اکسنت وال چیست و چه نقشی در دکوراسیون بازی می‌کند؟    

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
اکسنت وال چیست و چه نقشی در دکوراسیون بازی می‌کند؟    

این روزها به لطف بلاگرهای اینستاگرام احتمالا اسم اکسنت وال را شنیده اید. اما شاید بخواهید اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری در مورد این که اکسنت وال چیست و چه نقشی در طراحی دکوراسیون محیط ایجاد می‌کند، به دست آورید. اکسنت وال یا دیوار شاخص، یکی از راه‌هایی است که می‌توانید با کمترین هزینه نیز آن را ایجاد کنید و روحی دوباره به منزل خود ببخشید.

در این مقاله به بررسی جزیی‌تر اکسنت وال و بایدها و نبایدهای اجرای آن می‌پردازیم. همچنین مواردی از اکسنت وال های مختلف را به صورت تصویری با یکدیگر خواهیم دید. با ما همراه باشید.

اکسنت وال چیست؟ (تعریف اکسنت وال)

اکسنت وال در لغت، تحت عنوان دیوار شاخص ترجمه می‌شود. این یعنی، یکی از دیوارهای فضای نشیمن، پذیرایی و اتاق خواب را انتخاب کنیم و آن را با یک دیزاین خاص، از بقیه دیوارها متفاوت جلوه دهیم. ایجاد این تفاوت، از طرق مختلفی ممکن است. مثلا با رنگ آمیزی خاص، استفاده از کاغذ دیواری، پنینه، ایجاد فریم‌های گچی، استفاده از تابلوهای نقاشی و یا المان‌های دکوراتیو و ... می‌تواند یکی از طریقه‌های ایجاد اکسنت وال باشد.

این که به چه روشی اکسنت وال منزلتان را طراحی می‌کنید، بیش از هرچیز به سلیقه شخصی خودتان برمی‌گردد. اما دو نکته را هرگز فراموش نکنید:

 • انتخاب درست دیواری که قرار است به اکسنت وال تبدیل شود.
 • هماهنگی اکسنت وال با سایر دیوارها و مجموع سبک دکوراسیون منزل، در عین ایجاد تضاد.

در ادامه این دو مورد را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 

تعریف اکسنت وال با عکس

 

انتخاب دیوار مناسب برای تبدیل شدن به اکسنت وال

این اولین و شاید مهم‌ترین قدم برای طراحی یک اکسنت وال مناسب است. دیواری که قرار است به اکسنت وال تبدیل شود، بیش از پیش به چشم می‌آید و نظر افراد را به خود جلب می‌کند؛ پس باید طوری انتخاب شود که نظم بصری را بهم نزند، تعادل بیشتری ایجاد کند و باعث اغتشاش و شلوغی محیط نشود.

 

اکسنت وال در سالن و پذیرایی

اگر اکسنت وال را در پذیرایی و نشیمن ایجاد می‌کنید، قسمت‌هایی که می‌توانید برای این کار انتخاب کنید به شرح زیر است:

 • دیوار پشت کاناپه اصلی
 • دیوار کنار میز ناهارخوری
 • دیوار پشت شومینه
 • دیوار پشت تلوزیون
 • و ...

طبعا همه مواردی که می‌توان به اکسنت وال تبدیل کرد، در یک لیست جا نمی‌شود. زیرا پلان و طراحی منازل مختلف با یکدیگر فرق دارد. سعی کنید از خلاقیت خود کمک بگیرید، به تمام حالت‌های مختلف، خوب فکر کنید، آن‌ها را تصور کنید و در نهایت، در صورت لزوم از یک طراحی داخلی کمک بگیرید.

 

اکسنت وال چیست

 

اکسنت وال در اتاق خواب

اگر اکسنت وال را در اتاق خواب طراحی می‌کنید، بهتر است دیوار پشتی یکی از المان‌های مهم اتاق باشد جذابیت ظاهری فضا را بیشتر کند. با این کار، مبلمان و دکور اتاق بیش از پیش جلوه‌گر خواهد بود. دیوارهایی که برای اکسنت وال در اتاق خواب در نظر می‌گیرید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دیوار پشت تخت خواب
 • دیوار پشت میز آرایش و آینه
 • دیوار پشت میز تحریر

مجددا توصیه می‌کنیم خلاقیت خود را دست کم نگیرید و به همه موارد ممکن خوب و دقیق فکر کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

اکسنت وال در اتاق خواب

 

هماهنگی اکسنت وال با سبک دکوراسیون منزل

هرچند که اکسنت وال به معنی دیوار شاخص است، ولی قرار نیست شاخص بودن و ایجاد تضاد به هر قیمتی اتفاق بیفتد. هماهنگی سبکی در طراحی دکوراسیون به هرحال امری واجب و ضروری است. مثلا اگر قرار است این تضاد را صرفا با اختلاف رنگ مشخص کنید، بهتر است از رنگ‌ مکمل دکوراسیون خود کمک بگیرید.

رنگ‌های مکمل، در عین تضاد با یکدیگر به اصطلاح ست شده و تعادل بصری ایجاد می‌کنند. یا برای مثال اگر از یک رنگ جیغ و هارش برای اکسنت وال استفاده می‌کنید، سعی کنید بقیه دیوارها را با رنگ‌های خنثی نقاشی کنید. پیشتر از هماهنگی سبک دکوراسیون حرف زدیم؛ این یعنی اگر برای مثال چیدمان منزل شما مینیمال است، از کاغذ دیواری با طرح‌های کلاسیک برای اکسنت وال استفاده نکنید.

یا مثلا اگر دکوراسیون کلاسیک با مبلمان استیل دارید، ایجاد اکسنت وال با ایجاد یک شکل ترکیبی مدرن از رنگ‌های ساختمانی مختلف، اصلا کار معقولی به نظر نمی‌رسد؛ در عوض می‌توانید با استفاده از تابلوهای نقاشی کلاسیک و یا بشقاب‌های دیواری تزییتی، یک اکسنت وال شیک و زیبا طراحی کنید.

 

طراحی اکسنت وال مدرن

 

روش‌های ایجاد اکسنت وال

تا به اینجا یاد گرفتیم اکسنت وال چیست و برای طراحی آن باید به چه مواردی توجه کنیم. همچنین به صورت اجمالی به طریقه‌های مختلف ایجاد اکسنت وال اشاره‌ای کردیم. در این بخش، بنا است که روش‌های مختلف ایجاد اکسنت وال را به شکل منسجم‌تری برشماریم.

 • نقاشی دیوار: این نقاشی می‌تواند تک رنگ و یا ایجاد یک طرح مدرن با چند رنگ باشد.
 • کاغذ دیواری: استفاده از کاغذ دیواری با بافت و طرح‌های مختلف می‌تواند انتخاب خوبی برای اکسنت وال باشد.
 • استفاده از تابلوهای نقاشی یا عکس با سبک‌های مختلف متناسب دکوراسیون منزل شما.
 • استفاده از دیوارکوب‌های تزیینی مثل بشقاب‌های دکوراتیو یا قاب‌های خالی عکس در تعداد زیاد یا آینه.
 • استفاده از المان‌های تزیینی با بافت نرم، مثل دریم‌کچر یا ریسه‌های آویز نخی.
 • ایجاد فریم‌های گچ کاری شده روی دیوار (برای قرار دادن تابلو یا ساعت دیواری شاخص).
 • استفاده از چراغ‌های LED ریسه‌ای که امروزه بسیار پرکاربرد و وایرال شده‌اند.
 • و ...

 

یک تکنیک متفاوت برای ایجاد اکسنت وال

اگر کمی متفاوت‌تر و خارج از چارچوب فکر کنیم، راه‌های دیگری هم برای ایجاد اکسنت وال یا دیوار شاخص پیدا می‌کنیم. مثلا این که کنج‌های اتاق و گوشه‌های خانه را با یک دیزاین خاص به صورت شاخص دراوریم. یعنی صرفا به تغییر یک سطح دو بعدی روی یک دیوار مشخص اکتفا نکنیم و اکسنت وال را به سه بعد ببریم. مشابه این مورد را در تصویر زیر مشاهده می‌فرمایید.

 

اکسنت وال گوشه اتاق

سخن آخر

در این مقاله پیرامون یکی از تکنیک‌های جذاب و متفاوت طراحی دکوراسیون، یعنی طراحی اکسنت وال یا دیوار شاخص پرداختیم. به طور کامل تعریف کردیم که اکسنت وال چیست، راه‌های اجرای آن به چه صورت است و نکات مهم این المان شامل چه مواردی می‌شود. امیدواریم نکات ذکر شده، مورد استفاده شما دوستان عزیز قرار گیرد.

طراحی و دکوراسیون داخلی
برای سرویس طراحی و دکوراسیون داخلی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading