تفاوت پارکت و لمینت چیست؟

ثبت درخواست " نصب پارکت و لمینت "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تفاوت پارکت و لمینت چیست؟

آشنایی با تفاوت پارکت و لمینت و نحوه استفاده از این کفپوش‌ها می‌تواند خانه شما را کاملا دگرگون کند. تفاوت ظاهری پارکت و لمینت، تفاوت پارکت و لمینت و کفپوش و...، همه از جمله مواردی هستند که هنگام خرید پارکت لمینت به شما کمک می‌کنند تا بهترین مارک پارکت لمینت را انتخاب کنید. اما تفاوت پارکت و لمینت چیست؟ آیا فرق پارکت و لمینت به ظاهر و قیمت آنها محدود می‌شود؟ تفاوت پارکت و لمینت و کفپوش چیست؟ در این مطلب با مقایسه پارکت و لمینت به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

 

پیش از مقایسه پارکت و لمینت و توضیح اینکه تفاوت پارکت و لمینت چیست، بهتر است با این کفپوش‌ها بهتر آشنا شویم:

 

پارکت چیست؟

پارکت نوعی کف‌پوش از جنس چوب طبیعیست. برای تولید پارکت تنها چوب درخت را به الوار تبدیل می‌کنند؛ به ابعاد کوچک برش می‌دهند؛ آن را به کف محل مورد نظر می‌چسبانند؛ و نهایتا نیز روی آن را ساب و لاک می‌زنند و برای ساختن کف کاذب از آن استفاده می‌شود. تفاوت اصلی میان پارکت‌ها در نوع درختیست که از آن تهیه می‌شوند.

پارکت یک کف‌پوش لوکس و گران محسوب می‌شود. با این وجود، پارکت‌ها می‌توانند به فضای شما گرما ببخشند و طبیعت را به خانه‌ شما بیاورند. این کف‌پوش برای دکوراسیون‌هایی که می‌خواهد خانه را تاریخی جلوه دهد، یک انتخاب مناسب است. پارکت به علت قیمت بالا، نگهداری نه چندان آسان، و مواردی دیگر استفاده بالایی نداشته و کمتر در بازار پیدا می‌شود.

فراموش نکنید پیش از اقدام به تهیه پارکت، معایب پارکت را بخوانید.

لمینت چیست؟

لمینت یا پارکت لمینت، نوع دیگری از کف‌پوش است که از چند لایه چوب فشرده ساخته شده، و بر خلاف پارکت مستقیما از چوب درختان تهیه نمی‌شود. با این وجود، سطح خارجی انواع پارکت لمینت طرح و نقش چوب طبیعی را دارد. نمونه پارکت لمینت یکی از محبوب‌ترین انواع کف‌پوش در بازار است، و مزایای آن نسبت به پارکت چوب آن را به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پوشش تبدیل می‌کند. از جمله‌ مزایای این کف‌پوش می‌توان به نصب آسان انواع پارکت لمینت، قیمت پایین‌تر خرید پارکت لمینت، و مقاومت بیشتر در برابر آب اشاره کرد.

 

تفاوت پارکت و لمینت چیست

 

فرق پارکت و لمینت چیست؟

حال که با تعریف انواع پارکت لمینت و پارکت چوب آشنا شدیم، تفاوت پارکت و لمینت را بررسی می‌کنیم:

 

1. تفاوت ظاهری پارکت و لمینت

تفاوت ظاهری پارکت و لمینت یکی از مواردیست که هنگام خرید پارکت لمینت یا چوبی تاثیر زیادی روی نظر خریداران دارد.  مسئله مهم در تفاوت ظاهری پارکت و لمینت به جنس این کفپوش‌ها برمی‌کردد. پارکت‌ها طرح اصلی چوب درخت را دارند و به همین دلیل طرح‌هایشان تنوع کمتری نسبت به لمینت دارد. اما، پارکت‌ نسبت به انواع پارکت لمینت حس بهتر و طبیعی‌تری را به شما القا می‌کند. دلیل این امر در تفاوت ظاهری پارکت و لمینت مشخص است: پارکت کاملا طبیعیست.

علاوه بر تفاوت ظاهری پارکت و لمینت، اگر به محیط‌زیست هم اهمیت می‌دهید باید بدانید که پارکت‌ها نسبت به لمینت‌ها بسیار بهترند. به دلیل استفاده از رزین و فشار در تولید لمینت، این کف‌پوش‌ها به سادگی در طبیعت تجزیه نمی‌شوند. اما پارکت به خاطر طبیعی بودن راحت به طبیعت باز می‌گردد.

همچنین رزین کاربردهای دیگری دارد که در کاربرد رزین چیست به آن اشاره شده است.  

 

تفاوت ظاهری پارکت و لمینت

 

2. مقایسه پارکت و لمینت در نحوه نصب

یکی از نکات مهم در بررسی تفاوت پارکت و لمینت، نحوه‌ نصب آنهاست. برای نصب پارکت ابتدا از یک چسی مخصوص استفاده می‌شود. پس از خشک شدن چسب، سطح پارکت را ساب زده شده و یک لایه لاک روی آن اجرا می‌شود. تقریبا 1 روز پس بعد از اجرای پارکت می‌توان روی آن وسیله چید.

اما انواع پارکت لمینت برای اجرا نیازی به چسب ندارند. دور لمینت‌ها شیارهایی به نام کلیک وجود دارد که در هم قفل می‌شود. در نتیجه، می‌توان سطح وسیعی را سریع لمینت کرد. از طرفی، به خاطر عدم استفاده از چسب برای نصب انواع پارکت لمینت، می‌توان آنها را جمع و در محل دیگری نصب کرد. پیش از اجرای لمینت نیز، روی سطح فوم‌های مخصوصی پهن می‌شود که عایق مناسبی برای حرارت و صداست.

 

3. قیمت پارکت و لمینت

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، یکی دیگر از موارد تفاوت پارکت و لمینت، وجود اختلاف در قیمت پارکت و لمینت است. پارکت کف‌پوشی لوکس به شمار می‌آید و قیمتش اختلاف زیادی با لمینت (حتی بهترین مارک پارکت لمینت) دارد. در مقابل، انواع پارکت لمینت نسبت به پارکت و حتی سایر کف‌پوش‌ها مانند سنگ یا سرامیک قیمت پایین‌تری دارد و حتی برای پوشاندن کاشی قدیمی از آن استفاده می‌شود. همین مسئله، طرفداران خرید پارکت لمینت را افزایش داده است.

 

فرق پارکت و لمینت چیست

 

4. تفاوت پارکت و لمینت از نظر دوام

یکی دیگر از نکات مهم در تفاوت پارکت و لمینت، عمر و مقاومت آنها در برابر عوامل مختلف است. پارکت‌ نسبت به لمینت دوام و طول عمر بیشتری دارد. در صورت نگهداری مناسب، پارکت می‌تواند بین ۴۰ تا ۸۰ سال عمر کند! این در حالیست که عمر مفید بهترین مارک پارکت لمینت حدود ۱۰ سال است. ضمن اینکه به خاطر طبیعی بودن، پارکت به راحتی طرح و نقش خود را از دست نمی‌دهد.

با این وجود چون پارکت‌ها از چوب تشکیل شده‌اند، در صورت خیس شدن ورم می‌کنند. به همین دلیل استفاده از آنها در محیط‌های مرطوب (آشپزخانه) توصیه نمی‌شود. انواع نمونه پارکت لمینت در مقابل آب مقاومت بالاتری دارند. نکته دیگر فرق پارکت و لمینت این است که پارکت‌ها در برابر اجسام نوک‌تیز حساس هستند؛ اما انواع پارکت لمینت مقاومت بهتری داشته و سخت‌تر آسیب می‌بیند.

 

5. تفاوت پارکت و لمینت در نحوه نگهداری

از تفاوت ظاهری پارکت و لمینت، قیمت پارکت و لمینت و... که بگذریم، نحوه نگهداری نیز از نکات حائز اهمیت در مقایسه پارکت و لمینت و بررسی تفاوت پارکت و لمینت است.

نگهداری لمینت از پارکت بسیار ساده‌تر است. شما می‌توانید با پارچه‌ای مرطوب یا یک تی سطح لمینت را تمیز کنید. اما برای پارکت باید از مواد خاصی استفاده کنید تا به پوشش محافظ آن آسیبی نرسد و ورم نکند. در عوض، پارکت را می‌توان سنباده زد، اما حتی بهترین مارک پارکت لمینت هم کمتر چنین قابلیتی دارد.

 

تفاوت پارکت و لمینت و کفپوش

 

تفاوت پارکت و لمینت و کفپوش

کف‌پوش‌های PVC از جنس پلاستیک‌اند. تفاوت پارکت و لمینت و کفپوش به دلیل جنس این کف‌پوش‌ها زیاد است که برخی مزیت و برخی عیب به شمار می‌آید. استفاده از این کف‌پوش در آشپزخانه، شرکت‌ها، و فروشگاه‌ها رایج است. در ادامه برخی موارد تفاوت پارکت و لمینت و کفپوش را بررسی کرده‌ایم:

  1. کف‌پوش PVC مانند پارکت‌ با چسب نصب می‌شود. در نتیجه هم به کف آسیب می‌زند، و هم نمی‌توان از آن دوباره استفاده کرد.
  2. از نظر بهداشتی لمینت از PVC بهتر است؛ چراکه کف‌پوش‌های پلاستیکی بعضا از مواد بازیافتی تهیه می‌شوند.
  3. لمینت در مقابل آب مقاوم است، اما کاملا ضد آب نیست. در عوض PVC را می‌توان با خیال راحت شست.
  4. لمینت و پارکت زیر وسایل سنگین له نمی‌شوند، اما کف‌پوش‌های PVC چنین خاصیتی ندارند.
  5. لمینت در مقابل آتش سیگار مقاوم است و نمی‌سوزد، اما PVC مقاومتی در برابر آتش ندارد.
  6. قیمت لمینت نسبت به PVC بیشتر است و زیبایی بیشتری نیز دارد.
  7. نگهداری از کف‌پوش PVC نسبت به لمینت یا پارکت ساده‌تر است.

4.5 امتیاز از 1366 رای


نصب پارکت و لمینت
برای سرویس نصب پارکت و لمینت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین