کلوزت روم یا واک این کلوزت چیست و چه کاربردی دارد؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کلوزت روم یا واک این کلوزت چیست و چه کاربردی دارد؟

قطعا شما هم واژه کلوزت روم یا واک این کلوزت ( walk in closet) به گوشتان خورده است، اصلا برای اینکه بفهمید کلوزت چیست دارید این مطلب را می خوانید. خب باید به شما بگوییم جای خوبی آمده اید، این محتوا دقیقا همان مطلبی است که قرار است به صورت کامل توضیح دهد که کلوزت روم چیست و چه ویژگی ها و مزایای دارد.

همچنین می خواهیم به صورت کامل و دقیق به شما اصول و مواردی را که برای داشتن یک واک این کلوزت خوب باید در نظر بگیرید را توضیح دهیم. قطعا رعایت نکاتی که در ادامه می‌گوییم تجربه شیرینی را از داشتن یک کلوزت یا اتاق کمدی به شما می دهد.

 

کلوزت روم چیست؟

کلوزت روم که به آن واک این کلوزت (walk in closet) هم گفته می‌شود، یکی دیگر از انواع کمد دیواری است. در واقع این مدل از کمد یک اتاق مجزا و مخصوص لباس‌ هاست که پر از قفسه، کشو، آویز لباس، رگال و قفسه هایی برای کیف‌ها، کفش‌ها، زیورآلات و ... می‌باشد. کلوزت روم علاوه بر اینکه یک فضای عالی برای طبقه بندی و مرتب کردن لباس هاست، در واقع مکانی برای تعویض و پوشیدن لباس هم به حساب می‌آید.

به همین دلیل در اکثر واک این کلوزت ها، یک آینه قدی بلند که فرد بتواند به طور کامل خود را چک کند و ایرادات در تیپ و ظاهر خود را بگیرد و همچنین یک میز توالت برای آماده شدن کامل افراد نیز می‌باشد. به طور کلی می توان گفت کلوزت روم فضای مناسب برای نگهداری و تعویض لباس در منزل است، امروزه در منزل‌های لوکس و بزرگ فضایی برای کلوزت طراحی می شود.

 

کلوزت روم

 

ویژگی‌ و مزایای کلوزت روم یا واک این کلوزت

قطعا اگر یک کلوزت روم در منزل داشته باشید، به هیچ عنوان پشیمان نخواهید شد، زیرا آنقدر مزایا و ویژگی های خوب دارد، که اگر عیب و مشکلی هم باشد، می توان آن را نادیده گرفت. از مهمترین مزایای آن:

 • مرتب و نفکیک شدن لباس ها و اکسسوری ها یکی از مهمترین وِیژگی آن است که باعث می ‌شود راحت لباس ها را پیدا کنید.
 • دگر لازم نیست فضای اتاق خواب را با رگال، کشو و یا کمد اشغال کنید.
 • کلوزت روم ها تفکیک شده هستند و برای هر وسیله جای مخصوصی تعبیه شده است.
 • باعث استفاده بهینه از فضای خانه می‌شود.
 • تمامی لباس ها و وسایلی که یک فرد برا آماده شدن لازم دارد در یک مکان است؛ کافی است وارد کلوزت شوید، آماده شوید و از خانه بیرون بزنید.
 • لازم نیست که نگران خرید وسایل جدید و جا دادن آنها باشید.

(بیشتر بخوانید: انواع مدل کمد دیواری)

 

کلوزت

 

حالا که با مزایای این نوع اتاق کمدی آشنا شدید، اگر تصمیم به داشتن یک واک این کلوزت خوب و حرفه ای دارید، در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که به چه نکاتی توجه کنید.

 

هنگام طراحی واک این کلوزت به چه نکاتی توجه کنیم؟

طراحی کلوزت روم با توجه به بودجه و سلیقه شما انجام می‌شود. ولی پیش از طراحی و اجرای آن، بهتر است، بدانید که استانداردها و نکات مهم در اجرای کلوزت روم چیست، زیرا دانستن این موارد باعث می‌شود که از فضا و بودجه خود بهترین استفاده را کنید و از نتیجه و زمانی که برای طراحی کلوزت خود گذاسته اید راضی باشید.

 

فضا و ابعاد مناسب برای کلوزت روم 

یکی از مهمترین اصول، مشخص کردن ابعاد درست براساس فضایی که دارید می‌باشد؛ شما باید ابعادی متناسب با فضای خانه برا واک این کلوزت خود در نظر بگیرید؛ یعنی اگر متراژ خانه شما کم است، شاید لازم باشد فقط بخشی از اتاق خواب را به این کار اختصاص دهید، نه مثل خانه های بزرگ یک اتاق جدا را برای کلوزت در نظر بگیرید.

 در واقع در معماری مدرن کلوزت روم برای خانه های کوچک به صورت کمد و برای خانه هایی با متراژ بالا به صورت یک اتاق مجزا طراحی می شود.

 

نمونه یک واک این کلوزت برای یک خانه کوچک که در خود اتاق خواب طراحی شده

ن

کلوزت چیست

 

جنس کمد و قفسه‌های واک این کلوزت

شما با توجه به بودجه‌ای که برای این کار کنار گذاشتید می توانید از متریال های مختلفی مثل چوب طبیعی، ام دی اف، هایگلاس، روکش ممبران و همچنین از آهن و شیشه برای قفسه بندی و بعضی از بخش های بیرونی کلوزت خود استفاده کنید. معمولا می توانید برای انتخاب روکش کمدهای خود از ملامینه، هایگلاس، روکش های براق استفاده کنید. بهتر است انتخاب روکش را با توجه به دکوراسیون اتاق خواب وخانه انجام دهید.

اگر در انتخاب جنس کمد و قفسه ها دچار ابهام هستید می توانید از کسی که قرار است برای شما کمد ها را بسازد راهنمایی بخواهید. با توجه به بودجه، می توایند از سایر متریال دیگر برای قفسه ها استفاده کنید، تا هزینه ساخت کمد دیواری کمتر شود. به طور کلی، توجه به نما و قسمت های بیرونی کلوزت، اولویت شما باشد و در انتخاب جنس این قسمت ها توجه بیشتری داشته باشید.

 

واکینگ کلوزت

 

چه رنگی برای کلوزت مناسب است؟

انتخاب رنگ برای کلوزت بسیار سلیقه ای می باشد اما پیشنهاد می شود اگر فضای کلوزت روم شما کوچک است از رنگ های روشن مثل رنگ سفید یا صدفی برای رنگ کمد و دیوارها استفاده کنید تا فضا بزرگتر به نظر بیاید.

اگر به فضاهای کلاسیک علاقه دارید انتخاب رنگ چوب طبیعی به همراه روکش ممبران گزینه ای بسیار مناسب است و فضا را گرم تر می کند. استفاده از رنگ های طلایی و ترکیب آن با رنگ سفید براق، یک فضای سلطنتی را بوجود می آورد. اگر دوست دارید فضایی لوکس و مدرن داشته باشید، پیشنهاد ما استفاده از رنگ های تیره مثل نقره ای و مشکی  می‌باشد.

 

واکینگ کلوزت چیست

 

در کلوزت خود از آینه استفاده کنید

وجود آینه در کلوزت روم ها برای بررسی ایرادات لباس و چک کردن استایل نهایی ضروری است و به همین دلیل استفاده می‌شود؛ اما استفاده از آینه روی دیوارهای کمد، باعث زیباتر شدن و بزرگتر نشان دادن فضا می‌شود.

شما می توانید از آینه، در فضاهای خالی که در دیوارها هست استفاده کنید، یا اینکه نوع پایه دار آن را سفارش داده و در گوشه ای از اتاق بگذارید. گزینه دیگر استفاده از آینه های قابدار و هماهنگ کردن رنگ قاب با اکسسوری های محیط یا استفاده از آینه بر روی درب های کمد می باشد.

 

واکینگ کلوزت

 

دقت در انتخاب نوع دستگیره

دستگیره کمدها در کلوزت روم جز وسایل تزیینی به حساب می آید و با انتخاب دستگیره مناسب فضا را زیباتر می کنید. برای انتخاب دستگیره باید به تناسب رنگ آن با کمد و دیگر اکسسوری های کوجود در آن مثل قاب آینه، مبلمان و میز، توجه کنید. اگر به دکوراسیون و فضاهای مینیمال علاقه دارید می‌توانید از دستگیره های مخفی یا توکار استفاده کنید که کمتر دیده می‌شوند.

 

نمونه دستگیره های بلند و مخفی برای کمد اتاقی

کلوز روم

 

آماده کردن مکانی مناسب در کلوزت روم برای نشستن

اگر فضای کلوزت روم شما به اندازه کافی جا دار است و یک اتاق مجزا برای آن در نظر گرفته شده است، پس باید خیلی زیبا و لوکس به نظر برسد، استفاده از یک مبل، صندلی و یا پاف در محیط کلوز روم، علاوه بر اینکه بسیار لازم و مناسب برای تعویض کفش و انتخاب آنها مناسب باشد، فضا را به شدت لوکس و مدرن می‌کند.

سعی کنید صندلی انتخابی شما متناسب با دکوراسیون فضا باشد به طور مثال اگر دکوراسیون شما کلاسیک است از صندلی سبک کلاسیک نیز استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید در انتخاب رنگ آن خلاقیت به خرج داده و متفاوت عمل کنید، به طور مثال اگر فضایی دارید که کمد و دیوار به رنگ های خنثی و سفید است استفاده از یک صندلی یا پاف با رنگ های تند و جیغ بسیار خودنمایی می کند.

 

استفاده از کاناپه سرخابی در یک کلوزت روم با دیوارهای روشن

کلوزت روم چیست

 

اهمیت نور مناسب در واک این کلوزت 

بعد از انتخاب ابعاد مناسب، دومین ویژگی مهم در طراحی کلوزت روم، در نظر گرفتن میزان نور طبیعی محیط و سپس نورپردازی اتاق است. شما قرار است در آنجا رنگ واقعی لباس ها را ببینید و انتخاب کنید، افتادن سایه روی لباس و کفش ها به دلیل کمبود نور یا غیر عادی دیده شدن رنگ وسایل به دلیل زیاد بودن نور، اصلا برای چنین محیطی مناسب نیست.

یک نور مناسب برای کلوزت زمانی است که به تمامی بخش های کمد به یک اندازه نور برسد، بودن یک پنجره در کمد و استفاده از یک پرده برای کاهش شدت آن بسیار گزینه خوبی است. همچنین بهتر است در کمدها نورپردازی انجام شود تا در شب به راحتی رنگ واقعی لباس ها مشخص شود.

 

اتاق کلوزت روم

 

دقت به بهینه بودن طبقه بندی در کلوزت

وقتی فضایی به بزرگی یک اتاق برای طبقه بندی و دسته بندی لباس ها دارید، بهتر است به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید. بهتر از قبل از طبقه بندی یک لیست از وسایلی که قرار است در آنجا قرار دهید، مثل زیورآلات، لباس، کفش، کبف و... را آماده کنید و با توجه به آن اندازه کشو و رگال ها را تعیین کنید. به طور مثال اگر لباس های بلند دارید که نیاز ه رگال های بلندتر است را حتما در نظر بگیرید.

امروزه در بازار اکسسوری‌های زیادی برای مرتب شدن فضا و تمامی وسایل موجود است که نظم و هماهنگی را در کلوزت روم شما زیاد می کنند. در زیر اکسسوری هایی را می بینید که مناسب برای وسایل مختلف است.

نمونه اکسسوری هایی که می‌توانید در کلوزت ها استفاده کنید

کلوزت روم یعنی چی

 

کلوزت روم ایرانی

در معماری قدیم ایرانی رسم بر گرفتن فضایای بزرگ برای کمد دیواری بوده است؛ امروزه این کمد دیواری ها بزرگ تر طراحی می شود و حتی اتاقی برای تعویض لباس در نظر گرفته می‌شود. در ایران به کلوزت روم رختکن می گویند و در معماری مدرن حتما آن را تعبیه می کنند. کلوزت روم ایرانی معمولا در پشت اتاق خواب در نظر گرفته می شود و فضای آن متناسب با فضا و دکور اتاق خواب طراحی می شود. 

 

کلوزت روم ایرانی

 

چکیده ای از نکات مهم در طراحی واک این کلوزت

 • سعی کنید از کل فضا به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و از قبل یک چک لیست از وسایلی که قرار است در کلوزت روم باشد تهیه کنید.
 • کلوزت روم باید نور پردازی خوبی داشته باشد.
 • قفسه های کلوزت روم باید متناسب با استاندارد برای کیف و کفش و سایر وسایل باشد.
 • فضای مناسب برا کلوزت روم از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • بهتر است در کلوزت روم حتما یک مبل برای تعویض کفش ها موجود باشد.
 • نورپردازی کلوزت بسیار مهم است، از چراغ در کمدها و قفسه ها استفاده کنید و سعی کنید نور طبیعی با شدت خوب در تمام قسمت ها تابیده شود
 • استفاده از پرده، علاوه بر تنظیم میزان نور، به زیبای فضا و احساس راحتی شما کمک می کند.

در محتوای بالا شما به صورت کامل با مفهوم، کلوزت روم چیست، آشنا شدید. سعی ما با آماده کردن این مطلب این بود که شما با مزایا و ویژگی های یک واک این کلوزت حرفه ای و مناسب آشنا شوید و تمام این موارد را در طراحی کلوزت خود به کار ببرید. 

چنان چه قصد طراحی و ساخت کلوزت روم را در خانه خود داشتید، می‌توانید از متخصصین کاربلد و حرفه ای "خدمت از ما" کمک بگیرید و پیش از ثبت سفارش نهایی، هزینه اجرای خدمات را با توجه به نوع درخواستتان دریافت کنید.

4.5 امتیاز از 1247 رای


طراحی و دکوراسیون داخلی
برای سرویس طراحی و دکوراسیون داخلی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین