کک گربه چگونه از بین می‌رود؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کک گربه چگونه از بین می‌رود؟

کک گربه و سگ، از دغدغه افرادی است که اهل نگهداری حیوانات خانگی هستند. کک در گربه می‌تواند به راحتی از طریق حیوانات دیگر و رفت و آمد به بیرون از منزل به وجود بیاید. کک گربه اگر به موقع ریشه کن نشود ممکن است برای حیوانتان مشکلات جدی ایجاد کند و هرچند روی بدن انسان یا سطوح دیگر به سختی امکان زنده ماندن دارد ولی لارو های آن می‌تواند ظرف مدت کوتاهی محیط خانه را آلوده کند.

در این مقاله ابتدا خواهیم دید چطور می‌توانیم کک گربه را تشخیص دهیم، سپس راه‌های پیشگیری از آن و طریقه درمان آن را نیز بررسی خواهیم کرد. وجود کک در گربه را دست کم نگیرید، این مشکل در موارد حاد ممکن است باعث کم خونی گربه نیز بشود. پس در ادامه با ما همراه باشید.

علائم تشخیص وجود کک در گربه

برای این که تشخیص دهید کک گربه به حیوان شما حمله کرده یا خیر، باید خود کک را بشناسید. کک حشره‌ای بسیار کوچک و در ابعاد کمتر از میلی‌متر است، سیاه رنگ است و بال ندارد. برای حرکت از جهش و پرش کمک می‌گیرد و در هر حرکت می‌تواند تا پنجاه سانتی‌متر بپرد. پس بعید نیست که علاوه بر بدن گربه، روی سطوح مختلف خانه، مثل کف زمین، روی مبل‌ها، مابین پرز فرش‌ها و ... رویت شود.

کک گربه باعث خارش و سوزش در حیوان می‌شود. پس اگر گربه قسمت‌های مختلف بدنش، به ویژه ناحیه سر و گوش را بیش از حد معمول بخاراند یا لیس بزند، می‌توانید احتمال وجود کک را در نظر بگیرید. وجود التهاب، قرمزی و یا ریزش موی ناحیه‌ای نیز می‌تواند علائم وجود کک باشد. وجود رد مشکی رنگ نامعلوم نیز نشانه‌ای از مدفوع کک در گربه است.

کک گربه شاید ناقل بیماری‌های دیگری مثل نوعی انگل دستگاه گوارش باشد. در این صورت می‌توانید وجود کک گربه را با تست مدفوع نیز تشخیص دهید. به هرحال در صورت وجود علائم گوارشی در حیوان، احتمال وجود کک را منتفی ندانید. اگر به وجود کک در گربه شک کردید می‌توانید با محکم تکان دادن موهای گربه و یا سشوار کردن بدن او، ملاحظه کنید که آیا کک از بدن او به بیرون می‌پرد یا خیر.

 

چگونه از کک گربه پیشگیری کنیم؟

با رعایت چند نکته ساده، می‌توانید احتمال لانه کردن کک در گربه را تا حد زیادی بکاهید. به طور کلی سعی کنید گربه شما با حیواناتی که در مورد سلامت آن‌ها مطمئن نیستید ارتباط فیزیکال نداشته باشد. بیشترین راه انتقال کک گربه، تماس با دیگر حیوانات است. از پسماندهای ساختمانی دوری کنید و اجازه ندهید گربه شما در حوالی نخاله‌های ساخت و ساز پرسه بزند.

سعی کنید گربه را از چمنزارهای بلند دور نگه دارید. برای اصلاح، به آرایشگاه معتبری مراجعه کنید که از لحاظ رعایت بهداشت به آن اطمینان دارید، مطمئن شوید که ابزار آرایشگر، حتما ضدعفونی شده‌اند و یا این که ابزار شخصی خودتان را به آرایشگاه ببرید.

در صورتی که به هرکدام از محل‌های ذکر شده (کنار حیوانات دیگر، مزارع، اطراف پسماند ساختمانی و آرایشگاه) مراجعه کردید، هنگام بازگشت به خانه از طریق کمک گرفتن از یک شانه ضد شپش و یا تکان دادن موهای بدن گربه، شپش‌های احتمالی را در همان قدم اول از او دور کنید.

 

کک گربه

 

کک گربه باعث ایجاد چه بیماری‌هایی می‌شود؟

کک اصولا از خون سایر موجودات زنده تغذیه می‌کند. برای تغذیه کردن، سطح بدن گربه را گاز می‌گیرد. گزیدگی کک گربه باعث ایجاد التهاب، قرمزی و زخم در سطح بدن گربه می‌شود که در صورت بی اهمیت بودن به این التهابات ممکن است حیوان دچار عفونت شود. خارش و سوزش بسیار آزاردهنده نیز از تبعات این زخم‌ها است.

از دیگر مشکلاتی که کک در گربه ایجاد می‌کند، ریزش موی سکه‌ای در نواحی مختلف بدن حیوان است که می‌تواند از جنبه‌های روانی نیز برای شما ناراحتی به وجود بیاورد. از مهم‌ترین مشکلاتی که کک گربه ایجاد می‌کند، انتقال سایر بیماری‌هاست. کک می‌تواند عوامل بیماری‌زای دیگر مثل نوعی انگل روده را به حیوان منتقل کند. در موارد حاد کک گزیدگی، گربه دچار کم‌خونی می‌شود و رمق خود را از دست می‌دهد.

 

راه‌های درمان کک در گربه

شاید در مورد درمان خانگی کک گربه چیزهایی شنیده باشید، توصیه ما این است که همه شنیده‌ها را کنار بگذارید؛ وقت و هزینه خود را تلف نکنید و بیش از این حیوان بیچاره را آزار ندهید. امروزه درمان‌های متعدد و پیشرفته دارویی برای درمان کک در گربه در سطح بازار وجود دارد که ظرف مدت کوتاهی کک را از بدن حیوان ریشه کن می‌کند.

شامپوهای مختلف، صابون‌های درمانی، محلول‌های دارویی ضد کک و شانه‌های مخصوص از جمله داروها و ابزارهایی است که برای از بین بردن و درمان کک، موثر هستند. مشورت با دامپزشک و یا یک داروخانه دامپزشکی، می‌توان در انتخاب یکی از این درمان‌ها و یا ترکیبی از آن‌ها شما را یاری کند. اگر گربه به کک مبتلا شده باشد، برای اطمینان از او تست بگیرید تا درصورت مبتلا شدن به بیماری دیگری مثل انگل، آن را درمان کنید.

 

کک در گربه

 

پاکسازی خانه در حین درمان کک گربه

در حین درمان، باید فضای خانه را نیز از وجود لارو و یا تخم کک پاکسازی کنید تا احتمال بروز دوباره کک به وجود نیاید. برای این کار تمامی قسمت‌های خانه مثل سطح فرش، سطح مبلمان و مابین درزهای آن، کف پوش‌ها و هر ناحیه‌ای ممکن است تخم‌های کک در آن ناحیه ریخته باشد را جاروبرقی بکشید و سپس کیسه جارو را به دقت از خانه خارج کنید.

تمام لباس‌ها و رخت خواب‌هایی که گربه با آن در تماس بوده را شستشو دهید تا لاورهای کک از بین بروند. برای مطمئن شدن از دفع این حشره، می‌توانید در مورد فرش‌ها و مبلمان از بخارشوی استفاده کنید. در نهایت به عنوان مرحله آخر از یک اسپری حشره کش معمولی طبق دستورالعمل روی بسته استفاده کنید تا از شر کک گربه خلاص شوید. دقت کنید وجود تخم‌ها و لاروهای کک در سطوح مختلف، امکان ابتلای دوباره گربه را بالا می‌برد.

سخن آخر

در این مطلب پیرامون کک گربه نکاتی را بیان کردیم. راه‌های ابتلای کک گربه، و روش‌های پیشگیری آن را بررسی کردیم. مسائل و بیماری‌هایی که کک در گربه به وجود می‌آورد ذکر شد و راه حل درمان کک گربه نیز خدمت شما عزیزان ارائه شد. اما پیش از هرچیزی لازم است که بتوانید وجود کک در گربه را تشخیص دهید، نکات لازم برای تشخیص این مسئله، در متن فوق بررسی شده است.

4.5 امتیاز از 991 رای


معاینه و درمان حیوانات
برای سرویس معاینه و درمان حیوانات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین