روش‌ های شستشوی کوسن مبل

ثبت درخواست " مبل شویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش‌ های شستشوی کوسن مبل

شستشوی کوسن مبل از سری اقدامات ضروری در زیبایی و تمیز جلوه دادن فضای منزل به شمار می‌رود. روش‌های زیادی برای شستشوی کوسن در منزل با مواد شوینده در دسترس وجود دارد که شما به در تمیز کردن آن کمک زیادی می‌کند. از آن‌جایی که مبلمان وسیله‌ای برای استراحت روزانه و پذیرایی مهمان به شمار می‌روند، همواره در معرض آلودگی و کثیفی هستند.

شستشوی کوسن مبل که به آن بالشتک مبلمان هم می‌گویند، با ترفند‌های جذاب و ساده‌ای در منزل قابل اجراست. در واقع شستشوی کوسن را می‌توان یکی از مراحل اصلی تمیز کردن مبلمان در منزل دانست و پروسه رسیدگی به نظافت و تمیزی مبلمان با شستشوی کوسن مبل تکمیل می‌شود.

 

شستن کوسن مبل راحتی با روش‌های مختلفی مثل شستن کوسن مبل در لباسشویی، شستن کوسن مبل با بخارشوی و مواردی از این قبیل همراه است. در این میان جنس پارچه کوسن مبل در هنگام استفاده از روش‌های شستشوی کوسن و انتخاب مواد شوینده نکته‌ای مهم به شمار می‌رود که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. مثلا شستشوی کوسن هنگام تمیز کردن مبل پارچه ای، تمیز کردن مبل مخمل یا تمیز کردن مبل رنگ روشن یا تیره متفاوت است.

در این مقاله آموزشی از مجله خدمت از ما با معرفی چندین روش کاربردی برای شستشوی کوسن در منزل با شما همراه هستیم.

 

شستشوی کوسن در منزل

 

اهمیت شستشوی کوسن مبل

کوسن مبل که از دسته لوازم دکوری و تزیینی در منزل به شمار می‌رود، برای نشان دادن تمیزی فضای اطراف بسیار پر رنگ است. کوسن مبلمان که بالشتک نیز نامیده می‌شود، در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت، زیبایی و جذابیت خاصی به محیط می‌بخشد و جلوه مبلمان را بیشتر می‌کند. همین در دید بودن کوسن مبل باعث اهمیت زیاد تمیزی آن می‌شود.  

شستشوی کوسن مبل در منزل به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و توجه به این نکته که روش تمیز کردن کوسن مبل مثل تمیز کردن خود مبل نیست، در شستشوی آن بسیار مهم است.

شستن کوسن مبل

اهمیت شستشوی کوسن مبل

 

با تشخیص جنس پارچه کوسن مبل، درصد ظرافت و همین طور حساسیت روکش پارچه‌ای آن کوسن به مواد شوینده خاص، روشی مطمئن را برای شستشوی کوسن مبل انتخاب کنید تا کمترین آسیب در حین شستشو به آن برسد. در این مطلب ترفند‌های ساده‌ای را برای شستشوی کوسن مبل جهت انجام این کار در منزل ارائه می‌دهیم.

 

مراحل شستشوی کوسن در منزل

برای شروع کار شستشوی کوسن مبل در منزل، باید یک سری اقدامات لازم جهت جلوگیری از آسیب به این لوازم در هنگام شستشو انجام شود. در این قسمت به بررسی مراحل اصلی شستن کوسن مبل در انواع مختلف می‌پردازیم.

 

شستن کوسن مبل در لباسشویی

 

سطح کوسن مبلمان را جارو و گردگیری کنید.

با استفاده از ابزار قلم‌مو جارو برقی سطح کوسن مبلمان را از سلول‌های مرده گرد و خاک و آثار باقی مانده از موی حیوانات خانگی پاک کنید. این کار به پیش روی بهتر شستشوی کوسن مبل در مراحل بعدی کمک می‌کند.

 

تمیز کردن کوسن مبلمان

 

از جنس پارچه کوسن مبل مطلع شوید.

برای اینکه بدانید در هنگام شستشوی کوسن مبل از چه مواد شوینده و ضدعفونی کننده‌ای استفاده کنید، حتما از جنس پارچه کوسن مبلمان و حساسیت این سبک پارچه به مواد شوینده خاص مطلع شوید. رایج ترین نوع پارچه استفاده شده در دوخت کوسن مبل نخ ترکیبی پنبه، چرمی، وینیل و متان است. برای کوسن های چرم از واکس مبل چرم مصنوعی هم می‌توانید استفاده کنید.

 

شستشوی کوسن مبل با پارچه های مختلف

 

تگ و اطلاعات شستشوی متصل شده به کوسن را بخوانید.

اغلب کوسن‌های مبلمان به جز مواردی که خودتان سفارش دوخت آنها را داده‌اید، به تگ اطلاعات پارچه و شستشوی کوسن مبل مجهز هستند. مثلا برخی علائم S نشان می‌دهد که این پارچه باید بدون دخالت آب و با حلال های خشک تمیز شود و یا WS یعنی هم به صورت خشک و هم تر می‌تواند تمیز شود. W نیز نشان دهنده این است که با مواد شوینده بر پایه آب تمیز شود.

 

طرز شستن کوسن مبل

 

موادشوینده را روی پارچه کوسن مبل تست کنید.

قبل از شروع بخشی از پارچه کوسن را با مواد شوینده تست کنید. با این کار اگر پارچه کوسن به ترکیبات ماده شوینده مورد استفاده حساس باشد، تغییر رنگ و شکل می‌دهد.

 

قبل از شستشوی کوسن مبل لکه زدایی را انجام دهید.

اگر بر سطح کوسن مبلمان لکه‌های چربی، رنگ و مواردی از این قبیل دیده می‌شود، با مواد لکه بر مبل طبیعی و شیمیایی با تست قبلی ابتدا لکه را از سطح کوسن مبل پاک کنید. دلیل این کار پخش شدن برخی لکه‌ها و سرایت آنها به دیگر بخش‌های پارچه با قرار گرفتن در معرض مواد شوینده است.

 

شستن بالش های مبل

 

شستشوی کوسن مبل در انواع مختلف

کوسن مبلمان اصولا هماهنگ با سبک مبل انتخاب می‌شود. دو نوع حالت برای شستشوی کوسن مبل در منزل وجود دارد. یک روش مربوط به شستن کوسن مبل با کاور جداشونده و دیگری با کاور جدا نشدنی است.

 

شستسوی کوسن مبل و لکه زدایی

 

در حالت ابتدایی می‌توانید با جدا کردن کاور کوسن مبلمان و آگاهی از جنس این روکش آن را در داخل لباسشویی و یا با دست بشویید. اما در حالت بعدی باید روش‌هایی دیگری را برای شستشوی کوسن مبل در نظر بگیرید.

شستن کوسن مبل با لباسشویی 

اولین روشی که می‌توانید از طریق آن در منزل کار شستن کوسن مبل را انجام دهید، استفاده از لباسشویی است. برای اینجام این‌کار در اولین قدم، تمیز کردن لکه‌هایی است که از قبل بر روی کوسن وجود دارد. برای برداشتن گرد و غبار، مو و مواد غذایی هم می‌توانید از جارو برقی برای تمیز کردن اولیه کوسن مبل استفاده کنید. بعد از چک کردن ظرفیت ماشین لباسشویی، می‌توانید کاور کوسن را جدا کنید و آن‌ها را در لباسشویی قرار دهید. بهتر است برای شستن کوسن مبل در لباسشویی، به نکات زیر توجه کنید: 

  • از ماشین لباسشویی فقط برای کاور کوسن استفاده کنید و خود کوسن را در ماشین قرار ندهید. 
  • از مواد شوینده خیلی قوی برای شستن کوسن مبل با لباسشویی استفاده نکنید چون ممکن است به کاور کوسن آسیب وارد کند. 
  • برنامه شست‌وشوی ماشین لباس‌شویی را در حالت آرام تنظیم کنید تا به بافت پارچه آسیب جدی وارد نشود. 

برای جلوگیری از آب رفتن کاور کوسن، از خشک‌کن ماشین لباس‌شویی برای خشک کردن آن‌ها استفاده نکنید.

استفاده از شامپو فرش برای شستن کوسن مبل

به مقدار لازم شامپو فرش را در یک تشت آب گرم بریزید و با یک اسفنج شروع به پاک کردن و شستن کوسن مبل در منزل کنید. برای بهره‌مندی بهتر از خاصیت پاک کننده‌گی شامپو فرش، می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی را در این ترکیبات اضافه کنید. پس از گرفتن آب سطح کوسن مبلمان مدت زمانی را برای خشک شدن آن در نظر بگیرید. 

 

شستن کوسن مبل با شامپو فرش

 

استفاده از بخارشوی برای شستشوی کوسن مبل

یک روش کاربردی برای شستن کوسن مبل در منزل استفاده از قابلیت‌های بخارشوی می‌باشد. طرز استفاده از بخارشوی برای مبل این است که ابتدا نازل بخارشوی با سری اسپری را مستقیم و از فاصله ای نزدیک روی کوسن می‌گیرند تا جرم و آلودگی‌های آن پاک شود. اما به یاد داشته باشید این روش بیشتر برای شستشوی کوسن‌هایی با پارچه ضخیم پیشنهاد شده و از شستن کوسن مبل‌های قدیمی و ظریف در معرض بخار جلوگیری کنید.

 

شستشوی کوسن مبل با بخارشو

 

استفاده از حلال‌ ها و مواد شوینده خشک برای شستن کوسن

در برخی مواقع افراد تمایل دارند بدون استفاده از آب سطح کوسن مبلمان را از آلودگی بوجود آمده تمیز کنند. در این حالت بهترین پیشنهاد به این افراد استفاده از مواد شوینده خشک است. این مواد ضدعفونی کننده بوی قوی دارند و پس از کشیدن آنها بر روی کوسن حتما پنجره‌ها را باز و تهویه را فعال کنید.

 

استفاده از حلال‌ها و مواد شوینده خشک برای شستن کوسن

 

تماس مستقیم این مواد شوینده با سطح کوسن مبل ممکن است بر پارچه آن آسیب وارد کرده بنابراین از یک پارچه واسط بین مواد شوینده و کوسن مبل استفاده کنید.

 

شستن کوسن با چند روش ساده و کاربردی

همانطور که مشاهده کردید، روش‌های کاربردی و ساده‌ای برای شستشوی کوسن مبل در منزل وجود دارد که بیشتر آنها با دستورات خانگی و مواد طبیعی قابل انجام است.

به عنوان نمونه تمیز کردن مبل با جوش شیرین و آبلیمو بهترین لکه‌برهای طبیعی برای از بین بردن آلودگی و لکه‌های مختلف از سطح کوسن و مبل هستند.

 

شستن کوسن با چند روش ساده و کاربردی

 

از این رو با روش‌های آسانی مثل زدودن سریع گرد و غبار از سطح کوسن، لکه زدایی سریع، جارو کردن سطح کوسن به راحتی می‌توانید در دیر به دیر آلوده شدن این لوازم تزیینی منزل تاثیر داشته باشید.

4.5 امتیاز از 1274 رای


مبل شویی
برای سرویس مبل شویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین