نحوه شارژ گاز کولر پنجره ای

ثبت درخواست " شارژ گاز کولر گازی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه شارژ گاز کولر پنجره ای

کولرتان سرمای همیشگی را ندارد؟ به احتمال 90% میزان شارژ گاز کولر پنجره ای کم شده است. نگران نشوید. این مسئله ایراد مهمی نیست که به تعمیر اساسی احتیاج داشته باشد. دستگاه همچنان مثل قبل کار می‌کند؛ اما هوایی که می‌دمد دیگر سرد نیست. برای رفع علت خنک نکردن کولر گازی هم تنها باید شارژ گاز کولر گازی پنجره ای را انجام داد.

اصولا شارژ گاز کولر پنجره ای دوبار انجام می‌شود؛ هنگام نصب دستگاه و هنگام سرویس کولر گازی. در حین شارژ گاز کولر، گاز فریون (در انواع مختلف آن) وارد دستگاه می‌شود، و تولید هوای مطبوع را امکان‌پذیر می‌کند. اما اگر کوچکترین نشتی‌ای در لوله‌ها و کندانسور وجود داشته باشد، این گاز تخلیه خواهد شد.

پس از نشت‌یابی، برای رفع این مشکل ابتدا باید لوله را جایگزین کرد یا آن را با نقره جوش داد. پس از آن نیز نوبت به شارژ مجدد گاز می‌رسد. با ما همراه باشید تا با نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای و همچنین هزینه آن (در صورت استخدام متخصص) آشنا شویم.

 

چه زمانی به شارژ گاز کولر پنجره ای نیاز داریم؟

در مقدمه به این موضوع اشاره کردیم که کولرهای گازی پنجره‌ای در دو حالت به شارژ گاز نیاز دارند (نوع گاز کولر پنجره ای هرچه باشد تفاوتی نخواهد داشت):

 1. زمانی که به تازگی دستگاه را خریده، و قصد نصب آن را داشته باشیم.
 2. زمانی که گاز دستگاه به دلیل نشتی کامل تخلیه شده باشد، و دیگر نتواند هوای سرد تولید کند.

حالت اول معمولا توسط نصاب انجام می‌شود. اگر هم اهل استفاده از خدمات سرویس کولر گازی پنجره ای به صورت دوره‌ای باشید، سرویسکار آن را پوشش خواهد داد؛ طوری که اصلا متوجه کمبود گاز نخواهید شد.

البته اگر دست‌به‌آچار هستید و وسایل نصب کولر گازی پنجره ای و سرویس/تعمیر آن را دارید، خودتان می‌توانید شارژ گاز یا همان گازگیری کولر پنجره ای را هنگام نصب یا در صورت بروز نشتی انجام دهید. در ادامه نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای در هردو حالت را قدم به قدم توضیح داده‌ایم.

 

شارژ گاز کولر پنجره ای

 

نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای

برای شارژ گاز کولر گازی پنجره ای ابتدا باید نشتی کولر را تشخیص دهید، سپس به وکیوم کولر بپردازید، و در آخر گازگیری کولر گازی را انجام دهید. البته گاهی هم نشتی خاصی وجود ندارد، و میزان شارژ گاز کولر پنجره ای صرفا در اثر گذشت زمان کاهش پیدا کرده است.

لازم نیست دنبال فیلم شارژ گاز کولر گازی پنجره ای بگردید، و با دیدن کولری متفاوت از دستگاه خودتان گیج شوید. مراحل زیر را دنبال کنید تا [دوباره] بتوانید از هوای خنک لذت ببرید. ابتدا نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای نو را بررسی می‌کنیم:

 

نحوه شارژ گاز کولر پنجره ای نو

یکی از مهمترین مواردی که باید پیش از شارژ گاز به آن توجه کنید، میزان شارژ گاز کولر پنجره ای است. در مقاله دیگری به طور کامل توضیح داده‌ایم که میزان شارژ گاز کولر گازی باید چقدر باشد.

اما به طور کلی، باید بدانید که بهترین میزان فشار برای کولرهای r22 در فصل تابستان بین 55 تا 70، و برای کولرهای r410 بین 120 تا 135 است. اگر میزان شارژ گاز کولر پنجره ای و فشار آن در اثر نشتی به صفر نرسیده است، برای اضافه کردن و تعیین میزان مناسب گاز سرمازا، از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.

اگر کولر گازی با پنج متر لوله پیش‌فرض نصب شده است، نیازی به شارژ گاز اضافی در سیستم نیست. اما اگر در نصب اولیه کولر از بیش از پنچ متر لوله استفاده شده، برای شارژ گاز کولر گازی پنجره ای دو راه دارید:

 1. شارژ به وسیله وزنی و ترازو
 2. شارژ به وسیله گیج مانوفیلد

در بخش بعد (که نحوه شارژ گاز کولر پنجره ای در صورت وجود نشتی را توضیح داده‌ایم) نحوه پر کردن گاز سیستم به روش دوم که رایج‌تر است را می‌بینید.

 

نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای

 

نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای دارای نشتی

برای گازگیری کولر گازی پنجره‌ای که گاز آن کاملا تخلیه شده است، به وسایل زیر نیاز دارید:

 • منبع گاز سرمازا
 • گیج مانوفیلد
 • نشت‌یاب
 • پیچ گوشتی
 • دفترچه راهنمای دستگاه

وقتی این ابزارها را آماده کردید، طبق مراحل زیر عمل کنید:

 

آماده‌سازی‌های‌ شارژ گاز کولر پنجره ای

پیش از هرکاری، ابتدا باید برق سیستم را قطع کنید. برخلاف کولرگازی‌های سنترال، مدل‌های پنجره‌ای برق موردنیازشان را از پریز می‌گیرند. پس ابتدا دوشاخه آن را از برق بکشید. حالا می‌توانید با خیال راحت باقی مراحل نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای را دنبال کنید.

پس از قطع برق باید کولر را باز کنید. برخی مدل‌ها صرفا با کشیدن دو پایانه خارجی (که روبه‌روی شما هستند) باز می‌شوند. اما مدل‌هایی هم هستند که برای باز کردن‌شان باید از پیچ‌گوشتی مناسب استفاده کرد. اگر راه حل را پیدا نکردید، از دفترچه راهنما کمک بگیرید.

 

پیدا کردن منشاء کاهش میزان شارژ گاز کولر پنجره ای

وقتی کولر را باز کردید، آن را با دقت برای یافتن محل نشتی بررسی کنید. وقتی محل نشتی را پیدا کردید، آن را تعمیر کنید یا با یک متخصص تماس بگیرید. اگر نشتی‌ای پیدا نکردید، در این حالت هم باید برای اضافه کردن و تعیین میزان شارژ گاز کولر پنجره ای به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.

 

هزینه شارژ گاز کولر پنجره ای

 

وکیوم شارژ گاز کولر پنجره ای

وکیوم را که انجام دهید، می‌توانید شارژ گاز کولر گازی پنجره ای را شروع کنید. عمل وکیوم شارژ گاز کولر پنجره ای بعد از مرحله نشت یابی و قبل از شارژ گاز کولر انجام می گیرد. حالا وکیوم کردن کولر گازی از این جهت ضروری است که سیکل باید از هرگونه ماده سرمازای قبلی، هوا و رطوبت موجود تخلیه شود.

هرقدر سیکل کولر بهتر وکیوم شده، و نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای هم صحیح انجام شود، بازدهی سیستم بالاتر خواهد بود. مراحل وکیوم شارژ گاز کولر پنجره‌ای به صورت زیر است:

 1. شیلنگ گیج فشار کم مانیفولد (گیج آبی رنگ) را به شیر سرویس کولر پنجره ای، و شیلنگ وسط گیج را به مکش کمپرسور یدکی متصل کنید. توجه داشته باشید که شیر قرمز رنگ باید بسته، و شیر آبی باید باز باشد.
 2. پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی را روشن کنید تا هوای داخل سیکل خارج شود. اگر سیکل کولر یا اتصالات سرویس فاقد نشتی و رطوبت باشند، سیکل حداقل بعد از 40 دقیقه وکیوم خواهد شد.
 3. زمانی وکیوم کامل شد (یعنی وقتی که هوا از پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی خارج نشود، و گیج هم روی inhg 29 ثابت بماند)، شیر گیج آبی را ببندید و پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی را خاموش کنید.

حالا پنج دقیقه‌ای صبر کنید. اگر عقربه‌های گیج منحرف نشدند، یعنی وکیوم را به درستی انجام داده‌اید؛ و می‌توانید پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی را از سیکل خارج کنید، و به جای آنها کپسول مبرد را ببندید تا برای شارژ گاز کولر پنجره ای آماده شوید.

 

نحوه شارژ گاز کولر پنجره ای

برای شارژ گاز کولر پنجره ای، پس از اینکه پمپ وکیوم یا کمپرسور یدکی را از سیکل خارج کردید و به جای آنها کپسول مبرد را بستید، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در حالی که شیر قرمز وآبی بسته است، شیر کپسول مبرد را باز کنید.
 2. برای هواگیری گیج، شیر قرمز را کمی باز کنید تا هوای موجود بین شیلنگ گیج تا کپسول خارج شود.
 3. شیر قرمز را ببنید، و شیر آبی را باز کنید. خواهید دید که عقربه گیج به سرعت به سمت بالا حرکت می‌کند.
 4. شیر کپسول مبرد را مرتب باز و بسته کنید تا گاز آرام‌آرام به سیکل اضافه شده، و شیر آبی گیج هم دچار استهلاک نشود (برای اطمینان از ایجاد سرما در اواپراتور می‌توانید ترموستات را روی رنج بالاتری قرار دهید).
 5. آمپرمتر انبری را روی رنج مناسب قرار دهید، و آمپر کمپرسور را طبق آمپر روی پلاک کولر مطابقت دهید.
 6. مرتب میزان سرمای اپراتور را آزمایش کنید؛ تا جایی که لوله برگشت سرد شود و عرق کند. وقتی این اتفاق افتاد، گیج آبی را ببندید و با انبر کورکن فاصله 2 تا 3 سانتی‌متری قبل از شیر سوزنی لوله کور کمپرسور را پرس کنید.
 7. حالا گیج مانیفولد و اتصالات مربوطه را باز کنید. برای اینکه گاز سرمازا خارج نشود، با سیم جوش نقره انتهای لوله کور را جوشکاری کنید.

پس از آن می‌توانید انبر کورکن را باز کنید. برای محکم‌کاری و جلوگیری از شکستگی می‌توانید محلی که انبر کورکن قرار داشت را هم با سیم جوش نقره تقویت کنید. تبریک می‌گوییم، شما نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای را با موفقیت انجام دادید!

به خدمات شارژ گاز کولر پنجره ای احتیاج دارید؟

همان‌طور که دیدید، نحوه شارژ گاز کولر گازی پنجره ای و اصولا انواع شارژ کولر گازی ابزار و تخصص خاص خود را می‌طلبد. اگر حس می‌کنید به کمک یک متخصص نیاز دارید، برای پیدا کردن یک سرویسکار حرفه‌ای در شهرتان می‌توانید روی «خدمت از ما» حساب کنید.

به دلیل ریسک‌های احتمالی اینکار، از جمله سمی بودن گاز فریون برای انسان یا غیرقانونی بودن آن در برخی اماکن، ما هم کمک گرفتن از یک متخصص برای شارژ گاز کولر پنجره ای، تعمیر فن کولر گازی پنجره ای و ... را توصیه می‌کنیم.

اگر مایل‌اید پیش از استخدام سرویسکار از هزینه شارژ گاز کولر پنجره ای مطلع شوید، تنها باید درخواست‌تان را در اپ یا وبسایت «خدمت از ما» ثبت کنید. استعلام قیمت شارژ گاز کولر گازی پنجره ای رایگان است، و صرف‌نظر از نهایی کردن سفارش انجام می‌شود. پس از بررسی مبالغ پیشنهادشده برای قیمت شارژ گاز کولر پنجره ای و نظر مشتریان قبلی هر سرویسکار می‌توانید فرد مدنظرتان را انتخاب کنید.

4.3 امتیاز از 1710 رای


شارژ گاز کولر گازی
برای سرویس شارژ گاز کولر گازی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین