تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی (Listening)

ثبت درخواست "آموزش انگلیسی"
تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی (Listening)

تقویت شنیداری، به عنوان یکی از مهارت‌های چهارگانه اصلی، در میان زبان‌آموزان اهمیت خاصی دارد. تقویت مهارت شنیداری از آن جهت مهم است که جا ماندن از یک مکالمه یا فایل صوتی می‌تواند شما را به دردسر بیندازد؛ مخصوصا به دلیل آنکه مانند درک مطلب یا ریدینگ نمی‌توان به متن اصلی رجوع کرد.

تقویت مهارت شنیداری زبان به شما کمک می‌کند تا مفاهیم را متوجه شوید، و با توجه به شرایط پاسخ مناسب را فراهم کنید. در ادامه این مقاله از مجله خدمت از ما، چند راه برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی را به شما معرفی کرده‌ایم. با کمی تغییر، می‌توانید از این روش‌ها برای تقویت مهارت شنیداری کودکان و حتی تقویت مهارت شنیداری زبان آلمانی و تقویت مهارت شنیداری زبان فرانسه نیز استفاده کنید.

 

 

1. تقویت مهارت شنیداری با تمرکز

تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی، بدون اینکه واقعا گوش کنید ممکن نخواهد بود. بدون تمرکز، گوش دادن به فایل صوتی برای تقویت listening مبتدی، فایل صوتی برای تقویت listening بریتیش یا آمریکن، فیلم تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی و ... نیز کمک به شما نخواهد کرد؛ اما "واقعا گوش دادن" در آموزش مهارت شنیداری زبان یعنی چه؟

پیش از اینکه بپرسید چگونه امتحان لیسنینگ را خوب بدهیم یا بهترین منابع برای تقویت listening کدام‌اند، باید بدانید که به‌طور کلی دو روش برای گوش کردن وجود دارد:

  • گوش دادن فعال (active): هنگام گوش دادن به صورت فعال، شما کاملا روی شنیدن تمرکز دارید. در این حالت، تمام انرژی شما صرف این مسئله می‌شود که معنای دیالوگ‌ها را کاملا درک کنید. ما در تقویت مهارت شنیداری زبان به دنبال تقویت این مدل گوش دادن هستیم.
  • گوش دادن غیرفعال (passive): در زمان گوش دادن به صورت غیرفعال، شما تنها به دیالوگ‌ها گوش می‌کنید. درواقع شما تلاشی برای فهم دقیق معنای تک‌تک نمی‌کنید. برای مثال، زمانی‌که بدون تمرکز خاصی به موزیک موردعلاقه‌تان یا یک پادکست گوش می‌دهید، در حال گوش دادن به صورت غیرفعال هستید. این مدل گوش دادن در آموزش مهارت شنیداری زبان کاربرد خاصی ندارد.

 

تقویت شنیداری (Improve English listening skills)

 

بنابراین مهمترین روش تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی، فعالانه گوش دادن است. شما گوش دادن به هر دیالوگ، موسیقی و پادکست را می‌توانید به‌گونه‌ای فعالانه انجام دهید. تنها کافیست هستید روی هر کلمه، نحوه تلفظ و معنای آن تمرکز کنید تا تاثیر قابل‌توجه آن را بر یادگیری انگلیسی ببینید.

1-1. چرا برای تقویت مهارت شنیداری زبان باید فعالانه گوش داد؟

شاید با مطالعه قسمت قبل به این فکر کنید که چرا برای تقویت مهارت شنیداری کودکان و بزرگسالان، باید فایل صوتی برای تقویت listening، فایل صوتی برای تقویت listening بریتیش و یا حتی یک پادکست ساده را فعالانه گوش داد.

اگر به منظور کسب مدارکی مانند آیلتس یا تافل قصد تقویت مهارت شنیداری زبان‌تان را دارید، حتما می‌دانید که پس از گوش دادن به فایل‌های صوتی مربوطه، از شما درمورد جزئیات آن سوال خواهد شد. بدون گوش دادن فعالانه برای تقویت گوش دادن زبان انگلیسی و تمرکز، نمی‌توان به‌راحتی به چنین سوالاتی که جواب داد. درواقع گوش دادن غیرفعال تنها شما را با ایده کلی یک فایل صوتی آشنا می‌کند و از راه‌های تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی محسوب نمی‌شود.

اگر هم به دلیل علایق شخصی قصد تقویت شنیداری را دارید، باز هم پیشنهاد می‌کنیم فعالانه گوش کنید. در ادامه مطلب و مطالعه مزایای تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی دلیل پیشنهاد ما را متوجه خواهید شد.

 

تقویت مهارت شنیداری

 

2. استفاده از متن یا زیرنویس

مهمترین مانع بر سر تقویت مهارت شنیداری کودکان و بزرگسالان، متوجه نشدن برخی کلمات است. این مسئله باعث جا ماندن از باقی دیالوگ‌ها شده و افراد را به فکر تقویت مهارت شنیداری می‌اندازد. اما در چنین شرایطی چگونه مهارت شنیداری زبان انگلیسی را تقویت کنیم؟

اگر برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی به فایل‌های صوتی گوش می‌کنید، برای مثال پادکست برای تقویت listening، فایل صوتی برای تقویت listening لهجه آمریکن یا بریتیش و... را دانلود کرده‌اید، پس از گوش دادن به آنها حتما متن آنها را مطالعه و کلماتی که متوجه نشدید را پیدا کنید.

اگر هم از فیلم و سریال برای تقویت گوش دادن زبان انگلیسی یا همان تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی استفاده می‌کنید، استفاده از زیرنویس یک ایده فوق‌العاده است. زیرنویس‌ها به شما کمک می‌کند بلافاصله معنی کلمه جدیدی که شنیده‌اید را متوجه شوید.

 

3. تقویت مهارت شنیداری کودکان با ترکیب صدا و متن

یک از راه‌های تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی به‌گونه‌ای موثر، پخش همزمان فایل صوتی و متن است. این کار مخصوصا برای تقویت مهارت شنیداری کودکان بسیار مفید است. خواندن متن بهترین منابع برای تقویت مهارت listening و پخش فایل صوتی آنها به صورت همزمان، به کودک کمک می‌کند نوع تلفظ لغات در جمله را بررسی کند. شما نیز می‌توانید به او کمک کنید تا با تکرار همزمان با متن، تلفظ هر کلمه را نیز به خاطر بسپارد.

 

تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

 

4. تقویت لیسنینگ با تعامل و تمرین

اگر در خارج کشور زندگی می‌کنید، به راحتی می‌توانید با اطرافیان و افراد مختلف ارتباط برقرار کنید و همزمان تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی خود را تکمیل کنید. اما اگر اینگونه نیست و می‌خواهید بدانید چگونه امتحان لیسنینگ را خوب بدهیم و چگونه مهارت شنیداری زبان انگلیسی را تقویت کنیم، باز هم جای نگرانی نیست. شما به کمک شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی می‌توانید افرادی را از سراسر دنیا پیدا کنید که مانند شما درحال تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود هستند و به دنبال کسی می‌گردند که بتوانند با او تمرین کنند.

البته راه‌های تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی به این مورد ختم نمی‌شود. فایل صوتی برای تقویت listening مبتدی، متوسط و پیشرفته نیز برای تقویت مهارت شنیداری بسیار مفیدند. در ادامه بهترین منابع برای تقویت  listening برای دانلود listening برای تقویت زبان را معرفی کرده‌ایم.

 

4-1. بهترین منابع برای تقویت listening

  • پادکست انگلیسی
  • اخبار وب سایت‌های خبری با زیرنویس
  • ویدیوهای YouTube با زیرنویس انگلیسی
  • فیلم و سریال، موسیقی، مستندات، سخنرانی‌ها، مکالمات و ...

مزایای راه‌های تقویت مهارت شنیداری در زبان انگلیسی

  • با تقویت مهارت شنیداری زبان، هنگام شنیدن زبان انگلیسی متوجه لهجه‌های مختلف و تفاوت‌هایشان با هم می‌شوید.
  • حتی اگر فردی سریع صحبت کند (چه در فایلی صوتی و چه در مکالمه‌ای واقعی)، باز هم حرف‌های او را متوجه خواهید شد.
  • تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی یا همان تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی به معنای تقویت ارتباطات اجتماعی و فرصت‌های بیشتر برای شماست.
به این مطلب امتیاز دهید

4.50 امتیاز از 7 رای

آموزش انگلیسی

برای سرویس آموزش انگلیسی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با آموزش انگلیسی

مطالب مرتبط با آموزش زبان

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading