نحوه نصب کاشی استخر، جکوزی و سونا

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه نصب کاشی استخر، جکوزی و سونا

کاشی کاری استخر، جکوزی و سونا، یکی از خدمات ساختمانیست که باید توسط یک کاشی کار باتجربه و به قول معروف کار کشته انجام شود؛ چرا که سرامیک کاری جکوزی و استخر، اصول خاصی دارد.

اما اگر اهل فن هستید و می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، ما در ادامه محتوا نحوه کاشیکاری استخر، سونا و جکوزی را به طور کامل بررسی کرده و نکات مهم پیرامون آن را شرح داده ایم.

 

آموزش مراحل کاشی کاری استخر

نصب کاشی برای استخر، عملیاتی است که ممکن است زمانبر باشد، ولی دقت داشته باشید قبل از شروع به کاشی کاری استخر نیاز به انجام مراحلی برای بدست آوردن سطحی صاف و آماده است. پس مراحل نصب کاشی، اصول و نکاتی دارد که در ادامه با یکدیگر مرور می‌کنیم.

پس از زیرسازی و آبندی و به دست آوردن سطحی صاف بدون هیچ حفره ای می‌توانید یکی یکی کاشی ها را با ملات مخصوص نصب کنید.

 

1. نصب در پوش لوله‌های استخر

اولین قدم قبل از نصب کاشی استخر و جکوزی، نصب درپوش لوله‌های استخر است. در واقع برای جلوگیری از ورود هرگونه نخاله به مدار تصفیه، باید تمامی دریچه‌های لوله‌های رفت و برگشت استخر به طور موقت با درپوش بسته شود و پس از آنکه کار کاشی‌کاری استخر تمام شد درپوش‌ها برداشته شود.

 

2. پوشش حفره ها و ترک های استخر

اتصالات وسایل روشنایی با پر کردن سیمان هیدرولیکی در داخل و اطراف آن را انجام دهید، سپس حفره‌ها و ترک‌ها را به همان شیوه پر کنید. مطمئن شوید که سطح یک دست شده است. اگر بر روی دیوارها وکف استخر شکافی وجود داشته باشد که ترمیم نشود هنگام آب‌بندی استخر با مشکل نشتی آب روبه‌رو خواهید شد

 

3. زیرسازی کف استخر

قبل از کاشیکاری استخر، باید هرگونه ناهمواری و عدم تراز بودن سطح رفع شود و با سیمان و ملات های دیگر سطوح ناهموار و تورفتگی‌ها پر شود. از طرفی باید چسبندگی بین سیمان و سطح بتنی را افزایش داد که برای اینکار چند روش وجود دارد که در ادامه بررسی می کنیم.

 • استفاده از توری مرغی: در این روش سطح استخر را با طوری مرغ می پوشانند تا چسبندگی بین سیمان سطح بتونی زیاد تر شود اما به دلیل هزینه زیاد آن و امکان آسیب رسیدن به سطح بتونی، کمتر استفاده می‌شود.
 • روش تیشه ای کردن بتن: در این روش روی سطح بتن به کمک یک تیشه پستی و بلندی ایجاد می کنند و سپس ملات را میریزند و باز هم به کمک تیشه، روی ملات شیار بوجود می‌آورند.
 • استفاده از مخلوط چسب و سیمان: در این روش چسب مخصوص بتن را با سیمان مخلوط کرده و کل سطح بتون را با چسب می‌پوشانند. 

 

4. آب‌بندی استخر

زیر سازی و آب‌بندی استخر یکی از مهم‌ترین کارهایی است که قبل از نصب کاشی استخر و جکوزی باید انجام شود. آب‌بندی استخر در واقع یک عملیات مهم برای جلوگیری از نفوذ یا نشتی آب از میان سازه‌های بتنی است که برای افزایش طول عمر، دوام و زیبایی استخر کاربرد دارد. حال برای آب بندی استخر میتوانید از خمیر و یا چسب های مخصوص، رنگ های اکرولیک استفاده کنید.

 

مراحل نصب کاشی استخر

 

5. چسباندن سرامیک استخر

بعد از اجرای زیرسازی و آب بندی سطح زیر کاشی استخر، نوبت به چسباندن سرامیک هاست، چسباندن سرامیک های ریز نیاز به تجربه و مهارت فراوانی دارد. اجرای سه ردیف اول بسیار حائز اهمیت بوده و باید دقت ویژه تری در مورد این سه ردیف اعمال گردد. 

 

6. بندکشی کاشی 

پس از اجرای کامل سرامیک کاری، بندکشی انجام می‎گیرد، بندکشی با پودر سنگ انجام می‌شود. و تمام درزها و فواصل باقی مانده پر می شود و سطح کف استخر و دیوارها یکدست می شود.

 

موزاییک‌ها و سرامیک‌های مخصوص استخر، سونا و جکوزی

قبل از اینکه با نحوه کاشی کاری استخر و جکوزی و همچنین کاشی کاری سونا آشنا شوید، بهتر است اول با کاشی هایی که برای موزاییک کاری مناسب هستند؛ آشنا شوید. در این زمینه باید بگوییم که به طور کلی دو نوع موزاییک مخصوص کاشی کاری استخرها وجود دارد که عبارتند از:

 • موزاییک های شیشه ای
 • موزاییک های سرامیکی

در بین این دو دسته، موزاییک های سرامیکی بیشترین کاربرد را برای کاشی کاری استخر و سونا دارند. این کاشی و سرامیک ها به صورت کاملا لعاب دار ساخته می‌شوند و همین موضوع نفوذ آب به آنها را به حداقل رساند و باعث شده که مقاومت آنها در برابر انجماد بسیار بالا برود.

 

نحوه نصب کاشی استخر

 

سرامیک کاری استخر و جکوزی با کاشی‌های لاکچری

سرامیک کاری استخر، به عنوان مرحله پایانی ساخت یک استخر است که طراحان و صاحب خانه ها تمایل دارند آن را به زیباترین شکل ممکن به اتمام برساند؛ به همین سرامیک‌های ریز مینیاتوری، بیشترین مصرف را در سرامیک کاری استخر و سونا و سرامیک کاری جکوزی های لاکچری دارند.

 

4 دلیل استفاده از سرامیک ریز و مینیاتوری در کاشی کاری استخر

 • تنوع طرح و رنگ کاشی های رنگی و شیشه ای و یا همان مینیاتوری، بسیار بالا است؛ که به تبع باعث می‌شود با هر نوع سلیقه ای جور در بیاید. همچنین به علت قرار گرفتن تعداد بسیار زیادی سرامیک رنگی در کنار یکدیگر، سطح سرامیک کاری شده، تبدیل به یک اثر هنری خواهد شد، به عنوان مثال در یک دیوار به مساحت 10 متر مربع، بیش از 14 هزار سرامیک ریز (با ابعاد 2.5 در 2.5 سانتیمتر) کار خواهد شد.
 • چرخش سرامیک‌ها را در قسمت های لبگرد (اتصال قسمت های افقی و عمودی به یکدیگر) امکانپذیر می‌کند.
 • سومین دلیل سرامیک کاری استخر و جکوزی با سرامیکهای ریز، به علت این است که ابعاد کوچک امکان بوجود آوردن طرحهای زیباتر و تابلوهای سرامیکی را به آسانی امکانپذیر می‌کند.
 • استفاده از سرامیک ریز برای سرامیک کاری استخر و سونا، احتمال سر خوردن در محیط استخر را به شدت کاهش می‌دهد و از لحاظ ایمنی مناسب تر است.
 • از آنجا که سرامیک های ریز بیشتر جهت استفاده در استخرها ساخته می‌شوند، دارای جذب آب صفر هستند و هنگام استفاده در استخرهای روباز در فصول سرد سال دچار یخ زدگی نمی‌شوند.

 

کاشیکاری استخر و جکوزی

 

چسب مخصوص کاشی کاری استخر، جکوزی و سونا

برای آب بندی کاشی کاری استخر، سرویس‌های بهداشتی، سونا و جکوزی از چسب های پلیمری استفاده می‌شود. از این چسب‌ها به راحتی می‌توان در تمامی سطوح با جنس‌های متفاوت استفاده کرد چراکه قدرت چسبندگی چسب‌ها به دلیل وجود پلیمرهای با پایه سیمان بالاست.

همچنین به گفته کاشی کاران، این چسب ها برای نصب کاشی استخر و سونا و به عنوان ملات آب بندی نیز استفاده می‌شود؛ چرا که باعث می‌شود آب به بیرون از سیستم استخر نفوذ نکند و به این صورت علاوه بر نگه داشتن آب در فضای استخر، باعث می‌شود که عمر مصالح و مواد استفاده شده در لایه های زیرین دیواره یا کف استخر بالاتر برود.

نکاتی در خصوص کیفیت سرامیک کاری استخر

 • بند های سرامیک های چسبانده شده همگی باید در یک راستا طبق الگوی تعریف شده، باشند، این امر تاثیر بسیار زیادی در زیبایی سطح ایجاد شده دارد.
 • دقت داشته باشید که در محل های لبگرد و اتصال دیواره و کف سرامیک ها باید کاملا هم سطح باشند.
 • به هیچ عنوان نباید سرامیک های استخر لق بزنند. در صورت لق زدن باید آن را با مهارت بشکنید و دوباره ملات بزنید و سرامیک دیگری بچسبانید. 
 • هیچ گونه پستی و بلندی در دیوارهای سرامیک کاری شده نباید مشاهده گردد.
 • شیب بندی های کف بطور کامل و استاندارد رعایت گردند.

 

سخن پایانی

اگر برای کاشی کاری استخر و جکوزی خود به دنبال یک کاشی کار حرفه‌ای و باتجربه می‌گردید، می‌توانید از متخصصین فعال در "خدمت از ما" کمک بگیرید. کاشی کاران معرفی شده، همگی سوابق خوبی در این زمینه دارند. کافی است از طریق بنر بالا وارد پروسه ثبت سفارش شوید.

 

4.5 امتیاز از 1236 رای


کاشی‌ کاری و نصب کاشی
برای سرویس کاشی‌ کاری و نصب کاشی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین