تشخیص و درمان کک در سگ

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تشخیص و درمان کک در سگ

اگر در مورد کک سگ نگرانی دارید، این مقاله برای شما نوشته شده است. سگ‌ها به دلیل پوشش خاصی که روی پوست خود دارند می‌توانند از محیط بیرون و یا حیوانات دیگر، کک را به خود گرفته و به درون منزل راه دهند. کک در سگ مسئله ای است که همواره برای صاحبان این حیوان خانگی دغدغه ایجاد کرده است.

کک سگ اگر چه نمی‌تواند روی بدن انسان زندگی کند و انسان میزبان خوبی برایش نیست؛ ولی برای خود سگ می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. برای از بین بردن کک سگ، ابتدا باید بتوانیم این حشره آزار دهنده را تشخیص دهیم. در این مقاله باهم خواهیم دید کک در سگ چگونه قابل تشخیص است، راه های پیشگیری از آن چیست و چطور درمان می‌شود. با ما باشید.

کک سگ را چطور تشخیص دهیم؟

این حشرات موذی بسیار ریز و میکروسکوپی هستد؛ از این رو معمولا در بدو ورود به بدن سگ و پیش از تکثیر، به راحتی قابل تشخیص نیستند. ابعاد کک سگ کمتر از یک میلی متر است. پوست سختی دارند که به راحتی آسیب نمی‌بیند و رنگ آن‌ها قهوه ای مایل به سیاه است. اشتباه نکنید، کک ها بال ندارند؛ بلکه صرفا می‌توانند بپرند و از طریق همین جهش کردن است که وارد بدن سگ می‌شوند.

کک در اثر پرش ممکن است روی محیط های دیگری مثل سطح زمین یا دست و پای شما نیز بیفتند. پس اگر در محیط منزل متوجه نقاط سیاهی شدید که گهگاهی از سویی به سوی دیگر می‌روند، احتمال وجود کک سگ را در نظر بگیرید. در کل می‌توان گفت کک سگ، نقطه کوچک سیاه رنگ و سفتی است که بال ندارد و جهش می‌کند. البته کک سگ با آزمایش مدفوع نیز قابل تشخیص است.

 

کک سگ

 

چگونه از پیدا شدن کک در سگ پیشگیری کنیم؟

نه فقط در این مورد خاص بلکه همه جا و همیشه، پیشگیری بهتر از درمان است. برای این که از بروز کک در سگ  جلوگیری شود سعی کنید سگ را به محیط هایی که چمنزارهای بلند دارد نبرید. علف‌های بلند محل بسیار مناسبی برای زندگی و انتقال سگ‌ها است. مورد بعدی که به آن توجه می‌کنید این باشد که سعی کنید اجازه ندهید سگ شما با دیگر حیوانات زیاد در تماس باشد.

این تماس می‌تواند شامل تماس با حیوانات خانگی دیگر افراد که از آن‌ها شناخت چندانی ندارید باشد، می‌تواند تماس با حیوانات ولگرد در خیابان و پارک‌ها باشد و یا می‌تواند تماس با حیوانات در مزارع باشد. به هر جهت بهتر است تماس سگ شما با حیواناتی که از سلامتشان مطمئن نیستید کمتر تماس داشته باشد.

شاید به نظر نرسد ولی نخاله‌های ساختمانی نیز از جمله مکان‌هایی است که کک سگ به حضور در آنجا تمایل نشان می‌دهد. پس مراقب باشید سگتان کمتر در این محیط ها پرسه بزند. به طور کلی رعایت پاکیزگی و مسائل بهداشتی نیز در پیشگیری از وقوع انواع بیماری‌ها از جمله بروز کک سگ موثر است.

 

کک سگ باعث ایجاد چه مشکلاتی می‌شود؟

کک سگ از خون حیوان تغذیه می‌کند و برای این کار پوست بدن او را گاز می‌گیرد. محل این گزیدگی دچار التهاب و حساسیت می‌شود. این حساسیت و التهاب می‌تواند پیشرفت کند و تبدیل به زخم و عفونت شود. علاوه بر تمام این موارد، خارش و سوزش دائمی محل گزش نیز می‌تواند برای حیوان بسیار آزار دهنده باشد.

کک گزیدگی ممکن است باعث ریز موی پوششی حیوان نیز بشود. کک در سگ عامل انتقال بعضی عوامل بیماری زا است، لارو کرم نواری و بیمای طاعون خیارکی از جمله امراضی است که کک می‌تواند آن‌ها را انتقال دهد. گزش کک در موارد حاد منجر به کم خونی حیوان نیز خواهد شد.

 کک در حین تغذیه از خون سگ، می‌تواند در بدن وی تخم ریزی کند. این تخم ها در طی حرکت حیوان می‌توانند به سطوح دیگر بریزند و محیط را آلوده کنند.

 

کک در سگ

 

برای درمان کک در سگ چه کنیم؟

کک اگرچه از دیرباز با زندگی حیوان عجین شده و موجب آزار این گونه‌ها می‌شود، ولی این روزها با پیشرفت محسوس دانش پزشکی می‌توان به سرعت و به راحتی از شر این حشرات موذی خلاص شد. انواع مخصوص صابون‌ها، شامپوها، محلول‌های دارویی و حتی شانه‌های مخصوص بیرون کشیدن کک از مو در سطح بازار یافت می‌شود.

کافی است با دامپزشک حیوان خود مشورت کوتاهی بکنید و از وی بخواهید بهترین نسخه ممکن را برای شما بنویسد. سپس با تهیه نسخه و اجرای آن طبق دستورالعمل به سرعت از شر کک سگ خلاص شوید. در نظر داشته باشید در مراحل انتهایی درمان حیوان، شروع به پاک سازی خانه نیز بکنید.

تمام محیط خانه و درزها را جارو و ضدعفوتی کنید. کیسه جارو را حتما و به سرعت از منزل خارج نمایید. فرش‌ها، لباس‌ها، حوله‌ها، ملحفه‌ها و هر آنچه حیوان با آن‌ها در تماس بوده را شستشو دهید. در صورت امکان و برای اطمینان بیشتر، خانه را علیه کک سمپاشی کنید. یک اسپری حشره کش معمولی نیز برای این کار می‌تواند مفید باشد.

این اقدامات برای آن است که تخم‌ها و لارو‌های کک از بین بروند و مجددا بعد از بهبود حیوان وارد بدن او نشوند. پس این مرحله را جدی بگیرید. البته بعد از سمپاشی، حتما برای چند ساعت فضای منزل را ترک کنید که استنشاق سم به شما و حیوانتان آسیبی نرساند و از طرفی زمان کافی فراهم شود که باقی مانده کک ها از بین بروند.

سخن نهایی و جمع بندی

کک سگ از جمله حشرات موذی است که باعث آزار و اذیت شما و حیوانتان می‌شود. کک در سگ، شبیه نقاط سیاه و سفت و محکمی هستند که جهش می‌کنند و جابجا می‌شود. سگ می‌تواند از محیط بیرون از خانه و یا حیوانات دیگر به کک آلوده شود و آن را به خانه منتقل کند. گزیدگی کک سگ باعث التهاب و عفونت می‌شود و حتی ممکن است ریزش مو ایجاد کند.

در مواردی، کک در سگ باعث انتقال کرم نواری و طاعون خیارکی می‌شود. پس بهترین راه این است که از بروز آن پیشگیری کنید. راه های پیشگیری از کک سگ، در این مقاله توضیح داده شد. همچنین روش‌های درمانی مثل استفاده از شامپو، صابون، محلول و شانه مخصوص وجود دارد که می‌توانید طبق توصیه دامپزشک از آن‌ها استفاده کنید. همچنین بعد از درمان، محیط خانه نیز باید از سگ پاکسازی شود.

4.5 امتیاز از 995 رای


معاینه و درمان حیوانات
برای سرویس معاینه و درمان حیوانات از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین