درای وال چیست؟

ثبت درخواست "کناف"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
درای وال چیست؟

درای وال یا دیوار خشک یک نام آشنا در صنعت ساختمان‌سازی است. علت نام‌گذاری درای وال کناف و نام دیوار خشک این است که در ساخت و اجرای آن از مصالح ساختمانی تر مانند ملات، سیمان، ماسه و ... استفاده نمی‌شود. اجرای درای وال به خاطر سرعت بالا در نصب و اجرای طرح‌های مختلف طرفداران زیادی دارد.

این سبک مصالح ساختمانی همانند سرامیک طرح پارکت و دیگر موارد خاص در تغییر دکوراسیون فضاهای مختلف ساختمان تاثیر بسزایی دارد. امروزه در پاسخ به سوال کناف چیست درای وال را می‌توان زیر دسته‌ای از این سبک تغییرات ساختمانی دانست. 

در این مطلب هرچه باید در رابطه با Drywall بدانید را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. از اینکه درای وال چیست و چه انواعی دارد شروع می‌کنیم، مزایا و معایب درای وال را توضیح می‌دهیم، و در آخر نحوه اجرای درای وال و قیمت دیوار خشک را مرور می‌کنیم. اگر هم به دنبال متخصصان اجرای دیوار خشک هستید، "خدمت از ما" به شما کمک می‌کند.

درای وال چیست؟

درای وال (Drywall)، که در فارسی به آن دیوار خشک می‌گویند، اصطلاحی در فرهنگ ساخت‌وساز خشک (Dry Construction Industry) است. در صنعت ساختمان‌سازی، دیوار خشک در مقابل دیوار بنایی یا ماسونری (Masonry Wall) قرار می‌گیرد . اما منظور از دیوار ماسونری چیست؟ دیوار ماسونری دیواری است که در آن از آجر، سفال، بلوک سیمانی و ... با ملات به عنوان مصالح چسباننده استفاده می‌شود.

پس درای وال چیست؟ Drywall دیواری است که در آن پوشش‌های ورقه‌ای مختلف مانند صفحات روکش‌دار گچی یا تخته سیمانی الیافی با پیچ، میخ و گاهی پرچ روی زیر سازی کناف دیوار خشک نصب می‌شوند .همان‌طور که اشاره کردیم، دلیل اینکه به این سازه دیوار خشک می‌گویند، عدم استفاده از ملات به عنوان ماده‌ای تر است.

خوب است بدانید که در صنعت ساختمان‌سازی گاهی به پوشش‌های متداول Drywall مانند پلاستر بردها، گچ برگ، شیت راک و وال برد هم دیوار خشک گفته می‌شود. سایر اصطلاحات برای دیوار خشک هم عبارت است از: درای وال کناف و دیوار خشک کناف. علت این نام‌گذاری‌ها این است که شرکت کناف ایران استفاده از Drywall را در کشور توسعه داده است.

 

دیوار پیش ساخته درای وال

 

انواع درای وال کناف

انواع درای وال با توجه به کاربرد و مکانی که نصب می‌شوند، در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرد. در ادامه انواع Drywall را به‌طور خلاصه معرفی می‌کنیم:

 

درای وال پانل گچی

درای وال پانل گچی ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع Drywall است. معمولا در مکان‌هایی که کاربری و شرایط خاصی ندارند، درای وال پانل گچی ساده (Regular Board) به کار می‌رود.

 

درای وال کناف مقاوم در برابر رطوبت

این نوع از درای وال کناف در مکان‌های مانند آشپزخانه‌ها و سرویس بهداشتی‌های بهداشتی نصب می‌شود. دیوار خشک مقاوم در برابر رطوبت (Moisture Resistant Board) برای فضاهایی که رطوبت‌شان کمتر از 90% است به خوبی عمل می‌کنند. این سبک مصالح را در رنگ و طرح می‌توان با سرامیک کف آشپزخانه هماهنگ در نظر گرفت. 

 

دیوار خشک مقاوم در برابر آتش‌سوزی

این مدل دیوار خشک کناف از پنل‌هایی با الیاف و شیشه تشکیل شده، و در برابر حریق بسیار مقاوم است. دیوار خشک مقاوم در برابر آتش‌سوزی، در صورت بروز حادثه تا 3 ساعت دچار حریق نمی‌شود.

 

Drywall مقاوم در برابر رطوبت و آتش‌سوزی

این مدل بسیار مقاوم در مکان‌هایی کاربرد دارد که هم رطوبت بالاست، و هم خطر حریق وجود دارد؛ مانند چاه‌های تاسیساتی. این پنل‌ها در زبان انگلیسی به Fire & Moisture Resistant Board معروف هستند.

 

درای وال سمنت

درای وال سمنت یک دیوار سبک است که در دیوارهای داخلی که همیشه با آب در تماس هستند، به کار می‌رود. درای وال سمنت هم یکی از انواع دیوار خشک است که کاربرد قابل توجهی دارد.

 

اجرای دیوار خشک در ساختمان

 

مزایای دیوار خشک کناف

اجرای درای وال ضامن مزایای متعددی است که در ادامه با مهمترین آنها آشنا می‌شویم:

 • سرعت اجرای بالای اجرای دیوار درای وال یکی از مزایای بسیار مهم Drywall است. اجرای دیوار خشک تا ۴ برابر سریع‌تر از دیوارهای سنتی انجام می‌شود، و نیازی به تمیزکاری پس از نصب هم ندارد.
 • دیوار پیش ساخته درای وال بسیار سبک است. بنابراین با اجرای دیوار خشک می‌توان بار مرده ساختمان را کاهش داد. این مسئله به نوبه خود میزان خسارات در زمان زلزله را کاهش می‌دهد.
 • فضای خالی داخل دیوار خشک در ساختمان ضمن فراهم کردن دسترسی آسان به تاسیسات ساختمانی، به ما اجازه می‌دهد تا در اجرای دیوار خشک از عایق‌های صوتی و حرارتی استفاده کنیم.
 • به دلیل اینکه سیستم درای وال کناف سطح زیادی را اشغال نمی‌کند، مساحت مفید ساختمان به سادگی افزایش پیدا می‌کند.

این مزایا اجرای دیوار خشک را مخصوصا برای بازسازی خانه‌های قدیمی به یک گزینه فوق‌العاده تبدیل می‌کند.

 

معایب درای وال

معایب درای وال در مقایسه با مزایای متعدد آن زیاد به چشم نمی‌آید. مهمترین مواردی که به عنوان معایب Drywall ذکر می‌شوند اینها هستند:

 • دیوار پیش ساخته درای وال در برابر ضربه آسیب‌پذیر، اما قابل تعمیر است.
 • برای اجرای درای وال توصیه می‌شود که نصب آویز حتما روی استادهای گالوانیزه انجام شود.
 • برخی افراد قیمت درای وال را هم یکی از معایب درای وال در نظر می‌گیرند. قیمت دیوار خشک از مصالح سنتی بیشتر است.
 • امکان اجرای نمای سیمان شسته و سنگ روی دیوار خشک در ساختمان وجود ندارد، و تنها می‌توان از نمای خشک استفاده کرد (گچبرگ، ترمو وود و ...).
 • در صورتی که هنگام اجرای دیوار خشک از پشم سنگ یا پلی استایرن برای پر کردن فضای داخلی استادها استفاده نشود، صدای طبل مانند آن می‌تواند آزاردهنده باشد.

 

نحوه اجرای درای وال

 

نحوه اجرای درای وال (اجزای دیوار خشک)

مهمترین اجزای درای وال کناف که در اجرای درای وال به کار می‌روند عبارت است از: رانر، استاد و پنل.

 • رانر: این سازه از جنس فولاد و قاب اصلی درای وال کناف است. سطح مقطع رانرها ناودانی شکل است.
 • استاد: داخل قاب‌های اصلی دیوار پیش ساخته درای وال توسط یک سطح مقطع ناودانی شکل دیگر یا همان استاد تقسیم می‌شود.
 • پنل: پنل‌ها همان صفحات چندلایه گچی هستند که در اجرای درای وال به کار می‌روند. این صفحه‌ها روی استاد نصب می‌شوند.

پس از نصب تمام اجزای دیوار خشک در روند اجرای دیوار درای وال، کار درزگیری صفحات با نوار و بتونه مخصوص انجام می‌شود. با اینکار سطح یکپارچه شده، و امکان اجرای رنگ، کاغذ دیواری، کاشی و پوشش‌های دیگر روی آن فراهم می‌شود.

قیمت درای وال

در مطلب اشاره کردیم که قیمت درای وال و اجرای دیوار خشک به طور کلی از اجرای یک دیوار ماسونری بیشتر است. قیمت دیوار خشک با توجه به برند آن، ابعاد، نوع و همچنین ضخامت درای وال تغییر می‌کند. البته هزینه اجرای درای وال را هم باید در نظر داشت.

اجرای دیوار خشک هرچند ساده و سریع، اما یک کار تخصصی است. پیشنهاد می‌کنیم برای اجرای Drywall از متخصصان باتجربه اجرای دیوار خشک کناف کمک بگیرید. "خدمت از ما" آماده کمک به شما برای پیدا کردن چنین متخصصانی در شهرتان است.

کناف
برای سرویس کناف از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading