سرامیک و کاشی ضد اسید

ثبت درخواست "کاشی‌ کاری و نصب کاشی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
سرامیک و کاشی ضد اسید

همانطور که از سرامیک و کاشی ضد اسید مشخص است، این نوع کاشی مقاومت بسیار بالایی در برابر اسید دارد. سرامیک ضد اسید کاربرد زیادی دارد که قصد داریم به طور کامل در مورد مصارف کاشی ضد اسید، مزایا و معایب آن در این پست با شما بپردازیم. پس برای اینکه همه چیز در مورد سرامیک و کاشی ضد اسید بدانید؛ با هم شروع به خواندن کنیم.

کاشی ضد اسید چیست؟

به دلیل اینکه کاشی های سرامیکی که در ساختمان سازی دیده اید؛ در برابر اسیدها و مواد قلیایی، مقاومت ندارد؛ نوع جدیدی از کاشی به نام کاشی ضد اسید تولید شده است که در برابر تمامی انواع اسید هیدروفلوریک و اسید فسفریک بسیار مقاوم است و به هیچ وجه دچار خوردگی نمی‌شود. در واقع، نبود این نوع کاشی ها در بسیاری از صنایع و مکان هایی که در معرض اسید بودند؛ کاملا حس می‌شد. به همین دلیل سرامیک و کاشی ضد اسید تولید شده تا در محیط هایی که در معرض مواد اسیدی و شیمیایی هستند با خیال راحت، مورد استفاده قرار گیرند.

 

کاشی ضد اسید چیست؟

 

ویژگی‌های کاشی و سرامیک ضد اسید 

 • کاشی ضد اسید، کاشی بدون لعاب است که مقاومت آن در برابر مواد اسیدی بالا است.
 • میزان جذب آب توسط سرامیک ضد اسید، ۱/۵ درصد است.
 • رنگ کاشی ضد اسید، اصولا کرمی رنگ است و به دلیل استحکام بالا مورد توجه قرار گرفته است.
 • کاشی و سرامیک ضد اسید در اشکال هندسی مربع و مستطیل ساخته می‌شوند و محدودیتی برای میزان ضخامت و اندازه آنها وجود ندارد.
 • میزان جذب آب توسط کاشی و سرامیک ضد اسید بسیار ناچیز است و همین امر مانع از ایجاد یخ زدگی در این کاشی ها می‌شود.
 • به دلیل مقاومت مکانیکی بالا کاشی های ضد اسید، این کاشی ها در برابر شوک های حرارتی، سایش و خمش استحکام بالایی دارند.

 

کاربردهای کاشی ضد اسید

کاشی‌های ضد اسید و قلیایی  جهت انبارها، صنایع نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع لبنی، نیروگاه‌ها، صنایع فلزی و متالوژی، صنایع غذایی و دارویی، کارخانجات مواد شوینده، کارخانجات تولید و بازیافت سولفور و اسید سولفوریک و صنایع مشابه که سطوح در معرض ریزش اسید و یا باز قرار دارند، گزینه ی مناسبی است. در ادامه کاربرد های کاشی ضد اسید را بدانید.

 • از کاشی های ضد اسید برای پوشش حوضچه های اسید و مواد شیمیایی استفاده می‌کنند.
 • این نوع کاشی ها برای کفپوش و دیوارپوش مکان های صنعتی بسیار مناسب است.
 • کاربرد زیادی در صنایع روغن کشی، کنسرو سازی، بسته بندی مواد غذایی و … دارد.
 • کاشی ضد اسید، برای پوشش کف مکان هایی مانند آشپزخانه های صنعتی و سرویس های بهداشتی به دلیل جذب آب پایین بسیار مناسب است
 • نمونه ای از سرامیک های ضد اسید دارای سطح عاج دار هستند که باعث جلوگیری از لیز خوردن افراد می‌شود. به همین دلیل برای استفاده در حاشیه استخر ها و آشپزخانه های صنعتی که کف آن ها در معرض چربی است و احتمال لیز خوردن افراد هست می‌توانید از این سرامیک ها استفاده کنید.
 • سرامیک ضد اسید، برای محیط هایی که در معرض بارهای سنگین دینامیکی قرار دارند مانند کف انبارهای صنعتی، استفاده می‌شود.
 • کاشی ضد اسید، برای محیط‌هایی که در معرض ترافیک سنگین عبور و مرور افراد قرار دارند (مانند اماکن عمومی) استفاده می‌شود.
 • در محل هایی که احتمال بروز بوی بد و آزار دهنده وجود دارد، از این سرامیک های ضد اسید استفاده می‌شود، چرا که قدرت جذب اب این سرامیک ها به شدت پایین است و همین موضوع از جذب شدن آب، ماندن آن و ایجاد بوی بد جلوگیری می‌کند.
 • سرامیک و کاشی ضد اسید، برای محیط های کارگاهی که وسایل سنگین مخصوص حمل و نقل بار (مانند لیفتراک) رد می‌شوند، بسیار مناسب می‌شوند چون تحمل فشار زیادی را دارند.

 

نصب کاشی ضد اسید

 

سرامیک ضد اسید را چطور نصب می‌کنند؟

یکی از مهم‌ترین اصولی که باید برای نصب سرامیک و کاشی ضد اسید رعایت شود، استفاده از ملات ضد اسید مناسب و استاندارد با مکان مورد نظر برای نصب کاشی ضد اسید، است. چرا که اگر از ملات های عادی استفاده شود، بعد از مدتی اسید ملات را می‌خورد، از بند کشی سرامیک ها عبور می‌کند، به سطح زیر سرامیک نفوذ می‌کند و در نهایت باعث لق شدن سرامیک می‌شود. همچنین باعث می‌شود که به مرور آن محل بوی نامطبوعی ایجاد کند.

دومین نکته مهم برای نصب کاشی ضد اسید، بررسی سطح زیرین است. باید بررسی شود که آیا سطح شیب دار یا کاملا صاف و یک دست است! به طور مثال برای نصب کاشی ضد اسید برای کف حمام و کف سالن که مایعات روی آن ساکن نمی‌ماند و به داخل کفشور و جوی یا کانال هدایت می‌شود. می‌توان جهت صرفه جویی در هزینه ملات را ضد اسید نگرفت اما الزاما بایستی بندکشی ضد اسید باشد. یا در مثالی دیگر برای نصب سرامیک ضد اسید برای سطح حوضچه یا جوی و کانال، که مواد اسیدی در آن ساکن و ماندگار هستند. لازم است برای این سطوح حتما ملات ضد اسید و بند کشی ضد اسید استفاده شود.

توجه داشته باشید که اگر مواد بندکشی سیمانی و معمولی باشد، از بین رفتن بندکشی ها سبب نفوذ مواد اسیدی به زیر سرامیک و در نهایت لق شدن و تخریب آن می‌شود.


 

نکات خیلی مهم جهت نصب کاشی ضد اسید به شیوه صحیح

 • قبل از نصب کاشی ضد اسید، باید از اجرای مناسب زیرسازی سطح مورد کاشی کاری اطمینان حاصل نمود. 
 • استفاده از ملات یا چسب ضد اسید جهت نصب کاشی های ضد اسید صنعتی است.
 • در استفاده از ملات یا چسب و خمیر بندکشی ویژه کاشی های ضد اسید باید به دستورالعمل ها و توصیه های سازنده آنها توجه شود.
 • در هنگام نصب سرامیک ضد اسید، بسته به سایز کاشی حداقل بند 3 الی 5 میلی متر رعایت شود و نصب بدون بندکشی کاملا اشتباه هست.
 • توجه داشته باشید که زمان گیرش ملات یا چسب و خمیر بندکشی ویژه کاشی ضد اسید بسیار پایین است و پس از گیرش بسیار سخت می‌شود و دیگر امکان جداسازی آن از سطوح وجود ندارد. پس ضروری است در هنگام نصب و بند کشی نسبت به پاک کردن اضافات ملات یا چسب و خمیر بند کشی ویژه کاشی ضد اسید اقدام شود.
 • دقت داشته باشید که بندکشی کاشی های ضد اسید باید زمانی انجام شود که عملیات بند کشی منجر به لق شدن یا به هم خوردن تراز کاشی ها نگردد.
 • نکته بعد باید ببرای بندکشی باید از خمیر های مخصوص ضد اسید و برای گیرش ملات از چسب مخصوص (اپوکسی) استفاده شود.
 • استفاده از خمیر بندکشی ویژه کاشی و سرامیک های ضد اسید باید به نحوی اجرا گردد که هیچ گونه منفذ و روزنه ای در بین آن ها باقی نماند. نفوذ اسید از بند کاشی ها باعث تخریب و خوردگی بستر زیرین کاشی می‌شود. 

 

نصب سرامیک ضد اسید

 

برترین تولید کنندگان کاشی و سرامیک ایران

مراکز بسیاری وجود دارند که به فروش کاشی سرامیک ضد اسید معتبر ایرانی یعنی تکسرام و مرجان، کاشی ضد اسید مهسرام کاشی و سرامیک ضد اسید تبریز، کاشی ضد اسید البرز اقدام می نمایند. می‌توان گفت کاشی ضد اسید مرجان، کاشی ضد اسید تکسرام جز بهترین تولید کنندگان در این صنعت هستند.

سخن آخر

تا اینجا شما با اینکه کاشی ضد اسید چیست و چه کاربرد هایی دارد و همچنین با نحوه نصب سرامیک ضد اسید آشنا شدید؛ حال اگر برای نصب سرامیک و کاشی های ضد اسید به کمک یه متخصص نیاز دارید؛ روی ما حساب کنید.

کاشی‌ کاری و نصب کاشی
برای سرویس کاشی‌ کاری و نصب کاشی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading