آیا حیوانات خانگی ناقل کرونا هستند؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آیا حیوانات خانگی ناقل کرونا هستند؟

این روزها که بیماری ویروس کرونا همه جهان را درگیر کرده یکی از دغدغه های افرادی که حیوان خانگی دارند این است که آیا این ویروس از آنها با حیوانات و یا بالعکس منتقل می‌شود؟ برای جواب به این سوال باید تحقیقات دانشمندان را بررسی کرد.

در این متن به بررسی تحقیقات انجام شده در رابطه با این موضوع می‌پردازیم.

 

آیا ویروس کرونا میتواند از انسان آلوده به حیوان منتقل شود؟

 

انتقال ویروس کرونا از حیوانات

 

بر طبق شواهد پیش آمده صاحب حیوان خانگی 60 ساله درهنگ کنگ که به ویروس کرونا مبتلا شده بود. سگ او علائم عفونت ناشی از ویروس کرونا را به صورت ضعیفی نشان داد. بر این اساس محققین اعلام کردند که ممکن است انتقال انسان به حیوان امکان پذیر باشد، از این رو هرفردی که مبتلا به ویروس کرونا است و حیوان خانگی دارد بهتر است هردو در قرنطینه بمانند. اما هنوز شواهدی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان یافت نشده است. در صورتی که شواهد انتقال ویروس کرونا از انسان به حیوان نیز بسیار ضعیف بوده وو بعضی از محققین بر این باورند که ممکن است بخاطر محیط آلوده تست این سگ مثبت شده است. به همین خاطر صاحبان حیوانات رعایت بهداشت لازم را داشته باشند و تماس با حیوان را محدودترکنند.

 

اخبار نقل شده از ابتلای سگ ها به ویروس کرونا

 

ویروس کرونا، حیوانات خانگی

 

این خبر از جایی آغاز شد کهی ک سگ 17 ساله از نژاد پامرانین در هنگ کنگ ازمایش ویروس کرونامثبت داشت و منجر به مرگ اوشد. خبرگزاری ها اعلام کردنداولین مورد حیوان خانگی مبتلا به ویروس کرونا یافت شد. درصورتی که تحقیقات نشان میداد او به علت سن بالا و استرس و فشار ناشی از قرنطینه و دوری از صاحب خود فوت کرده است، و علت مرگش ابتلا به ویروس کرونا نبوده. اما چند مدت بعد دو سگ دیگر یکی ازنژاد ژرمن شپرد و دیگری از یک نژاد مختلط تشخیص دادند به ویروس کرونا مبتلا هستند و صاحب آنها نیز به این ویروس مبتلا است. آنها را برای آزمایشات و تحقیقات بیشتر به قرنطینه بردند وو مشخص شد که سگ ژرمن شپرد کرونا مثبت دارد اما سگ دیگری آزمایشش منفی اعلام شد. و دومین سگ مبتلا به ویروس کرونا را اعلام کردند اما چون این غیر ممکن بود یک سگ کرونا مثبت و دیگری منفی داشته باشد هنوز تحقیقات و آزمایشات روی آنها انجام می‌گیرد. 

 

اقدامات پیشگیری‌هایی که صاحبان باید در این شرایط داشته باشند

در حال حاضر مدرکی دال بر ابتلا سگ‌ها به این ویروس قطعی نیست با این وجود سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده که اقدامات احتیاطی را آن‌هایی که دچار این ویروس هستند و حیوان خانگی دارند انجام دهند.

  • صاحبان حیوانات خانگی حتما قبل و بعد از دست زدن به وسایل و خوراکی های حیوانات دست خود را به صورت صحیح بشویند.
  • در خانه هایی که افراد مبتلا به ویروس کرونا هستند حیوان خانگی هم باید با آنها درقرنطینه باشد.
  • اگر با حیوانتان به بیرون می‌روید وسایل او و خودتان و حتی خود حیوان را ضدعفونی کنید.

کلام آخر

این روزها شایعات زیادی در رابطه با ابتلای حیوانات به ویروس کووید_19 بسیار زیاد شده است. باید فقط خبرهایی که ازسایت سازمان بهداشت جهانی منتشر میشود را باور کرد. اما همانطور که گفته شد اقدامات و پیشگیری های لازم برای ابتلا حیوان خانگی به ویروس کورنا را جدی بگیرید. درصورتی که هنوز هیچ اخبار موثقی مبنی بر ابتلای حیوانات از انسان منتشر نشده است.

4.5 امتیاز از 1502 رای


معاینه و درمان حیوانات
برای سرویس معاینه و درمان حیوانات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین