راهکارهای درمان سرما خوردگی گربه

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
راهکارهای درمان سرما خوردگی گربه

درمان سرماخوردگی گربه به اندازه دیگر بیماری‌های تنفسی و گوارشی گربه اهمیت دارد. اینکه بدانیم چه دارویی را در چه زمانی برای درمان سرماخوردگی گربه استفاده کنیم از جمله نکات پر اهمیت در این موضوع می‌باشد. یکی از اوصول مراقبتی انواع گربه و بچه گربه تشخیص صحیح و به موقع بیماری و مداوای آن است. سرماخوردگی گربه با علائمی مثل گرفتگی صدای گربه، تورم گلوی گربه و موارد مشابه آن همراه است. نگهداری از حیوانات خانگی بخصوص گربه تحت نظر یک دامپزشک در تشخیص به موقع و درمان سرماخوردگی گربه بسیار موثر است. سرماخوردگی بیشتر در بچه گربه‌های واکسینه نشده مشاهده می‌شود. با یافتن اطلاعات کامل در خصوص علت سرماخوردگی در گربه می‌توانید برای درمان آن اقدام کنید.

درمان سرماخوردگی گربه با مشاهده علائم و تشخیص به موقع توسط دامپزشک سریعتر و راحت تر صورت می‌گیرد. از خوراندن خودسرانه داروهایی مثل آموکسی سیلین برای درمان سراخوردگی گربه خودداری کرده و تنها دستور دامپزشک را رعایت کنید. در این مطلب یک سری پیشنهادات برای جلوگیری از ابتلای گربه خانگی به سرماخوردگی و همین طور درمان سرما خوردگی گربه نیز ارائه شده است.

 

آموکسی سیلین برای درمان سراخوردگی گربه

 

علت بروز بیماری سرماخوردگی در گربه

یکی از نکات مهم در درمان سرماخوردگی گربه تشخیص علت آن است.سرماخوردگی یک بیماری شایع و گاها کشنده در بین گربه‌ها است. علت بروز سرماخوردگی در گربه می‌تواند ویروسی و میکروبی باشد. این مورد بر اساس عوامل بوجود آورنده این بیماری متفاوت است. در معرفی دلایل رایج سرماخوردگی گربه می‌توان به دو ویروس کلسی و هرپس اشاره داشت.

 

علت بروز بیماری سرماخوردگی در گربه

 

80 الی 90 درصد علت سرماخوردگی گربه انتقال این دو ویروس می‌باشند. 10 الی 20 درصد دیگر را می‌توان به عواملی مثل باکتری بردتلا، کامیدیا، پاستورلا، مایکوپلاسما و یا ویروس ریوویروس نسبت داد.

 

علائم سرماخوردگی گربه کدامند؟

با شناخت علائم سرما خوردگی در گربه به راحتی می‌توانید درمان سرماخوردگی گربه را بصورت اوصولی در پیش گیرید.علائم سرماخوردگی در گربه می‌تواند با عوامل بالینی مشترک مثل بی اشتهایی ، ضعف، عطسه، سرفه، ترشحات شفاف تا چرکی از بینی و چشم، التهاب وقرمزی چشم و حتی کوچک و بسته شدن پلکها در موارد شدید، زخم های زبان، دهان و تورم غدد لنفاوی همراه باشد.

 

علائم سرماخوردگی گربه کدامند؟

 

اما به ندرت می‌توان عفونت در ریه که در نوع هرپس ویروس سزماخوردگی گربه مشاهده می‌شود نیز به عنوان علائم سرما خوردگی در این حیوانات خانگی اشاره داشت.

 

روش‌های درمان سرماخوردگی گربه

به این نکته در خصوص درمان سرماخوردگی گربه توجه داشته باشید که به هیچ عنوان برای درمان گربه تان از دارو‌های سرما خوردگی انسانی استفاده نکنید. استامینوفن موجود در داروهای انسانی سرما خوردگی به شدت برای گربه خطرناک و کشنده است. اگر در اثر سرما خوردگی پلک‌های گربه بهم چسبیده بود ابتدا با یک پنبه آغشته به آب ولرم پلکها را از هم جدا کرده سپس در اولین فرصت گربه سرما خورده را به دامپزشک برسانید.

 

روش‌های درمان سرماخوردگی گربه

 

در جریان درمان سرماخوردگی گربه بیشتر مواقع با اقدامات به موقع دامپزشک می‌توان گربه مریض را بدون بستری درمان کرد. از جمله اقداماتی که در این خصوص از سمت دامپزشک صورت می‌گیرد می‌توان به تجویز آنتی بیوتیک خوراکی و چشمی، داروهای ضد انواع ویروس، تمیز نمودن مرتب چشم و بینی گربه از ترشحات ناشی از سرما خوردگی، استفاده از ضد احتقان‌های بینی، کاربرد داروهای اشتها آور، استفاده از غذاهای بودار، گرم و لذیذ و همین طور بخور اشاره داشت. توجه داشته باشید مصرف قطره‌های چشمی حاوی کورتن(بتامتازون و دگزامتازو) در درمان سرما خوردگی گربه اصلا توصیه نمی‌شود.

چه گربه‌هایی در معرض ابتلا به سرما خوردگی قرار دارند؟

در جریان درمان سرماخوردگی در گربه دانستن اینکه چه گربه‌هایی بیشتر در معرض ابتلا به سرما خوردگی هستند بسیار حائز اهمیت است.گربه‌هایی که بصورت گروهی در محل‌هایی مانند پت شاپ‌ها و یا فروشگاه حیوانات خانگی، سرپناه‌ها، پرورشگاه‌های گربه نگهداری می‌شوند بیشتر از گربه‌های تنها در معرض خطر ابتدا به سرماخوردگی قرار دارند.

 

چه گربه‌هایی در معرض ابتلا به سرما خوردگی قرار دارند؟

 

علاوه بر این بچه گربه‌ها و گربه‌های واکسینه نشده، گربه‌های مبتلا به بیماری ایدز(FIV) یا لوسمی (FeLV) که در دسته گربه‌های تحت درمان با کورتن و شیمی درمانی قرار دارند، خطر ابتدا به سرما خوردگی را بیش از دیگر گربه‌ها حس می‌کنند.بطور کلی می‌توان به این شکل نتیجه گرفت که گربه‌هایی که در اثر واکسینه نشدن و انواع بیماری از سیستم دفاعی ضعیفی بر خوردار هستند بیش از بقیه گربه‌ها سرما می‌خورند.

 

انتقال سرما خوردگی در گربه به چه صورت است؟

در بحث درمان سرما خوردگی گربه باید به مورد انتقال بیماری مانند دیگر نکات توجه ویژه داشت. گربه سرما خورده تا مدت‌ها پس از بهبود امکان انتقال بیماری را به گربه‌های سالم دارد. سرما خوردگی در اثر تماس دست گربه‌های سالم با ترشحات بینی و چشم گربه ناقل بیماری سرما خوردگی انتقال می‎یابد.

 

انتقال سرما خوردگی در گربه به چه صورت است؟

 

این بیماری ممکن است در اثر باقی ماندن این ترشحات بر روی وسایل گربه مثل ظرف غذا، قفس نگهداری و یا قسمت های دیگر بطور غیر مستقیم به گربه سالم منتقل یافته و آن را دچار سرماخوردگی کند. تا جایی که می‌توانید گربه بیمار را تا مدت تعیین شده از سمت دامپزشک از دیگر حیوانات خانگی بخصوص انواع گربه دور نگهدارید.

 

راهکارهایی برای جلوگیری از سرما خوردگی گربه

بهترین و اولین راهکار برای درمان سرماخوردگی گربه پیشگیری از ابتدای گربه به این بیماری است. برای پیشگیری باید راه‌های جلوگیری از سرماخوردگی گربه که ابتدایی ترین آن واکسیناسیون گربه در برابر کلسی ویروس و هرپس ویروس است را به موقع انجام دهید. بعنوان مثال این واکسن برای بچه گربه‌ها در سن 6 هفتگی تا 4 ماهگی بصورت 3 الی 4 هفته یک بار یکی از راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری است.

 

راهکارهایی برای جلوگیری از سرما خوردگی گربه

 

البته هیچ واکسنی گربه را بصورت صد در صد از بیماری سرماخوردگی ایمن نکرده بلکه درصد ابتلای آن را کاهش می‌دهد. گربه‌های بالغ را می‌توان با تزریق دو واکسن به فاصله یک ماه از واکسینه کرد. خوشبختان جز اصلی واکسن‌های گربه مربوط به همین کلسی ویروس و هرپس ویروس و بخش ناچیزی به بیماری پن لوکوپنی(اسهال و استفراغ) در گربه‌ها اختصاص داده شده است..

 

چند پیشنهاد برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی گربه

در نهایت مطلب درمان سرماخوردگی گربه به چند پیشنهاد برای کاهش احتمال ابتلای گربه به سرماخوردگی می‌پردازیم:

 

چند پیشنهاد برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی گربه

 

  • از نگهداری گروهی انواع گربه (نهایتا 5 تا) در یک محل کوچک خودداری کنید.
  • گربه واکسینه نشده را در جمع دیگر گربه‌ها قرار ندهید.
  • از ارتباط گربه نگهداری شده توسط خودتان با گربه‌های غریبه و خیابانی خودداری کنید.
  • گربه‌های باردار را با واکسن مخصوص در حین بارداری واکسینه کنید.
  • از ارتباط بچه گربه‌ها و دیگر گربه‌ها تا پایان دوره واکسیناسیون یعنی 12 هفتگی جلوگیری کنید.

4.5 امتیاز از 1392 رای


معاینه و درمان حیوانات
برای سرویس معاینه و درمان حیوانات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین