گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن

ثبت درخواست " تخلیه چاه "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن

گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن

گاز فاضلاب ترکیبی از گازهای معدنی است که از فعالیت دسته ای از باکتری‌ها روی فاضلاب و لجن ایجاد می‌شود و سبب بوی بد فاضلاب می‌گردد. این بوی بد ناشی از وجود سولفید هیدروژن و در کنار آن تاثیر کمتر آمونیاک است. بنابراین بهتر است به فکر درمان قطعی بوی بد فاضلاب با تخصصی ترین روش‌های لوله بازکنی باشید.

با وجود سمی بودن گاز فاضلاب(سولفید هیدروژن) این گاز برای افراد در منزل مشکل تنفسی ایجاد نمی‌کند اما در غلظت‌های بالا می‌تواند سبب افسردگی شود! نگران نباشید غلظت این گاز به اندازه ای نمی‌رسد که برای شما خطرناک باشد اما افرادی که مستقیما در معرض آن هستند لازم است نکات ایمنی را رعایت کنند.

 

انتشار گاز فاضلاب و عوامل ایجاد آن در محل زندگی

دلیل عمده انتشار گازهای فاضلاب در ساختمان لوله کشی غیر استاندارد و بی توجهی به رفع گرفتگی لوله فاضلاب در مدت زمان طولانی است زیرا در برخی زهکش‌ها شترگلو تعبیه نمی‌شود. اما این گازها از راه‌های دیگری هم می‌توانند وارد ساختمان شوند:

  • تهویه غیر استاندارد
  • زهکش آسیب دیده
  • شتر گلوی آسیب دیده. طبیعتاً اگر زانو شکسته باشد و باعث شود آب بیرون برود، درزهای آن نیز باز شده است و باعث نشت گازهای فاضلاب می‌شود.
  • شترگلوی خشک شده. اگر در لوله کشی زانویی وجود داشته باشد که به ندرت استفاده شود، آب درون لوله تبخیر میشود و منجر به باز شدن درزهای زانو میشود.

اگر مدتی از شترگلو استفاده نشود با تبخیر آب آن، شترگلو دچار شکستگی می‌شود. همچنین در صورت آسیب دیدگی نیز جریان آب سبب صدمه بیشتر می‌شود؛ پس گازهای فاضلاب به راحتی می‌توانند در محیط پخش شوند.

 

عوامل ایجاد گاز فاضلاب

گاهی شرایط محیطی سبب تولید گازهای بد بوی فاضلاب می‌شود زیرا اکسیژن کافی در محیط وجود ندارد.

  • در لجن ته نشین شده در کف لوله فاضلاب
  • در لایه آهکی که فاضلاب را پوشش می‌دهد امکان تولید این گاز وجود دارد.
  • گرفتگی لوله فاضلاب که میتواند به علت قدیمی بودن سیستم لوله کشی ساختمان باشد یا اگر آشغال یا اجسامی در فاضلاب افتاده باشد، میتواند باعث گرفتگی لوله‌ها شود.

به طور کلی وقتی در سیستم فاضلاب به هر علتی اکسیژن کم باشد(مثلاً به علت وجود لجن یا گرفتگی به دلیل جرم)، گاز هیدروژن سولفید که بوی بد فاضلاب ناشی از آن است، تولید می‌شود و ممکن است به درون خانه راه پیدا کند.برخی مواقع روش‌های پیشگیرانه و ترمیمی فاضلاب مثل ریختن آهک در چاه فاضلاب می‌تواند در جلوگیری از بروز این مشکل تاثیرگذار باشد.

 

راه حل رفع بوی بد گاز فاضلاب

گاهی با شستشوی محل عبور فاضلاب یا اقداماتی مثل فنر زدن لوله فاضلاب مشکل گرفتگی آن یا نشست مواد حل می‌شود، فاضلاب جریان می‌یابد و به دنبال آن بوی بد فاضلاب کمتر می‌شود اما برای رفع دائمی این بو باید به سراغ راه حلی اساسی بروید.

می‌توانید حل این مشکل و تمامی مشکلات مربوط به حفر چاه فاضلاب، اقدامات دیگر مانند لایروبی و... را تنها با یک تماس با ما به نیروی ماهر و متخصص بسپارید تا با بررسی علت و رفع آن مانع انتشار مجدد این گازهای بد بو و سمی اما کم خطر در منزلتان شوید.

 

چطور گاز فاضلاب وارد منزل می‌شود؟

تنها راهی که گاز فاضلاب وارد منزل می‌شود این است که در لوله کشی منزل اشتباهی اتفاق افتاده باشد. عمومی ترین نقص در سیستم لوله کشی وجود زهکشی‌هایی است که شترگلو ندارند.

 

گاز فاضلاب

 

آیا گاز فاضلاب برای افراد مضر است؟

هرچند گاز هیدروژن سولفوره سمی است اما تحت موارد فوق العاده غیر معمول برای انسان ضرر خواهد داشت. این گاز برای افرادی که در معرض غلظت‌های معمول این گاز در منزل هستند آسیبی ندارد اما در غلظت‌های بسیار بالا این گاز دارای تاثیر افسردگی روی سلسله اعصاب مرکزی می‌باشد.

اما این نکته را باید مورد توجه قرار دهید که اگر کسی در تونل یا چاله حاوی فاضلابی وارد شود که تحت تجزیه بی هوازی قرار گرفته است، شانس مسمویت او کم نیست.

 

شترگلو دقیقا چیست؟

شترگلو یک وسیله U شکل است که وابسته به جنس لوله، سفالی هم می‌تواند باشد و قادر است فاضلاب را گیر بیندازد. این فاضلاب به عنوان پوشش عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد که گاز فاضلاب از منافذ زهکش به داخل خانه رها گردد.

4.5 امتیاز از 1000 رای


تخلیه چاه
برای سرویس تخلیه چاه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین