علت داغ شدن موتور یخچال

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت داغ شدن موتور یخچال

داغ شدن موتور یخچال و همین طور داغ شدن بدنه یخچال با بررسی وضعیت عملکرد قطعات مرتبط مثل کندانسور و کمپرسور در یخچال بررسی می‌شود. پیگیری علت داغ شدن موتور یخچال و علت داغ شدن دیواره یخچال در نگهداری صحیح از این وسیله نقش بسزایی دارد.

علت داغ شدن موتور یخچال که در دسته ایرادات یخچال فریزر قرار داشته می‌تواند تحت تاثیر عملکرد ضعیف چندین قطعه رخ داده و مختص یک مورد نباشد. داغ شدن بدنه یخچال نیز علاوه بر نقص فنی تحت تاثیر عدم رسیدگی منظم به تمیزی یخچال و نحوه چیدمان لوازم غذایی بروز می‌دهد.

در بیشتر مواقع بررسی علت داغ شدن موتور یخچال با تست سالم بودن موتور یخچال، بررسی علت داغ شدن کمپرسور، علت داغ شدن دیواره یخچال و در نهایت تعمیر موتور یخچال همراه است.

 

علت سوختن موتور یخچال، علت داغ شدن بدنه یخچال فیلور، علت داغ شدن بدنه یخچال ایستکول، علت داغ شدن بدنه یخچال هیتاچی، علت داغ شدن کمپرسور، علت گرم شدن و بررسی ارور یخچال سامسونگ، بیشترین حجم بررسی را در بین افراد برای علت داغ شدن موتور به خود اختصاص داده‌اند.

 

علت داغ شدن دیواره یخچال

 

علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟

داغ شدن موتور یخچال و همین طور داغ شدن بدنه یخچال همانند دیگر ایرادات بیان شده در خرابی و تعمیرات یخچال فریزر تحت تاثیر عوامل مختلفی به وجود می‌آید. اما می‌توان گفت ضعف در عملکرد قطعات وابسته به سرماسازی یخچال و مرتبط با عملکرد موتور یخچال در بروز این مشکل نقش بیشتری دارند.

 

علت داغ شدن بدنه یخچال فیلور

 

برخی از ایرادات از حالت نگهداری انواع یخچال مثل ترمیم رنگ در یخچال خارج شده و جنبه فنی و تعمیراتی به خود می‌گیرد که تخصص در رفع آن‌ها ضرورت دارد.داغ شدن موتور یخچال به مرور زمان مشکلات اساسی مثل سوختن موتور یخچال و از کار افتادن این دستگاه را به دنبال دارد. از این رو پیگیری دلایل داغ شدن موتور یخچال و یافتن علت داغ شدن بدنه یخچال در سلامت این دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

داغ شدن مورتور یخچال را می‌توان در دسته معایب یخچال سامسونگ و سایر برندهای این وسیله پرکاربرد قرار داد که با علائم خاصی همراه است.در این قسمت به معرفی تاثیر عملکرد سه قطعه در داغ شدن موتور یخچال به شرح ذیل می‌پردازیم:

 

ضعف در جذب گرما در لوله‌های کندانسور

وظیفه اصلی لوله‌های منتهی به کندانسور یخچال هدایت و پخش گرمای گرفته شده از داخل یخچال به محیط بیرون است. خاک و ذرات پوشیده شده روی این لوله‌ها روند انجام این کار را کند می‌کند. حرارت جذب نشده از طریق لوله‌های کندانسور بر سایر اجزای خنک سازی یخچال مثل کمپرسور نفوذ کرده و تاثیر نامناسبی بر عملکرد آنها می‌گذارد.

 

اختلال در عملکرد قطعه کمپرسور

موتور یا کمپرسور یخچال در هنگام فعالیت گرما تولید می‌کند. کار کردن مداوم موتور یخچال منجر تولید گرما در اطراف کمپرسور و داغ شدن این قطعه می‌شود. این ایراد به مرور زمان در روند عملکرد کمپرسور اختلال ایجاد می‌کند.این قبیل ایرادات گاها با اختلال در روند برد کنترل و نیاز به تعمیر برد یخچال همراه است.

 

علت داغ شدن کمپرسور

 

خرابی ترموستات و نیاز به تعمیر ترموستات یخچال و کم بودن مبرد یا گاز یخچال بر عملکرد کمپرسور تاثیر داشته و داغ شدن موتور و بدنه یخچال را به دنبال دارد. تنظیم صحیح دمای یخچال، قرار دادن اوصولی مواد غذایی در یخچال،قرار دادن مواد غذایی داغ در یخچال، باز نکردن مداوم درب یخچال و مواردی از این قبیل در جلوگیری از خراب شدن کمپرسور تاثیر بسزایی دارد.

 

خرابی و توقف عملکرد فن خنک کننده

از دلایل اصلی داغ شدن موتور یخچال و داغ شدن بدنه یخچال درست کار نکردن فن خنک کننده یخچال است. فعالیت این قطعه از بین بردن گرمای حاصل از تبدیل مبرد یخچال به گاز یا بالعکس در محیط یخچال است. عدم عملکر صحیح این قطعه با آسیب جدی در کمپرسور همراه است.

بنابراین فن خنک کننده یخچال بطور غیر مستقیم در روند عملکرد موتور یخچال و یافتن علت داغ شدن موتور یخچال تاثیر دارد.

 

دلایل داغ شدن بدنه یخچال

بالا رفتن دمای این لوله های تعبیه شده در دیوار یخچال‌های مدل جدید تحت تاثیر جذب گرد و غبار محیط از دلایل اصلی داغ شدن بدنه یخچال است. در این بخش علاوه بر نقص قطعات به معرفی یک سری رفتارهای روزانه غلط در نگهداری یخچال و ارتباط آن با داغ شدن بدنه یخچال می‌پردازیم.

 

حجم بالای مواد غذایی در یخچال

اگر شما خرید هفتگی انجام داده و در یک مرتبه حجم بالایی از مواد غذایی را به یخچال اضافه کرده‌اید باعث می‌شود کمپرسور برای خنک کردن این مواد غذایی مدت زمان بیشتری را کار کند و به همین خاطر لوله‌های کندانسور و دور درب گرمای بیشتری تولید می‌کنند.در این شرایط اقداماتی مثل تعویض لاستیک درب یخچال در صورت فرسودگی تاثیر بسزایی در رفع این ایراد دارد.

برای خنک کردن حجم بالایی از مواد غذایی که به یکباره وارد یخچال شده کمپرسور باید مدت زمان بیشتری کار کند. همین امر منجر به تولید شدن گرمای بیشتر در لوله‌های کندانسور و دور درب یخچال است. این امر منجر به داغ شدن بدنه یخچال می‌شود.

 

علت داغ شدن بدنه یخچال هیتاچی

 

بسته بندی صحیح مواد غذایی و چیدمان اوصولی آنها در یخچال در کنار جلوگیری از باز و بسته کردن بیش از حد این وسیله در جلوگیری از بروز مشکل داغ شدن بدنه یخچال تاثیر دارد.

 

 عدم رعایت فاصله اوصولی یخچال با دیوار

لوله‌های کندانسور که در پشت یخچال تعبیه شده‌اند، در اثر فرآیند گردش گاز بشدت گرم می‌شوند. به همین دلیل جریان داشتن هوا در اطراف کویل‌های کندانسور برای کاهش دما و جلوگیری از داغ شدن بدنه یخچال ضرورت دارد.

رعایت فاصله اوصولی پشت یخچال (حداقل 15 سانتی متر) از دیوار و طرفین از کابینت و دیوار (حداقل 4 سانتی متر) در جریان داشتن هوا نقش بسزایی دارد.

 

کثیف شدن کندانسور یخچال

با گذشت زمان گرد و غبار، ذرات چسبنده پخت و پز غذا و آلودگی جمع شده بر روی کویل‌های کندانسور مانع تبادل گرما و خنک شدن این قطعه می‌شود. این امر باعث داغ شدن بیش از حد قطعه کندانسور و بدنه و یواره یخچال می‌شود.

 

علت داغ شدن کمپرسور

همانطور که در بخش علت داغ شدن موتور یخچال اشاره داشتیم، داغ شدن کمپرسور یخچال تحت تاثیر عوامل درونی و بیرونی یخچال بر داغ شدن بدنه، موتور و آسیب‌های ناشی از آن تاثیر دارد. بنابراین به بررسی علت داغ شدن کمپرسور بطور جداگانه و در قالب نکات زیر می‌پردازیم.

  • کثیف بودن فیلتر درایر در اثر نشستن گرد و غبار و ذرات محیط
  • کثیف بودن کندانسور و خرابی فن خنک کننده
  • زیاد کار کردن موتور یخچال و تاثیر گرمای تولید شده بر کمپرسور
  • کمبود گاز یخچال یا مبرد
  • ایرادات پیش آمده در رله یخچال
  • نگهداری ضعیف و اشتباه از کمپرسور یخچال
  • خرابی و نیاز به تعمیر رله استارت یخچال

چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟

پس از یافتن علت داغ شدن موتور یخچال روش خنک کردن این قطعه تا حدودی ساده تر می‌شود. با سعی در رعایت نظافت محیط اطراف و داخل یخچال و همین طور توجه کافی به عملکرد قطعات تاثیر گذار در داغ شدن موتور یخچال می‌توانید در خنک کردن آن تاثیر گذار باشید.

 

چگونه موتور یخچال را خنک کنیم

 

یکی دیگر از راهکارها انتقال تمام مواد غذایی به یک یخچال دیگر و استراحت دادن به موتور است. علاوه بر این بسته بندی صحیح مواد غذایی و توجه به علائم خرابی یخچال در تشخیص صحیح و جلوگیری از داغ شدن موتور یخچال تاثیر زیادی دارد.

4.5 امتیاز از 1172 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین