تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش و چند ترفند دیگر

ثبت درخواست " مبل شویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش و چند ترفند دیگر

تمیز کردن مبل پارچه اي، یکی از بزرگترین دغدغه‌های هر خانم خانه داری است؛ برای کاهش هزینه‌ها می‌توان بجای سپردن مبلمان به کارخانه‌ها و خشکشویی‌ها، تمیز کردن مبل را در منزل با یک شوینده و تمیز کننده مناسب انجام داد.

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل تمیز کردن مبل و چند ترفند ساده و کاربردی از قبیل: تميز كردن مبل پارچه اي با شامپو فرش، تمیز کردن مبل با جوش شیرین، شستن مبل پارچه‌ ای با سرکه، تمیز کردن مبل با آب اکسیژنه و... آشنا کنیم.

طرز شستن مبل با شامپو فرش و هر شوینده دیگر که مناسب جنس پارچه مبلمان شما باشد، اصول و قوائدی دارد که با مطالعه این متن، بهتر با آن آشنا خواهید شد.

 

 

برای تميز كردن مبل چه کار کنیم؟

پاک کردن مبلمان پارچه ای کار آسان اما حساسی است. خیلی اوقات پیش می آید که با دیدن لکه‌های زیاد و کثیفی روی مبل، سریعاً به سراغ پارچه تنظیف و مواد شوینده می‌رویم و سعی می کنیم لکه‌ها را پاک کنیم. اما متاسفانه نتیجه‌ای که می‌خواهیم را نمی‌بینیم چون نه تنها لکه‌ها پاک نمی شوند، بلکه جای مواد شوینده هم روی پارچه مبل باقی می‌ماند و لکه‌ها بزرگتر خواهند شد.

نکته این است که باید ضمن به کار بردن شوینده مناسب مبلمان پارچه اي، مراحل قبل از استفاده از تمیز کننده مبل را حتماً انجام دهید. این مراحل که در بخش بعدی توضیح داده شده‌اند، بسیار ساده هستند و از تثبیت لکه‌ها جلوگیری می‌کنند. همچنین لازم است بعد از طی گام به گام تمیز کردن مبل، نکات مهمی در ارتباط با خشک کردن مبل و استفاده از براق کننده رعایت کنید که در بخش انتهایی به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

چگونه مبل را تمیز کنیم؟

 

 

مراحل تمیز کردن مبل پارچه‌‌ ای

در این قسمت به صورت گام به گام مراحل تمیز کردن مبل پارچه ای را برایتان شرح داده‌ایم، تا به راحتی بتوانید پارچه مبل خانه یا محل کار خود را تمیز کنید. تمیز کردن مبل کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست؛ بلکه صرفا با دانستن چند نکته اصلی می‌توانید آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

 

1- مرحله اول: جارو و برس کشیدن

مرحله اول تمیز کردن مبل پارچه‌ اي با استفاده از لکه بر مبل، شامپو فرش، بخارشوی و جاروبرقی و یا برس‌های غلتکی است. برای تمیز کردن مبل پارچه‌ ای، ابتدا باید همه کوسن‌ها و قطعات جدا شدنی را بردارید تا بتوانید هر چیزی را که بین مبل‌ها افتاده تمیز کنید. خودکارها، سکه‌ها، دستگاه‌های کنترل از راه دور، چیزهایی نیستند که شما نتوانید بین مبل‌ها پیدا کنید! حالا جاروبرقی را راه بیندازید تا گرد و غبار و آشغال‌های ریز سطحی روی مبل را پاک کنید.
برای اینکه کار تميز كردن مبل پارچه اي را بهتر انجام دهید، به شما توصیه می‌کنیم که بعد از جاروبرقی، یک برس نرم روی آن بکشید تا سطح مبل تمیز‌تر شود. در حین تمیز کردن مبل، برای جمع کردن موها، جاروبرقی‌ها معمولا قطعات مخصوصی دارند و در غیر این صورت می‌توانید از برس‌های غلتکی براي تميز كردن مبل استفاده کنید.

 

طرز شستن مبل با شامپو فرش

 

2- مرحله دوم: توجه به راهنمای شستشوی مبل

دومین مرحله تمیز کردن مبل پارچه‌ اي توجه به دفترچه راهنمای مبلمان است. بسیاری از سازندگان مبل یک برچسب یا دفترچه راهنما همراه با مبل عرضه می‌کنند و روش تمیز کردن مبل پارچه اي با شامپو فرش و یا روش‌های دیگر را در آن توضیح می‌دهند. اگر مبل شما به رنگ سفید و یا روشن است، بهتر است دقت زیادی در تمیز کردن و یا پاک کردن لکه از روی آن انجام دهید. همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد شستن مبل رنگ سفید و روشن، مقاله تمیز کردن مبلمان سفید را مطالعه کنید. 

این دستورالعمل‌ها را کامل بخوانید؛ چون توصیه‌های خوبی در مورد بهترین مواد شوینده مبل برای پارچه مبلمان شما و روش استفاده از آن، توضیح داده شده است. مثلا طرز شستن مبل با شامپو فرش، سرکه یا آب اکسیژنه نیز ممکن است در متن آمده باشد. معمولا در برچسب‌ها یا دفترچه‌های راهنما علائمی وجود دارد که بد نیست براي تميز كردن مبل آن‌ها را بدانید. این علائم و مفاهیم آن‌ها در جدول زیر منعکس شده است:

 

راهنمای شستن مبل‌های پارچه‌ای 

علامت مفهوم علامت راهنما جهت تمیز کردن مبل پارچه ای
W این علامت یعنی شما می‌توانید براي تميز كردن مبل پارچه ای خود از شوینده‌هایی که در آب حل می‌شوند، مانند شامپو استفاده کنید.
S این علامت نشان می‌دهد که بهترين روش تميز كردن مبل پارچه اي استفاده از شوینده‌های غیر آبی و شستشو به صورت خشک است.
SW یعنی شما می‌توانید تميز كردن مبل پارچه ای را به هر دو روش گفته شده (WوS)، بشویید.
X این علامت یعنی این که پارچه مبل شما اصولا نباید شسته شود و فقط می‌توانید آن را با جاروبرقی یا برس تمیز کنید.

 

3- مرحله سوم: لکه زدایی

سومین اقدامی که برای تمیز کردن مبل پارچه اي باید انجام داد، تمیز کردن لکه‌هاست. اگر مشکل فقط لکه‌ها هستند، لازم نیست کل مبل پارچه ای را بشویید. کافی است فقط لکه‌ها را از بین بیرید. در مواردی هم که لازم است کل مبل تمیز شود، بهتر است اول لکه زدایی شود.

برای تمیز کردن مبل پارچه ای بهتر است لکه زدایی قبل از شستشو انجام شود. لکه زدایی از مهم‌ترین مراحل تمیز کردن مبل است؛ زیرا لکه‌ها با فرآیند معمولی شستشو به خوبی تمیز نخواهند شد و نیاز به صرف تلاش بیشتری در مقایسه با تمیز کردن مبل در نواحی دیگر دارند.

 

4- مرحله چهارم: پاک کردن کل مبل

چهارمین مرحله برای تمیز کردن مبل پارچه ای، شستن مبلمان است. برای تمیز کردن مبل، اگر رویه مبل شما جدا می‌شود، می‌توانید آن را جدا کنید و در ماشین لباسشویی یا خشکشویی بشویید. اگر رویه‌های مبل جدا نمی‌شوند، به نکات زیر برای شستشو و خشکشویی مبل در منزل توجه کنید:

  • هنگام استفاده از شوینده (یا حتی تميز كردن مبل پارچه اي با شامپو فرش و سرکه)‌، در‌ها و پنجره‌ها را باز کنید، و در صورت امکان تهویه را هم روشن کنید.
  • برای انتخاب بهترین مواد شوینده مبل، مطابق دستورالعمل‌های برچسب یا دفترچه شرکت سازنده عمل کنید. سازندگان مبل‌های پارچه‌ای معمولا جنس پارچه و ماده شوینده مناسب آن را در برچسب یا دفترچه راهنما می‌نویسند. در غیر این صورت از فروشنده سوال کنید تا در تمیز کردن انواع مبل پارچه ای ساتن، مخمل و... با چند ترفند ساده، دچار مشکل نشوید. تمیز کردن مبل پارچه اي با شامپو فرش، در صورتی که توسط شوینده مناسبی انجام نشود، به پارچه مبل آسیب می‌زند.
  • قبل از استفاده تمیز کننده روی کل مبل، شوینده را روی قسمتی از مبل که در دید نیست، امتحان کنید. برای این کار، دستمال تمیزی را به مواد شوینده آغشته و آن قسمت را تمیز کنید. پس از چند دقیقه ببینید که رنگ پارچه مبل تغییری نکرده باشد. سپس یک دستمال کاغذی را تا کرده روی آن قسمت فشار دهید؛ اگر دستمال رنگی نشد، می‌توانید با خیال راحت از آن ماده شوینده براي تميز كردن مبل استفاده کنید.

 

تميز كردن مبل پارچه اي

 

در این مرحله از تمیز کردن مبل پارچه اي، باید برای انتخاب شوینده‌ براي تميز كردن مبل اهمیت زیادی قائل شد.

  • برای شستن مبل با شامپو فرش و تهیه محلول، می‌توانید علاوه بر شامپو، از شوینده‌های دیگر نیز استفاده کنید. شوینده و آب را باید با نسبت‌های مساوی ترکیب و به خوبی مخلوط کنید. اگر قصد دارید تميز كردن مبل پارچه اي با سرکه را امتحان کنید، حتما آن را پیش از استفاده رقیق کنید.
  • تمیز کردن مبل پارچه ای با شوینده‌ خشک هم امکان‌پذیر است. برای استفاده از آن‌ها لازم نیست آب به کار ببرید. دستورالعمل روی شوینده را بخوانید و بر اساس آن عمل کنید. هیچ شوینده‌ای را مستقیما روی مبل نریزید؛ مخصوصا براي تميز كردن مبل مخمل. همیشه ابتدا مواد شوینده مبل را روی یک دستمال تمیز بریزید، و سپس آن را روی سطح مبل پخش کنید. در صورت تماس مستقیم شوینده در حین تمیز کردن مبل، ممکن است به رنگ و بافت پارچه آسیب برسد.

 

از چه شوینده ای برای مبل پارچه اي استفاده کنیم؟

در این مرحله می‌خواهیم چند ترفند ساده را به شما توضیح دهیم که با استفاده از آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه، به تمیز کردن مبل بپردازید و بتوانید شستشوی مبلمان خود را به بهترین شکل در منزل انجام دهید. طرز شستن مبل با شامپو فرش، از جمله روش‌هایی است که در این بخش توضیح داده خواهد شد.

 

ترفند اول: تميز كردن مبل پارچه اي با سرکه + آب اکسیژنه

تميز كردن مبل پارچه اي با سرکه و آب اکسیژنه یک ترفند خانگی و کم‌هزینه است. البته قبل از استفاده از آب اکسیژنه براي تميز كردن مبل، باید به این نکته توجه کنید که ممکن است این ماده به پارچه‌های رنگ تیره آسیب وارد کند و رنگ آن‌ها را روشن‌تر کند. بنابراین برای تميز كردن مبل مخمل یا شستشوی مبل پارچه ساتن با رنگ پارچه تیره از آب اکسیژنه استفاده نکنید. در این صورت شستن مبل با سرکه، نتیجه بهتری به همراه دارد.

برای تميز كردن مبل پارچه اي با سرکه و آب اکسیژنه، ابتدا باید 4 قاشق غذا خوری آب اکسیژنه را به 50٪ سرکه رقیق شده در آب اضافه کنید. سپس محلول را در یک بطری اسپری بریزید و آن را تکان دهید. حال محلول را روی لکه‌‌های مبل اسپری نمایید. چند دقیقه صبر کنید تا محلول اثر خود را بگذارد. قبل از اینکه محلول خشک شود، سطح مرطوب را با حوله کاغذی قسمت آغشته به محلول را تمیز کنید. این کار را تا زمانی که همه لکه‌ها از بین بروند ادامه دهید. همچنین می‌توانید برای اینکه تمام سطح مبل خود را به طور کامل تمیز کنید، تنها از سرکه استفاده و با بخارشوی مبل خود را تمیز کنید.

 

تمیز کردن مبل

 

ترفند دوم: استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن مبل پارچه اي

تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین، ترفند دیگری است که این روز‌ها به شدت رایج شده است. این ترفند برای مبلمان‌هایی که خیلی کثیف نیستند و تنها کمی گردوغبار دارند، بهترين روش تميز كردن مبل پارچه اي است. برای اینکار می‌بایست مقداری جوش شیرین را روی سطح مبل بریزید و بعد از گذشت یک ساعت، با جاروبرقی جوش شیرین را از روی سطح مبل خود تمیز کنید. به همین سادگی.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین باعث می‌شود که مبلمان شما بوی تازگی پیدا کند. اگر قصد شستشوی کامل و تمیز کردن مبل را ندارید و تنها می‌خواهید مبلمان را کمی تروتازه کنید، روی آن پودر جوش شیرین بپاشید و بگذارید 20 دقیقه بماند تا بوهای نامطلوب را جذب کند. در صورتی که می‌خواهید از این کار نتیجه بهتری بگیرید، بگذارید جوش شیرین، یک شب روی مبل بماند تا بوی نامطبوع پارچه مبل و کوسن‌ها را برطرف کند (البته برای شستن کوسن مبل می توانید از ماشین لباسشویی هم استفاده کنید). سپس با جاروبرقی سطح مبلمان را تمیز کنید. اکنون مبل شما تمیز شده‌است و مثل روز اول به نظر می‌‌رسد.

 

ترفند سوم: طرز شستن مبل با شامپو فرش

تمیز کردن مبل پارچه اي با شامپو فرش، بهترین و ساده‌ترین روش براي تميز كردن مبل (هر مبلی) است. کافی است در یک ظرف مقداری شامپو فرش بریزید، و با یک پارچه نرم ولی مقاوم، مبلمان را شستشو دهید. تمیز کردن مبل پارچه اي با شامپو فرش باعث از بین رفتن هرگونه آلودگی و کثیفی از سطح مبل می‌شود. از آنجا که مبل پس از شامپو فرش کشیدن، آب کشی نمی‌شود و شامپو فرش در آن باقی می‌ماند، ذرات آلودگی در سطح مبل پخش می‌شود. پس بهتر است بعد از تمیز کردن مبل با شامپو فرش، با یک بخارشور یا جاروبرقی معمولی، ذرات آلوده روی مبل‌ها را از بین ببرید.

طرز شستن مبل با شامپو فرش، پیچیدگی چندانی ندارد؛ صرفا باید آب و شامپو را با نسبتی که روی بسته شامپو ذکر شده است به خوبی مخلوط کنید تا شوینده رقیق شود. بهتر است این آب ولرم باشد. مخلوط کردن را باید تا جایی ادامه دهید که شامپو به خوبی کف کند. حالا می‌توانید به تمیز کردن مبل پارچه اي با شامپو فرش بپردازید. با استفاده از پارچه، فوم یا ابر نرم، شامپو را روی سطح مبل بکشید تا مبل تمیز شود. پس از طی شدن زمان لازم، برای تکمیل فرایند طرز شستن مبل با شامپو فرش، کف باقی‌مانده را با یک پارچه تمیز از روی پارچه بردارید.

 

ترفند چهارم: تميز كردن مبل با بخارشوی

تمیز کردن مبل با بخارشوی، چهارمین ترفند برای شستن مبل است. طرز استفاده از بخارشوی برای مبل به این صورت است که این دستگاه براي تميز كردن مبل از مقدار کمی آب استفاده می‌کند و با حرارت زیاد به درون آلودگی‌های پارچه مبل نفوذ می‌کند. تميز كردن مبل با بخارشوی را می‌توانید با آب یا یا شوینده انجام دهید. سر بخارشو را به آرامی در سطح مبل حرکت دهید تا آب یا شوینده در تمام سطح آن توزیع شود. کمی صبر کنید، سپس با رها کردن دکمه، اجازه دهید مکنده فعال شود و شوینده اضافی را از سطح مبل جمع کند.

 

ترفند پنجم: تميز كردن مبل پارچه اي با اسفنج نرم

گاهی تمام چیزی که برای تمیز کردن مبل نیاز دارید، یک اسفنج نرم است. تنها باید یک اسفنج نرم را در محلول شوینده مبل بزنید و چند بار بفشارید تا خوب کف کند. سپس با اسفنج شوینده را روی سطح مبل پخش کرده و مبل را تمیز کنید. پس از این کار، با یک پارچه تمیز و مرطوب، شوینده را از سطح مبل پاک کنید.

براي تميز كردن مبل پارچه اي باید این کار را چند بار تکرار کنید تا شوینده کاملا از سطح مبل پاک شود. تمیز کردن مبل پارچه‌ ای بدون انجام این مرحله باعث باقی ماندن شوینده مبل، مخصوصا شوینده‌های خشک می‌شود که می‌تواند رنگ پارچه مبل را تغییر دهد. پس حتما این کار را چند بار تکرار کنید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

 

تمیز کردن مبل با شوینده مناسب پارچه

 

نکات مهم بعد از پاك كردن مبل پارچه ای

بعد از شستن مبل پارچه اي چه کارهایی باید انجام دهیم؟ فرقی ندارد تمیز کردن مبل پارچه اي با شامپو فرش انتخاب شما است یا تمیز کردن مبل با روش‌های دیگر؛ مراحلی وجود دارد که پس از تمیز کردن مبل پارچه اي باید آن‌ها را انجام دهید. اگر در این مورد اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می‌شود حتما نکات زیر را مطالعه نمایید:

 

1. خشک کردن مبل

پس از شستن مبلمان پارچه ای، برای خشک کردن مبل پارچه ای از هیچ وسیله‌ای استفاده نکنید و اجازه دهید آرام آرام خشک شود. برای خشک شدن لازم نیست مبل را در مسیر جریان هوا قرار دهید. چون این کار باعث می‌شود که گرد و غبار هوا به مبل جذب شود و در بعضی قسمت‌ها، لکه ایجاد شود. در بخش طرز شستن مبل با شامپو فرش، بیان شد که پس از سپری شدن زمان لازم، کف شامپو را با پارچه ای تمیز از سطح مبل پاک کنید. توجه کنید این به معنی خشک کردن مبل نیست، بلکه صرفا به منظور برداشتن کف است.

 

2. استفاده از مواد براق‌کننده

بعد از تميز كردن مبل پارچه اي با شامپو فرش یا شوینده‌های دیگر، اگر مبل شما بخش‌های غیر پارچه‌ای هم داشته باشد، بسته به جنس آن‌ها، باید بطور اختصاصی آنها را تمیز کنید. مثلا اگر چوبی هستند باید از روغن‌های مخصوص چوب، و اگر فلزی هستند باید از مواد تمیز کننده و براق کننده مخصوص فلزات استفاده کنید. مواظب باشید که این مواد روی پارچه مبل نریزد تا زحمات‌تان براي تميز كردن مبل هدر نرود.

 

3. استفاده از یک ماده تثبیت‌کننده

بعد از تمیز کردن مبل پارچه ای، استفاده از یک ماده تثبیت‌کننده به نگهداری رنگ و بافت پارچه مبل کمک زیادی می‌کند. این ماده را باید بعد از تميز كردن و شستن مبل پارچه ای به کار ببرید تا دوام پارچه بیشتر شود. مواد تثبیت کننده را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و ابتدا آن‌ها را امتحان کنید.

 

شما با مطالعه این مقاله مراحل تمیز کردن مبل پارچه ای را همراه با چند ترفند ساده و کاربردی در شستن مبل فرا گرفته‌اید. اگر هنوز دست به کار نشده‌اید، به تمام نکات مهم گفته شده درباره شستشوی مبلمان و تمیز کردن مبل دقت نمایید.

خواهید دید که استفاده از این ترفندها چقدر نتیجه‌بخش و البته ساده است. تمیز کردن مبل پارچه اي با شامپو فرش از بهترین روش‌های تمیز کردن مبل پارچه اي است؛ از این رو در مطلب فوق، پیرامون طرز شستن مبل با شامپو فرش نیز نکاتی بیان شد. البته اگر برای مبل شویی نیاز به افراد کاربلد و ماهر دارید، می‌توانید از متخصصین فعال در "خدمت از ما" کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1779 رای


مبل شویی
برای سرویس مبل شویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین