شپش موی سر و بهترین روش درمان آن

ثبت درخواست " سمپاشی ساس و سوسک "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
 شپش موی سر و بهترین روش درمان آن

شپش موی سر نشانه یا عامل هیچگونه عفونت باکتریایی و ویروسی نیست؛ اما برای فرد مبتلا می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. اگر شما نیز دچار شپش موی سر شده‌اید اصلا نگران نباشید؛ چرا که درمان شپش بسیار ساده می‌باشد.

پس با ما همراه باشید تا در این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" با ساده‌ترین درمان خانگی شپش به آسانی و در کوتاه‌ترین زمان از شر آن خلاص شوید.

شپش موی سر چیست؟

حشراتی بسیار ریز و کوچکی با رنگ قهوه‌ای روشن هستند که با زندگی در میان موهای سر انسان، از خون قسمت کف سر آن‌ها تغذیه می‌کنند شپش سر می‌گویند. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که مردم در رابطه با شپش سر دارند، قدرت انتشار بالای آن از فردی به فرد دیگر می‌باشد.

 فراموش نکنید که ابتلا به شپش موی سر در کودکان بسیار شایع‌تر از بزرگسالان می‌تواند باشد. شپش ماده پس از قرار گیری بر روی سر با تولید ماده‌ای چسبنده از خود، دیگر تخم‌های شپش را به ریشه مو می‌چسبانند. از این رو درمان شپش و خلاص شدن از آن گاهی بسیار سخت خواهد بود. اما ما در ادامه این مطلب به شرح ساده‌ترین درمان خانگی شپش خواهیم پرداخت.

پس از 8 روز از تخم گذاری شپش ماده، شپش جدید متولد می‌شود که تا حدود 9 روز اول نابالغ است؛ که آن نیمف می‌گویند. پس از این زمان نیمف تبدیل به حشره بالغی می‌شود که می‌تواند تا 4 هفته نیز زنده بماند. از این رو می‌توان متوجه شد که شپش سر چرخه زندگی 3 تا 4 هفته‌ای دارد.

 

راه‌های ابتلا و انتقال به شپش موی سر

تماس مستقیم اصلی‌ترین راه ابتلا به شپش موی سر می‌باشد. به همین دلیل شیوع آن در میانه کودکان یک مدرسه یا یک زمینه بازی و همینطور افراد یک خانواده بسیار بیشتر خواهد بود. شپش‌ها با وجود این که توانایی حرکت دارند، اما توانایی پرواز کردن و پریدن در آن‌ها وجود ندارد، از این رو احتمال انتقال غیر مستقیم آن‌ها بسیار کم خواهد بود.

استفاده از برخی وسایل مشترک میان افراد می‌تواند شپش سر را از فردی به فرد دیگر منتقل کند. استفاده از شانه، کلاه، روسری، گیره، هدفون، بالش، حوله، روکش، مبل و شال فرد مبتلا به شپش سر می‌تواند افراد سالم را نیز به آن مبتلا سازند؛ چرا که همگی جزء مواردی هستند که باعث انتقال آن‌ها خواهند شد. اما لازم است این نکته را نیز یادآور شویم که هیچ یک از حیوانات خانگی نقشی در انتقال و مبتلا ساختن صاحبان خود به شپش ندارند.

 

بهترین درمان خانگی شپش موی سر

 

نشانه‌ها و علائم شپش موی سر

 موارد زیر از مهم‌ترین نشانه‌ها و علائم وجود شپش و تخم شپش بر روی کف سر هستند؛ که هر فردی به محض دیدن آن باید سریعاً به درمان شپش موی سر خود بپردازد.

  • خارش کف سر و نواحی اطراف آن، مانند گوش‌ها و گردن که نشانه واکنش‌های آلرژیک به این حشره می‌باشد. ممکن است در صورتی که فرد برای اولین بار به شپش سر مبتلا شده باشد تا چند هفته هیچگونه خارشی نداشته باشد.
  • به یاد داشته باشید که شما می‌توانید در صورت ابتلا، به سادگی شپش‌های کوچک و ریز را بر روی سر خود مشاهده کنید.
  • در صورت وجود تخم‌های شپش در اطراف گردن و گوش، باید هرچه سریع‌تر به درمان خانگی شپش بپردازید. به یاد داشته باشید که مشاهده تخم‌های شپش بر روی ریشه‌های مو کاری دشوار می‌باشد.
  • وجود خراشیدگی به علت تغذیه شپش‌ها از کف سر، از دیگر نشانه‌ها می‌باشد.
  •  گاهی اوقات برآمدگی‌های کوچک قرمزی رنگی در اطراف خراشیدگی‌ها به وجود می‌آیند. آن‌ها نیز نشانه تغذیه شپش‌ها از کف سر خواهند بود.

 

درمان شپش موی سر

افراد مبتلا به شپش موی سر ممکن است در مرحله اول دچار ترس و نگرانی شوند و سریعا به پزشک مراجعه کنند. مراجعه به پزشک یکی از راه‌های درمان شپش می‌باشد. پزشک با توصیه داروهای بدون نسخه، به رفع شپش سر آن‌ها کمک می‌کند. اما گاهی این داروها نمی‌توانند خود به تنهایی تخم‌های شپش را نیز از بین ببرند؛ بنابراین لازم است به فاصله ۱۰ روز از مرحله اول درمان دوباره داروها را تکرار کنند.

 

درمان خانگی شپش 

یکی از بهترین راه‌های درمان شپش سر می‌تواند استفاده از درمان خانگی شپش باشد؛ تا از هرگونه عوارض مواد شیمیایی داروها به شدت جلوگیری شود. در ادامه به توضیح برخی از انواع بهترین درمان شپش به وسیله ساده‌ترین موادی که در هر خانه‌ای موجود می‌باشد خواهیم پرداخت.

 

درمان شپش با سرکه

امروزه بهترین درمان شپش را با استفاده از سرکه‌های طبیعی می‌دانند. در یکی از ساده‌ترین روش‌های آن تنها کافی است سرکه را پس از مدت کمی گرم شدن بر کف سر خود به خوبی بمالید و با حوله ای به مدت ۳۰ دقیقه به خوبی آن را بپوشانید. پس از شستشو نیز دوباره این مراحل را تکرار کنید.

 استفاده از مقدار کمی روغن طبیعی در مرحله دوم می‌تواند به سریع‌تر از بین رفتن شپش‌ها و تخم‌هایشان کمک بسیاری کند. مراحل فوق را لازم است تا زمان اطمینان از بین رفتن کامل شپش‌ها تکرار کنید.

 

 درمان شپش با آب پیاز

تعدادی پیاز را به خوبی آب بگیرید و آب آن را بر کف سر خود ماساژ دهید. بعد از مدت ۲ ساعت که سر خود را با حوله پوشاندید می‌توانید موها را با شامپو و آب به خوبی بشویید و با استفاده از یک شانه ضد شپش، شپش موی سر خود را جدا کنید. استفاده از این روش به مدت سه روزه متوالی یکی از مطمئن‌ترین درمان خانگی شپش می‌باشد.

 

همه چیز درباره شپش موی سر

 

درمان شپش با سس مایونز

آغشته کردن تمامی موها به سس مایونز به مدت یک شبانه روز می‌تواند در ریشه کن کردن شپش‌ها کمک بسیاری کند. اما فراموشم نکنید برای گرفتن بهترین نتیجه از این روش درمان شپش، لازم است به مدت ۲ ماه، هر هفته آن را تکرار کنید.

 

درمان شپش با اسپند 

دم کرده اسپند آسیاب شده به همراه آب جوش، ترکیبی را حاصل می‌کند که برخی آن را بهترین درمان شپش می‌دانند. تنها کافی است ترکیب حاصل را به مدت ۴۵ دقیقه بر کف سر خود نگه دارید و سپس به خوبی آن را آبکشی کنید.

در آخر بخوانید

 اگر شما نیز به تازگی متوجه شدید که دچار شپش موی سر شده‌اید اصلا نگران نباشید چرا که می‌توانید به سادگی و در منزل به درمان خانگی شپش بپردازید. اما اگر نتوانستید نتیجه مطلوب خود را از درمان شپش کسب کنید؛ همین حالا درخواست خود را در پلتفرم "خدمت از ما" ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان با مجرب‌ترین متخصصان در رابطه با بهترین درمان شپش سر مشورت کنید.

4.5 امتیاز از 999 رای


سمپاشی ساس و سوسک
برای سرویس سمپاشی ساس و سوسک از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین