جوشکاری برق چیست؟

ثبت درخواست "جوشکاری"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
جوشکاری برق چیست؟

یکی از شناخته شده‌ترین روش‌های جوشکاری، جوشکاری برق است. بر خلاف روش‌های سنتی این روش نیاز به مهارت بالا و یادگیری کار با دستگاه‌های پیچیده ندارد، به همین علت برای افراد مبتدی که تجربه کافی در جوشکاری ندارند بسیار مناسب است.

در این روش جوشکاری دو قطعه فلز غیرمشابه نیز می‌توانند به یکدیگر جوش داده شوند اما بشرطی که نقطه جوش هیچکدام از دیگری بیشتر نباشد. یکی از مهمترین نکات در این جوشکاری این است که این روش هم برای کارهای بزرگ و هم برای اتصالات کوچک کاربرد دارد.

در این مطلب از مجله خدمت از ما تعریف جوشکاری برق را خواهیم گفت، همچنین به توضیح جوشکاری برق سربالا، آموزش جوشکاری برق، جوشکاری برق با الکترود دستی و دیگر انواع جوشکاری برق خواهیم پرداخت.

 

جوشکاری برق چیست؟

به فرآیند گرم کردن و جوش دادن دو قطعه فلز به یکدیگر با استفاده از جریان برق قوی، جوشکاری برق یا جوشکاری قوس الکتریکی می‌گویند. این کار به وسیله دستگاهی به نام دینام انجام می‌شود که وظیفه دینام در جوشکاری برقی، آزادسازی جریان برق مورد نیاز برای انجام جوشکاری است.

گاهی اوقات در جوشکاری برقی، اتصال دو فلز بوسیله فشار یا از ترکیب حرارت و فشار با هم انجام می‌شود. همچنین استفاده از مواد پرکننده همیشه الزامی نیست و ممکن است بدون مواد فیلر یا با استفاده از آنها اتصال صورت گیرد.

نحوه انجام جوشکاری برقی به دو صورت است، جوشکاری با جریان مستقیم و جوشکاری با جریان متناوب که در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

برای مطالعه درباره سایر انواع جوشکاری کلیک کنید.

 

جوشکاری برق

 

جوشکاری با برق متناوب

این روش به جوشکاری AC معروف است. برای انجام این روش از ترانس استفاده می‌شود که این دستگاه به صورت مستقیم به برق شهری وصل می‌شود، همانطور که می‌دانید جریان برق شهری یک جریان متناوب (AC) است. ترانس یک مبدل الکتریکی دارد که از یک طرف شدت جریان برق را کاهش می‌دهد و از طرفی دیگر جریان برق را افزایش می‌دهد.

این دستگاه دارای دو قطب است که قطب مثبت را باید به الکترود مصرفی و قطب منفی را به قطعه کار وصل کرد تا با تولید حرارت توسط جریان الکتریکی دو قطعه فلزی و الکترود ذوب شوند و بعد از سرد شدن به یکدیگر متصل شوند.

 

جوشکاری با برق مستقیم

این روش نیز به جوشکاری DC معروف است.برای تبدیل برق متناوب شهری به جریان مستقیم می‌توان از دینام استفاده کرد، جوشکاران دینام را مستقیم به برق شهری وصل می‌کنند و بعد جوشکاری را شروع می‌کنند. همچنین اکثر جوشکاران به صورت مستقیم از دستگاه‌های تولید برق استفاده می‌کنند.

در این روش با نزدیک کردن دو قطب مثبت و منفی یک قوس الکتریکی با حرارت 3500 درجه ایجاد می‌شود که این حرارت منجر به ذوب شدن و اتصال قطعات خواهد شد. البته حوضچه مذاب در این روش باید محافظت شود تا محیط جوش اکسید و فاسد نشود. جوشکاری برق با جریان مستقیم خطر کمتری دارد.

 

آموزش جوشکاری برق

 

تجهیزات جوشکاری برق

 • دستگاه جوشکاری
 • انبر جوشکاری
 • کابل‌های جوش
 • چکش خرد کن
 • لباس ایمنی جوشکاری برق

 

انواع جوشکاری برق

در جوشکاری برق نوع قوس بر اساس وجود یا عدم وجود الکترود متفاوت است. در اکثر انواع جوشکاری برق از یک گاز محافظ برای جلوگیری از فاسد شدن نقطه جوش و بهبود کیفیت جوش استفاده می‌شود. این جوشکاری دارای انواع مختلفی است که چهار مورد از رایج‌ترین آنها عبارتند از:

 • جوشکاری قوس فلزی گاز (GMAW)  
 • جوشکاری قوس گاز تنگستن (GTAW)
 • جوشکاری برق با الکترود دستی (SMAW)

 

جوشکاری قوسی فلزی گاز (GMAW)  

این جوشکاری که به جوشکاری میگ مگ نیز معروف است به وسیله قوسی که میان حوضچه جوش و فلز پرکننده ایجاد می‌شود، قطعات را به یکدیگر متصل می‌کند. در این روش برای محافظت از حوضچه مذاب از گازهای محافظ استفاده می‌کنند که اگر گاز بی اثر باشد به آن میگ و اگر گاز فعال باشد به آن مگ می‌گویند.

 

جوشکاری قوس گاز تنگستن  (GTAW)

در این روش جوش را به وسیله الکترودهای غیر مصرفی که از جنس تنگستن هستند، ایجاد می‌کنند، از گازهای بی اثری مانند هلیوم و آرگون برای محافظت از حوضچه مذاب و آلودگی‌های نقطه جوش استفاده می‌کنند. ظاهر این جوشکاری بسیار تمیز است و برای کارهایی که ظاهر جوش مهم است می‌توان از این روش استفاده کرد.

 

جوشکاری برق با الکترود دستی (SMAW)

اکثر افراد در دنیا جوشکاری برق smaw را به عنوان جوشکاری برقی می‌شناسند زیرا یکی از اولین روش‌ها در صنعت جوشکاری بوده است. الکترودی که در این روش استفاده می‌شود از نوع روکش‌دار است و روکش الکترود نقش محافظت از حوضچه مذاب را بر عهده دارد.

این روش بسیار ارزان، آسان و قابل دسترس است. استفاده از جوش برق SMAW در دکل‌های مخابرات، پل‌ها، لوله کشی و کشتی سازی استفاده می‌شود. برای جوشکاری برق لوله‌های گاز اکثرا از این روش استفاده می‌کنند. آموزش جوشکاری برق با الکترود دستی بسیار آسان و کم هزینه است.

[لینک پیشنهادی: لیست قیمت دستمزد جوشکاری]

 

جوشکاری برق smaw

 

جوشکاری برق سربالا چیست؟

وضعیت‌های مختلف جوشکاری برق smaw شامل وضعیت سربالا یا سرپایین، وضعیت تخت، وضعیت افق و وضعیت بالاسری است. اتصال فلزات گاهی به چند تک خال جوش ختم نمی‌شود و به صورت یک خط عمودی رو به پایین یا بالا انجام می‌شود که به آن جوشکاری برق سربالا می‌گویند.

قبل از انجام جوشکاری برق سربالا بهتر است لبه‌های جوش را از قبل آماده و تمیز کنید، همچنین حداکثر شدت جریان برای این جوشکاری باید 150 آمپر باشد. جوشکاری برق لوله‌های موتورخانه با استفاده از این تکنیک جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شوند.

 

مزایای جوشکاری برق

برای انجام جوشکاری برقی نیاز به تجهیزات گران و پیچیده‌ای نیست، به همین خاطر این روش بسیار مقرون به صرفه است. از دیگر مزایای جوشکاری برق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تجهیزات قابل حمل
 • جوش با کیفیـــــت بالا
 • قابل انجام در هر شرایط جوی
 • مقاومت در برابر خوردگــــی بالا
 • قابلیت جوش برای فلزات کثیـــــف
 • مناسب برای جوش‌های با سرعت بالا

اگر برای آموزش جوشکاری برق در ابتدای راه هستید، باید بدانید این روش جوشکاری بسیار رایج و پر طرفدار است، اما برخی از انواع جوشکاری برق نیاز به مهارت و تجربه بالا دارد و اگر نیاز به خدمات جوشکاری برق دارید، می‌توانید از یک جوشکار برق کمک بگیرید. خدمت از ما یک بازار آنلاین خدمات است که می‌توانید در سایت یا اپلیکیشن آن به رایگان استعلام قیمت بگیرید.

جوشکاری
برای سرویس جوشکاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading