تمیز کردن مبل پارچه ای با چند ترفند ساده

ثبت درخواست "مبل شویی"
تمیز کردن مبل پارچه ای با چند ترفند ساده

تميز كردن مبل پارچه ای چگونه است؟

تمیز کردن مبلمان پارچه ای، یکی از بزرگترین دغدغه‌های هر خانم خانه داری است؛ که همواره سعی می‌کنند بجای سپردن مبلمان به کارخانه‌ها و خشکشویی‌ها، این کار را در منزل انجام دهند؛ به همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل تمیز کردن مبل پارچه‌ای و چند ترفند ساده و کاربردی از قبیل: تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین، شستن مبل پارچه‌ای با سرکه، تمیز کردن مبل با آب اکسیژنه و ... آشنا کنیم.

مراحل تمیز کردن مبل پارچه‌‌ ای

در این قسمت به صورت گام به گام مراحل تمیز کردن مبل پارچه ای برای شما شرح داده‌ایم که به راحتی بتوانید پارچه مبل خانه یا محل کار خود را تمیز نمایید:

 

 • مرحله اول تمیز کردن مبل پارچه‌‌ ای:

مرحله اول تمیز کردن مبل پارچه‌ای، استفاده از جاروبرقی و یا برس‌های غلتکی است. برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای، ابتدا باید همه کوسن‌ها و قطعات جدا شدنی را بردارید تا بتوانید هر چیزی را که بین مبل‌ها افتاده تمیز کنید. خودکارها، سکه‌ها، دستگاه‌های کنترل از راه دور، چیزی نیست که شما نتوانید بین مبل‌ها پیدا کنید! حالا جاروبرقی را راه بیندازید تا گرد و غبار و آشغال‌های ریز سطحی روی مبل را پاک کنید.
برای تمیز کردن مبل پارچه ای، در شرایط ایده آل که می‌خواهید سنگ تمام بگذارید، با یک برس نرم روی آن بکشید تا سطح مبل تمیز‌تر شود. برای جمع کردن موها، جارو برقی‌ها معمولا قطعات مخصوصی دارند و در غیر این صورت، از برس‌های غلتکی استفاده کنید.

 

بهترين روش تميز كردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش تميز كردن مبل پارچه اي با سرکه تميز كردن پارچه مبل روش پاك كردن مبل پارچه اي

 

 • مرحله دوم تمیز کردن مبل پارچه‌ ای:

دومین مرحله تمیز کردن مبل پارچه‌ای استفاده از دفترچه راهنمای مبلمان است. خیلی از سازندگان مبل یک برچسب یا دفترچه راهنما همراه با مبل عرضه می‌کنند و روش تمیز کردن را در آن توضیح می‌دهند. این دستورالعمل‌ها را کامل بخوانید؛ چون توصیه‌های خوبی در مورد مواد شوینده مناسب برای پارچه مبل شما و روش استفاده آن، توضیح داده شده است. معمولا در برچسب‌ها یا دفترچه‌های راهنما علائمی وجود دارد که بد نیست آن‌ها را بدانید. این علائم و مفاهیم آن‌ها در جدول زیر منعکس شده است:

 

راهنمای شستن مبل‌های پارچه‌ای 

علامت علامت مفهوم علامت جهت تمیز کردن مبل پارچه ای
W این علامت یعنی شما می‌توانید پارچه مبلتان را با شوینده‌هایی که در آب حل می‌شوند، مانند شامپو بشویید.
S این علامت نشان می‌دهد که پارچه شما فقط با شوینده‌های غیر آبی و به صورت خشک شسته شود و در صورت شسته شدن با شوینده‌های آبی، آسیب می‌بیند.
SW یعنی شما می‌توانید پارچه مبلتان را به هر دو روشی که گفته شد (WوS)، بشویید.
X این علامت یعنی این که پارچه مبل شما اصولا نباید شسته شود و فقط می‌توانید آن را با جاروبرقی یا برس تمیز کنید.

 

 • مرحله سوم تمیز کردن مبل پارچه‌ ای:

سومین اقدامی که برای تمیز کردن مبل پارچه ای باید انجام داد، تمیز کردن لکه‌ها است. اگر مشکل فقط لکه‌ها هستند، لازم نیست کل مبل پارچه ای را بشویید. کافی است فقط لکه‌ها را از بین بیرید. در مواردی هم که لازم است کل مبل تمیز شود، بهتر است اول لکه زدایی شود. برای تمیز کردن مبل پارچه ای بهتر است لکه زدایی قبل از شستشوی انجام شود.

 

 • مرحله چهارم تمیز کردن مبل پارچه ای:

چهارمین مرحله برای تمیز کردن مبل پارچه ای شستن مبلمان است. اگر رویه مبل شما جدا می‌شود، می‌توانید آن را باز کنید و در ماشین لباسشویی یا خشکشویی بشویید. اگر رویه‌های مبل جدا نمی‌شوند، به نکات زیر توجه کنید:

 • هنگام استفاده از شوینده‌، در‌ها و پنجره‌ها را باز کنید و در صورت امکان تهویه را روشن نمایید.
 • در انتخاب محصولات شوینده، مطابق دستورالعمل‌های برچسب یا دفترچه شرکت سازنده عمل نمایید. سازندگان مبل‌های پارچه‌ای معمولا جنس پارچه و ماده شوینده مناسب آن را در برچسب یا دفترچه راهنما می‌نویسند. در غیر این صورت از فروشنده سوال کنید تا در تمیز کردن مبل پارچه ای با چند ترفند ساده، دچار مشکل نشوید.
 • قبل از شروع کار، شوینده را روی قسمتی از مبل که در دید نیست، تست نمایید. برای این کار، دستمال تمیزی را به مواد شوینده آغشته نمایید و آن قسمت را تمیز کنید؛ پس از چند دقیقه ببینید رنگ پارچه مبل تغییری نکرده باشد. سپس یک دستمال کاغذی را تا کرده روی آن قسمت فشار دهید؛ اگر دستمال رنگی نشد، می‌توانید با خیال راحت از آن ماده شوینده استفاده نماید.

 

روش تميز كردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین تميز كردن مبل پارچه اي با شامپو فرش براي تميز كردن مبل پارچه ای نحوه تميز كردن مبل پارچه اي

 

در این مرحله از تمیز کردن مبل پارچه ای، انتخاب شوینده‌ مبل اهمیت زیادی دارند.

 • برای تمیز کردن مبل پارچه ای، می‌توانید برای تهیه محلول، از شامپو فرش یا شوینده‌های دیگر استفاده کنید. شوینده و آب را باید با نسبت‌های مساوی ترکیب و مخلوط کنید.
 • تمیز کردن مبل پارچه ای با شوینده‌ی خشک هم امکان پذیر است. برای استفاده از آن‌ها لازم نیست آب به کار ببرید. دستورالعمل روی شوینده را بخوانید و بر اساس آن عمل کنید. هیچ شوینده‌ای را مستقیما روی مبل نریزید؛ آن را روی یک دستمال ریخته، سپس روی سطح مبل پخش کنید.

 

چند ترفند ساده برای شستن مبل پارچه ای:

در این مرحله می‌خواهیم چند ترفند ساده را به شما توضیح دهیم که با استفاده از آن‌ها در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه، بتوانید شستشوی مبلمان خود را به بهترین شکل ممکن در منزل انجام دهید.

 

 • اولین ترفند برای تمیز کردن مبل پارچه ای: استفاده از سرکه + آب اکسیژنه

اولین ترفند برای تمیز کردن مبل پارچه ای، استفاده از سرکه و آب اکسیژنه است. اما قبل از استفاده از آب اکسیژنه، به این نکته توجه کنید که ممکن است این ماده به پارچه‌های رنگ تیره آسیب وارد کند و رنگ آن‌ها را کدر و روشن سازد. بنابراین برای شستن مبل‌هایی با رنگ پارچه تیره از آب اکسیژنه استفاده نکنید. در این صورت شستن مبل با سرکه، نتیجه بهتری به همراه دارد.

برای شستن مبل با سرکه و آب اکسیژنه، ابتدا می‌بایست؛ 4 قاشق غذا خوری آب اکسیژنه را به 50٪ سرکه رقیق شده در آب اضافه کنید. سپس محلول را در یک بطری اسپری بریزید و آن را تکان دهید. حال باید محلول را روی لکه‌‌های موجود بر سطح مبل خود اسپری نمایید. چند دقیقه صبر کنید تا محلول اثر خود را بگذارد. قبل از اینکه محلول خشک شود، سطح آغشته به آن را با حوله کاغذی قسمت آغشته به محلول را تمیز کنید. این کار را تا زمانی که همه لکه‌ها از بین نرفته‌اند؛ ادامه دهید. همچنین می‌توانید برای اینکه تمام سطح مبل خود را به طور کامل تمیز کنید، تنها از سرکه استفاده کرده و با بخارشوی مبل خود را تمیز کنید.

 

برای تميز كردن مبل چه کار کنیم؟

چگونه مبل مخملی را تمیز کنیم لکه بر مبل روش تميز كردن مبل پارچه اي براي تميز كردن مبل پاك كردن مبل پارچه اي

 

 • دومین ترفند برای تمیز کردن مبل پارچه ای: استفاده از جوش شیرین

تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین، ترفند دیگری است که این روز‌ها رایج شده‌است. این ترفند برای مبلمان‌هایی است که خیلی کثیف نیست و تنها مقداری گرد و غبار دارد. حال برای تمیز کردن مبلمان پارچه ای می‌بایست مقداری جوش شیرین را روی سطح مبل خود بریزید و بعد از گذشت یک ساعت، با جاروبرقی جوش شیرین را از روی سطح مبل خود تمیز کنید.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین باعث می‌شود که مبلمان شما بوی تازگی پیدا کند. به این منظور روی آن پودر جوش شیرین بپاشید. بگذارید 20 دقیقه بماند تا بوهای نامطلوب را جذب کند. در صورتی که می‌خواهید از این کار نتیجه بهتری بگیرید، بگذارید جوش شیرین، یک شب تا صبح روی مبل بماند تا بوی نامطبوع پارچه مبل و کوسن‌ها را برطرف کند. سپس با جاروبرقی سطح مبلمان را تمیز نمایید. اکنون مبل شما تمیز شده‌است و مثل روز اولش به نظر می‌‌رسد.

 

 • سومین ترفند برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای: استفاده از شامپو فرش

تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش، بهترین و ساده ترین روش است. کافی است در یک ظرف مقداری شامپو فرش ریخته و با یک پارچه نرم ولی مقاوم، مبلمان را شست و شو دهید. تمیز کردن مبل پارچه ای با شامپو فرش باعث از بین رفتن آلودگی می‌شود. از آنجا که مبل پس از شامپو فرش کشیدن، آب کشی نمی‌شود و شامپو فرش در آن باقی می‌ماند، ذرات آلودگی در سطح مبل پخش می‌شود؛ پس بهتر است بعد از تمیز کردن مبل با شامپو فرش، با یک بخارشور یا جاروبرقی معمولی، ذرات آلوده روی مبل‌ها را از بین ببرید.

 

 • چهارمین ترفند برای تمیز کردن مبل پارچه ای: استفاده از بخارشوی

تمیز کردن مبل با بخارشوی، چهارمین ترفند برای شستن مبل است. چون از مقدار کمی آب استفاده می‌کند و با حرارت زیاد به درون پارچه مبل نفوذ می‌کند. شستن مبل با بخارشو را می‌توانید با آب یا یا شوینده انجام دهید. سر بخارشو را به آرامی در سطح مبل حرکت دهید تا آب یا شوینده در تمام سطح آن توزیع شود. کمی صبر کنید، سپس با رها کردن دکمه، اجازه دهید مکنده فعال شود و شوینده اضافی از سطح مبل جمع شود.

 

 • پنجمین ترفند برای تمیز کردن مبل پارچه ای: با استفاده از اسفنج نرم

برای تمیز کردن مبل پارچه ای، می‌توانید یک اسفنج نرم را در محلول شوینده بزنید و چند بار بفشارید تا خوب کف کند. سپس با اسفنج، شوینده را روی سطح مبل پخش کرده، مبل را تمیز کنید. پس از این کار، با یک پارچه تمیز و مرطوب، شوینده را از سطح مبل پاک کنید. این کار را باید چند بار تکرار کرد تا شوینده از سطح مبل پاک شود. تمیز کردن مبل پارچه‌ای با این روش باعث باقی ماندن شوینده‌ها، مخصوصا شوینده‌های خشک می‌شود که می‌تواند منجر به تغییر رنگ پارچه مبل شود. ممکن است این کارها را چند بار تکرار کنید تا نتیجه مطلوب بگیرید.

 

پاك كردن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای با چند ترفند ساده تميز كردن مبل پارچه اي بهترين روش تميز كردن مبل پارچه اي
 

بعد از شستن مبل پارچه ای، مراحل زیر را فراموش نکنیم:

بعد از شستن مبل پارچه ای باید چه کار کنیم؟ اگر در این مورد اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می کنم حتما مطالب زیر را مطالعه نمایید.

 

1. خشک کردن مبل

پس از شستن مبل پارچه ای برای خشک کردن مبل پارچه ای از هیچ وسیله ای استفاده نکنید و اجازه دهید آرام آرام خشک شود. برای خشک شدن لازم نیست مبل را در مسیر جریان هوا قرار دهید. چون این کار باعث می‌شود که گرد و غبار هوا به مبل جذب شود و در بعضی قسمت‌ها، لکه ایجاد شود.

 

2. استفاده از مواد براق کننده

بعد از شستن مبل پارچه ای، اگر مبل شما بخش‌های غیر پارچه‌ای هم داشته باشد، بسته به جنس آن‌ها، باید بطور اختصاصی تمیز شوند. اگر چوبی هستند باید از روغن‌های مخصوص چوب و اگر فلزی هستند باید از مواد تمیز کننده و براق کننده مخصوص فلزات استفاده کنید. مواظب باشید که این مواد روی پارچه مبل نریزد.

 

3. استفاده از یک ماده تثبیت کننده

بعد از تمیز کردن مبل پارچه ای، استفاده از یک ماده تثبیت کننده برای نگهداری رنگ و بافت پارچه مبل اهمیت دارد. این ماده را باید بعد از شستن مبل پارچه ای به کار ببرید تا دوام پارچه بیشتر شود. مواد تثبیت کننده را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و ابتدا آن‌ها را امتحان کنید.

اکنون شما با مطالعه این مقاله، مراحل تمیز کردن مبل پارچه ای را با چند ترفند ساده و کاربردی فراگرفته‌اید. پس اگر هنوز دست به کار نشده‌اید از این روش‌های کاربردی برای شستشوی مبلمان خود استفاده نمایید. در آخر متوجه خواهید شد که استفاده از این ترفندها چقدر نتیجه بخش است.

به این مطلب امتیاز دهید

3.44 امتیاز از 118 رای

مبل شویی

برای سرویس مبل شویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با مبلمان

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading