شاپان کاری چوب

ثبت درخواست "نجاری"
شاپان کاری چوب

شاپان کاری چوب از فعالیت‌های رایج با قیمت نسبتا مناسب در صنایع چوبی می باشد. معادل واژه شاپان به انگلیسی، همان رنگ روغنی است. برای آشنایی با مصارف کاربردی شاپان کاری چوب می‌توان جستجوی واژه‌های ترکیبی مثل: رنگ چوب فندقی، رنگ مخصوص چوب چیست؟، رنگ پلی استر چوب، رنگ کردن چوب خام، روغن الیف چوب، آموزش رنگ کردن چوب گردویی و آموزش سیلر کیلر چوب را پیشنهاد نمود.

اما کاربرد شاپان کاری چوب به این موارد ختم نمی شود، این که شاپان کاری روی چوب چیست؟ کار با شاپان به چه صورت است؟ شاپان کاری با سفال به اندازه شاپان کاری چوب کاربرد دارد؟طیف رنگ شاپان به چه شکل است؟ جایگزین شاپان در مواقع ضروری چیست؟ و در مجموع کاربردهای شاپان چیست؟ از مواردی است که می تواند همواره مورد سوال باشد.

 

شاپان کاری چه کاربردی دارد؟

اصلی ترین کاربرد شاپان، شاپان کاری چوب است. در آن از شاپان به‌عنوان رنگ آستر و پایه چوب استفاده می‌شود. یکی از پرکاربردترین چوب‌هایی که این فعالیت در آن تاثیر محسوسی دارد، چوب جنس روسی است، که در آن رنگ نخودی چوب روسی به قهوه ای تیره یا فندقی تغییر می‌یابد.

نمونه ای از استفاده از شاپان کاری در مرمت لوازم چوبی و سفالی، همچنین رنگ بندی شاپان کاری در تصاویر زیر قابل مشاهده است.

 

 رنگ شاپان 

 

شاپان کاری چوب چیست؟

شاپان کاری چوب یک روش روکش و آسترکشی و پرکاربردترین و قدیمی ترین روش رایج برای رنگ کاری چوب است،که رنگ آمیزی و جلابخشی به چوب را توسط مواد قابل دسترس سهولت بخشیده است. این فعالیت بیشتر برای تغییر رنگ چوب به قهوه‌ای و رنگ‌های نزدیک به آن مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، از این رو مورد توجه طراحان چوب و استاد کارهای صنایع چوبی قرار گرفته است.

 

نمونه ای از رنگ آمیزی راحت از طریق شاپان کاری

 

 تغییر رنگ و چهره چوب و زیبایی بخشی به چوب از ویژگی ‌ای بارز شاپان کاری چوب است.امروزه به دلیل استفاده رایج از چوب در نمای ساختمان‌ها و قفسه‌های تزیینی و گلدان‌های مزین به چوب و حتی نرده کشی‌های اطراف ساختمان‌ها، هم در زمینه آموزش و یادگیری و هم کاربردی متقاضیان زیادی دارد.

 

نمونه ای از کاربرد طرح های مختلف چوب در منازل

 

مزیت اصلی شاپان کاری چوب

مناسب بودن قیمت مزیت چشمگیری در خرید و حتی یادگیری به شمار می‌آید. حال اگر این مزیت پر رنگ با کیفیت و زیبایی آمیخته باشد، مطمئنا جایگزین خوبی برای صنایع مشابه است. شاپان کاری چوب قیمت ارزان و سهولت اجرا را در کنار هم دارد. بنابراین می‌تواند جایگزین بسیاری از صنایع هم تراز باشد.

 

چگونگی اجرای شاپان کاری چوب

سه روش اصلی دارد که به آن پرداخته می‌شود:

  1. استفاده از پارچه
  2. استفاده از قلم مو
  3. استفاده از پیستوله

 

شاپان کاری چوب با پارچه

متداول‌ترین و در دسترس‌ترین روش اجرای شاپان کاری چوب استفاده از پارچه است. بهترین نوع پارچه در این روش پارچه تنظیف است؛ اما جالب‌ترین پیشنهاد ما به شما استفاده از پارچه لباس‌های مردانه (زیر پیراهنی) است. درست متوجه شدید همین پارچه‌هایی که گاهی برای تمیز کردن شیشه یا سطوح دیگر استفاده می‌کنید، می تواند ابزار کار شما باشد.

 

نمونه ای از شاپان کاری چوب با پارچه

 

شاپان کاری چوب با استفاده از قلم مو

شاپان کاری چوب تنها به استفاده از پارچه محدود نیست. روش دیگری وجود دارد استفاده از قلم مو است. در این روش چون امکان برخورد دست شما با مواد و مصالح کار مثل قیر و بنزین کاهش می‌یابد، از نظر بهداشتی توصیه می‌شود. بنابراین متناسب با شرایط خود می‌توانید این روش را انتخاب نمایید.

ایرادی که در اینجا مشاهده شود، به جای ماندن رد قلم مو بر روی چوب است، که به مرور باعث تیرگی یا تفاوت رنگ قسمت‌های مختلف سطوح چوبی می‌شود.

 

شاپان کاری چوب با قلم مو

 

شاپان کاری چوب با استفاده از پیستوله

شاپان کاری چوب با پیستوله از سمت علاقه‌مندان به حوزه رنگ بسیار حمایت شده و بسیاری از دوستدارن و فعالان حوزه رنگ را جذب این روش شاپان کاری چوب نموده است. ما به شما می گوییم که امکان استفاده از پیستوله در شاپان کاری چوب وجود دارد اما بهترین و مناسب ترین گزینه برای انجام این کار نیست.

 

شاپان کاری چوب به روش پیستوله

 

کار با شاپان

مواد تشکیل دهنده شاپان در واقع قیر تسویه شده است. معمولاً در ظرف‌های یک کیلویی پلاستیکی در رنگ فروشی‌ها و در دو رنگ مشکی و قهوه‌ای به فروش می‌رسد. با تهیه این مواد و استفاده از ابزارات نام برده با هزینه متناسب و یادگیری آسان می‌توانید کار با شاپان را آغاز کنید.

 

قوطی حاوی شاپان 

 

کاربرد شاپان کاری

کاربرد شاپان کاری در زیبایی بخشی به لوازم قدیمی و به روز نمودن وسایلی که روکش‌های قدیمی یا رنگ پریده دارند، بسیار جذاب و تاثیرگذار است. یکی دیگر ازکاربردهای پر طرفدار شاپان کاری شاپان کاری در سفال است. تصویر زیر و حتی امکان طراحی راحت بر روی چوب را نمایش می‌دهد.

 

نمونه ای از استفاده از شاپان کاری در رنگ آمیزی و تغییر ظاهر وسایل کهنه چوبی

 

شاپان کاری سفال

استفاده از شاپان در سفال نیز طرفدارن زیادی دارد. ظروف سفالی از گذشته مورد توجه و علاقه افراد و سلیقه‌های مختلف بوده است. اما گاهی طرح یکنواخت ظروف سفالی منجر به کاهش خریداری این لوازم است. شاپان کاری سفال این امکان را به طراحان رنگ و سفالکاران می‌دهد، که با تلفیق این دو هنر، اثری زیبا و ظریف و متناسب با بازار ارائه دهند.

 

نمونه ای از تاثیر شاپان کاری سفال بر ظروف سفالی

 

آمادگی سطوح سفال برای نشستن رنگ‌های مختلف بر سطح و دیواره اش، با شاپان کاری سفال امکان پذیر می‌گردد. استفاده از رنگ‌های مختلف و حتی نشاندن طرح‌های زیبا و ظریف بر روی سفال، هم بر روی سفال‌های تازه و هم ترمیم ظروف سفالی قدیمی از مواردی است که با شاپان کاری سفال سهولت می‌یابد.

 

شاپان در چه ماده‌ای حل می‌شود؟

برخی از افراد معتقد هستند که تینر روغنی برای حل کردن شاپان مناسب است، و برخی دیگر از نفت یا گازوئیل استفاده می‌نمایند. ما بنزین را به عنوان بهترین حلال شاپان به شما معرفی می‌کنیم.

 

شاپان حل شده در بنزین برای شاپان کاری چوب

 

قیمت شاپان

آیا این حرفه و صنعت که فعالیت هنری زیبا و تغییرات قابل مشاهده‌ای را روی چوب و سفال و ... ایجاد نموده است. به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است؟ پاسخ ما به سوال شما مثبت است. قیمت شاپان به نسبت فعالیت‌های انجام شده و تغییرات مثبت صورت گرفته مناسب است، و ابزارهای کار آن به نسبت فعالیت‌های دیگر ارزان‌تر و در دسترس‌تر است.

 

معایب استفاده مداوم از شاپان

شاپان کاری روی چوب نیز مانند فعالیت‌های دیگر علاوه بر فواید، زیان‌ها و نواقصی نیز دارد. شاپان یک ماده نفتی است و برای حل شدن نیز از مشتقات نفتی مثل بنزین استفاده می‌کنند، و این یعنی شاپان کاری ارتباط مستقیم با مواد نفتی دارد. با توجه به اینکه حرکت زمین به سمت استفاده از محصولات سبز، طبیعی و فاقد مواد شیمیایی است، استفاده از این محصول به مرور زمان منسوخ می‌شود.

 

رنگ بندی شاپان

شاپان اغلب به رنگ قهوه‌ای تیره و روشن و در نهایت طلایی و یا تم رنگ قرمز قابل عرضه است، که متناسب با سلیقه هر فرد در قیمت‌های مختلف استفاده می‌شود.

 

نمونه ای از  رنگ بندی شاپان

 

در نهایت می‌توان مطالب بالا را این‌گونه جمع بندی نمود، که شاپان کاری چوب در راستای نوسازی لوازم چوبی و استفاده از رنگ دلخواه بر روی سطوح چوبی و هموارسازی سطوح چوبی اهمیت بالایی دارد.

 

جایگزین شاپان کاری چوب

امروزه صنعت کار با چوب و رنگ آمیزی چوب (شاپان کاری چوب) درصدد پیشرفت به سمت گیاهی شدن است، تا جایگزینی بدون عوارض شیمیایی و سمی برای شاپان کاری روی چوب در نظر بگیرد. اصلی‌ترین قدمی که در این راستا می توان برداشت جایگزین کردن صمغ درخت به جای سیلر در شاپان کاری چوب است.

به این مطلب امتیاز دهید

3.92 امتیاز از 55 رای

نجاری

برای سرویس نجاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نجاری

مطالب مرتبط با نجاری

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading