روش‌های رفع گرفتگی لوله فاضلاب

ثبت درخواست "لوله بازکنی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش‌های رفع گرفتگی لوله فاضلاب

در این مطلب به شما روش‌های رفع گرفتگی لوله فاضلاب را می‌گوییم. گرفتگی لوله فاضلاب از مشکلاتی است که ممکن است برای هر خانه ای پیش بیاید و باعث بروز مشکلاتی برای شما شود. اگر به سرعت اقدام به باز کردن لوله نکنید ممکن است، تبدیل به مشکل بزرگ‌تری خواهد شد. گرفتگی لوله علت‌های مختلفی دارد و اگر ما رعایت کنیم، خیلی کمتر با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب مواجه می‌شویم.

گرفتگی لوله فاضلاب

قبل از هر چیز  بهتر است با عوامل گرفتگی لوله فاضلاب آشنا شوید، در ادامه به رایج ترین علل گرفتگی لوله فاضلاب و روش های لوله باز کن می‌پردازیم.

 

گرفتگی لوله فاضلاب

 

رسوب صابون در لوله‌ها

در ساخت صابون‌های سنتی جامد از چربی استفاده می‌شود، اگر شما از مصرف کنندگان صابون مایع هستید به مرور زمان ممکن این چربی‌ها باعث گرفتگی لوله شوند. افتادن صابون در چاه دستشویی یکی از پرتکرارترین گرفتگی‌های پیش آمده در سرویس بهداشتی و حمام است. 

 

تجمع جرم و کثیفی در لوله‌ها

گاهی اوقات گرفتگی لوله می‌تواند به خاطر تجمع جرم و کثیفی هایی که هنگام شستشوی وسایل کثیف مثل کفش و ... است، به وجود آید.

 

ریختن مصالح ساختمانی در هنگام تعمیرات

ممکن است هنگامی که کارهای تامیراتی انجام دهید موادی مانند گچ، سیمان، قیر و ... در مسیر فاضلاب قرار بگیرد و به مرور زمان سفت شود و باعث گرفتگی شود. باز كردن لوله فاضلاب سیمان نمونه‌هایی از رفع گرفتگی لوله با مصالح ساختمانی است. 

 

تجمع ذره‌های غذایی

در هنگام شستن ظرف ها ممکن است باقی‌مانده غذا در ظرف مانده باشد و در سینک بریزد. سعی کنید قبل از شستشوی ظروف باقی‌مانده غذا را جمع کنید تا از گرفتگی لوله جلوگیری شود. اصولا باز كردن لوله سينك ظرفشويي با تجهیزات فنی یا محلول‌های شستشوی لوله‌ها صورت می‌گیرد. 

 

جمع شدن مو

معمولا در حمام به علت شستشوی سر و بدن مقداری مو می‌ریزد و وارد راه آب می‌شود و اگر وارد مسیر لوله فاضلاب شود ممکن است به مرور زمان باعث گرفتگی شود؛ بنابراین بهتر است برای حمام خود از توری‌های نگه دارنده مو استفاده کنید.

 

گیر کردن اجسام ریز

گاهی اوقات وسایل زینتی مثل انگشتر گردنبند، اشیا فلزی و پلاستیکی در راه آب می‌افتد، این مواد به دلیل تجزیه نشدن می‌تواند یکی از دلایل گرفتگی لوله باشد.

 

انداختن دستمال

یکی از کارهایی که برای نگرفتن لوله باید انجام دهید این است که هیچ گاه دستمال توالت خود را در چاه یا سرویس فرنگی نیاندازید.

 

روش‌های ‌برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب در خانه

برای رفع گرفتگی لوله در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که در کجا گرفتگی صورت گرفته، چرا که هر منطقه روش باز کردن خاص خود را دارد، همچنین اگر علت گرفتگی را بدانید کار برای شما آسان‌تر است. در ادامه به روش های رفع گرفتگی لوله اشاره خواهیم کرد، اگر این مشکل برای شما پیش آمد می‌توانید قبل از تماس با لوله کش این روش‌ها را امتحان کنید.

 

استفاده از پودرهای شوینده و آب گرم

اگر در سینک آشپزخانه به علت تجمع چربی دچار گرفتگی شدید می‌توانید مقداری مایع یا پودر شوینده را در آب حل کنید تا کف به وجود بیاید و سپس در لوله بریزید. این محلول به علت خاصیت روان کننده و اثری که روی حل کردن چربی ها دارد می‌تواند باعث رفع گرفتگی لوله شود.

 

استفاده از آویز لباس فلزی

یکی از روش ها برای زمانی که چیزی در لوله گیر کرده باشد استفاده از آویز لباس فلزی است. در این روش ابتدا تمتم انحنای آویز لباس را به جز قشمت سر آن که قلابی است صاف می‌کنید تا میله ای صاف و یک قلاب ایجاد شود، سپس این میله فلزی را درون لوله قرار دهید و سعی کنید عامل گرفتگی لوله را به قلاب گیر دهید و به آرامی آن را بیرون بیاورید.

 

استفاده از سرکه و جوش شیرین

واکنشی که در ترکیب سرکه و جوش شیرین اتفاق می‌افتد در خیلی از مواقه می‌تواند باعث رفع گرفتگی لوله شود. در این روش باید ابتدا مقداری جوش شیرین را در لویه بریزید و به همان میزات سرکه روی آن اضافه کنید. سپس سر لوله را بپوشانید تا کف حاصل این وانش به بیرون نیاید، به مدت 1 ساعت بگذارید این محلول در لوله بماند، سپس مقداری آب جوش را پس از یک ساعت درون لوله بریزید.

 

روشهای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

 

استفاده از مواد شیمیایی

برای رفع گرفتگی لوله دستشویی می‌توانید از مواد شیمیایی استفاده کنید. برای استفاده از این روش باید ابتدا موارد ایمنی را رعایت کنید و حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید. سپس با استفاده از دستوری که روی مواد شوینده نوشته شده است باید پیش بروید و مواد را به همان روش درون چاه دستشویی خود بریزید و در انتها آب داغ را برای شستن به چاه اضافه کنید.

 

استفاده از جارو برقی تر و خشک

جاروبرقی تر و خشک جز ابزاری است که اگر در خانه داشته باشید شاید بتوانید برای رفع گرفتگی لوله از آن استفاده کنید. در این روش باید در ابتدا دور لوله جاروبرقی را بپوشانید و بعد در لوله فاضلاب قرار دهید، جارو برقی با مکشی که ایجاد می‌کند می‌تواند عاملی که باعث گرفتگی لوله شده باشد را از میان بردارد.

استفاده از سودسوزآور

یکی از موادی که به باز شدن گرفتگی چاه کمک می‌کند استفاده از سودسوزآور است. در این روش نیز باید موارد ایمنی را رعایت کنید تا گاز حاصل از آن به بینی و دهان و چشم شما نرسد. با استفاده از دستری که روی آن نوشته شده است مقداری از آن را باید در آب سرد مخلوط کنید و آن را با وسیله چوبی هم بزنید تا واکنش گرمازایی اتفاق بیفتد. سپس باید این محلول را در چاه ریخته و به مدت 30 دقیقه به آن زمان برهیم، پس از گذشت 30 دقیقه در لوله آب داغ ریخته تا شسته شود.

 

استفاده از فنر لوله باز کنی

یکی از روش‌های باز کردن لوله و رفع گرفتگی آن، استفاده از فنر لوله بازکنی است. نوع دستی این فنر را می‌توانید از ابزار فروشی ها تهیه کنید.اگر لوله فاضلاب شما به صورت سطحی گرفته شده باشد این فنر در رفع لوله بسیار به شما کمک می‌کند. فنر زدن لوله فاضلاب بهترین اقدام در این شرایط می‌باشد. 

 

روشهای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

 

سخن پایانی

در این مطلب به موضوع گرفتگی لوله فاضلاب و روش‌های رفع گرفتگی لوله فاضلاب پرداختیم. اگر گرفتگی لوله فاضلاب شما با روش های بالا رفع نشد شما می‌توانید با ثبت سفارش در سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" با بهترین لوله کش‌های منطقه خود ارتباط بگیرید، و از آن ها درخواست کمکم کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت کار باز کردن لوله فاضلاب را برای شما انجام دهند.

لوله بازکنی
برای سرویس لوله بازکنی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading