شایع ترین بیماری های سگ

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
شایع ترین بیماری های سگ

این روزها در میان حیواناتی که با انسان‌ها زندگی می‌کنند؛ سگ محبوب‌ترین آن‌هاست. همه، سگ را به عنوان حیوانی وفادار و باهوش می‌شناسند؛ ولی عده‌ای از حیوان دوستان، به علت ترس از بیماری سگ‌ها و از دست دادن آن‌ها برای هم خانه شدن با این موجودات بسیار بامزه و باهوش، ترس دارند. اگر صاحب یک سگ هستید، ما در این مقاله سعی داریم که شما را با شایع ترین بیماری های سگ آشنا کنیم.

 

واکسیناسیون برای سگ‌ها:

جهت پیشگیری از هر نوع بیماری سگ ‌ها، واکسیناسیون آن‌ها باید به موقع انجام شود. واکسن سر وقت و درست علاوه بر جلوگیری از بیمار شدن سگ‌ها، از واگیردار شدن بیماری‌های ویروسی و باکتریایی نیز جلوگیری می‌کند، همچنین واکسیناسیون برای سگ‌ها باعث می‌شود سیستم ایمنی آن‌ها را تقویت شود و در میزان هوشیاری وفعال بودن سگ‌ها نیز تاثیر بسزایی دارد. جهت اطلاع از زمان واکسن زدن و انواع واکسن‌های ضروری باید به پزشک مخصوص حیوانات خانگی و یا کلینیک‌های دامپزشکی مراجعه کنید.

 

شایع ترین بیماری‌های سگ‌ها:

 

شایع ترین بیماری سگ ها

 

با وجود واکسیناسیون حیوانات، ممکن است به بیماری‌های شایع میان سگ‌ها از راه‌های گوناگون دچار شوند. صاحبان این حیوانات بهتر است با علائم انواع بیماری سگ‌ها آشنا شوند. در اینجا ما چند نوع از مهمترین و جدی ترین و شابع ترین بیماری سگ‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

1.بیماری کلیوی :

بیماری کلیه در تمام سنین بین سگ‌ها و گربه‌ها دیده می‌شود و حتی می‌تواند مادر زادی هم باشد، که باید توسط دامپزشک معاینه و تشخیص داده شود. سگ‌هایی که دچار بیماری کلیه شده اند بیشتر آسیب دیده اند و گاهی درمان آنها به سختی صورت گرفته است. در حالیکه گربه‌ها با این بیماری می‌توانند درمان شوند و به زندگی خود ادامه دهند.

2. دیابت:

از علائم مبتلا شدن سگ‌ها به دیابت، می‌توان افزایش یا کاهش اشتها، افزایش مصرف آب، کاهش وزن، افزایش ادرار، بی‎حالی، عفونت ادراری، استفراغ و آب مروارید یا کوری را نام برد.

درست مانند انسان‌ها، حیوانات خانگی هم در هنگامی که سنشان بالاتر می‌رود، درگیر دیابت می‌شوند. بیماری دیابت با ورزش و رژیم غذایی منظم قابل کنترل است. البته در صورتیکه پزشک معالج تشخیص دیابت بدهد این حیوانات خانگی نیاز به تزریق منظم انسولین دارند. دلایل ابتلای سگ‌ها به دیابت ژنتیک، چاقی، استرس و هیجان بیش از حد، التهاب لوزالمعده است. احتمال ابتلای سگ‌های بین 6الی 9 ساله بیشتر است و نژادهای تریر استرالیایی، اشناوزر مینیاتوری، کیش‌هاند، پودل و داشهوند خطر ابتلای بیشتری نسبت به بقیه نژادها دارند.

 

3. آرتریت یا آرتروز:

این بیماری سگ‌ها که شایع ترین بیماری میان سگها به حساب می‌آید، همان التهاب مفاصل است که با علائمی‌چون ورم مفاصل، لنگ لنگان راه رفتن، شل بودن عضلات، بی اشتهایی، ضعف و سستی و بی حالی، درد و ناراحتی زیاد و افسردگی و پرخاشگری برای سگ‌ها به همراه دارد. این بیماری سگ‌ها به موارد مختلفی چون نژاد حیوان، سن و وزن او بستگی دارد.

 

4. کنه‌ها و کک‌ها:

 

بیماری پوستی و کک و کنه در سگ ها

 

کنه‌ها و کک‌ها، با وجود اینکه بسیار ریز هستند و حتی به سختی با چشم دیده می‌شوند، ناقل انواع بیماری‌ها هستند و بیشتر منجر به بیماری پوستی برای سگ‌ها و حیوانات خانگی می‌شوند که با مراقبت‌های بهداشتی و چکاپ این مسئله قابل پیشگیری و درمان است. پس توصیه میشود اگر میخواهید از دچار شدن سگ‌ها به کنه و کک‌ها جلوگیری کنید به طور منظم آنها را حمام کنید این کار باعث جلوگیری از ابتلا به خیلی از بیماری‌ها می‌شود.

 

5. بیماری دندان در سگ‌ها:

عفونت‌های دهان معمولاً شایع‌ترین بیماری سگ‌ها هستند، که بعد از سه سالگی در سگ‌ها ایجاد می‌شود. تارتار و ژنژیویت یکی از رایج ترین مسائل دهان هستند. در حالی که بیماری‌های پریودنتال شدید مانند آبسه اغلب در سگ‌های کهنسال‌تر شایع است. علائم بسیار متداول بیماری‌های دندانی عبارتند از: نفس بد، دندان‌های شل، تغییر در اشتها، به ویژه امتناع از خوردن مواد غذایی خشک، تخلیه خون یا چرک دهان، چرت زدن، خستگی بد، توده‌های لثه یا زیر زبان و تغییر رنگ دندان‌ها و لثه‌ها. 

 

بیماری های دهان و دندان در سگ ها


درمان‌های مربوط به بیماری‌های دندانی شامل تمیز کردن دندان‌ها، استخراج و گاهی اوقات حتی یک درمان کانال ریشه مورد نیاز است. همه این درمانها باید توسط دندانپزشک مخصوص حیوانات خانگی شما انجام شود. مراقبتهای دهان و دندان برای حیوان خانگی شما بسیار مهم است و بازدید مرتب توسط دندانپزشک مخصوص حیوانات بهترین راه برای حفظ بیماری‌های جدی دندانی  هستند. اگر حیوان خانگی شما به طور مرتب بازدید می‌شود از پرورش دهنده بخواهید که دندان‌هایش را نیز تمیز کند. و تمیز کردن دندان سگ از مهمترین مراقبت‌ها برای سگ‌ها به حساب می‌آید.

 

6. عفونت گوش:

 

مشکلات گوش در سگ ها

 

اگر سگ شما مرتب دچار عفونت از ناحیه گوش می‌شود، احتمالا دچار آلرژی است و که معمولا مواد آلرژی زا در محصولات غذایی ذرت، گندم و سویا وجود دارند. یا عوامل خارجی باعث این عفونتها میشوند. سگ‌هایی که دارای گوش‌های بزرگ، آویزان هستند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت گوش هستند. اگر متوجه شدید که سگ شما خاراندن یا پنجه زدن در گوشش دارد سرش را تکان می‌دهد یا گوشش را در برابر کف یا مبلمان قرار می‌دهد این نشان می‌دهد که ممکن است عفونت گوش داشته باشد. علائم شدید ممکن است شامل قرمزی از کانال گوش، پوسته در اطراف گوش، ریزش مو در اطراف گوش، مشکلات تعادل، راه رفتن در مسیر دایره ای، درد و کاهش شنوایی.

اگر تمایل به درمان  عفونت گوش سگ خود، اولین قدم این است که گوش را تمیز و خشک کنید. اگر او مدت زیادی است که درد دارد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

7. خارش پوست یا عفونت‌های پوستی:

یکی از بیماری‌هایی که ممکن است شما دیر تر متوجه آن شوید عفونت و خارش پوست است. چون همه سگها روزانه خارش دارند اما اگر متوجه شوید سگ شما به طور دائم در حال خارش است. این نشان می‌دهد که ممکن است مشکلی داشته باشد. عامل شماره یک ایجاد خارش پوست در سگ‌ها آلرژی غذایی است. شایع ترین موادی که باعث آلرژی غذایی میشوند، عبارتند از ذرت، گندم و سویا که در بسیاری از غذاهای سگ یافت می‌شود. تغییر در مواد غذایی با آلرژی کم مانند گوشت بره و برنج ممکن است کلید از بین بردن خارش پوست سگ شما باشد.

 

خارش پوست درسگ ها

 

با این حال، اگر تغییر رژیم غذایی تغییری به دنبال نداشته باشد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. عفونت‌های باکتریایی و مخمر همچنین می‌تواند باعث خارش سگ شوند و می‌توانند منجر به مشکلی شناخته شده به عنوان نقاط داغ شوند. نقاط داغ باعث زخم‌های بسیار دردناک، به ویژه برای سگ‌هایی با پوست ضخیم دارند، می‌شود.

بسته به نوع عفونت، دامپزشک شما ممکن است یک شامپو برای درمان آلرژی‌ها یا پماد آنتی بیوتیک برای عفونت‌های شدید پوست توصیه کند. تعدادی از دلایل برای پوست خارش دار سگ وجود دارد بنابراین تشخیص درست اولین گام در درمان این مشکل است.

 

8. استفراغ و اسهال:

درست مثل انسان، گوارش سگ‌ها نیز ناراحت می‌شود و به همین ترتیب، درست مانند افراد، بعد از چند روز مشکل آن‌ها حل خواهد شد. با این حال، اگر متوجه شدید که سگ شما استفراغ کرده یا اسهال بیش از حد را تجربه کرده یا به نظر می‌رسد که هر دو یا هر دو به مدت طولانی هستند باید بلافاصله به دامپزشک او تلفن کنید. استفراغ مداوم و اسهال می‌تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد.

پاروا ویروس، کرم روده و انگل‌ها بیماری‌هایی هستند که سبب ناراحتی روده در سگ شما می‌شود. یک تشخیص مناسب از دامپزشک شما، مشکل دقیق و درمان را که باید در نظر گرفته شود تعیین می‌کند.

 

پاروو (پاروا) ویروس چیست؟

یک نوع بیماری ویروسی سگ‌ها است که بسیار مسری است و اغلب در حیواناتی دیده می‌شود که واکسینه نشده اند. در دو نوع عفونت روده ای که با اسهال، استفراغ و بی اشتهایی و کاهش وزن حیوان همراه است که قابل درمان می‌باشد و با واکسیناسیون به موقع قابل پیشگیری نیز می‌باشد و نوع دیگر آن گرفتگی عضلات قلبی است که منجر به مرگ می‌شود.

 

9. سفتی و درد:

 

مشکلات عضلات در سگ ها

 

اگر سگ شما شش ساله یا بزرگتر باشد ممکن است متوجه شده باشید که در موقعیت نشسته یا دراز کشیدن او ناآرام به نظر می‌آید یا شاید بالا رفتن از پله‌ها نیز برایش دشوار باشد. این علائم این است که او دچار سفتی و درد شده  است

برای درمان این بیماری در سگ خود، سعی کنید همیشه سگ را در وزن نرمال نگه دارید. افزایش سن اجتناب ناپذیر است، اما افزایش وزن را می‌توان کنترل کرد. به سگ در نگه داشتن وزن ثابت کمک کنید . با ورزش دادن به او و مدام در تحرک نگهداشتنش، کمک می‌کنید تا وزن نرمال داشته باشد و دچار گرفتگی عضلات نشود.

 

10. چاقی:

 

چاقی در سگ ها

 

بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا سگ شما نیاز به کاهش وزن دارد این است که دستان خود را روی قفسه سینه سگ قرار دهید. اگر شما نتوانستید دنده‌های او را احساس کنید؛ این نشانه این است که سگ شما دارای اضافه وزن است. در اغلب سگها، چاقی کاملاً واضح است اما برای سگ‌هایی که کمی‌ خز دار هستند، آزمون تست قفسه سینه برای تعیین اینکه آیا آنها نیاز به کاهش وزن دارند بهترین راه است. بهترین درمان برای چاقی، ارائه یک رژیم غذایی با کیفیت بالا برای سگ شما است و مطمئن شوید که او به طور منظم تحرک دارد و تمرین می‌کند.

 

11.کرم قلبی یا هرت وورم:

 

بیماری های شایع در سگ ها

 

این بیماری توسط پشه گسترش یافته و در سگ‌ها بسیار شایع است و کاملاً قابل درمان است. این کرم‌ها از طریق نوعی پشه از حیوان به حیوان منتقل می‌شوند و برای زیاد شدن به یک کرم ماده و یک کرم نر نیاز دارند. این انگل می‌تواند تا ۳۰ سانتی‌متر رشد کند. این بیماری سگ‌ها با آزمایش خون و چکاپ دوره ای حیوان توسط متخصص قابل تشخیص و درمان است. 

علائم ابتلا به این بیماری: مشکل در تنفس، سرفه، استفراغ، کاهش وزن و خستگی بیش از حد. اما بعضی از سگ‌ها تا اواخر مراحل عفونت، علائمی‌ ندارند.

راه‌های تشخیص این بیماری: رادیوگرافی، آزمایش خون، سونوگرافی اما از آنجایی که کرم قلب توسط پشه به سگ منتقل می‌شود، سگ‌هایی که در مناطق گرم و مرطوب زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض این نوع بیماری هستند.

 

کلام آخر

به خاطر داشته باشید مهم است که به رفتار سگ خود دقیقاً توجه کنید و برای تغییراتی که ممکن است ناراحتی خود را به شما نشان دهد، دقت کنید. در حالی که این بیماری‌ها رایج هستند و بیشتر آنها جدی نیستند، اما اگر آنها به درستی درمان نشوند، ممکن است جدی شوند. حال که با شایع ترین بیماری های سگ آشنا شدید، اگر درمورد سلامت سگ خود شک و تردید دارید و یا نگرانی هستید می‌توانید با متخصص دامپزشکی حیوانات خانگی مشورت کنید.

4.5 امتیاز از 1471 رای


معاینه و درمان حیوانات
برای سرویس معاینه و درمان حیوانات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین