از بین بردن لکه مبل

ثبت درخواست "مبل شویی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
از بین بردن لکه مبل

پاک کردن و از بین بردن لکه مبل چیزی نیست که بتوان آن را در نظافت منزل نادیده گرفت. تمام اعضای خانواده بخشی قابل توجه از زمانی که در خانه هستند را روی مبلمان می‌گذرانند. اگر در خانه فرزند خردسال هم داشته باشید، آشنایی با روش‌های از بین بردن لکه مبل بیش از پیش برای شما ضروری خواهد بود. اگر تابه‌حال از خود پرسیده‌اید چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم یا لکه مبل پارچه ای، چرمی، سفید را چگونه از بین ببریم؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با راهکارهای پاک کردن انواع لکه مبل آشنا شوید.

آنچه که در این راهنمای از بین بردن لکه مبل می‌خوانید:

روش‌ پاک کردن انواع لکه‌ مبل

اگر قصد دارید خودتان دست به‌کار شوید و لکه بری مبل و شستن کوسن مبل را در خانه انجام دهید، ما در ادامه راهنمایی کامل برای پاک کردن انواع مختلف لکه مبل برای شما آماده کرده‌ایم:

 

1. پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای

بهترين روش تميز كردن مبل پارچه ای و پاک را می‌توان استفاده از جوش شیرین دانست (یا حداقل یکی از بهترین!). البته برای از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین، باید یک محلول خانگی را آماده کنید. جوش شیرین را با کمی سرکه، آب گرم، سرکه (سفید) و مقدار کمی مایع ظرفشویی مخلوط کنید. این روش که قدرت تميز كردن مبل با جوش شيرين و شستن مبل با سرکه را یکجا در خود دارد، بسیار موثر بوده و سمج‌ترین لکه‌ها را نیز از بین می‌برد.

پیش از تميز كردن مبل با جوش شيرين، فراموش نکنید که با جاروبرقی و دستمال نخی خشک گرد و غبار آن را پاک کنید. با یک پارچه تمیز محلول را روی قسمت کوچکی از مبل که در معرض دید نیست امتحان کنید و اگر رنگ پارچه نرفت، آن را به آرامی روی لکه بمالید. بعد از پاک کردن لکه مبل، محل را با پارچه‌ای تمیز خشک کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود. از این روش برای پاک کردن لکه بر مبل نانو، پاک کردن رنگ باس از روی مبل، تميز كردن مبل مخمل و... نیز می‌توان استفاده کرد.

 

2. از بین بردن لکه آب روی مبل

لکه آب روی مبل میتواند به‌دلایل مختلف و بالا بودن میزان املاح آب ظاهر شود. اولین راه شما استفاده از آب برای پاک کردن لکه آب است! البته آبی که با آب ریخته شده روی مبل متفاوت بوده و املاح کمتری داشته باشد. پارچه را با آب مرطوب کنید و روی لکه مبل بکشید.

اگر این روش برای از بین بردن لکه آب روی مبل پاسخگو نبود، می‌توانید از محلول الکل و نمک برای لکه بری مبل و پاک کردن لکه آب روی مبل استفاده کنید. بعد از پاک کردن لکه‌ها روی آنها دستمال نم‌دار و سپس دستمال خشک بکشید.

اگر بعد از انجام اینکار هم ردی از لکه آب روی مبل باقی ماند (هرچند احتمال آن بسیار کم است)، با یک شوینده ملایم لکه مبل را پاک کنید.

 

از بین بردن لکه آب روی مبل

 

3. از بین بردن لکه مبل چرمی

بعد از بررسی پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای به لکه بری مبل چرم به‌عنوان یکی دیگر از مدل‌های محبوب مبلمان می‌رسیم. در اینجا نیز قبل از از بین بردن لکه مبل، باید آن را با حوله‌ای تمیز گردگیری کنید.

همان‌طور که پیش‌تر در مطلب "ترفندهای نگهداری و تمیز کردن مبل چرم" به‌طور کامل توضیح دادیم، برای پاک کردن بیشتر لکه‌ها می‌توان از الکل استفاده کرد. لکه‌ای که شاید به‌راحتی از روی مبل چرم پاک نشود، لکه جوهر است. برای پاک کردن لکه مبل در این حالت، 1 واحد آب را با 1 واحد سرکه و مقدار بسیار کمی روغن زیتون مخلوط کنید. با دستمال لکه را به آرامی پاک و سپس آن را خشک کنید. برای مبل با چرم مصنوعی می توانید از  واکس مبل چرم مصنوعی استفاده کنید.

 

4. پاک کردن لکه خودکار از روی مبل

از بین بردن لکه مبل در اثر جای خودکار و جوهر آن یکی از سوالات مورد نظر افرادی‌ست که می‌پرسند چگونه لکه مبل را از بین ببریم؟ برای پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای ابتدا باید پارچه مبل را خیس کنید، روی آن نمک بپاشید و با پنبه تمیز کنید.

گزینه دیگر شما برای تمیز کردن لکه مبل در این حالت استفاده از مخلوط آمونیک و گلیسیرین است. بعد از استفاده از این ترکیب و پاک کردن لکه مبل، محل را با آب و پودر دستی شستشو دهید.

 

5. از بین بردن لکه رنگ روی مبل

در صورت کثیف شدن مبل با رنگ چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم؟ در این حالت یکی از بهترین راه‌ها برای پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای و یا تميز كردن مبل رنگ روشن استفاده از کمی شامپو فرش یا یک شوینده‌ی ملایم دیگر است. برای لکه بری مبل از رنگ ابتدا ماده شوینده را حل کنید و کف آن (و نه خود محلول) را با یک مسواک استفاده شده یا پارچه نخی سفید روی لکه بکشید تا پاک شود.

اگر لکه مبل تازه و کوچک باشد، شما بهترین نتیجه را از فرآیند لکه بری مبل خواهید گرفت و لکه تماما پاک خواهد شد.

 

از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین

 

6. از بین بردن لکه سوختگی روی مبل

اما اگر زمانی آتش سیگار روی مبل ریخته شد چگونه لکه های روی مبل را تمیز کنیم؟ به‌منظور پاک کردن لکه مبل و لکه بری مبل در صورت وجود زردی یا رد ناشی از سوختگی، می‌توانید از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید یا یک حبه قند را روی لکه آنقدر بمالید تا پاک شود.

اگر پارچه رومبلی شما از جنس الیاف مصنوعی است، می‌توانید از آبلیمو برای از بین بردن لکه مبل استفاده کنید.

 

7. پاک کردن لکه چربی از روی مبل

‌ لکه چربی به‌راحتی از روی مبل چرم به‌خاطر جنس آن پاک می‌شوند. اما برای پاک كردن لكه از روی مبل پارچه ای (ابریشمی) می‌توانید یک کاغذ خشک کن را روی لکه قرار دهید و اتوی داغ را روی آن فشار دهید تا لکه مبل پاک شود. دقت داشته باشید در زمان لکه بری مبل، اتو مستقیما روی مبل قرار نگیرد.

 

8. پاک کردن لکه خون از روی مبل

روشی که در ادامه می‌خوانید بهترين روش پاك كردن لكه خون از مبل است. ابتدا کمی نشاسته را در آب حل کنید و هم بزنید تا غلیظ شود. لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن، آن را از مبل جدا کنید. در ادامه فرآیند لکه بری مبل، جای لکه را به کمک یک برس نرم کاملا پاک کنید.

 

9. پاک کردن لکه میوه روی مبل

این مورد نیز شاید یکی از رایج‌ترین لکه‌ها رو مبلمان ما باشد. اگر مبل شما سفید است، برای لکه بری مبل تنها کافی‌ست آن را با کمی آب و صابون بشویید. اگر پارچه مبلی شما پشمی است، می‌توانید از مخلوط آب اکسیژنه 20% و چند قطرا آمونیاک برای آن استفاده کنید. و درنهایت اگر مبل شما ابریشمی یا رنگی است، از مخلوط آب و الکل 90% به نسبت مساوی برای پاک کردن لکه مبل استفاده کنید.

 

لکه بر مبل نانو

 

توصیه‌های مهم در لکه بری مبل

- همیشه و تا جای ممکن سعی کنید لکه‌های ایجاد شده روی مبل را سریع تمیز کنید و اجازه ندهید که برای طولانی مدت روی مبلمان شما بمانند. در اینصورت پاک کردن لکه‌ها از حالت عادی دشوارتر خواهد بود.

- به برچسب مبل خود توجه و آن را مطالعه کنید. این برچسب که معمولا در کنار مبل یا زیر آن چسبانده شده، حاوی اطلاعاتی‌ست که به شما می‌گوید برای شستشوی مبلمان خود از چه موادی استفاده کنید یا نکنید. این نمادها و معانی آنها را کوتاه بررسی می‌کنیم:

  • می‌توانید از آب برای لکه بری مبل استفاده کنید.
  • نمی‌توانید از آب برای شستشوی مبلتان استفاده کنید. در این حالت پاک‌کننده‌ها و شوینده‌های بدون آب بهترین گزینه هستند.
  • هم می‌توان از آب و هم شوینده‌های بدون آب استفاده کنید.
  • تنها می توانید از جاروبرقی یا برس نرم برای تمیز کردن مبل و لکه مبل استفاده کنید.
  • از بخارشوی می توانید برای خشکشویی مبل در منزل استفاده کنید. می توانید این مقاله را برای آشنایی با طرز استفاده از بخارشوی برای مبل مطالعه کنید.

 

اگر از جنس مبل خود اطلاع دقیقی ندارید، لکه مبل شما گستردگی زیادی دارد، بعد از پاک کردن لکه مبل لکه جدیدی ظاهر شد و...، فراموش نکنید که بهترین گزینه برای لکه بری مبل تماس با متخصصان این رشته است. شما می‌توانید درخواست مبل شویی خود را در اپلیکیشن و وب‌سایت "خدمت از ما" ثبت کنید.

مبل شویی
برای سرویس مبل شویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading