مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم؟

ثبت درخواست " مبل شویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم؟

تمیز کردن مبلی که چنددقیقه پیش کثیف شده، بسیار ساده است. اما تمیز کردن مبل چرک مرده با لکه‌های قدیمی کمی داستان را پیچیده می‌کند.

اگر مدت‌هاست که به هردلیلی مبلمان‌تان را شست‌وشو نداده‌اید، با ما همراه باشید تا ببینیم مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم؛ و برای هرنوع پارچه مبلی چه نکاتی را باید مد نظر بگیریم. 

مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم؟

در حالت کلی، مراحل تمیز کردن مبل چرک مرده به صورت زیر است:

 

جاروبرقی‌تان (و سریِ مناسب آن) را آماده کنید

جارو زدن پای ثابت مراحل تمیز کردن انواع مبلمان است. کاری که شما باید انجام دهید، جارو کشیدن مبل با سریِ برس‌دار (و البته نرم) است تا خراشی روی پارچه نیفتد.

شاید تصور کنید اینکار به تمیز کردن مبل چرک مرده کمک خاصی نکند. اما در واقعیت، اینکار مقداری از گرد و غبار و آلودگی‌های سطحی را پاک می‌کند، و شانس محصولات پاک‌کننده (اعم از خانگی و صنعتی) برای از بین بردن لکه‌ها را افزایش می‌دهد؛ ضمنا، از بیشتر کدر شدن لکه‌های جدید و قدیمی جلوگیری می‌کند.

 

لکه‌ها را با بخار سست کنید

یکی از مهمترین مراحل تمیز کردن مبل چرک مرده، نرم کردن لکه‌ها به کمک بخار است. اگر دستگاه بخار داشته باشید که کارتان فوق‌العاده راحت خواهد بود و احتمالا احتیاجی به خواندن بخش‌های بعد هم ندارید!

اما اگر این دستگاه در دسترس‌تان نیست، با اتو هم می‌توانید اینکار را انجام دهید. اتو را روی حالت بخار قرار دهید و با فاصله از پارچه، محل لکه‌های اساسی را بخار دهید. اگر لکه‌ها زیاد باشند، باید صبر و حوصله بیشتری به خرج دهید تا همه‌شان را بخار دهید، اما ارزش‌اش را دارد.

 

مراحل تمیز کردن مبل چرک مرده

 

(در صورت امکان) از آب و صابون کمک بگیرید

توجه: تمیز کردن مبل چرک مرده با پارچه جیر، چرم و دیگر پارچه‌های ظریف استفاده نکنید! (شوینده مناسب هرنوع پارچه را در ادامه گفته‌ایم) برای اینکه مشکلی پیش نیاید، پیش از انجام این مرحله، برچسب دستورالعمل تمیز کردن مبلمان‌تان را بررسی کنید.

این برچسب کوچک معمولا در یک نقطه نامحسوس از مبلمان، مثلا کنار آن یا زیر بالشتک‌ها قرار دارد. این برچسب اطلاعاتی درباره پارچه و نحوه نگهداری‌اش دارد. مثلا برخی پارچه‌ها را می‌توان با آب تمیز کرد، اما برخی دیگر به پودرهای خاصی احتیاج دارند. راهنمای مرجع و کوتاهِ این دستورالعمل‌ها به این شکل است:

  • برچسب "W"؛ می‌توانید از شوینده‌های مایع برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید.
  • برچسب "S"؛ برای تمیز کردن مبلمان‌تان باید از حلال پاک‌کننده خشک استفاده کنید.
  • برچسب "WS"؛ هم می‌توانید از محصولات مبتنی بر آب و هم محصولات بدون آب استفاده کنید.
  • برچسب "X"؛ فقط می‌توانید مبل را جارو برقی کنید و برس بکشید. در این حالت، بهتر است به جای اینکه از موتورهای جست‌وجو بپرسید "مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم؟"، برای محو کردنِ لکه‌های سرسخت با متخصص تماس بگیرید.

 

اگر مبل‌تان برچسب W یا WS داشت، کمی صابون مایع را در آب گرم رقیق کنید. سپس مقداری از آن را روی یک اسفنج خشک بریزید و به آرامی لکه‌ها را پاک کنید. اسفنج را روی پارچه نکشید، و سعی کنید با ضربه‌های آرام لکه را پاک کنید.

یکبار دیگر اینکار را برای پاک کردن صابون باقیمانده آن را انجام دهید. در آخر هم یک پارچه تمیز یا یک حوله کاغذی را روی ناحیه لکه‌دار فشار دهید تا رطوبت باقی‌مانده را جذب کند.

 

از سرکه یا الکل استفاده کنید

اگر طبق دستورالعمل مبلمان‌تان نمی‌توانستید از آب استفاده کنید، اما دیگر محصولات مایع بدون مشکل بودند، سراغ سرکه و خواص جادویی‌اش بروید. اینجا هم اصول شستن مبل چرک مرده بسیار ساده است.

کافی‌ست یک‌چهارم فنجان سرکه را با سه‌چهارم فنجان آب ترکیب کنی، مقداری از آن را روی یک پارچه تمیز بریزید و لکه‌ها سست‌شده را با ضربه‌های آرام پاک کنید. وقتی کارتان تمام شد، همه پنجره‌ها را باز کنید تا مبل‌ها به طور طبیعی خشک شوند و بوی سرکه هم کاملا از بین برود.

برای لکه‌های قدیمی از اتانول یا دیگر الکل‌های داروخانه‌ای هم می‌توانید استفاده کنید.

توجه: جهت محکم‌کاری، بد نیست ابتدا سرکه رقیق‌شده یا الکل را در یک نقطه نامشخص تست کنید تا مطمئن شوید رنگ پارچه آسیبی نمی‌بینند.

 

مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم

 

از شوینده‌های قوی‌ترِ خانگی/صنعتی کمک بگیرید

اگر این راه‌ها جواب ندادند، مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم؟ از اینجا به بعد باید سراغ روش‌های قوی‌تری بروید، مثلا این شوینده خانگی را امتحان کنید:

  • هفت قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای
  • یک و نیم فنجان پوست لیمو و پرتقال
  • یک لیتر آب

همه مواد را در یک ظرف مخلوط کنید و مقداری از آن را با پارچه تمیز روی لکه اعمال کنید. جدا از روش‌های خانگی، می‌توانید از انواع اسپری لکه‌بر و شوینده مبل هم استفاده کنید، البته برای روی پارچه مبلیِ شما آسیبی به دنبال نداشته باشند.


 

اصول شستن مبل چرک مرده با رویه‌های متفاوت

بسته به رویه مبل‌تان، در ادامه می‌توانید بهترین لکه‌برها برای آن را پیدا کنید.

 

تمیز کردن مبل چرک مرده ابریشمی

راه حل رایجی مانند استفاده از آب و صابون، اصلا برای مبلمان ابریشمی مناسب نیست. اگر از صابون استفاده کنید، به مقدار زیادی آب برای از بین بردن کامل کف احتیاج خواهید داشت، که می‌تواند به پارچه آسیب بزند. به جای آن، توصیه می‌شود از محلولی با میزان مساوی سرکه یا آب لیمو با آب ولرم استفاده کنید.

روش دیگر برای تمیز کردن مبل چرک مرده ابریشمی، استفاده از جوش شیرین است. مقداری جوش شیرین روی لکه‌ها بپاشید و آنها را با دستمالی نرم یا حوله بپوشانید. پس از چنددقیقه دستمال را بردارید و مبل را با سریِ برس‌دار و نرم جارو بکشید. در آخر روی لکه‌ها کاغذ خشک‌کن قرار دهید و اتو بکشید تا لکه‌ها به کاغذ بچسبند.

 

مبل چرک مرده مخمل را چگونه تمیز کنیم؟

در یک کاسه کوچک، مقدار مساوی آب مقطر و سرکه سفید (یا آبلیموی طبیعی) را مخلوط کنید. بعد از جارو کشیدنِ رویه مبل و گرفتن بخار روی لکه‌ها، یک پارچه میکروفیبر تمیز را با محلول مرطوب کنید.

به آرامی روی قسمت‌های لکه‌دار از سمت بیرون ضربه بزنید و به تدریج به طرف مرکز لکه‌ها حرکت کنید. اینکار را تا زمانی که لکه شروع به محو شدن کند، ادامه دهید. وقتی لکه‌ها پاک شدند، با یک پارچه نرم و تمیز آب ناحیه تمیزشده را کاملا جذب کنید. در آخر هم با یک برس نرم، رویه را در جهت خواب پرزها شانه کنید.

 

اصول شستن مبل چرک مرده

 

اصول شستن مبل چرک مرده چرمی

مبلمان چرمی را با هرماده‌ای نمی‌توان شست‌وشو داد، اما همچنان گزینه‌های زیادی برای تمیز کردن آن در مقالات مختلف معرفی می‌شود.

بین تمام موارد معرفی‌شده، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تمیز کردن مبل چرک مرده چرمی، مخلوطی از سرکه مقطر سفید و آب به میزان مساوی‌ست. این مخلوط آنقدر قوی است که بتواند لکه‌های قدیمی را از بین ببرد، و آنقدر ملایم است که آسیبی به مبل وارد نکند. از دستمال میکروفیبر استفاده کنید و مراقب باشید رویه مبل کاملا مرطوب نشود؛ در حدی که بتوانید لکه‌ها را پاک کنید کافی‌ست.

برای لکه‌های سرسخت‌تر، می‌توانید از کمی الکل مالشی و پنبه استفاده کنید؛ و در آخر با دستمالی مرطوب باقی‌مانده‌ی الکل (و همچنین سرکه) را پاک کنید. برای نرم کردن چرم هم می‌توانید از ترکیبی از صابون کودک، آب و سرکه استفاده کنید.

 

مراحل تمیز کردن مبل چرک مرده جیر

لکه‌بریِ مبل‌های جیر تا حدی مانند مبلمان چرم است. شما اینجا هم می‌توانید از سرکه سفید و آب استفاده کنید، و با حرکات دورانیِ ملایم لکه‌ها را پاک کنید. الکل مالشی هم برای پاک کردن لکه‌ها مناسب است و اثری از خود به جا نمی‌گذارد. پس از خشک شدن رویه جیر هم یک حوله تمیز روی آن بکشید تا پرزها در حالت مناسب خشک شوند.

 

چگونه مبل چرک مرده پشمی را تمیز کنیم؟

بهترین روش برای پاک کردن مبل‌هایی با رویه‌های پشمی و پارچه‌ای، همان است که ابتدا راهنما گفتیم. بعد از جارو کشیدن و بخار دادن لکه‌ها، از محلول آب گرم و صابون مایع استفاده کنید.

تمیز کردن مبل چرک مرده به کمک متخصص

امیدواریم حالا بهتر بدانید پاسخ مناسب به سوال مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم برای هرپارچه چیست؛ و بهترین شوینده‌های طبیعی برای آنها را بشناسید. تمرکز اصلیِ ما در این راهنما، معرفی روش‌های خانگی برای پاک کردن لکه‌های قدیمی و چندساله بود.

اگر این راه‌ها پاسخگو نبودند، شوینده‌های تخصصیِ صنعتی، شست‌وشو با دستگاه بخار، و به ویژه کمک گرفتن از کارشناسان مجموعه‌های مبل شویی قطعا کمک‌کننده خواهد بود. اگر گزینه آخر را انتخاب کردید، روی «خدمت از ما» برای پیدا کردن بهترین متخصصان شهرتان حساب کنید.

5.0 امتیاز از 2 رای


مبل شویی
برای سرویس مبل شویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین