طریق رنگ کردن درب چوبی

رنگ کاری مبل
طریق رنگ کردن درب چوبی

آیا به‌ فکر رنگ کردن درب چوبی خانه تان هستید؟ و قصد دارید با رنگ كردن درب چوبي قدیمی تان تغییراتی در دکورسیوان خانه تان ایجاد کنید، قبل از شروع بهتر است بدانید که رنگ کردن درب چوبی هم به مانند هر کاری فوت و فن و نکات و ترفندهای خاص خود را دارد که آگاهی و یادگیری آن نیاز به آموزش دارد. در این مقاله از "خدمت ازما" قصد داریم بطور کامل طریق رنگ کردن درب چوبی را به شما آموزش دهیم.

 

مراحل رنگ کردن درب چوبی:

  • مرحله اول تمیزکاری سطح چوب
  • مرحله دوم بتونه کاری سطح چوب
  • مرحله سوم سنباده زنی سطح چوب
  • مرحله چهارم رنگ کردن درب چوبی

 

مرحله اول تمیزکاری سطح چوب

مرحله اول طریق رنگ کردن درب چوبی که بسیار باید به آن قبل از رنگ کردن درب چوبی توجه کنید این است که ابتدا باید تمام فرورفتگی ها و برجستگی های سطح چوب، مانند جای چکش، لهیدگی، شکاف، ترک و ... ترمیم شود. با ترفند ها و نکات ساده مانند می‌توان به راحتی قبل از رنگ كردن درب چوبي قدیمی این مشکلات را برطرف کرد. برای مثال برای بر طرف کردن ترک و شکاف های موجود در سطح چوب می توانیم از سه روش زیر استفاده کنیم.

 

  1. یک قطعه چوب را با سطح مقطع مثلثی شکل بریده، سپس به چسب چوب آغشته می‌کنیم و با چکش در محل شکاف و خرابی فرومی‌کنیم و بعد به وسیله رنده می‌توانیم قسمت های بیرون زده را صاف کنیم تا سطحی یک دست و یکنواخت داشته باشیم.
  2. اگر سطح چوب فقط دارای ریختگی یا ترک های درشت باشد، یک پیشنهاد بسیار کاربردی برای پر کردن شکاف و ترک استفاده از مخلوط خاک اره و چسب می‌باشد. به این صورت که قبل از رنگ کردن درب چوبی، کمی خاک اره یا پودر چوب را با چسب چوب مخلوط کرده، به شکل بتونه در می‌آوریم و به کمک یک کاردک، به ترمیم ترک ها و شکاف ها می‌پردازیم.
  3. روش سوم که بسیار نو و جدید می‌باشد، استفاده از رزین اپوکسی یا پلی استر پوست و پولیش است. در این روش ابتدا باید مقداری رزین را داخل یک ظرف ریخته و به مقدار لازم به آن هاردنر اضافه کرده و بعد از آماده شدن محلول آن را بر روی ترک ها و شکاف ها ریخته تا کاملا پر شوند. دقت داشته باشید که اگر سطح چوب کاملا سوراخ می‌باشد، باید طرف دیگر آن را با چسب کاغذی بپوشانید تا محلول از طرف دیگر آن بیرون نریزد. در آخر بعد از اینکه کاملا خشک شد می‌توانید سطح چوب را با لیسه و سنباده پرداخت کرد.

 

مرحله دوم بتونه کاری سطح چوب

مرحله دوم طریق رنگ کردن درب چوبی و از مهم ترین مراحل رنگ کردن درب چوبی، بتونه کاری سطح چوب می‌باشد. که بعد از تمیز کردن اولیه سطح چوب نوبت به بتونه کاری می‌رسد، به این صورت که ابتدا ماده اصلی بتونه را باید حاضر کنید که اغلب شامل پودرهای رنگی و مل می‌باشد و سپس با استفاده از کاردک و لیسه باید بتونه را روی سطح چوب اعمال کنید.

در این مرحله از طریق رنگ کردن درب چوبی، نوبت به انتخاب بتونه برای رنگ درب چوبی قدیمی تان می‌رسد. بطور کلی انتخاب نوع بتونه بسیار به نوع رنگ نهایی شما مربوط می‌باشد که در زیر انواع بتونه که برای بتونه کاری چوب قبل از رنگ کردن درب چوبی مناسب است را آورده ایم:

  • بتونه مل و سریش
  • بتونه روغنی
  • بتونه فوری

توجه کنید که بعد از ساخت بتونه می توانید آن را داخل کیسه قرار داده و مجددا در مراحل بعدی برای رنگ کردن درب چوبی هم از آن استفاده کنید. با بتونه کاری تمام فرو رفتگی ها و ترک‌های سطحی پر می‌شود و سطحی صاف و هموار خواهید داشت.

 

رنگ كردن درب چوبي قدیمی

 

مرحله سوم سنباده زنی سطح چوب

یکی از مراحل مهم طریق رنگ کردن درب چوبی، بعد از اتمام مرحله بتونه کاری، سمباده زنی سطح چوب می‌باشد که حتما قبل از رنگ کردن درب چوبی باید آن را انجام دهید. ابزار اصلی مورد نیاز برای رنگ کردن درب چوبی در این مرحله سنباده می‌باشد که از یک ورق پارچه ای یا کاغذی که روی سطح آن دانه های سیلیس چسبانده شده است، ساخته شده است. هرچه تعداد دانه های سیلیس کمتر باشد و اندازه دانه های آن درشت تر باشد، سنباده زبرتر خواهد بود و شماره آن کمتر می‌باشد. بطور کلی تعداد دانه های سیلیس در سطح سنباده به شماره آن بستگی دارد.

بعد از اینکه قسمت های از چوب را که بتونه کاری کرده ایم، خشک شدند؛ سمباده می زنیم که تا به سطح چوب برسیم. با این کار بتونه های اضافی از روی سطح چوب جمع آوری شده و سطحی صاف را فراهم می کند. همچنین می توانیم در رنگ کردن درب چوبی قسمت هایی از درب چوبی را که مایل به رنگ کردن آن نیستیم را با نوار چسب کاغذی بپوشانیم.

 

مرحله چهارم رنگ کردن درب چوبی

قدم اول: اجرای شاپان یا آستری، بعد از سنباده کاری، نوبت به آستر کاری می‌رسد. قبل از شروع رنگ کردن درب چوبی ابتدا باید به چوب رنگ آستری بزنید. یک آستری معروف شاپان نام دارد که در دو نوع قهوه ای و مشکی در بازار موجود می باشد که با استفاده از آن می توان طیف های مختلف رنگ قهوه ای مانند رنگ چوب فندقی را ایجاد کرد. شاپان نیز توسط بنزین رقیق شده و به وسیله پارچه بدون پرز، روی سطح کار اعمال می شود.

به این نکته توجه کنید که در هنگام شاپان کاری هر چقدر مقدار بنزین بیشتر باشد و شاپان کمتر، رنگ آن روشن تر می شود و برای تیره شدن چوب بهتر است شاپان بیشتر و مقدار بنزین آن کمتر باشد. این نکات در یادگیری طریق رنگ کردن درب چوبی بسیار مهم می‌باشند.

 

قدم دوم: برای رنگ درب چوبی اتاق باید بلافاصله بعد از آسترکاری، سطح چوب را با سیلر پوشش بدهید تا طریق رنگ کردن درب چوبی را به‌درستی انجام دهید. سیلر از نفوذ رنگ به داخل چوب جلوگیری می‌کند و قبل از رنگ زدن باید بر روی چوب زده شود به این صورت که سیلر را با تینر فوری رقیق کنید و با قلم مو به سطح چوب بزنید.

توجه کنید که سیلر زدن را باید در چند نوبت و با فاصله زمانی کمتر از نیم ساعت روی سطح چوب انجام دهید و یک تا دوساعت زمان دهید تا کاملا خشک شود.

 

قدم سوم: بعد از خشک شدن سیلر، با توجه به اینکه سطح کار کمی زبر می‌شود، عملیات سنباده کاری و پرداخت سیلر را باید انجام دهید. تا سطح کار کاملا صاف و صیقلی شود.

 

قدم چهارم: بعد از صیقلی یا صابونی کردن سطح چوب، باید از کیلر برای پوشش سطح چوب استفاده کنید. کیلر هم مانند سیلر توسط تینر فوری رقیق می شود و با استفاده از قلم مو یا پیستوله می‌توانید آن را روی سطح کار بپاشید. برای تغییر رنگ درب چوبی باید کیلر را با رنگ‌های مختلف فوری ترکیب کنید تا به تم رنگ مورد نظرتان دست یابید.

توجه داشته باشید که برای رنگ کاری با قلم مو، باید کیلر کمی غلیظ‌تر از حالتی باشد که برای رنگ کردن درب چوبی با پیستوله استفاده می‌کنید، باشد تا به‌درستی طریق رنگ کردن درب چوبی را انجام دهید.

 

قدم نهایی: در این مرحله از رنگ کردن درب چوبی، می‌توانیم به جای کیلر از نیم پلی استر استفاده کنیم. اجرای نیم پلی استر به عنوان رنگ نهایی باید با دقت و حساسیت بیشتری انجام شود. فاصله زمانی نوبت های اول، دوم یا سوم پلی استر بسیار مهم است. از نظر کیفیت نیم پلی استر بسیار بهتر از کیلر می‌باشد و در دو نوع مات و براق در بازار عرضه می‌شود. همچنین از تینر برای رقیق کردن نیم پلی استر می‌توانید استفاده کنید.

در نهایت پس از خشک شدن کامل سطح کار رنگ کردن درب چوبی به پایان می‌رسد و در آخر می‌توانید با پوست و پولیش مناسب به براقیت نهایی و کیفیت بالا برسید.

 

جمع بندی

در فضای وب مطالب مختلفی در مورد رنگ آمیزی درب چوبی hdf و آموزش تصویری رنگ آمیزی چوب موجود می‌باشد، در این مقاله از "خدمت از ما" بطور کامل طریق رنگ کردن درب چوبی را برایتان توضیح دادیم. همچنین اگر قصد رنگ کردن درب چوبی تان را دارید می‌توانید با ثبت سفارش در سایت "خدمت از ما" برای رنگ آمیزی درب چوبی در تهران، شیراز، اصفهان و سایر شهرها از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرید.

5.00 امتیاز از 6 رای

رنگ کاری مبل

برای سرویس رنگ کاری مبل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با مبلمان

تعویض پارچه مبل
تعمیر مبل چرمی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading