علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن

ثبت درخواست " تعمیر کابینت "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن

علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن از جمله اطلاعاتی است که امکان دارد بارها به کارتان بیاید؛ درست مانند تشخیص ایراد و تعویض جک کابینت. کاربرد بالای پیدا کردن علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن در رفع خرابی درب کابینت به دلیل تعامل بالای ما با درب کابینت در طول روز است.

در نتیجه درب و انواع جک کابینت (که مسئولیت باز و بسته شدن آن را به عهده دارد) بیشتر از قسمت‌های دیگر در معرض خرابی است. در این مقاله علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن را با هم بررسی می‌کنیم، تا در صورت خرابی درب کابینت و درست باز و بسته نشدن آن، خودتان بتوانید مشکل را حل کنید.

با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با انواع جک کابینت با دلایل خرابی، نحوه رفع آنها و البته آموزش تعویض جک پمپی کابینت نیز آشنا شوید.

 

علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن

 

انواع جک کابینت

پیش از اینکه یکراست دست به آچار شویم و دنبال علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن برویم، بهتر است ابتدا این قطعه و انواع آن را بهتر بشناسیم. مطمئن باشید که شناخت انواع جک کابینت در تشخیص خرابی جک نصبی بر لولای در کابینت به شدت شما کمک خواهد کرد.

جک کابینت با توجه مکانیزم، کاربرد، وزن، محل و روش نصب مدل‌های مختلفی دارد. در ادامه رایج‌ترین انواع جک کابینت و کاربرد آنها را معرفی کرده‌ایم:

 

انواع جک پمپی کابینت (جک گازی)

نام این قطعه در مقاله‌های آموزشی مانند علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن زیاد دیده می‌شود. جک پمپی کابینت بیشترین کاربرد را در کابینت‌هایی دارد که درب آنها به سمت بالا باز می‌شود، مانند کابینت‌های بالای هود یا درب‌های نصب‌شده جلوی آبچکان‌ها.

این جک‌ها با فلز و پلاستیک ساخته می‌شوند، و مقاومت بالایی در برابر ضربه و زنگ‌زدگی دارند. در مقایسه با انواع جک کابینت، جک پمپی، که به آن جک گازی هم می‌گویند، نرم‌تر هم است و بسیار راحت و روان باز و بسته می‌شود.

نصب آسان جک پمپی هم باعث شده تا بتوان تعویض جک کابینت را (پس از پیدا کردن علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن) به راحتی انجام داد. توجه داشته باشید که قیمت جک پمپی کابینت متناسب با نوع و کاربردی که دارد، متغیر است.

شل شدن جک پمپی کابینت یکی از ایرادات رایج این نمونه است، که در بخش تعمیر جک کابینت کامل به آن پرداخته‌ایم.

 

تعمیر جک کابینت

 

جک کابینت 100 نیوتن

یکی دیگر از انواع جک کابینت با کاربرد بالا، چک کابینت 100 نیوتن است. این جک در واقع یکی از مدل‌های جک پمپی است؛ و چون می‌تواند اینکه فشاری به اندازه 100 نیوتن را تحمل می‌کند، این نام روی آن گذاشته شده.

البته انواع جک کابینت 80 و 120 نیوتنی هم در بازار موجود هستند؛ اما این مدل بیشترین استفاده را دارد. بسته به وزن درب کابینت، باید از جکی با توان متفاوت استفاده کرد. خوشبختانه این جک‌ها نیز در بحث علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن روش تعویض ساده‌ای دارند.

 

جک آرام بند کابینت

جک آرام بند یکی از نمونه‌های شناخته‌شده بین انواع جک کابینت است. همان‌طور که می‌دانید، این نوع جک کابینت نحوه باز و بسته شدن درب کابینت را محدود کرده، و در واقع تا حدودی سرعت باز و بسته شدن کابینت را کنترل می‌کند.

از ویژگی‌های مثبت این نمونه می‌توانیم به داشتن پیچ تنظیم سرعت بسته شدن درب، داشتن رگلاژ با توجه به وزن درب، و البته پیچیده نبودن نصب پس از اطلاع از علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن است.

 

انواع جک کابینت

 

جک کابینت اتوبوسی

یکی از انواع جک کابینت که برای درب‌های افقی یا روی آبچکان نصب می‌شود، جک اتوبوسی (اونتوس HL) است. این جک‌ها کاری می‌‌کنند که درب‌ها مانند درب اتوبوس باز شوند.

البته برای استفاده از این جک‌ها عرض درب حتما باید از 60 سانتی‌متر بیشتر باشد. همچنین، خوب است بدانید که جک کابینت اتوبوسی دو مدل اصلی دارد: معمولی و آرام‌بند.

 

جک کابینت دو درب

جک‌های دو درب (اونتوس HF) یکی از مدرن‌ترین انواع جک کابینت است، که مشخصا در کابینت‌هایی با دو درب و آشپزخانه‌هایی با سقف بلند کاربرد دارد. مکانیزم این جک‌ها به گونه‌ای است که درب را هنگام باز شدن (به سمت بالا) به دو قسمت تقسیم می‌کنند، انگار که درب تا خورده باشد.

پیدا کردن علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن ممکن است نسبت به نمونه‌های دیگر کمی چالش‌برانگیزتر باشد.

 

سایر جک‌های کابینت اونتوس

پیش از اینکه بخش تعمیر جک درب کابینت را شروع کنیم، سایر مدل‌های محبوب اونتوس را کوتاه معرفی می‌کنیم:

  • جک اونتوس HS: یک جک مناسب برای کابینت‌های بزرگ با یک درب در آشپزخانه‌هایی با سقف کوتاه؛ چون به جای باز کردن درب به صورت عمودی، آن را به صورت زاویه‌دار باز می‌کند.
  • جک اونتوس HK: از انواع جک کابینت بسیار مطرح، معتبر و مقرون به صرفه است، که برای چرخش در جای خود به حداقل فضا احتیاج دارد.
  • جک اونتوس HK-S: این جک پیشرفته هم برای کابینت‌های دیواری کوچک بسیار مناسب است. البته تعمیر جک درب کابینت در این مدل نیز می‌تواند پیچیدگی‌های خود را داشته باشد.
  • جک اونتوس HK-XS: یک جک مقرون به صرفه و باکیفیت دیگر که برای کابینت‌های کم‌عمق ایده‌آل است. خبر خوب دیگر نصب ساده این نمونه در روند تعمیر جک کابینت است.

 

جک پمپی کابینت

 

علت خرابی جک کابینت چیست؟

حالا که انواع جک کابینت را می‌شناسیم، در این قسمت مهمترین دلایل خرابی این یراق‌آلات پرکاربرد را بررسی می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن را متوجه شوید.

در بیشتر مواقع برای تعمیر جک کابینت باید آن را تعویض کرد. اما عجله نکنید، شاید بتوان با تعمیرات ساده مشکل را برطرف کرد. در بحث تعمیر جک درب کابینت اصولا دو نوع خرابی داریم:

  • خرابی جک کابینت به دلیل خشکی قطعات درب، که مهمترین نشانه ایجاد صدایی سوت‌مانند باز و بسته کردن درب کابینت است. دلیل اصلی این مشکل خشکی بین قطعات درب و لولاست که با یک روغن‌کاری ساده برطرف می‌شود. برای اینکار کافیست کمی روغن روی نقطه اتصال جک و درب بریزید.
  • خرابی جک درب کابینت به دلیل آسیب دیدن قطعات، که گاهی با تعمیر و گاهی هم تنها با تعویض انواع جک کابینت رفع می‌شود. در ادامه این ایرادات را دقیق‌تر بررسی کرده‌ایم.

 

جک کابینت 100 نیوتن

 

تعمیر جک کابینت به دلیل عدم تناسب تحمل آن با وزن درب

بالاتر دیدیم که جک‌ها با توجه به وزنی که تحمل می‌کنند (بر حسب نیوتن)، مدل‌های مختلفی دارند. در نتیجه اگر تحمل جک از وزن درب کمتر باشد، باید منتظر شل شدن جک پمپی کابینت یا شکستن آن باشید.

در چنین موقعیت‌هایی تعمیر جک درب کابینت معنا ندارد، و باید جک قدیمی را با یک نمونه قوی‌تر جایگزین کرد.

 

خراب شدن جک کابینت به دلیل نصب در جهت اشتباه

شاید به نظر نیاید، اما نصب جک در جهت اشتباه در واقع یکی از معمول‌ترین دلایل خرابی این قطعه است. این اتفاق باعث ورود رطوبت به درون پمپ، خارج شدن گاز و نهایتا خرابی جک کابینت خواهد شد.

در این حالت نیز برای تعمیر جک کابینت باید آن را تعویض کرد. برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل مطمئن شوید که بازوی استیل جک در قسمت پایین قرار می‌گیرد.

 

جک آرام بند کابینت

 

تعمیر جک کابینت به دلیل کیفیت پایین

اگر جک تهیه شده (مخصوصا بازوی استیل و پمپ آن) با مواد مرغوب ساخته نشه باشدد، مدام باید دنبال روش‌های تعمیر جک درب کابینت باشید. هنگام خرید یراق‌آلات و انواع جک کابینت از کیفیت آنها مطمئن شوید، تا عمر کوتاه آنها شما رابه زحمت نیندازد.

 

خرابی انواع جک به دلیل استفاده زیاد یا نادرست

استفاده اشتباه از کابینت‌ها (مثلا باز و بسته کردن درب کابینت بیش از پانزده بار در یک دقیقه) یا استفاده از آنها به مدت طولانی نیز می‌تواند موجب شل شدن جک پمپی کابینت، مستهلک شدن و نهایتا خرابی آنها شود. برای تعمیر جک کابینت در این حالت نیز باید آن را تعویض کرد.

 

آموزش تعویض جک پمپی کابینت

 

راهنمای نصب جک پمپی کابینت

همان‌طور که اشاره کردیم، رفع شل شدن جک پمپی کابینت و نصب مجدد آن ساده و سرراست است. پس از در نظر گرفتن نوع و اندازه نصب جک پمپی کابینت، به راحتی می‌توانید این جک را در منزل تعویض کنید.

برای اینکار به دریل و پیچ‌گوشتی احتیاج دارید. وقتی این وسایل را آماده کردید، ابتدا باید با دریل بدنه کابینت را از محل پیچ‌ها سوراخ کنید. بعد از آن هم سوراخ‌های روی درب کابینت را ایجاد کنید. در نهایت با فشاری خفیف جک را در محل خود قرار دهید.

پس پیدا کردن از علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن، هنگام نصب جک پمپی کابینت توجه داشته باشید که زاویه مناسب برای نصب آن 60 درجه است؛ چون این زاویه برای باز و بسته شدن درب کمدها شرایط بهتری را به وجود می‌آورد.

سایر نکات مهم آموزش تعویض جک پمپی کابینت را در ادامه می‌بینید:

  • جک پمپی را چرب نکنید؛ این جک‌ها مواد اولیه روان‌کننده درب را دارند.
  • جک های پمپی را نباید بیش از حد باز و بسته کرد (در هر دقیقه بیش از پانزده بار).
  • برای تعویض گاز جک پمپی حتما از افراد متخصص کمک بگیرید. انجام اینکار به تنهایی خطرناک است.

 

شل شدن جک پمپی کابینت

 

بهترین جک کابینت

انواع جک کابینت کارکردهای مختلفی دارند. علاوه بر جک‌های معرفی‌شده جک کابینت ساعتی، کمرشکن، جاکفشی هم در بازار موجود هستند. بنابراین، بهترین جک کابینت در وهله اول با توجه به نوع کابینت (که نیاز شما آن را مشخص کرده است) و کاربرد آن مشخص می‌شود.

با این حال، اگر هدف‌تان این است که کمتر به علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن احتیاج پیدا کنید، جک پمپی یک نمونه جک کابینت خوب خواهد بود. برندهای بلوم، فانتونی و صام هم از شرکت‌های برتر تولیدکننده این یراق‌آلات هستند که خوب است آنها را بشناسید.

خدمات تخصصی تعمیر جک کابینت

امیدواریم با مطالعه این مطلب علت خرابی جک کابینت و راه حل تعمیر آن را متوجه شده باشید. اگر برای رفع شل شدن جک پمپی کابینت، تعمیر جک درب کابینت یا بخش‌های دیگر این کمدهای پرکاربرد به کمک متخصصین تعمیرات کابینت تهران و سایر شهرهای دیگر احتیاج داشتید، می‌توانید آنها را در اپلیکیشن و وبسایت «خدمت از ما» پیدا کنید.

4.5 امتیاز از 1628 رای


تعمیر کابینت
برای سرویس تعمیر کابینت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین