آموزش کاشت سبزه عید

آموزش کاشت سبزه عید

آموزش کاشت سبزه عید از موضوعاتی است که اسفند ماه بسیار مورد توجه بانوان قرار می‌گیرد. یکی از سین‌های سفره 7 سین سبزه می‌باشد بنابراین اکثر خانم‌ها علاقه دارند که سبزه شب عید خود را خودشان تهیه کنند ولی  اکثرا موفق به برداشت سبزه مورد نظرشان در روز عید نمی‌شوند؛ چرا که هر بذری یک زمان مخصوص برای جوانه زدن و رشد کردن لازم دارد و شرایط برای رشد بذرها باید مطلوب باشد و اصول و قواعد آن به خوبی انجام شود. در این مطلب قصد داریم آموزش کاشت سبزه عید و فنون و قواعد آن را به شما بگوییم، باما همراه باشید.

روش کلی کاشت سبزه عید؛ آموزش کاشت سبزه عید

در ابتدا مقداری از بذر دل‌خواه خود را پاک کنید و آشغال‌های آن را بگیرید سپس آن را بشویید و تقریبا 6 ساعت بذرتان را خیس دهید. بعد از آن بذر را درون یک آبکش قرار دهید و بگذارید آب آن برود، سپس بذرها در وسط پارچه نمناک بگذارید و هر از چند مدت پارچه را تا زمان جوانه زدن مرطوب نگه دارید. بعد از جوانه زدن بذرها آن‌ها را از پارچه بیرون بیاورید و درون ظرف دل‌خواه خود بگذارید و پارچه را آب بکشید و به صورت نم دار روی بذرهای جوانه زده خود قرار دهید تا جوانه‌های سبز کاملا مشخص شوند بعد از آن روزی 2بار باید به سبزه‌ها آب دهیم و سعی کنید در شب و زمانی که به آن نیاز ندارید در تراس یا حیاط که هوا خنک‌تر است انتقال دهید این کار باعث می‌شود ماندگاری سبزه شما بیشتر شود.

 

آموزش کاشت سبزه عید

 

انواع بذر سبزه عید؛ آموزش کاشت سبزه عید

شما می‌توانید با انواع بذرها سبزه شب عید خود را بکارید این انتخاب به سلیقه و زمان شما بستگی دارد. معمول‌ترین بذر مورد استفاده برای سبزه بذر گندم ‌می‌باشد که مدت زمان سبز شدن آن 10 روز قبل از عید می‌باشد. اگر می‌خواهید از آن بذر بعد از عید استفاده کنید پیشنهاد ما به شما کاشتن بذرهای ریحون، تربچه، نعناع و دیگر سبزی‌ها است که معمولا مدت جوانه زدن آن‌ها 3تا5 روز است. بذرهایی حبوباتی مانند عدس، ماش و نخود نیز می‌توانید استفاده کنید که اگر 15 روز قبل از عید برای این نوع بذر دست به کار شوید زمان مناسبی است. برای سبز کردن گیاهان شاهی و خرفه سریع‌تر از همه سبز می‌شوند و به ۱۰ روز زمان نیاز دارید.

 

انواع بذر سبزه عید

 

سبزه عید با هسته پرتقال؛ آموزش کاشت سبزه عید

اگر شما از حامیان محیط زیست هستید بهترین پیشنهاد برای سبزه عید به شما کاشتن بذر پرتقال و نارنج است. بعد از این‌که هسته را دو روز در آب قرار دادید در ظرف یا گادان مخصوص خود خاک بریزید و هسته ها بکارید و خاک را تا سبز شدن بذرها هر روز مرطوب نگه دارید. هسته پرتقال و نارنج از سایر بذرها دیرتر سبز می‌شوند بنابراین اگر می‌خواهید تا عید نوروز کاملا سبز شده باشد باید از یک ماه قبل شروع کنید و یا پوست روی هسته را بکنید.

 

سبزه عید با هسته پرتقال

 

 

 سبزه عید با اسفنج؛ سبزه عید به شکل قلب؛ سبزه عید به شکل لاو

گاهی اوقات سبزه‌هایی را می‌بینیم که به شکل‌های فانتزی می‌باشند. در تهیه این نوع سبزه‌ها از اسفنج استفاده شده است. برای این کار ابتدا باید اسفنج را در آب خیس دهید سپس روی آن را با پنبه بپوشانید و روی پنبه را با پارچه تمیزی کامل بپوشانید وسپس بذرهایی مانند بذرهای خیس خورده شاهی و کتان روی آن قرار دهید و در زیر نایلون 2تا3 روز قرار دهید سپس آن را زیر نور خورشید قرار دهید و روزی چند بار آن را با اسپری مرطوب کنید تا به رشد  خود ادامه دهد 

 

سبزه عید با اسفنج

سبزه عید با اسفنج

سبزه عید به شکل لاو

 

سبزه عید با خاکشیر

یک ایده جالب برای سبزه شب عید استفاده از خاکشیر است که علاوه بر زیبایی و خاص بودن بسیار سریع رشد می‌کند. در ابتدا به مدت 1 روز بذر خاکشیر را خیس می‌کنیم. کوزه یا ظرف مناسب خود را انتخاب کنید و پارچه‌ای را روی آن بکشید و بعد از خیس کردن آن بذرهای خاکشیر را روی ظرف به صورت یک‌نواخت پخش می‌کنیم و تا زمان سبز شدن کوزه باید مرتب آن را مرطوب نگه داریم.

نکات پایانی

آموزش کاشت سبزه عید را در این مقاله با یکدیگر مطالعه کردیم ولی برای داشتن سبزه بهتر بهتر است نکات زیر را رعایت کنیم.

  •  بهتر است برای کاشتن سبزه عید از ظرف‌ فلزی استفاده نکنید.
  •  میزان اندازه ظرف و مقدار بذر در پرپشتی و زیبایی سبزه اثر دارد.
  • بذر را از 1 روز قبل درون آب خیس کنید و به مدت ۲ تا ۳ بار آب ظرف را مرتب عوض کنید.
  • میزان آب برای خیس کردن باید جوری باشد که بذر درون آب غوطه ور باشد.
  • برای کاشت سبزه عید بهتر است از ظرف‌هایی استفاده کنید که به سفره 7 سین شما بیاید.
  • آبیاری زیاد و استفاده از ظرف‌های پلاستیکی باعث بد بو شدن سبزه می‌شود.

 

 

4.5 امتیاز از 1526 رای


در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین