دکوراسیون روستیک چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
دکوراسیون روستیک چیست؟

در مورد دکوراسیون روستیک چقدر می‌دانید؟ روستیک (در لاتین: Rustic) به معنای روستایی است. سبک دکوراسیون روستیک، نوعی معماری سنتی و روستایی مربوط به آمریکای شمالی است که این روزها استفاده از آن، مجددا مورد استقبال قرار گرفته است. برای این که بهتر در جریان قرار بگیرید که دکوراسیون روستیک چیست و المان‌های معماری روستیک کدام‌ها هستند، ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

معماری روستیک چگونه ایجاد می‌شود؟

همان طور که اشاره شد، دکوراسیون روستیک به معنای سبک چیدمان روستایی است. پس برای ایجاد دکوراسیون روستیک باید از شاخصه‌های معماری روستایی کمک بگیرید.

اگر بخواهیم در یک کلام خلاصه کنیم که دکوراسیون روستیک چگونه ایجاد می‌شود باید بگوییم از طبیعت کمک بگیرید. المان‌های خامی که در طبیعت وجود دارند بیشترین تاثیر را در روستیک شدن یک دکوراسیون می‌گذارند. در کل، معماری بومی از سبک‌های اصلی ساختمان سازی نیاکان ما انسان‌ها بوده است.

در گذشته که حمل و نقل برای انسان به راحتی این روزها نبوده است، مردم محلی هر ناحیه جغرافیایی، برای ساختمان سازی از مصالح بومی همان‌ منطقه استفاده می‌کردند. به طبع در مورد خانه‌های روستایی آمریکای شمالی نیز همین اصل صادق است. ازین رو به کارگیری المان‌های طبیعی مثل چوب و سنگ، برای طراحی دکوراسیون روستیک حرف اول را می‌زند.

 

معماری روستیک چیست

 

المان‌های دکوراسیون روستیک

تا به این جا با یکدیگر دیدیم که دکوراسیون روستیک چیست. در این قسمت به صورت جزیی‌تر مواردی را بررسی می‌کنیم که برای دکوراسیون روستیک به آن‌ها نیاز دارید. در واقع، المان‌های معماری روستیک (مثل چوب و سنگ و ...) را مفصل‌تر توضیح می‌دهیم. به طور کلی در نظر داشته باشید، هرچقدر همه چیز طبیعی‌تر و خام‌تر باشد، دکوراسیون شما روستیک تر است.

المان‌هایی که می‌توانید برای ایجاد دکوراسیون روستیک از آن‌ها استفاده کنید تا منزلتان روستایی و جذاب به نظر برسند، به شرح زیر اند:

چوب و مبلمان چوبی       

وجود چوب به هر شکل و در هر قالب، مهم‌ترین عامل برای دکوراسیون روستیک است. بهتر است چوب، خام و با رنگ طبیعی باشد. چوب می‌تواند کاربردهای فراوانی در منزل داشته باشد. کابینت‌های چوبی، در و پنجره چوبی، میز ناهار خوری چوبی، مبلمان و میز جلو مبلی چوبی، کفپوش و پارکت چوبی، دیوارپوش‌های چوبی همه و همه از این موارد هستند.

از دیگر المان‌های چوبی که در دکوراسیون روستیک قابل استفاده است؛ می‌توان به کنده‌های بریده شده درخت به عنوان نشیمن، سقف چوبی، اجزای دکوراتیو چوبی مثل صندوق یا مجسمه‌های چوبی و یا ظرف و ظروف چوبی اشاره کرد. به یاد داشته باشید هرچه نمای چوب، زمخت‌تر و کم‌پرداخت شده‌تر باشد، معماری منزل شما به معماری روستیک شبیه‌تر خواهد بود.

مثلا اگر از چوب به عنوان پارکت یا دیوارپوش استفاده می‌کنید، خوب است الوارهای قطورتر که البته دقیقا به اندازه‌های یکسان برش نخورده‌اند را برای این کار انتخاب کنید. حتی می‌توانید برای تخت خواب نیز از پالت‌های خام چوب استفاده کنید تا به طور کامل یک طراحی داخلی و معماری بومی و روستایی را القا کنید.

 

سنگ و المان‌های سنگی

یکی دیگر از اجزای طبیعت که در ساختمان سازی به وفور یافت می‌شود سنگ است. سنگ اگر درست و به جا استفاده شود بسیار زیبا و جذاب است و به خانه حس صلابت و استواری می‌دهد. سنگ کمتر جنبه دکوراتیو دارد؛ به این معنی که بیشتر باید در ساختار اصلی خانه به کار رود تا حس دکوراسیون روستیک را القا کند.

بیشترین حدی که می‌توانید، حالت ارگانیک سنگ‌ها را حفظ کنید و از آن‌ها در کفپوش، دیوار پوش و یا نمای ساختمان به کار گیرید. نیاز نیست همه بخش‌های کف یا دیوار با سنگ پوشیده شوند، می‌توان تنها بخشی از آن‌ها را سنگ کار کرد. گاهی می‌توان بخشی از ظرف و ظروف را سنگی تهیه کرد؛ مثل هاون سنگی یا کاسه‌های تزیینی سنگی.

 

استفاده از المان‌های حیوانی

این مورد البته به دلیل مسائل مربوط به حقوق حیوانات، توصیه ما نیست. ولی صرفا برای ایجاد شباهت و حس طبیعی بودن می‌توان از المان‌های مصنوعی مشابه محصولات حیوانی استفاده کرد. فرش‌هایی شبیه به نمد یا گلیم‌های پشمی، فرش شبیه به پوست حیوانات، مجسمه‌هایی به شکل شاخ گوزن تاکسی‌درمی و ... هر چیزی شبیه به این‌ها که به نظرتان می‌رسد می‌تواند در طراحی دکوراسیون روستیک به شما کمک کند.

 

تعبیه شومینه

شومینه یکی از سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین سیستم‌های گرمایشی منازل است. شومینه علاوه بر گرمای فیزیکی، گرما در معنی انتزاعی آن را نیز به خانه‌ها می‌آورد و می‌تواند مجالی باشد برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده یا یک جمع دوستانه. به جز آن، شومینه یک المان زیبا است که می‌تواند جذابیت محیط خانه را دو چندان کند.

شومینه‌ها می‌توانند شومینه فلزی وسط خانه باشند یا شومینه آجری کنج اتاق؛ به هرحال حس روستایی و طبیعی بودن را به خوبی القا می‌کنند. پس برای داشتن یک دکوراسیون روستیک، تعبیه شومینه (ترجیحا با سوخت چوب و هیزم) را فراموش نکنید.

 

دکوراسیون روستیک همراه با عکس

 

استفاده از منسوجات طبیعی

پارچه، متریالی است که به نحوی در همه خانه‌ها به کار می‌رود. اگر می‌خواهید یک خانه روستایی داشته باشید، طبعا بهتر از پارچه‌هایی با جنس‌های طبیعی و ارگانیک استفاده کنید. پارچه‌های نخی،کنفی، الیاف طبیعی، و نخ و ریسمان کتان می‌تواند در دکوراسیون روستیک به کار رود. از این پارچه‌ها برای پرده خانه، شال مبل، پارچه مبل، دستمال‌های آشپزخانه، رومیزی، رخت خواب و ... استفاده کنید تا یک دکوراسیون روستیک جذاب داشته باشید.

 

المان‌های سازه‌ای را پنهان نکنید.

در طراحی دکوراسیون روستیک بهتر است المان‌های سازه‌ای را مخفی نکنید. منظور از المان سازه‌ای، تیر‌های سقف و همین طور ستون‌ها است. این المان‌ها در خانه‌های روستایی معمولا چوبی است. حتی اگر خانه شما به سبک امروزی ساخته شده است، می‌توانید برای ظاهرسازی، به سقف منزل، تیرهای افقی چوبی متصل کنید. با این روش، معماری منزلتان، طبیعی‌تر و روستایی‌تر خواهد بود.

 

معماری و دکوراسیون روستیک روستایی

 

استفاده از فلزات مات و بی جلا

فلز نیز از عواملی است که ممکن است در هر خانه‌ای پیدا شود. چه در مورد میز و صندلی و تخت و چه در مورد تاسیساتی مثل شیرآلات، فلزات ممکن است نقش مهمی ایفا کنند. به هر حال سعی کنید از فلزاتی استفاده کنید که جلاخورده و براق نیستند و حتی کمی در ظاهر زنگ زده و کهنه به نظر می‌رسد. البته به یاد داشته باشید که در این نکته زیاده روی نکنید تا خانه شما جلوه شلخته‌ای به خود نگیرد.

 

استفاده از حصیرهای بافته شده

حصیر می‌تواند به شکل کفپوش، سفره، سبد و هزاران المان کاربردی یا تزیینی دیگر بافته شود. متریال حصیر مستقیما از دل طبیعت گرفته شده و می‌تواند نماد خوبی برای معماری روستیک باشد. در چیدمان دکوراسیون روستیک، از حصیرها غافل نشوید. یکی دیگر از کاربردهای حصیر این است که به شکل سبد‌های گودی بافته شود که می‌توان در آن گلدان قرار داد.

 

از رنگ‌های جیغ استفاده نکنید.

معماری روستایی، معماری ساده و بی آلایش است. استفاده از ترکیب رنگ‌های غیر متعارف، نقاشی ساختمان با طرح و رنگ مدرن و در کل به کارگیری رنگ‌های جیغ و قوی، روح روستایی بودن خانه را نابود می‌کند. رنگ غالب فضای خانه شما در دکوراسیون روستیک، باید سفید، کرمی، شیری و رنگ‌های نزدیک به این‌ها باشد. این رنگ‌ها یاداور ملات گچی که برای سفید کردن دیوار در خانه‌های روستایی به کار می‌رود، هستند.

سخن آخر

در این مطلب به روشنی با یک دیگر دیدیم که دکوراسیون روستیک چیست. سبک معماری روستیک یا روستایی، به معماری بومی و روستایی آمریکای شمالی باز می‌گردد که امروزه مجددا بسیار پرکاربرد شده است. در این مقاله، المان‌های طبیعی که برای طراحی دکوراسیون روستیک نیاز هستند را به طور کامل توضیح دادیم و امیدواریم نکات ذکر شده، برای شما دوستان عزیز سودمند بوده باشد.

4.5 امتیاز از 937 رای


طراحی و دکوراسیون داخلی
برای سرویس طراحی و دکوراسیون داخلی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین