین باری است که پتو را می‌شویید شاید بهتر باشد چک کنید آیا رنگ پس می‌دهد یا خیر. برای این کار یک گوشه پنهان از پتو را با یک پنبه خیس کمی مرطوب کنید، سپس یک پارچه سفید را به آن بمالید تا ببینید رنگ می‌گیرد یا خیر. اگر رنگ نداد می‌توانید با خیال راحت نسبت به شستشوی آن اقدام کنید.

 

 1. پتو را در ماشین لباسشویی بیاندازید

اگرچه اغلب پتوها برچسب شستشو دارند اما در صورتیکه نداشتند از شستن آن‌ها در دمای خیلی داغ خودداری کنید. شاید بهتر باشد پتویی که علائم شستشو ندارد را در همان کمترین دما، یعنی ۳۰ درجه بشویید. بیش از حد از مواد شوینده استفاده نکنید چرا که ممکن است به خوبی حل نشده و پودر شوینده روی پتو باقی بماند و بعدها برای شما حساسیت ایجاد کند. بنابراین شاید بهتر باشد شستشوی پتو را با کمترین حد پودر لباسشویی انجام دهید. همچنین از حداقل نرم کننده برای نرم نگه داشتن آن استفاده کنید. در برخی مواقع حتی استفاده از نرم کننده نیز پیشنهاد نمی‌شود.

 

روش شستن پتوی گلبافت طرز شستن پتو گلبافت در خانه نحوه شستن پتو در خشکشویی

 

 1. به خشک کردن پتو دقت کنید

شاید به نظر برسد خشک کردن پتو نیز همانند هر شستشوی دیگری به راحتی انجام می‌گیرد اما بهتر است از خشک کردن پتو با حرارت خشک کن لباسشویی خودداری کنید. در عوض فقط کافی است آب اضافی باقی مانده در پتو از بین برود و سپس می‌توانید پتوی مرطوب را تا کرده و چند حوله لا به لای آن قرار دهید تا نم آن را بگیرد. همچنین بهتر است پتو را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

 

شستشوی پتو با دست

اگر برچسب شستشوی پتو تعیین می‌کند که باید پتو را با دست بشویید، مراحل زیر را طی کنید.

 • از آب خیلی داغ برای شستن پتوی پشمی استفاده نکنید.
 • به آرامی پتو را در آب فشار دهید و بچلانید تا مواد شوینده و آب به خوبی به خورد آن بروند.
 • همانند شستشوی پتو با لباسشویی، در شستشو با دست نیز لازم است ابتدا گرد و غبار پتو را بتکانید.
 • آب را خالی کنید و با آب سرد پتو را بشویید تا مواد شوینده باقی مانده در آن نیز به خوبی شسته شود.
 • مقداری پودر لباسشویی که قدرت پاک کنندگی ملایمی دارند درون آب بریزید و بگذارید پتو ۳۰ دقیقه خیس بخورد.
 • اگر حمام شما دارای وان است می‌توانید از آن برای شستن پتو با دست کمک بگیرید. وان را پر آب کنید و پتو را در آن قرار دهید تا خوب خیس شود. اگر وان ندارید لازم است یک تشت بزرگ یا سینک ظرفشویی را از آب پر کنید.
 • نیاز است تا پتو را در جایی قرار دهید که به خوبی آب آن خارج شود. اگر می‌توانید با فشردن پتو این کار را انجام دهید یا در جایی آن را در هوای آزاد پهن کنید تا هم خشک شده و هم آب باقی مانده در آن خالی شود.

 

سخن پایانی در مورد شستشوی پتو

شستشوی پتو در خانه کار آسانی نیست. بنابراین قبل از هر اقدامی خوب فکر کنید. ببینید آیا نیاز به این کار هست یا خیر! بهتر است خوب فکر کنید و در صورتی که نمی توانید این کار را انجام دهید حتما پتو را به خشکشویی بدهید تا برای شما این کار را انجام دهد. 

4.5 امتیاز از 1635 رای


شستشوی پرده و پتو
برای سرویس شستشوی پرده و پتو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین